Możesz być świadomy utrzymywania stanu swoich komputerów, ale nacisk zostanie położony na część oprogramowania. Aktualizowanie systemu Windows, regularne skanowanie, unikanie niezdrowego pobierania itp. Są ważne, ale sprzęt jest zwykle ignorowany. Konserwacja sprzętu systemowego jest równie ważna, jak utrzymywanie oprogramowania pod kontrolą. Utrzymywanie niskiej temperatury systemu w odpowiedniej temperaturze jest częścią tego procesu.

Jak utrzymać chłód komputera

W tym poście dyskutujemy o tym, jak utrzymać chłodzenie komputera z systemem Windows podczas upałów i podczas grania oraz uniknąć przegrzania.

Dlaczego powinieneś utrzymywać chłód komputera?

Chipy komputerowe działają na impulsach, a impulsy te mają charakter elektroniczny. Podczas gdy pracujesz głównie z oprogramowaniem komputera, sygnały są ostatecznie elektroniczne. Te sygnały elektroniczne (ewentualnie elektrony i dziury) poruszają się po układzie z odpowiednią prędkością i optymalną temperaturą. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura zmniejszy ich prędkość lub wpłynie na przepływ.

Może to prowadzić do spowolnienia systemu, awarii i zawieszenia systemu, błędów niebieskiego ekranu itp.

Dlatego ważne jest, aby utrzymać odpowiednią temperaturę systemu. Idealna temperatura dla optymalnej wydajności komputera wynosi od 15 do 25 stopni Celsjusza. W wielu krajach jest to temperatura pokojowa. Jednak ta temperatura jest oczekiwana w obudowie komputera, a ponieważ wewnętrzny sprzęt wytwarza ciepło, temperatura wewnątrz szafy jest zawsze nieco wyższa niż na zewnątrz szafy.

  1. Nie przeciążaj swojego systemu niepotrzebnym oprogramowaniem
  2. Usuń przeszkody w pobliżu otworów wentylacyjnych komputera i utrzymuj biurko w czystości
  3. Trzymaj szafkę zamkniętą
  4. Wyczyść komputer
  5. Unikaj przetaktowywania
  6. Sprawdź wentylator zasilacza systemu
  7. Używaj chłodnic wody do swojego komputera
  8. Przenieś swój system w chłodniejsze miejsce
  9. Użyj wentylatorów skrzynek i wentylatorów komponentów
  10. Rozważ jednostkę zmiany fazy.

Aby zachować chłód komputera, możesz postępować zgodnie z następującymi 10 procedurami:

1) Nie przeciążaj swojego systemu niepotrzebnym oprogramowaniem

System przegrzewa się, gdy ciężkie oprogramowanie działa w systemie. Komputery przeznaczone do pracy z cięższym oprogramowaniem (np. Grami) są odpowiednio zaprojektowane. Jeśli jednak używasz komputera o przeciętnej konfiguracji, nie przeciążaj go ciężkim oprogramowaniem.

Należy zauważyć, że wiele programów działa w tle, nawet jeśli nie są widoczne dla użytkownika. Możesz sprawdzić takie procesy w Menedżerze zadań. Może to pomóc w identyfikacji zbędnych programów. Chociaż nie powinieneś instalować niepotrzebnego oprogramowania.

2) Usuń przeszkody w pobliżu otworów wentylacyjnych komputera i utrzymuj biurko w czystości

Komputer musi nadal odprowadzać ciepło wytwarzane przez jego komponenty. Dlatego usuń wszelkie przeszkody w pobliżu kratki wentylacyjnej, wentylatora lub komputera. Usuń także bałagan ze stołu komputerowego.

3) Trzymaj obudowę szafki zamkniętą

Jak utrzymać chłód komputera

Wielu użytkowników komputerów ma wrażenie, że utrzymywanie otwartej obudowy komputera ułatwiłoby upust ciepła. W rzeczywistości jest odwrotnie. Powodem jest to, że pozwoliłoby to na gromadzenie się pyłu w pobliżu wewnętrznego sprzętu i wentylatorów, co z kolei blokowałoby przepływ ciepła. Dlatego trzymaj obudowę komputera zamkniętą, chyba że musisz wyczyścić komponenty lub coś naprawić.

4) Wyczyść komputer

Zestaw do czyszczenia ekranu AmazonBasics

Chociaż ważne jest, aby nie zagracać miejsca na stole komputerowym, równie ważne jest, aby otwór wentylacyjny i komponenty były wolne od pyłu, inaczej wpłynie to na ich funkcjonalność. Pył w pobliżu otworu wentylacyjnego lub elementów wewnętrznych ograniczy przepływ powietrza i spowoduje przegrzanie systemu.

Komputery powinny być czyszczone za pomocą specjalistyczne zestawy do czyszczenia komputera tylko, a nie ogólne odkurzacze i rozwiązania dla gospodarstw domowych.

5) Unikaj podkręcania

Zaleca się, aby raz po raz unikać podkręcanie komputery, ale ludzie nadal to robią. Jeśli rozważałeś przetaktowanie systemu, podejmij dodatkowe środki ostrożności, aby uniknąć uszkodzenia systemu.

6) Sprawdź wentylator zasilacza systemu

Wentylator procesora

Laptopy zwykle mają wentylator obok wejścia kabla zasilającego Być może nie wiesz, ale wentylator zasilacza laptopa jest dość delikatnym elementem. Wentylatory często działają nieprawidłowo. Być może nie będziesz w stanie stwierdzić, czy wentylator działa, po prostu kładąc dłoń przed wentylatorem, ponieważ nie są tak silne jak wentylatory stacjonarne. Dlatego dokładnie sprawdź i wymień wentylator, jeśli nie działa.

7) Użyj chłodnic wody w komputerze

Cooler Master MasterLiquid

Jeśli jesteś graczem, Twój system musi się przegrzać. Bez względu na to, jakiego wentylatora używasz, aby go ochłodzić, to nie wystarczy. W takim przypadku musisz użyć chłodnice wodne do procesorów. Chłodnice wodne używają żelu / płynu chłodzącego, aby pomóc w odprowadzaniu ciepła z komputera. Zwykle mają do nich przymocowany duży wentylator.

8) Przenieś swój system w chłodniejsze miejsce

Równie ważne jest utrzymanie temperatury otoczenia komputera, jak i chłodzenie wewnętrznych elementów. Często popełnianym błędem jest umieszczanie komputera w pobliżu okien lub w pomieszczeniach o małej wentylacji.

Trzymaj swoje systemy z dala od źródeł ciepła, pyłu i wilgoci, aby uniknąć przegrzania. Jeśli pracujesz w naprawdę gorącym miejscu, rozważ zainstalowanie klimatyzatora w pomieszczeniu z komputerem.

9) Użyj wentylatorów skrzynek i wentylatorów komponentowych

Użytkownicy komputerów stacjonarnych mogą zainstalować dodatkowe wentylatory dla swojego systemu. Takie wentylatory obejmują osobne wentylatory obudowy (które różnią się od zwykłych wentylatorów procesora) i wentylatory komponentowe, które również obejmują radiatory. Może to znacznie obniżyć temperaturę komputera, o ile jest on używany do zwykłych aplikacji.

10) Rozważ jednostkę zmiany fazy

Jeśli wszystkie wyżej wymienione rozwiązania nie doprowadziły do ​​ochłodzenia procesora, prawdopodobnie dzieje się tak, ponieważ aplikacje są zbyt intensywne. W takim przypadku możesz rozważyć zainstalowanie jednostki zmiany fazy. Są jednak drogie.

Mamy nadzieję, że ten post pomoże ci w utrzymaniu niskiej temperatury komputera.