10 menedżerów okien systemu Linux, aby wykorzystać całą posiadaną przestrzeń na ekranie

Wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej komputery są teraz w stanie pracować wielozadaniowo. Oznacza to, że komputery mogą wygodnie obsługiwać więcej niż jedno zadanie naraz, na przykład uruchamiać wiele aplikacji.

W rzeczywistości istnieje duże prawdopodobieństwo, że rzadko uruchamiasz pojedynczą aplikację na raz. To z kolei oznacza, że ​​na monitorze komputera ma być wyświetlanych wiele okien aplikacji.

Ponieważ pojemność wyświetlacza komputera nie jest nieskończona, pojawia się problem dopasowania wszystkich otwartych okien na ekranie. Domyślnie okna aplikacji są ułożone jedno na drugim w kolejności ich otwierania. Jednak przełączanie się między aplikacjami w takiej konfiguracji nie jest łatwe, a jeśli musisz to robić często, może łatwo stać się bardzo niewygodne.

Co by było, gdyby istniał sposób na łatwe i wydajne dopasowanie wszystkich otwartych okien na ekranie, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń wyświetlacza i umożliwić łatwą nawigację i monitorowanie otwartych aplikacji?

Na szczęście dla użytkowników Linuksa menedżer okien Linux właśnie to robi. Menedżer okien systemu Linux to oprogramowanie systemowe, które umożliwia kontrolowanie i zarządzanie wyglądem i rozmieszczeniem okien aplikacji na ekranie komputera lub na zewnętrznym wyświetlaczu.

Oprócz możliwości zmiany rozmiaru okien, pozwala określić rozmiar, pasek tytułu i obramowanie okien.

Zapewniając całkowitą kontrolę nad sposobem wyświetlania okien i ich wyglądem, możesz dostosować swój wyświetlacz, aby efektywnie wykorzystać przestrzeń i sprawić, by praca wielozadaniowa była bezstresowa.

Cel Linux Window Manager

Podczas gdy możesz zmieniać rozmiar okien i zmieniać ich położenie w systemie Linux bez potrzeby korzystania z menedżera okien, menedżer okien systemu Linux jest dostarczany w pakiecie z funkcjami, które mogą usprawnić wielozadaniowość, zwiększyć produktywność i poprawić wrażenia użytkownika w systemie Linux.

Przede wszystkim menedżer okien systemu Linux jest odpowiedzialny za zarządzanie zachowaniem, wyglądem i rozmieszczeniem okien aplikacji na ekranie.

Robi to, obsługując rysowanie obramowań, pasków tytułu i przycisków w oknach oraz udostępniając użytkownikom skróty klawiaturowe do zmiany rozmiaru, przenoszenia, minimalizowania, maksymalizowania i zamykania okien.

Pozwala również zautomatyzować niektóre z tych operacji, a niektóre są wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak animacje, przezroczystości, zakładki w oknach i proste menu do uruchamiania różnych programów lub dostosowywania samego menedżera okien.

Jeśli chcesz w pełni dostosować wygląd, zachowanie i rozmieszczenie okien aplikacji oraz lepiej wykorzystać ekran, menedżer okien systemu Linux jest Twoim narzędziem.

Różnica między środowiskiem pulpitu a menedżerem okien

Bez środowiska komputerowego jedynym sposobem interakcji z systemem operacyjnym Linux byłyby polecenia wprowadzane w terminalu. Mówiąc prościej, środowisko pulpitu (DE) to oprogramowanie, które działa na systemach operacyjnych i zawiera komponenty, które składają się na graficzny interfejs użytkownika systemu operacyjnego.

Te komponenty obejmują wszystko, co widzisz na ekranie, między innymi okna, ikony, wskaźniki, paski narzędzi, tapety i widżety pulpitu.

Środowisko pulpitu określa również interfejs logowania i wylogowania, menedżera plików, domyślny edytor tekstu i przeglądarkę obrazów, które będą używane przez system operacyjny. Niektóre z popularnych dostępnych środowisk graficznych to GNOME, które jest używane w Ubuntu, Debian i Fedora, Xfce używane w Manjaro Linux, KDE używane przez OpenSUSE i Pantheon używane w Arch Linux.

Z drugiej strony menedżer okien to oprogramowanie, które pozwala kontrolować i zarządzać wyglądem i rozmieszczeniem okien aplikacji na ekranie komputera lub zewnętrznym wyświetlaczu. Zazwyczaj menedżer okien jest składnikiem środowiska graficznego, ale można go zainstalować samodzielnie, bez instalowania środowiska graficznego.

Funkcje, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze menedżera okien

Niektóre funkcje, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania menedżera okien systemu Linux, obejmują:

  • Wykorzystanie zasobów – przy ograniczonych zasobach komputera ważne jest, aby wybrać menedżera okien, który nie będzie obciążał zasobów komputera. Różne menedżery okien zużywają różne ilości zasobów komputera do uruchomienia. Najlepiej byłoby, gdyby menedżer okien był lekki, aby zminimalizować opóźnienia.
  • Typ menedżera okien – menedżery okien mogą być układane w stosy, kafelki lub dynamiczne menedżery okien. Układanie menedżera okien układa okna jedno na drugim, jak papiery na biurku, podczas gdy układanie menedżerów okien układa okna w taki sposób, aby okna nie zachodziły na siebie. Dynamiczne menedżery okien umożliwiają przełączanie między trybami układania w stosy lub kafelkowania
  • Interfejs użytkownika – niektóre menedżery okien oferują minimalistyczny styl i eliminują dekoracje, takie jak obramowanie i paski tytułowe, podczas gdy inne menedżery okien oferują te dekoracje. W zależności od preferencji wybierz menedżera okien, który wygląda i działa tak, jak chcesz.
  • Dokumentacja i wsparcie społeczności — korzystanie z menedżera okien może czasami wydawać się trudne. Dlatego pomaga, jeśli menedżer okien ma doskonałą dokumentację i aktywną społeczność, do której można się odnieść w przypadku utknięcia lub problemów z menedżerem okien.

Wybór menedżera okien jest bardzo subiektywny. Dlatego wybierz menedżera okien, który sprawi, że Twój wyświetlacz będzie wyglądał i działał tak, jak chcesz.

XMonad

XMonad to konfigurowalny, bogaty w funkcje menedżer okien kafelkowych napisany w Haskell. Dzięki Xmonad otwarte okna są rozmieszczone tak, aby automatycznie wyświetlały się na ekranie bez nakładania się lub pozostawiania przerw. Ma minimalistyczny charakter i domyślnie nie rysuje żadnych dekoracji okien, takich jak pasek stanu czy doki z ikonami.

XMonad jest dostarczany z trzema algorytmami kafelkowania, a mianowicie wysokim, szerokim i pełnoekranowym, po wyjęciu z pudełka, chociaż użytkownicy mogą dodawać więcej algorytmów kafelkowania jako rozszerzenia. Zarówno w trybie wysokim, jak i szerokim, wszystkie otwarte okna są ustawione tak, aby pasowały do ​​wyświetlacza bez pozostawiania żadnych przerw. Jednak na pełnym ekranie tylko zaznaczone okno jest widoczne i wypełnia ekran.

Xmonad obsługuje wiele fizycznych monitorów, umożliwiając jednoczesne wyświetlanie kilku obszarów roboczych. Dodatkowo, wszystkie jego funkcje są dostępne z poziomu klawiatury, a mysz nie jest konieczna. Oprócz doskonałej dokumentacji, dzięki której nawet nowi użytkownicy mogą z niego korzystać bez żadnych trudności, Xmonad obsługuje pływające, zakładki i dekorowane okna

bspwm

Bspwm to kafelkowy menedżer okien oparty na binarnym partycjonowaniu przestrzeni. Oznacza to, że okna są reprezentowane jako liście drzewa binarnego. Bspwm ma zarówno tryb automatycznego wstawiania, jak i ręczny tryb wstawiania.

W przypadku wstawiania automatycznego użytkownicy nie określają sposobu wstawiania okien na ekranie. Zamiast tego określa to tryb wstawiania bspwm. W trybie ręcznym użytkownicy mogą określić region, w którym powinno pojawić się następne okno.

Ma również różne tryby wstawiania, z których wszystkie można wykorzystać do dostosowania sposobu wyświetlania okien i wykorzystania właściwości ekranu.

Niesamowity menedżer okien

Awesomewm to menedżer okien przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników, programistów, a także zwykłych użytkowników, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad swoim środowiskiem wyświetlania. Awesomewm został zaprojektowany jako ramowy menedżer okien, co pozwala na jego rozszerzalność za pomocą języka programowania Lua i wysoce konfigurowalny, a ponadto jest szybki, mały i stabilny.

Niektóre z jego wyróżniających się funkcji obejmują wykorzystanie nowoczesnej asynchronicznej biblioteki XCB, co sprawia, że ​​Awesomewm jest menedżerem okien, który jest mniej podatny na opóźnienia w porównaniu z innymi menedżerami okien.

Awesomewm może być również używany bez potrzeby używania myszy i nie rozróżnia warstw, dzięki czemu nie ma warstw pływających ani kafelkowych.

Zawiera również doskonałą dokumentację i wsparcie społeczności, które pomogą Ci zacząć i pokazać różne sposoby korzystania z Awesomewm do kontrolowania środowiska wyświetlania.

Dynamiczny menedżer okien

Dynamic Window Manger (dwm) to szybki, mały i prosty dynamiczny menedżer okien, który zarządza otwartymi oknami w układach kafelkowych, monoklowych lub pływających. Umożliwia również oznaczanie okien, umożliwiając użytkownikom wyświetlanie okien z określonymi znacznikami.

Wszystko to można kontrolować z małego statusu, który jest wyświetlany na każdym ekranie podczas korzystania z dwm. Pasek stanu pokazuje dostępne znaczniki, liczbę widocznych okien, tytuł zaznaczonego okna i używany układ.

Podczas korzystania z układu kafelkowego wyświetlacz będzie miał wzorzec i stos. Okno z fokusem będzie znajdować się w obszarze głównym, a pozostałe okna będą w obszarze stosu, w przeciwieństwie do układu monoklowego, w którym wszystkie okna zostaną zmaksymalizowane, aby zmieściły się na ekranie.

W układzie pływającym użytkownicy mogą swobodnie przesuwać i zmieniać rozmiar wszystkich otwartych okien. Dwm, który zainspirował menedżerów Windows, takich jak Awesomewm, można dostosować, edytując jego kod napisany w C.

IceWM

IceWM, napisany w C++, jest łatwym w użyciu menedżerem okien z motywami, który został zbudowany z myślą o tym, aby był szybki i prosty oraz nie przeszkadzał użytkownikom. Pozwala na zarządzanie wyświetlanymi oknami za pomocą klawiatury lub myszki.

IceWM umożliwia użytkownikom tworzenie ikon dla aktualnie wyświetlanych okien w celu obsługi szybkiego przełączania między oknami za pomocą skrótu klawiaturowego Alt + Tab. Te ikony są wyświetlane na pasku zadań, w zasobniku systemowym lub na pulpicie i mogą być również ukryte.

IceWM oferuje obsługę wielu okien i zapewnia opcję korzystania z menedżera tapet, który obsługuje również przezroczystość. IceWm jest oprogramowaniem typu open source, a użytkownicy mogą wspierać jego rozwój na swojej stronie GitHub, forkując i ulepszając bazę kodu.

Herbstluftwm

Herbstluftwm to darmowy menedżer okien z ręcznym kafelkowaniem o otwartym kodzie źródłowym, którego cały plik konfiguracyjny jest skryptem uruchamianym podczas uruchamiania. Ma to tę zaletę, że umożliwia zmianę i aktualizację konfiguracji herbstluftwm, takich jak wirtualne pulpity, reguły okien i skróty klawiszowe, bez konieczności ponownego uruchamiania herbstluftwm. Te zmiany są aktualizowane na bieżąco.

Jego algorytm kafelkowy działa poprzez dzielenie ramek na podramki, które można dalej dzielić lub wypełniać oknami. Te okna, czy to kafelkowe, czy pływające, można przesuwać, zmieniać ich rozmiar lub ustawiać ostrość za pomocą klawiatury bez potrzeby używania myszy. Umożliwia także wyświetlanie dwóch lub więcej wirtualnych pulpitów jednocześnie, jeśli użytkownicy mają duże wyświetlacze.

i3

i3 to darmowy menedżer okien kafelkowych o otwartym kodzie źródłowym dla systemów operacyjnych GNU/Linux i BSD. i3 został stworzony z myślą o zaawansowanych użytkownikach i programistach, dlatego zawiera funkcje, które mają na celu poprawę życia zaawansowanych użytkowników dzięki zastosowaniu bogatego w funkcje, szybkiego i lekkiego menedżera okien.

i3 wykorzystuje drzewiastą strukturę danych, która pozwala na bardziej elastyczne układy, nie ograniczające się do organizowania okien w kolumnach. Wykorzystuje również bibliotekę XCB, która oferuje czyste API, dzięki czemu i3 działa szybko i bez opóźnień.

i3 obsługuje również wiele wyświetlaczy, przypisując każdy obszar roboczy do własnego wirtualnego pulpitu. Wyznaje również zasadę minimalizmu i unika przepełnienia fantazyjnymi zdobieniami.

Spectrwm

Spectrwm to lekki menedżer okien z dynamicznym kafelkowaniem, napisany głównie przy użyciu programowania w C i stworzony z myślą o hakerach. Jednak najlepsze jest to, że użytkownicy mogą go konfigurować bez konieczności nauki języka programowania.

Spectrwm jest wyposażony w dostosowywalny pasek stanu, menu szybkiego uruchamiania, regiony definiowane przez użytkownika oraz konfigurowalne kolory i obramowania. Dodatkowo umożliwia regulację odstępu między kafelkami, aby umożliwić uzyskanie prawdziwej granicy jednego piksela.

Korzystając ze Spectrwm, użytkownicy mogą szybko przełączać się między różnymi układami, konfigurować kafelkowanie swoich okien i ponownie uruchamiać menedżera okien bez utraty stanu wyświetlacza. Użytkownicy mogą również zmieniać rozmiar obszaru wzorcowego, przenosić okna do dowolnego obszaru roboczego i nawigować w dowolnym miejscu na wszystkich ekranach za pomocą klawiatury lub myszy.

Tmux

Dla zwykłych użytkowników Tmux może nie być idealnym menedżerem okien, ponieważ został zaprojektowany jako przydatny dla zaawansowanych użytkowników, którzy mogą uruchamiać wiele sesji terminalowych jednocześnie. Tmux można uruchomić w systemach operacyjnych OpenBSD, FreeBSD, NetBSD, Linux, macOS i Solaris.

Tmux to multiplekser terminali, dzięki czemu umożliwia tworzenie, dostęp i kontrolę wielu sesji terminali z jednego ekranu. Tmux obsługuje skróty klawiszowe, które pozwalają użytkownikom tworzyć więcej okienek dopasowanych tak, aby jak najlepiej wykorzystać całą dostępną powierzchnię ekranu.

Tmux można nawet odłączyć od ekranu i nadal działać w tle, zanim zostanie później ponownie podłączony. Jeśli chcesz uruchomić wiele okien terminala i zarządzać nimi z jednego interfejsu, to jest twoje narzędzie.

Kołysać

Sway to Linux Window Manager, który jest wyposażony w tak wiele różnych funkcji, które pomagają poprawić wrażenia użytkownika.

Sway automatycznie kafelkuje okna podczas ich otwierania i pozwala użytkownikom przełączać się z pionowego lub poziomego kafelkowania na okna z zakładkami lub okna piętrowe, a wszystko to za pomocą klawiatury. Pozwala również pluć oknami do pojemników, które mogą mieć kilka okien.

Sway obsługuje również wyświetlanie na wielu monitorach; kluczową cechą jest tryb klapki, który umożliwia zamknięcie laptopa i użycie zewnętrznych monitorów jako wybranego wyświetlacza. W przeciwieństwie do innych menedżerów okien, Sway używa Wayland jako swojego serwera wyświetlania.

Wayland jest reklamowany jako bezpieczniejszy, łatwiejszy w użyciu i wydajniejszy. Sway zawiera wiele różnych składników, dzięki którym jest bogatym w funkcje menedżerem okien i idealnym wyborem, jeśli szukasz szybkiego i solidnego menedżera okien.

Notka autora

Linux Window Managers to przydatne narzędzie dla każdego, kto wykonuje wiele zadań jednocześnie w systemie operacyjnym Linux. Podczas gdy możesz ręcznie podzielić ekran na partycje, menedżer okien może to zrobić znacznie lepiej, szybciej i łatwiej. Dzięki opcjom, od minimalistycznych menedżerów okien po tematyczne menedżery okien z pięknymi dekoracjami okien i motywami, każdy użytkownik Linuksa znajdzie coś dla siebie.

Możesz także zapoznać się z najlepszymi sieciami VPN dla systemu Linux, aby zapewnić sobie bezpieczne przeglądanie.

x