10 najlepszych platform hostingowych w chmurze dla start-upów dla dużych organizacji

Branża usług chmurowych doświadcza niespotykanego tempa wzrostu i prognozuje się jej dalszy, dynamiczny rozwój na przestrzeni wielu nadchodzących lat.

Na rynku funkcjonuje wielu dostawców hostingu w chmurze, jednak tylko nieliczni mogą pochwalić się kompleksową ofertą, która zaspokaja potrzeby klientów od prostych stron internetowych po skomplikowane projekty oparte na uczeniu maszynowym.

Zgodnie z danymi firmy Flexera, czołową pozycję zajmuje AWS (Amazon Web Services).

Chociaż Amazon niewątpliwie jest liderem, to inni gracze również radzą sobie bardzo dobrze. W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej kilku solidnym platformom chmurowym, które pozwolą Ci na efektywne hostowanie aplikacji. Na rynku istnieje setki firm oferujących hosting, my jednak skoncentrujemy się na tych, które zapewniają infrastrukturę jako usługę (IaaS).

AWS

AWS nie wymaga specjalnego przedstawiania. Platforma, uruchomiona w 2006 roku, działa obecnie w 20 regionach geograficznych na całym świecie i posiada bogatą ofertę produktów, które są w stanie zaspokoić zróżnicowane wymagania biznesowe. Dzięki AWS można hostować praktycznie dowolne aplikacje, w tym całą infrastrukturę sieciową – zapory ogniowe, systemy DNS, rozwiązania do równoważenia obciążenia, a nawet tworzyć własne, wirtualne chmury prywatne.

Pełną listę produktów oferowanych przez AWS znajdziesz tutaj.

Ogromną zaletą AWS jest model płatności – klient płaci tylko za faktycznie zużyte zasoby, a dla niektórych popularnych usług dostępny jest darmowy poziom. Jeżeli więc chcesz przetestować platformę AWS, możesz skorzystać z bezpłatnego konta i samodzielnie przekonać się o jej możliwościach.

Jeśli potrzebujesz pomocy w rozpoczęciu pracy z AWS, warto rozważyć kurs online, który pomoże Ci zrozumieć podstawy działania chmury AWS.

DigitalOcean

Popularny wybór wśród programistów, DigitalOcean, choć nie tak duży jak AWS czy GCP, oferuje platformę o światowej klasie. Jednym z największych atutów tej usługi są atrakcyjne ceny, a maszyny wirtualne dostępne są już od 5 dolarów miesięcznie.

Trudno uwierzyć, że tak zaawansowane usługi mogą być dostępne w tak niskiej cenie.

Niedawno firma rozszerzyła swoją ofertę o szereg nowych usług, takich jak zarządzany Kubernetes, bazy danych, load balancery czy pamięć obiektową.

DigitalOcean dysponuje 12 centrami danych na całym świecie. Startup’y mogą skorzystać z programu Hatch, który oferuje 12-miesięczny kredyt na infrastrukturę.

Jeżeli nie jesteś pewny swoich umiejętności technicznych, możesz w łatwy sposób skonfigurować zarządzany serwer DigitalOcean za pomocą kilku kliknięć poprzez platformę Cloudways.

Kamatera

Kamatera oferuje szeroką gamę usług chmurowych, w tym zapory ogniowe, serwery, przestrzeń dyskową, pamięć blokową, równoważenie obciążenia i inne.

Platforma charakteryzuje się wysoką intuicyjnością i oferuje dostęp do ponad 40 najpopularniejszych aplikacji i usług za pomocą jednego kliknięcia. Przykłady obejmują:

  • WordPress
  • Docker
  • pfSense
  • NFS
  • MongoDB
  • HAProxy
  • Mattermost
  • FarmBot
  • Elasticsearch
  • OpenVPN

Pomimo ponad 20-letniego doświadczenia w branży, Kamatera jest nowym, dynamicznie rozwijającym się graczem na rynkach globalnych, dysponującym 14 centrami danych na czterech kontynentach. Nagły wzrost popularności Kamatery wynika przede wszystkim z jej wyjątkowej wartości dodanej – uczciwych cen maszyn wirtualnych (od 4 USD miesięcznie), ogromnej skalowalności i elastyczności w konfiguracji serwerów i opcjach płatności, doskonałej wydajności, a przede wszystkim: spersonalizowanych usług chmurowych z całodobową obsługą klienta.

Microsoft Azure

Microsoft Azure, uruchomiony w 2010 roku jako Windows Azure, a w 2014 roku przemianowany na Microsoft Azure, oferuje imponujący wachlarz produktów, w tym swoje autorskie oprogramowanie, takie jak IIS, MS SQL, Exchange Server i wiele innych.

Pełna lista produktów dostępna jest tutaj.

Azure ma w ofercie dosłownie wszystko – rozwiązania z zakresu AI, IoT, obliczeń, bezpieczeństwa, analizy, kontenerów, baz danych i wielu innych.

Microsoft Azure jest dostępny również w Chinach kontynentalnych, co jest istotne dla firm działających na tamtejszym rynku. Startup’y mogą skorzystać z programu BizSpark, który oferuje bezpłatny dostęp do usług Azure.

Vultr

Hosting w chmurze to atrakcyjne rozwiązanie ze względu na skalowalność i niezawodność. Jednak zarządzanie platformami takimi jak AWS czy Azure może stać się uciążliwe.

Vultr upraszcza ten proces, oferując usługi hostingu w chmurze w bardzo przystępnych cenach. Plany zaczynają się już od 2,5 USD miesięcznie.

Vultr zapewnia większość funkcji, których można oczekiwać, takich jak automatyczne skalowanie, zmiana rozmiaru, wybór systemu operacyjnego, szybka pamięć SSD i inne. Na szczególną uwagę zasługują następujące aspekty:

  • Możliwość wyboru spośród 16 różnych regionów
  • Działanie w oparciu o redundantną infrastrukturę chmurową w celu zapewnienia wysokiego poziomu dostępności
  • Szeroki wybór konfiguracji sprzętowych, dopasowanych do zróżnicowanych potrzeb
  • Dedykowana przestrzeń dyskowa SSD umożliwiająca skalowanie w dowolnym momencie
  • Interfejsy API do tworzenia własnej, niestandardowej platformy hostingowej opartej na Vultr
  • Automatyczne tworzenie kopii zapasowych i możliwość wykonywania migawek całej maszyny wirtualnej
  • Zapora ogniowa i ochrona przed atakami DDoS
  • System równoważenia obciążenia zapewniający skalowalność i wysoką dostępność

Dzięki łatwemu w obsłudze panelowi sterowania, uruchomienie maszyny wirtualnej zajmuje zaledwie około 60 sekund.

Platforma Google Cloud

GCP (Google Cloud Platform) umożliwia tworzenie szerokiego spektrum projektów, od prostych blogów po zaawansowane aplikacje.

Jeżeli priorytetem jest wydajność aplikacji, GCP może być pierwszym wyborem. Produkty Google, takie jak Gmail, YouTube czy Wyszukiwarka, są hostowane na tej samej infrastrukturze. Google Cloud jest dostępny w 19 lokalizacjach i posiada ponad 130 punktów brzegowych sieci.

Większość produktów jest dostępna we wszystkich regionach, co pozwala hostować aplikację w lokalizacji najbliższej użytkownikom. Dla użytkowników WordPressa istnieją wyspecjalizowane, zarządzane usługi hostingowe oparte na chmurze Google.

GCP oferuje 300 USD kredytu do wykorzystania w ciągu 60 dni, w ramach bezpłatnego okresu próbnego.

Chmura Alibaba

Nie można ignorować rynku chińskiego, a Alibaba Cloud jest bramą do tego kraju. Dzięki bogatej ofercie produktów, można rozważyć hosting praktycznie dowolnego rozwiązania na terenie Chin, aby zapewnić klientom optymalne wrażenia.

  • Qingdao
  • Pekin
  • Zhangjiakou
  • Hangzhou
  • Szanghaj
  • Shenzhen
  • Hohhot
  • Hongkong

oraz 12 innych międzynarodowych lokalizacji centrów danych.

Można skorzystać z bezpłatnego okresu próbnego o wartości do 1200 USD. Poniżej przedstawiono schemat architektury, który pozwala wykorzystać potencjał chińskiego rynku nawet w przypadku braku biura w tym kraju.

Alibaba Cloud oferuje również wsparcie w uzyskaniu licencji ICP, co jest szczególnie przydatne, gdy nie chce się samodzielnie przechodzić skomplikowanej procedury licencyjnej.

UpCloud

UpCloud to platforma chmurowa, która jest szczególnie ceniona przez programistów i kładzie nacisk na upraszczanie procesów DevOps.

Platforma wyróżnia się tym, że wspiera tworzenie infrastruktury za pomocą kodu. UpCloud obsługuje większość frameworków Infrastructure as Code (IaC), takich jak Terraform, Ansible, Packer i LibCloud. Ponadto, oferuje również biblioteki klienckie API w różnych, popularnych językach programowania.

Do charakterystycznych cech UpCloud należą:

  • Pamięć masowa MaxIOPS zapewniająca wysoką wydajność
  • Możliwość tworzenia własnych, niestandardowych obrazów systemu operacyjnego w celu spełnienia standardów bezpieczeństwa organizacji
  • Potężne API umożliwiające pełną automatyzację procesów
  • Prywatne sieci pomiędzy centrami danych

Chcesz zbudować własną, prywatną chmurę? Z UpCloud jest to możliwe – możesz umieścić swoje serwery fizyczne w ich centrach danych. Jest to idealne rozwiązanie do budowy hybrydowych platform chmurowych.

Linode

Linode to bardzo dobre rozwiązanie do hostingu różnego rodzaju aplikacji, od osobistych blogów po sklepy internetowe.

Linode oferuje wsparcie w całym procesie – od migracji do chmury, poprzez konfigurację DNS, równoważenie obciążenia, automatyczne skalowanie, aż po zapewnienie przewidywalnych cen. Jest to solidna alternatywa dla DigitalOcean.

Linode jest znane z takich podstawowych funkcji, jak:

  • Doskonałe wsparcie techniczne dostępne 24/7
  • Komputery Nano do małych aplikacji webowych lub serwerów testowych
  • Obiektowa pamięć masowa kompatybilna z S3, idealna do analizy dużych zbiorów danych i projektów uczenia maszynowego
  • 11 globalnych centrów danych zapewniających elastyczność wdrażania i możliwość spełnienia lokalnych wymagań
  • Dostępne za pomocą jednego kliknięcia aplikacje, takie jak WordPress, Drupal, Gitlab

Brightbox

Brightbox to doskonały wybór dla firm działających na rynku europejskim. Oferuje usługi hostingowe w całości w regionie Wielkiej Brytanii. Brightbox zapewnia zaawansowane rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa oraz funkcje klasy korporacyjnej, takie jak uruchamianie sprzętu PXE, w pełni prywatna sieć oraz możliwość korzystania z niemal dowolnego systemu operacyjnego.

Mimo stosunkowo prostej oferty i ograniczonej liczby usług, Brightbox dba o to, aby świadczone usługi były w pełni poparte niezbędną infrastrukturą backendową. Każda usługa ma swoje unikalne cechy.

Serwery w chmurze

Podobnie jak inni dostawcy, Brightbox oferuje wybór spośród wielu maszyn wirtualnych w chmurze. Wyróżnia się jednak kilkoma unikalnymi cechami.

  • Możliwość eksportowania własnych migawek obrazów, podobnych do obrazów maszyn w Amazon lub Azure
  • Obsługa Cloud IP umożliwiająca łatwe przełączanie serwerów przy zachowaniu tego samego adresu IP
  • W pełni prywatna sieć serwerów zapewniająca bezpieczeństwo przed podsłuchiwaniem i podszywaniem się

Pamięć masowa w chmurze

Obiektowa pamięć masowa zyskuje na popularności, a organizacje przenoszą coraz większą część swojej infrastruktury do chmury. Głównym wyzwaniem w procesie migracji do chmury jest jednak przenoszenie danych i zapewnienie ich spójności. Brightbox ułatwia to dzięki następującym funkcjom:

  • Ręczny import danych za pomocą USB, SATA lub innych podobnych urządzeń pamięci masowej
  • Samonaprawiająca się pamięć masowa dzięki wbudowanej redundancji
  • Pamięć masowa oparta na standardzie OpenSwift, co ułatwia integrację z innymi rozwiązaniami

Brightbox oferuje również możliwość automatycznego skalowania baz danych w chmurze i systemy równoważenia obciążenia.

Podsumowanie

Na rynku istnieje wiele platform IaaS, ale wymienione powyżej cieszą się zaufaniem milionów aplikacji internetowych, co czyni je pewnym wyborem. Żadna z platform nie jest idealna, dlatego warto je przetestować i sprawdzić, która z nich najlepiej odpowiada Twoim indywidualnym wymaganiom, potrzebom biznesowym i budżetowi.


newsblog.pl