10 najlepszych programów Linux Media Server do użycia w 2023 r

Bez wątpienia streaming zmienił sposób, w jaki ludzie konsumują media. Nie tylko sprawiło, że media są łatwo dostępne z dowolnego miejsca na świecie w dowolnym czasie, ale sprawiło, że korzystanie z nich stało się bardzo wygodne.

Zamiast ograniczać się do oglądania ulubionego filmu w kinie lub w telewizji, przesyłanie strumieniowe umożliwia oglądanie ulubionych programów na urządzeniach takich jak smartfony, tablety i komputery.

Ludzie powoli przeszli od wypożyczania i posiadania kopii filmów i programów telewizyjnych do płacenia za subskrypcje na platformach streamingowych, takich jak Netflix, Hulu, Disney+ i Amazon Prime. Jednak w miarę jak coraz więcej osób korzysta z usług przesyłania strumieniowego, coraz więcej osób przyciąga urok posiadania własnych kopii swoich ulubionych programów.

O ile usługi przesyłania strumieniowego są bardzo wygodne, użytkownicy nie mają kontroli nad mediami znajdującymi się na platformach streamingowych. Twoje ulubione programy mogą zostać usunięte z platform streamingowych i nie możesz nic z tym zrobić.

Ponadto usługi przesyłania strumieniowego mogą być kosztowne, są ograniczone szybkością Internetu oraz śledzą i wykorzystują nawyki użytkowników związane z oglądaniem.

Użytkownicy mogą tego wszystkiego uniknąć, tworząc pewnego rodzaju lokalną usługę przesyłania strumieniowego, w której przechowują własne kopie swoich ulubionych programów i przesyłają strumieniowo programy na wiele urządzeń podłączonych do ich sieci lokalnej. Aby to zrobić, wystarczy własny serwer multimediów.

Serwer multimediów to urządzenie sprzętowe lub aplikacja, która umożliwia przechowywanie, zarządzanie i dostęp do treści multimedialnych, takich jak między innymi wideo, zdjęcia i muzyka. Serwer multimediów jest zwykle używany do przechowywania treści multimedialnych i udostępniania przechowywanych treści w sieci lokalnej.

Dzięki serwerowi multimediów użytkownicy mogą przechowywać filmy, muzykę i programy telewizyjne oraz przesyłać strumieniowo te treści na wiele urządzeń podłączonych do ich sieci lokalnej. Użytkownicy muszą po prostu dodać treści multimedialne do swojego serwera multimediów, a treści te będą dostępne na wielu urządzeniach, takich jak telewizory, smartfony lub komputery podłączone do ich sieci lokalnej.

Korzyści z używania Linux Media Server

Niektóre z zalet korzystania z Linux Media Server obejmują:

Kontrola nad treścią

Korzystanie z własnego serwera multimediów pozwala na pełną kontrolę nad treściami przechowywanymi i dostępnymi na serwerze multimediów.

W związku z tym nie będziesz już musiał obawiać się, że Twoje ulubione programy zostaną usunięte z platform streamingowych, ponieważ posiadasz swoje kopie programów. Możesz także wymusić kontrolę rodzicielską na swoim serwerze multimediów i chronić młodych użytkowników przed dostępem do szkodliwych treści.

Szybki dostęp do mediów

Serwer multimediów wykorzystuje sieć lokalną do strumieniowego przesyłania treści na wiele urządzeń. W związku z tym nie będziesz musiał martwić się o prędkość Internetu, brak połączenia z Internetem ani konieczność czekania, aż programy zakończą buforowanie.

Sieci lokalne mają bardzo dużą prędkość do 1000 Mb/s, dzięki czemu wielu użytkowników może przesyłać strumieniowo z serwera multimediów bez żadnych przestojów, obniżonej jakości multimediów lub czekania na buforowanie zawartości.

Prywatność użytkownika

Korzystanie z własnego Linux Media Server pomaga uniknąć przechwytywania zachowań użytkownika, takich jak nawyki związane z oglądaniem, przez usługi przesyłania strumieniowego. Ponadto nie musisz się martwić, że Twoje dane osobowe zostaną nadużyte.

Cięcie kosztów

Posiadanie własnych kopii plików multimedialnych pomoże Ci zaoszczędzić na kosztach w dłuższej perspektywie. Unikniesz płacenia kosztów subskrypcji, a także kosztów oprogramowania, ponieważ dostępne są bezpłatne i otwarte serwery multimediów. Ponadto oszczędzasz miejsce, unikając marnowania miejsca na dane, przechowując te same treści na wielu urządzeniach, aby mieć do nich dostęp.

Dla użytkowników, którym zależy na kontroli nad swoimi treściami, prywatności użytkowników, oszczędności kosztów i szybkim dostępie do swoich multimediów przez wielu użytkowników na wielu urządzeniach, serwer multimediów jest opłacalną inwestycją.

Aby pomóc Ci w wyborze serwera multimediów, oto kilka świetnych opcji oprogramowania serwera multimediów Linux, które pomogą Ci kontrolować, zarządzać, udostępniać i łatwo uzyskiwać dostęp do ulubionych multimediów.

Pleks

Plex jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej używanych serwerów multimediów i nie bez powodu. Oprócz standardowych funkcji, których można oczekiwać od oprogramowania serwera multimediów, które umożliwia łatwe zarządzanie i przesyłanie strumieniowe plików multimedialnych z własnego serwera lokalnego, zawiera niesamowite dodatkowe funkcje.

Plex może znajdować metadane, takie jak tytuły, nazwy odcinków i obsady, oraz automatycznie sortować i porządkować pliki multimedialne w folderach na podstawie ich metadanych. Oprócz dobrze zaprojektowanego interfejsu użytkownika, który jest zarówno intuicyjny, jak i łatwy w użyciu, Plex umożliwia użytkownikom wyszukiwanie filmów i programów na wielu usprawniających platformach, wszystko z jednego miejsca.

Plex ma bezpłatny poziom i płatny poziom, za który użytkownicy mogą zapłacić 4,99 USD za miesięczną subskrypcję, 39,99 USD za subskrypcję roczną lub dożywotnią subskrypcję za 119,99 USD.

Cechy

 • Obsługa wielu platform
 • Umożliwia dostęp do plików multimedialnych z dowolnego urządzenia
 • Obsługa szerokiej gamy formatów multimedialnych
 • Przyspieszenie sprzętowe za pomocą koderów sprzętowych
 • W zestawie z odtwarzaczem audio do odtwarzania plików audio z pełną przepływnością
 • Obsługuje zdalny dostęp do lokalnego serwera multimediów z dowolnego miejsca na świecie
 • Umożliwia nagrywanie programów telewizyjnych z dekodera lub anteny
 • Obsługuje pobieranie plików multimedialnych z lokalnego serwera na urządzenie mobilne
 • Dostęp do ponad 300 kanałów telewizyjnych na żywo i ponad 50 000 filmów i programów telewizyjnych na żądanie całkowicie za darmo

Kodi

Kodi to bezpłatne oprogramowanie serwera multimediów o otwartym kodzie źródłowym, które jest dostępne na wielu platformach i jest wyposażone w wysoce konfigurowalny i przyjazny dla użytkownika interfejs użytkownika oraz doskonałe wsparcie użytkownika zapewniane przez dużą społeczność użytkowników i wolontariuszy.

Kodi umożliwia użytkownikom łatwe odtwarzanie i przeglądanie plików multimedialnych z pamięci lokalnej, sieciowych nośników pamięci, a także z Internetu.

Cechy

 • Użytkownicy mogą uzyskać nową skórkę, aby zmienić wygląd Kodi
 • Obsługuje wszystkie główne formaty plików multimedialnych
 • Użytkownicy mogą grać w gry na Kodi
 • Posiada interfejs internetowy
 • Obsługuje oglądanie i nagrywanie telewizji na żywo
 • Bezpłatne dodatki do pobrania, które dodają dodatkowe funkcje
 • Obsługuje setki pilotów, umożliwiając użytkownikom sterowanie i dostęp do plików multimedialnych za pomocą pilotów

Emby

Emby to płatny, osobisty serwer multimediów, który umożliwia użytkownikom zarządzanie, kontrolowanie i przeglądanie plików multimedialnych na ich lokalnym serwerze multimediów, a także umożliwia użytkownikom egzekwowanie ograniczeń rodzicielskich dla użytkowników uzyskujących dostęp do serwera multimediów.

Dodatkowo, gdy użytkownicy Emby dodadzą pliki multimedialne do swojego serwera multimediów, Emby automatycznie pobiera plakaty i banery multimedialne z Internetu i pozwala użytkownikom wybierać plakaty filmowe i banery z różnych opcji, a nawet dodawać własne plakaty.

Użytkownicy mogą płacić za Emby Premiere, kupując cykliczną miesięczną subskrypcję za 4,99 USD, roczną subskrypcję za 54 USD lub dożywotnią licencję za 119 USD.

Cechy

 • Obsługa wielu platform
 • Transkodowanie z przyspieszeniem sprzętowym
 • Obsługuje pobieranie plików multimedialnych na urządzenia mobilne w celu uzyskania dostępu w trybie offline
 • Intra kinowe ze zwiastunami i niestandardowymi intrami
 • Oferuje konwersję treści multimedialnych do formatów przyjaznych dla przesyłania strumieniowego
 • Sterowanie głosowe aplikacją Emby za pomocą urządzeń Amazon Echo lub Google Home
 • Synchronizacja multimediów z zewnętrznymi dyskami twardymi w celu tworzenia kopii zapasowych, archiwizacji i konwersji
 • Przechowywanie plików multimedialnych w wielu rozdzielczościach, aby umożliwić bezpośrednie przesyłanie strumieniowe z dowolnego urządzenia
 • Obsługuje tworzenie kopii zapasowych i przywracanie konfiguracji serwerów z łatwą i szybką migracją do nowych środowisk.

Jellyfin

Jellyfin to kolejny bardzo popularny wybór oprogramowania serwera multimediów wśród użytkowników serwerów multimediów. Jest to nie tylko solidne i bogate w funkcje oprogramowanie serwera multimediów, które umożliwia gromadzenie, zarządzanie i przesyłanie strumieniowe multimediów, ale jest również otwarte i bezpłatne, bez ukrytych opłat. Ponadto jest zbudowany z myślą o prywatności użytkownika i nie gromadzi ani nie udostępnia żadnych danych użytkownika.

Cechy

 • Obsługa wielu platform
 • Może pracować jako DVR do nagrywania telewizji na żywo
 • Transkodowanie sprzętowe
 • Umożliwia oglądanie telewizji na żywo
 • Wiele kont i synchronizacja mobilna
 • Kontrola rodzicielska
 • Obsługa zdalnego przesyłania strumieniowego

serwio

Serviio to oprogramowanie serwera multimediów, które umożliwia przechowywanie, zarządzanie i przesyłanie strumieniowe plików multimedialnych do urządzeń podłączonych do sieci domowej.

Serviior oferuje standardową bezpłatną warstwę i płatną wersję Pro Edition, która oferuje funkcje ułatwiające udostępnianie treści multimedialnych urządzeniom podłączonym do sieci domowej. Użytkownicy automatycznie otrzymują 15-dniową bezpłatną wersję próbną wersji Pro, którą użytkownicy mogą kupić za 25 USD.

Wersja Pro ma takie funkcje, jak układanie wideo, odtwarzacz internetowy, interfejs API umożliwiający dostęp do treści przez Internet, kontrolę dostępu do udostępnianych treści oraz dostęp do aplikacji innej firmy na Androida do przesyłania strumieniowego treści. Te funkcje nie są dostępne w warstwie bezpłatnej.

Cechy

 • Obsługa szerokiej gamy formatów multimedialnych
 • Transkodowanie w czasie rzeczywistym
 • Transmisja strumieniowa online
 • Wsparcie dla napisów
 • Obsługa edytowalnych profili renderowania
 • Sterowanie głosowe serwerem multimediów za pomocą umiejętności Serviio Alexa
 • Obsługuje automatyczne zatrzymanie modułu renderującego i przypisywanie profili dla poszczególnych adresów IP
 • Wsparcie dla miniatur wideo, plakatów CD, plakatów DVD
 • Automatyczna kategoryzacja plików wideo na filmy i/lub seriale oraz zaznaczanie ostatnio oglądanych odcinków serialu

Madsonic

Madsonic to internetowy serwer multimediów typu open source, który umożliwia strumieniowe przesyłanie multimediów i ma funkcję szafy grającej. Ten serwer multimediów jest dostarczany z bezpłatnym poziomem ze standardowymi funkcjami multimedialnymi i poziomem premium z dodatkowymi funkcjami, takimi jak między innymi obsługa Chromecasta, zaawansowane funkcje podcastów, obsługa Sonos i osobisty adres serwera.

Cechy

 • Obsługa wielu platform
 • Ponowne próbkowanie szybkości transmisji muzyki w przypadku ograniczonej przepustowości
 • Lokalna funkcjonalność szafy grającej
 • Usługa konwersacji audio i wideo
 • Zaawansowana integracja usług z Echonest

Gerbera

Gerbera to uniwersalny serwer multimediów Plug and Play, który umożliwia użytkownikom przechowywanie plików multimedialnych i zarządzanie nimi, przesyłanie strumieniowe multimediów przez dom, a także przesyłanie strumieniowe multimediów na uniwersalne urządzenia kompatybilne z plug-and-play, takie jak telewizory, smartfony, tablety i konsole PlayStation .

Cechy

 • Transkodowanie plików multimedialnych w locie i generowanie miniatur wideo
 • Obsługa wielu platform
 • Ekstrakcja metadanych z różnych plików multimedialnych
 • Zdefiniowany przez użytkownika układ serwera na podstawie wyodrębnionych metadanych
 • Obsługuje scrobbling last.fm
 • Webowy interfejs użytkownika z widokiem drzewa lokalnej bazy danych i systemu plików

Universal Media Server to darmowy, bogaty w funkcje serwer multimediów z pięknie zaprojektowanym interfejsem użytkownika i wbudowaną w oprogramowanie ochroną prywatności użytkownika.

Obsługuje szeroką gamę urządzeń i formatów multimediów, umożliwiając natychmiastowe przeglądanie plików na serwerze multimediów bez konieczności oczekiwania na zakończenie skanowania.

Oferuje również dynamiczne wyszukiwanie metadanych w celu znalezienia odpowiednich informacji o przechowywanych danych oraz funkcję napisów na żywo, która automatycznie pobiera odpowiednie napisy do plików wideo.

Cechy

 • Automatyczna regulacja szybkości transmisji na podstawie prędkości sieci
 • Automatyczna maksymalna jakość wideo przy użyciu multipleksowania
 • Błyskawiczne przeglądanie plików
 • Obsługa automatycznych napisów na żywo na wszystkich urządzeniach
 • Transkodowanie multimediów
 • Prywatność użytkownika poprzez nie zbieranie danych użytkownika
 • Obsługuje przesyłanie strumieniowe online
 • Obsługa dużych urządzeń z telewizorów, urządzeń audio, konsol do gier, smartfonów, komputerów i wielu innych

MythTV

MythTV to darmowe oprogramowanie typu open source służące do cyfrowego nagrywania wideo. Ma aktywną społeczność, która pracuje nad oprogramowaniem od 2002 roku, a także zapewnia wsparcie użytkownikom MythTV. Użytkownicy mogą sugerować nowe funkcje, zgłaszać problemy, a nawet przyczyniać się do rozwoju nowych funkcji MythTV.

Cechy

 • Użytkownicy mogą nagrywać transmisję telewizyjną na żywo
 • Ręczne planowanie nagrań
 • Planowanie nagrań z serwisu aukcyjnego
 • Odtwarzanie wideo z systemu plików iz płyt DVD
 • Śledzi nagrane odcinki i unika ponownego nagrywania odcinków
 • Oglądanie telewizji na żywo z możliwością wstrzymywania, przewijania do tyłu i do przodu

Stremio

Stremio to centrum przesyłania strumieniowego wideo, które umożliwia użytkownikom wyszukiwanie, przesyłanie strumieniowe i organizowanie ulubionych filmów, kanałów internetowych lub seriali telewizyjnych we własnych bibliotekach. Pozwala także użytkownikom organizować swoje subskrypcje strumieniowe z platform takich jak Netflix, HBO, Amazon Prime i Youtube w jednym miejscu.

Użytkownicy mogą przesyłać strumieniowo za pomocą Stremio z różnych źródeł, w tym płatnych platform i plików torrent. Streamio może również odtwarzać lokalne pliki multimedialne. Nie zostaną one jednak zapisane w bibliotece użytkownika Stremio.

Cechy

 • Umożliwia przesyłanie strumieniowe z wielu źródeł na jednej platformie
 • Wizualizacja kalendarza pokazów w Twojej bibliotece
 • Umożliwia przesyłanie strumieniowe dowolnych multimediów do sieci lokalnej
 • Całkowicie za darmo bez ukrytych opłat

Wniosek

Chociaż usługi przesyłania strumieniowego są bardzo wygodne, posiadanie własnego serwera multimediów jest opłacalną inwestycją i doskonałym sposobem na dostęp do multimediów i korzystanie z nich.

Nie tylko zapewnia dostęp do wysokiej jakości treści bez martwienia się o prędkość Internetu lub naruszenie prywatności, ale także zapewnia całkowitą kontrolę nad multimediami, zapewniając możliwość regulowania tego, do czego niektórzy użytkownicy w sieci lokalnej mogą uzyskiwać dostęp z serwera multimediów . Jeśli rozważasz skonfigurowanie własnego serwera multimediów, rozważ serwery multimediów udostępnione w artykule.