10 najważniejszych umiejętności wymaganych, aby zostać etycznym hakerem

Udostępnij teraz w social media:

Wiele osób nadal czuje się obrzydliwie, gdy wspomina się o terminologii, takiej jak haker i hakowanie, które w większości kojarzą się z domeną cyfrową. Chociaż czasy się zmieniają, a ludzie zaczęli również odkrywać i poszerzać swoje horyzonty myślowe w kierunku wszystkich innych zawodów, w tym tego, etyczne hakowanie jest certyfikowaną umiejętnością, którą można osiągnąć dzięki pewnym umiejętnościom, które ludzie rozwijają, studiując gruntownie w sektorze IT. Jeśli jesteś kimś, kto chce rozpocząć karierę w etycznym hakowaniu i jesteś zaskoczony konkretnymi umiejętnościami niezbędnymi do bycia hakerem w białym kapeluszu, dzisiejszy artykuł pomoże ci całkowicie zrozumieć, dlaczego i gdzie znajdują się wszystkie umiejętności wymagane do zostania Hacker z zasadami. Ale zanim przejdziemy bezpośrednio do umiejętności, najpierw zrozummy role i obowiązki etycznego hakera.

Lista umiejętności wymaganych, aby zostać etycznym hakerem

Tutaj pokazaliśmy pełny przewodnik po umiejętnościach wymaganych do zostania etycznym hakerem oraz szczegółowo opisaliśmy role i obowiązki.

Jakie umiejętności są potrzebne, aby zostać hakerem w białych kapeluszach?

Hakerzy w białych kapeluszach i hakerzy w czarnych kapeluszach różnią się głównie motywacją. Hakerzy w białych kapeluszach pomagają firmom w identyfikowaniu wad systemu i wdrażaniu niezbędnych poprawek. W przeciwieństwie do hakerów w czarnych kapeluszach, którzy bezprawnie, złośliwie i często w celach osobistych uzyskują dostęp do systemów hakerskich. Hakerzy w szarych kapeluszach mieszczą się pomiędzy tymi dwiema skrajnościami. Połączenie taktyki czarnego i białego kapelusza jest stosowane przez hakerów szarych kapeluszy. Bez wiedzy lub zgody właściciela hakerzy w szarych kapeluszach często skanują system w poszukiwaniu słabych punktów. W przypadku wykrycia problemów powiadamiają właściciela i mogą od czasu do czasu poprosić o niewielką opłatę za naprawienie problemu. Włamując się na strony internetowe i sieci organizacji bez autoryzacji, niektórzy hakerzy w szarych kapeluszach wolą myśleć, że w jakiś sposób przynoszą korzyści firmom. Aby zapobiec naruszeniom danych, firmy zazwyczaj zatrudniają etycznych hakerów do przeprowadzania testów penetracyjnych na ich sprzęcie i oprogramowaniu. Oprócz testowania, etyczni hakerzy zajmują w firmie stanowiska w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego, takie jak:

 • Analityk cyberbezpieczeństwa
 • Analityk bezpieczeństwa informacji
 • Analityk wykrywania włamań
 • inżynier bezpieczeństwa IT
 • Administrator bezpieczeństwa IT
 • Analityk bezpieczeństwa sieci
 • Tester penetracyjny

Mówiąc o kryteriach kwalifikacyjnych, istnieje wiele renomowanych certyfikatów dostępnych dla hakerów etycznych, takich jak EC-Council i wielu innych, w których można uzyskać punkty, stosując te same narzędzia i informacje, co wrogi haker, aby analizować stan bezpieczeństwa systemu docelowego, podczas gdy działając legalnie i zgodnie z prawem. Wiąże się to z wykazaniem zrozumienia bezpieczeństwa systemów komputerowych oraz wyszukiwaniem dziur i luk w systemach docelowych. Podobne certyfikaty, takie jak EC-Council, są również dostarczane przez następujące autoryzowane certyfikaty:

 • CompTIA Bezpieczeństwo+
 • Bezpieczeństwo CCNA firmy Cisco
 • Certyfikacja certyfikowanego specjalisty bezpieczeństwa ofensywnego (OSCP)
 • SANS GIAC

Przejdźmy teraz do zestawu umiejętności wymaganych, aby zostać etycznym hakerem.

1. Umiejętności programowania

Obraz David Mark z Pixabay

Jedną z podstawowych umiejętności potrzebnych do bycia hakerem w białym kapeluszu jest wiedza programistyczna. Pisanie kodu, który urządzenie obliczeniowe może zrozumieć i użyć do wykonywania różnych poleceń, to właśnie programowanie. W rezultacie zrozumienie wielu języków programowania używanych przez hakerów, a także języków niezbędnych do hakowania jest niezbędne, jeśli chcesz być etycznym hakerem. Istnieje kilka języków programowania, jednak nie wszystkie z nich są wykorzystywane do hakowania. Poniżej wymieniono języki programowania stosowane przez etycznych hakerów:

 • Javascript – jest to język skryptowy po stronie klienta, który działa na wszystkich platformach. Przeglądanie przez klienta uruchamia wykonanie kodu JavaScript. Służy do wykonywania skryptów między witrynami, odczytywania zapisanych plików cookie i do innych celów.
 • HTML – strony internetowe są pisane w HTML, wieloplatformowym języku. Formularze HTML służą do zbierania danych w formularzach logowania i innych procesach wprowadzania danych online. Możesz łatwo znaleźć i wykorzystać luki w kodzie, jeśli wiesz, jak pisać i analizować HTML.
 • C i C++ – C i C++ to języki wieloplatformowe, które oferują programowanie na niskim poziomie. Podczas tworzenia własnych rootkitów, exploitów, kodów powłoki lub zrozumienia i ulepszania już istniejących, są one bardzo pomocne.
 • SQL — Innym językiem, który może być używany na różnych platformach do łączenia się z bazami danych, jest SQL. Używając wstrzykiwania SQL, można uniknąć słabych technik logowania do aplikacji internetowych, dane bazy danych mogą zostać usunięte itp.
 • Python, Ruby, Bash, Perl — dostępne są również wieloplatformowe języki programowania wysokiego poziomu, takie jak Perl, Ruby, Bash i Python. Przydają się przy tworzeniu narzędzi automatyzacji i skryptów. Zdobyte informacje można również wykorzystać do zrozumienia i dostosowania aktualnie istniejących narzędzi.
 • PHP – PHP to język programowania po stronie serwera, który jest również wieloplatformowy. Oprócz przetwarzania formularzy HTML wykonuje również inne unikalne zadania. Można utworzyć niestandardową aplikację PHP w celu zmiany ustawień serwera WWW i narażenia systemu na zagrożenia.
 • Python — tworzenie narzędzi sieciowych jest proste dzięki przydatnym pakietom Pythona, takim jak Pulsar, NAPALM, NetworkX itp. Jako język skryptowy Python oferuje niesamowitą wydajność dla małych aplikacji, co jest kolejnym powodem, dla którego etyczni hakerzy często tworzą krótkie skrypty. Ze względu na ogromną społeczność otaczającą Pythona, wszelkie pytania związane z programowaniem są szybko udzielane. Ponadto opanowanie języka Python daje Ci dostęp do wielu różnych stanowisk pracy.
 • Java, CSharp, Visual Basic, VBScript – W zależności od sytuacji i konieczności korzystne mogą być różne języki, takie jak Java, CSharp, Visual Basic i VBScript. Ponadto Java i C# są językami wieloplatformowymi, ale Visual Basic i VBScript są kompatybilne wyłącznie z systemem operacyjnym Windows.
  Czy możesz odzyskać usunięte konto IMVU?

2. Umiejętności w zakresie sieci komputerowych

Obraz David Mark z Pixabay

Aby zostać etycznym hakerem, networking jest ważną umiejętnością. Sieć komputerowa to połączenie różnych urządzeń. Czasami nazywane hostami, są połączone różnymi kanałami w celu dostarczania lub odbierania danych lub mediów.

 • Zrozumienie sieci, takich jak podsieci, Suoernetting, DHCP i inne, jest niezbędnym elementem wiedzy hakerów w zakresie sieci.
 • Eksploracja wielu połączonych ze sobą maszyn w sieci i możliwych zagrożeń bezpieczeństwa, które może to spowodować, pomaga w etycznym hakowaniu. Etyczny haker, który jest biegły w nawiązywaniu kontaktów, będzie w stanie poradzić sobie z tymi zagrożeniami.
 • Znajomość modeli sieciowych, protokołów internetowych i adresów IP może pomóc Ci rozwinąć umiejętności etycznego hakowania i stać się kompetentnym hakerem.
 • Dodatkowo musisz znać karty sieciowe, serwery, klientów, punkty dostępowe, media transmisyjne i routery.

3. Umiejętności linuksowe

Obraz Ewa Urban z Pixabay

Oparty na jądrze Linux Linux jest darmowym systemem operacyjnym typu open source. Zgodnie z warunkami GNU General Public License, każdy może zmieniać i rozpowszechniać kod źródłowy Linuksa w celach komercyjnych lub niekomercyjnych.

 • Dla etycznych hakerów bezpieczeństwo Linuksa jest kluczową korzyścią płynącą z uczenia się systemu operacyjnego.
 • W porównaniu z innymi systemami operacyjnymi, Linux jest najbezpieczniejszy.
 • Linux zawiera pewne wirusy, co czyni go mniej podatnym na ataki niż jakikolwiek inny system operacyjny, nawet jeśli nie jest gwarantowane 100% bezpieczeństwa.
 • Ponadto nie jest potrzebne żadne oprogramowanie antywirusowe. Dlatego znajomość Linuksa jest niezbędna do hakowania.
  Jak przenieść dane dotyczące aktywności z aplikacji Zdrowie na nowy iPhone

4. Podstawowa wiedza o sprzęcie

Obraz Hans Braxmeier z Pixabay

Aby hakować etycznie, osoba musi zrozumieć podstawy sprzętu komputerowego. Rzeczywiste komponenty komputera, takie jak płyta główna, mysz, klawiatura, karta graficzna, karta dźwiękowa, głośniki i jednostka centralna (CPU), są określane jako sprzęt komputerowy. Z drugiej strony oprogramowanie to zbiór instrukcji, które mogą być przechowywane i wykonywane przez sprzęt.

W rezultacie, aby włamać się do maszyny obsługiwanej przez komputer, osoba musi znać maszynę lub sposób jej działania. Musi wtedy uzyskać dostęp do komputera, na którym działa maszyna. Tak więc pierwszym krokiem do bycia etycznym hakerem jest posiadanie podstawowej wiedzy na temat sprzętu. Posiadanie podstawowej wiedzy na temat sprzętu, aby zrozumieć, jak działa płyta główna, w jaki sposób dane są przesyłane przez USB oraz w jaki sposób CMOS lub BIOS współdziałają ze sobą.

5. Umiejętności baz danych

Obraz Ewa Urban z Pixabay

Inną z podstawowych umiejętności wymaganych do bycia hakerem w białym kapeluszu są umiejętności związane z bazami danych. Wszystkie bazy danych są tworzone i zarządzane przez systemy zarządzania bazami danych lub DBMS.

 • Pomimo doskonałej użyteczności systemów baz danych, takich jak Microsoft SQL Server, MySQL i Oracle, ich luki w zabezpieczeniach wyszły na jaw.
 • Konieczne jest upewnienie się, że ta aplikacja jest odporna na włamania, ponieważ dostęp do bazy danych, w której przechowywane są wszystkie dane, naraziłby firmę na wielkie niebezpieczeństwo.
 • Etyczny haker potrzebuje dogłębnego zrozumienia Bazy Danych, różnych silników baz danych i schematów danych, aby pomóc organizacji w opracowaniu silnego DBMS.

6. Umiejętności komputerowe

Obraz Ewa Urban z Pixabay

Aby zidentyfikować możliwe zagrożenia, hakerzy atakują systemy komputerowe. Tak więc jednym z talentów wymaganych do etycznego hakowania jest solidne zrozumienie komputerów. Wiedza o systemach komputerowych jest niezbędna dla etycznego hakera. Korzystanie z komputerów i technologii komputerowych wymaga specjalistycznej wiedzy w zakresie hakowania komputerów. Aby zostać etycznym hakerem, musisz mieć praktyczne zrozumienie hakowania. Potencjalny haker etyczny może odnieść sukces, jeśli posiada minimum umiejętności obsługi komputera.

 • Przetwarzanie danych, zarządzanie plikami cyfrowymi i tworzenie prezentacji to przykłady podstawowych umiejętności komputera.
 • Programowanie, zarządzanie bazami danych i obliczenia w arkuszach kalkulacyjnych to przykłady zaawansowanych możliwości komputera.
 • MS Office ze wszystkimi swoimi produktami, arkusze kalkulacyjne, poczta e-mail, zarządzanie bazami danych, media społecznościowe, sieć i inne programy komputerowe to tylko niektóre z podstawowych umiejętności obliczeniowych.

7. Wiedza o inżynierii odwrotnej

Obraz Ewa Urban z Pixabay

Inżynieria odwrotna to proces uzyskiwania, poprzez badanie kodu produktu, informacji o jego układzie, wymaganiach funkcjonalnych i funkcjach. Informacje są generowane na podstawie utworzonej bazy danych oprogramowania.

 • Celem inżynierii odwrotnej jest ułatwienie zrozumienia systemu i stworzenie niezbędnej dokumentacji dla istniejącego systemu w celu przyspieszenia prac konserwacyjnych.
 • Inżynieria wsteczna jest powszechną praktyką w dziedzinie bezpieczeństwa oprogramowania, która sprawdza, czy system jest wolny od jakichkolwiek znaczących luk w zabezpieczeniach lub luk w zabezpieczeniach.
 • System staje się bardziej odporny, a następnie chroniony przed złośliwym oprogramowaniem i hakerami. Niektórzy programiści wykorzystują technikę znaną jako hakowanie etyczne do tego stopnia, że ​​faktycznie włamują się do własnych systemów w celu znalezienia wad.
  Jak wysyłać tajne, samozniszczające wiadomości na Viber

8. Dodatkowe umiejętności SQL

Aby etyczny haker odniósł sukces, SQL wiedza jest kluczowa. Języki programowania są niezbędne do hakowania, a jednym z nich jest SQL. Ponadto hakowanie na wielu platformach wykorzystuje SQL jako język komunikacji z bazami danych. Omijanie luźnych zabezpieczeń logowania, usuwanie danych z bazy danych i inne operacje są możliwe dzięki wstrzyknięciu SQL. Zrozumienie SQL to potrzeba etycznego hakera, aby:

 • Naucz się przeprowadzać wstrzykiwanie SQL przed logowaniem.
 • Dowiedz się, jak dodać metadane do danych wyjściowych wstrzyknięcia SQL
 • Dowiedz się, do czego służy wstrzykiwanie SQL oparte na błędach.
 • Utwórz składnię gotową do wstrzyknięcia SQL, aby załadować plik na stronę internetową.
 • Podaj przykład użycia iniekcji SQL do zapisu do pliku.
 • Znajdź narzędzia do automatyzacji ataków typu SQL injection.

9. Umiejętności kryptograficzne

Obraz David Mark z Pixabay

Badanie i stosowanie metod bezpiecznej komunikacji, gdy obecne są strony zewnętrzne, zwanych również przeciwnikami, jest znane jako kryptografia. Zajmuje się tworzeniem i oceną procedur, które powstrzymują nikczemne osoby trzecie przed pozyskiwaniem informacji wymienianych między dwiema firmami, a tym samym przestrzeganiem kilku aspektów bezpieczeństwa informacji.

Aby komunikacja była nieczytelna dla hakerów, kryptografia polega na przekształceniu podczas transmisji wiadomości tekstowej w zaszyfrowany tekst, który jest niezrozumiałą formą. Obowiązkiem etycznego hakera jest zapewnienie, że żadne informacje nie zostaną ujawnione wśród pracowników wewnętrznych.

10. Umiejętności rozwiązywania problemów

Obraz Ewa Urban z Pixabay

Bycie strategicznym myślicielem i innowacyjnym rozwiązywaniem problemów to podstawowe cechy etycznego hakera. Oprócz wyżej wymienionych umiejętności technologicznych, umiejętności rozwiązywania problemów pozwalają zidentyfikować źródło problemu i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Dzięki zastosowaniu etycznych technik hakerskich możliwe jest powstrzymanie bardziej skomplikowanych cyberataków.

Hakerzy etyczni muszą posiadać umiejętność krytycznego myślenia i umiejętność rozwiązywania problemów. Kandydat może potrzebować nabyć nowych technik, aby upewnić się, że wszelkie naruszenia bezpieczeństwa są odpowiednio oceniane pod kątem umiejętności rozwiązywania problemów na kursie etycznego hakowania. Wymagane są liczne testy, a także kreatywny talent do wymyślania nowych podejść do problemu.

Dlatego są to konkretne umiejętności potrzebne do bycia hakerem w białym kapeluszu,

***

Powyżej była lista wszystkich umiejętności wymaganych, aby zostać etycznym hakerem z komputerowym błyskiem typu wszystkowiedzącego. Hakowanie jest całkowicie kursem, który wymaga wielu umiejętności i pasji, a tylko bezproblemowa praca na naszym dysku i serwerach organizacji bez żadnych obaw jest możliwa dzięki etycznemu hakowaniu. Nie promujemy żadnego nieetycznego hakowania za pośrednictwem naszych artykułów, dlatego wszystkie takie artykuły powinny być wykorzystywane wyłącznie do celów naukowych. Podziel się swoją cenną opinią na temat informacji, o których wspomnieliśmy, a także podziel się swoimi doświadczeniami na temat tego, ile z tych umiejętności posiadasz jako programista, a także pomogło ci to choć trochę dowiedzieć się o swoich zainteresowaniach karierą hakera. Czytaj dalej, a do zobaczenia w innym artykule na inny temat.

x