10 narzędzi do testów porównawczych procesora do pomiaru wydajności procesora [2023]

Niezależnie od tego, czy kupiłeś nowy komputer, czy zainstalowałeś nowy komponent sprzętowy, bardzo ważne jest przetestowanie wydajności procesora.

Pozwala to określić, jak źle lub dobrze działa twój system. I oczywiście bez względu na to, czy Twoje ulubione gry będą na nim działać płynnie.

Jeśli jeszcze tego nie wiesz, testy porównawcze procesora to proces pomiaru funkcjonalności jednostki centralnej systemu w ciągu kilku minut i uzyskania większej ilości informacji na jej temat.

Daje ci punkt odniesienia, którego możesz użyć do porównania z innymi procesorami. Zasadniczo pomaga podjąć świadomą decyzję dotyczącą dalszych działań związanych z komputerem.

W tym poście przejrzymy niektóre z najlepszych narzędzi do testów porównawczych procesora, aby przetestować nasz procesor.

Zanim przejdziemy do listy, wyjaśnijmy sobie kilka rzeczy.

Dlaczego testy porównawcze procesora są przydatne?

Testy porównawcze procesora są przydatne z wielu powodów. Oprócz przeprowadzenia pełnego testu na twoim procesorze i poinformowania cię o każdym najdrobniejszym szczególe, ma to również inne zalety, takie jak:

 • Daje zrozumienie specyfikacji procesora.
 • Świetny przewodnik do porównania z innymi procesorami.
 • Informuje o średniej prędkości różnych programów.
 • Pomaga zapoznać się z systemem przed jego zakupem.
 • Oznacza problemy sprzętowe, jeśli występują.

Test porównawczy procesora jest również przydatny podczas aktualizacji komputera, ponieważ mówi dokładnie, które obszary wymagają aktualizacji.

Przeczytaj także: Najlepsze optymalizatory PC, które przyspieszą Twój wolny komputer

Różnica między testem porównawczym komputera a testem porównawczym procesora

Bardzo łatwo jest pomylić testy porównawcze procesora z testami porównawczymi całego komputera.

Z jednej strony test porównawczy procesora odnosi się do procesu testowania TYLKO jednostki centralnej, podczas gdy test porównawczy komputera PC odnosi się do znacznie więcej.

W testach porównawczych komputerów PC można przetestować różne elementy systemu, w tym procesor graficzny i dysk SSD. Zasadniczo jest to test składający się ze wszystkich komponentów komputera.

Przeczytaj także: Najlepsze oprogramowanie PC Benchmark

Najłatwiejszym sposobem przetestowania procesora jest użycie narzędzia do testów porównawczych. Przejdźmy do najlepszych opcji, które skompilowałem.

Benchmark użytkownika

To bezpłatne narzędzie o nazwie UserBenchmark to świetny sposób na rozpoczęcie procesu testowania wydajności procesora. Jest prosty w użyciu i ułatwia identyfikację wszelkich problemów, a także odkrywanie najlepszych aktualizacji.

Pozwala przetestować liczbę całkowitą, zmiennoprzecinkową i ciąg znaków. Otrzymasz również najlepsze rekomendacje w ramach określonego budżetu, jeśli nie możesz się doczekać aktualizacji lub zakupu nowego procesora.

Geekbench 5

Dostępny dla różnych urządzeń i systemów operacyjnych, Geekbench 5 zapewnia zaawansowaną platformę do testowania procesora i porównywania go z innymi. To proste, ale potężne narzędzie, które daje więcej niż tylko test porównawczy procesora.

Koncentrując się na testach porównawczych procesora, mierzy moc procesora jednordzeniowego i wielordzeniowego w nowych obszarach zastosowań, w tym rozszerzonej rzeczywistości i uczenia maszynowego.

Możesz dzielić się swoimi wynikami z innymi za pomocą dostarczonej przez nich przeglądarki.

Test porównawczy procesora online

W przeciwieństwie do wielu innych narzędzi, CPU Benchmark Online nie wymaga instalacji, ponieważ działa z poziomu przeglądarki. Musisz podać kilka szczegółów, takich jak nazwa systemu i cel testu, a następnie rozpocząć proces testu porównawczego procesora.

Po zakończeniu testu możesz zobaczyć wyniki na ekranie i otrzymać bezpośredni link do udostępnienia innym.

Narzędzie prosi o wykonanie kilku czynności, aby zapewnić prawidłowe wykonanie testów porównawczych. Po pierwsze, ważne jest, aby zamknąć wszystkie inne przeglądarki i aplikacje uruchomione na komputerze. Wreszcie, jest to dość oczywiste, ale nie należy odświeżać ani zamykać bieżącej przeglądarki podczas procesu.

Cinebench

W ciągu zaledwie 10 minut Cinebench firmy Maxon zapewnia dokładny i bardziej „rzeczywisty” wynik testu porównawczego procesora przy użyciu niesamowitych technik renderowania obrazu, które maksymalizują wszystkie zasoby procesora.

Narzędzie można zainstalować bezpłatnie i wykorzystuje technologię 4D do przeprowadzania testów wydajności systemu. Siła tego narzędzia polega na testowaniu wątków i pamięci procesora.

Nie wspominając o tym, że jest bardzo łatwy w użyciu, a wszystko to dzięki przyjaznemu dla użytkownika interfejsowi.

PassMark

Od momentu powstania w 1998 roku, PassMark uzyskał podstawowe testy porównawcze z milionów komputerów, które z kolei pomagają porównać i przetestować również procesor.

Niektóre z wielu możliwości tego narzędzia obejmują:

 • Zmierz wpływ zmian konfiguracji i aktualizacji sprzętu.
 • Możesz uruchomić test bezpośrednio z dysku USB.
 • Żadnych nonsensownych licencji — raz zakupione oprogramowanie można przenosić z jednego systemu do drugiego.
 • Zaawansowane testy.
 • Obsługa wielu platform.

Otrzymujesz wsparcie techniczne przez 12 miesięcy za pośrednictwem poczty e-mail i telefonu, aby dotrzeć, gdy potrzebujesz pomocy.

Mikser

Blender to całkowicie darmowe oprogramowanie typu open source, które robi wiele rzeczy.

Możesz wykonać następujące czynności:

Oprócz tego umożliwia również przeprowadzanie dokładnych testów porównawczych procesora i udostępnianie ich ogromnej społeczności ludzi na całym świecie. Może to przyciągnąć sugestie dotyczące ulepszenia systemu, a także porównać go z innymi procesorami należącymi do społeczności.

Możliwości Blendera jest mnóstwo, więc polecam spróbować tego.

PC Mark 10

Szybki, wydajny i łatwy w użyciu to cechy, które najlepiej opisują PCMark 10, najnowszą wersję z serii testów porównawczych.

Umożliwia przeprowadzanie różnych testów, w tym:

 • Testy wydajności
 • Niestandardowe opcje uruchamiania
 • Benchmark żywotności baterii
 • Nowe testy porównawcze pamięci masowej

Możesz porównać wyniki z najnowszymi dyskami SSD i zobaczyć, jak wygląda Twój system w porównaniu.

Na początek wszystko, co musisz zrobić, to wybrać pomiędzy przyspieszonym i konwencjonalnym trybem porównawczym i przeprowadzić test, aby uzyskać wyniki w mgnieniu oka.

SilverBench

SilverBench używa javascript do porównywania twojego komputera lub mobilnego procesora za pomocą silnika renderującego mapowania fotonów.

Dostępne są 3 opcje testów porównawczych:

 • Wydajność
 • Skrajny
 • Test warunków skrajnych
 • Możesz użyć testu warunków skrajnych do sprawdzenia wypalenia, stabilności i temperatury procesora. Bardzo fajną cechą SilverBench jest to, że umożliwia przeglądanie ostatnich 100 testów porównawczych wykonanych w celu porównania i analizy.

  Super PI

  Jednowątkowe narzędzie do testów porównawczych, Super PI, oblicza pi do określonej liczby cyfr i podaje dokładne wyniki testów. Wykorzystuje algorytm o nazwie Gauss-Legendre dla narzędzia, a najlepsze jest to, że otrzymuje regularne aktualizacje, aby zapewnić jego najlepsze działanie.

  Możesz go pobrać i używać całkowicie za darmo.

  Mateusz x83

  To internetowe narzędzie do testów porównawczych procesora autorstwa Matthew x83 to bezpłatny test w przeglądarce, który ocenia procesory komputera poprzez równoległe uruchamianie algorytmów.

  Ma 3 profile testów, których możesz użyć do porównania swojego procesora. Jeśli jednak jesteś użytkownikiem komputera domowego, zaleca się wybranie wstępnie wybranej opcji.

  To narzędzie oferuje również inne testy, takie jak między innymi testy warunków skrajnych mikrofonu, procesora graficznego, procesora graficznego i kamery internetowej.

  Ostatnie słowa

  Niezależnie od tego, czy jesteś procesorem IT, czy zwykłym użytkownikiem, powyższe narzędzia do testów porównawczych procesorów to świetne opcje, których możesz użyć do przetestowania procesorów i sprawdzenia, czy działają one najlepiej, czy nie.

  Pomoże Ci to wyeliminować zgadywanie i przejść od razu do faktów i liczb.

  Następnie spójrz na te niesamowite narzędzia do sprawdzania temperatury GPU i procesora na komputerach z systemem Windows.

  x