10 Oprogramowanie do zarządzania adresami IP dla małych i średnich firm

W dzisiejszym świecie opartym na Internecie trudno jest znaleźć urządzenia, które nie obsługują łączności sieciowej.

W rzeczywistości, wraz z szybką cyfryzacją i tańszym Internetem, śledzenie, zarządzanie i przechowywanie ogromnych baz danych stało się dla organizacji przytłaczające.

Chociaż duże przedsiębiorstwa są samowystarczalne w zarządzaniu dużymi bazami danych, małe firmy nadal cierpią z powodu braku niedrogich i niezawodnych systemów zarządzania adresami IP.

W tym artykule poznasz 10 najlepszych programów IPAM dla małych i średnich firm. Ale zanim przejdziemy do narzędzi, najpierw zrozummy IPAM i dlaczego jest to ważne dla firm?

Co to jest IPAM?

Zarządzanie adresami IP (IPAM) to zintegrowany pakiet narzędzi do planowania, śledzenia i zarządzania złożoną infrastrukturą adresów IP.

Protokół internetowy (IP) to sposób, w jaki urządzenia w sieci komunikują się ze sobą. Tym samym każde urządzenie podłączone do sieci ma przypisany unikalny, stały lub tymczasowy adres IP.

Na dzień dzisiejszy w użyciu są dwie wersje IP – IPv4 i IPv6. Jednak oryginalny protokół IPv4 jest nadal używany w Internecie i wielu sieciach korporacyjnych. IPv6 to najnowsza wersja, która stale zyskuje na popularności.

Powrót do IPAM – rozwiązania do zarządzania adresami IP upraszczają i automatyzują proces administracyjny oraz zadania związane z zarządzaniem przestrzenią protokołów internetowych.

Gdy Internet łączy miliardy urządzeń, osoby fizyczne i przedsiębiorstwa nie mogą ręcznie zarządzać miliardami krytycznych baz danych adresów IP.

Oprogramowanie i narzędzia IPAM automatyzują długotrwałe zadania związane z zarządzaniem przestrzenią IP. Narzędzia automatycznie wykrywają adresy IP i serwery DNS w sieci i umożliwiają zarządzanie wszystkim z centralnego, bogatego w funkcje interfejsu, pomagając jednocześnie na wszystkie możliwe sposoby.

Od małych przedsiębiorstw po ogromne firmy, wszyscy korzystają z narzędzi do zarządzania adresami IP. Zbadaliśmy i wymieniliśmy poniżej kilka kluczowych korzyści, jakie firmy przyznają po korzystaniu z technologii IPAM.

Zalety narzędzi IPAM

Łatwiejsza administracja

IPAM ułatwia proces administracyjny. Jak w,

 • Deleguje zadania zarządzania przestrzenią adresową IP
 • Poprawia widoczność i śledzenie zasobów IP
 • Automatyzuje konfigurację DNS-DHCP
 • Aktualizacje w czasie rzeczywistym dotyczące aktywności użytkowników
 • Wbudowane kompleksowe raporty analityczne

Ale to nie znaczy, że nie potrzebujesz administratora. Nadal musisz zatrudnić kogoś z ogromną wiedzą informatyczną, aby sprawnie obsługiwać i kontrolować działanie oprogramowania IPAM.

Obietnice Niezawodność

Będziesz chciał, aby ktoś niezawodny zarządzał dziesiątkami tysięcy adresów IP na sekundę. Prawda?

Usługa IPAM działa bezbłędnie podczas przypisywania, zmieniania lub usuwania adresów IP. W końcu właśnie dlatego przedsiębiorstwa mu ufają.

Ponadto usługa IPAM skraca również przestoje usług sieciowych i oferuje szybsze rozwiązywanie problemów, zapewniając przyjazne dla użytkownika środowisko internetowe.

Zmniejszona złożoność

Dzięki scentralizowanemu repozytorium narzędzia IPAM uzyskujesz skonsolidowany widok swoich sieci.

Wprowadza potężny pulpit nawigacyjny, umożliwiając administratorowi zarządzanie zarówno prywatnymi, jak i publicznymi adresami IP w jednym miejscu.

Zaawansowane Integracje

Narzędzia IPAM mają na celu zwiększenie ogólnej wydajności operacyjnej.

Dlatego integruje się z ekosystemem IoT za pośrednictwem interfejsów API, repozytoriów i serwerów w chmurze, aby zapewnić bezproblemową obsługę administratora i użytkownika.

Integracja z zarządzaniem VLAN i VRF to dla użytkowników wisienka na torcie.

Dlaczego potrzebujesz narzędzia IPAM?

Czy wiesz, że są około 4 miliardy Adresy IP globalnie?

Z czego 1.541.605.760 przypada na Stany Zjednoczone, najwyższe na świecie. Stany Zjednoczone stanowią 35,9% całkowitej liczby adresów IP.

Podczas gdy Chiny mają drugą co do wielkości liczbę adresów IP (330 321 408), około 7,7% całkowitej liczby adresów IP, za nimi plasują się Japonia z 202 183 168 i Wielka Brytania z 123 500 144.

Przy tych 10-cyfrowych liczbach ręczne śledzenie i zarządzanie każdym adresem IP wydaje się przytłaczające.

Nie tylko zarządzaj, ale przypisuj, zmieniaj i usuwaj je, gdy urządzenia opuszczają sieć, a także zapobiegaj konfliktom adresów IP.

I ze wszystkich wymienionych wyżej powodów – IPAM jest łamaczem lodów, który zapobiega chaosowi IP.

Przyjrzyjmy się kilku kluczowym funkcjom, jakie powinno posiadać każde oprogramowanie lub narzędzie IPAM.

Funkcje, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze IPAM

Możliwość odkrywania i eksploracji

Nie chcesz, aby Twoje zbieranie danych było ograniczone. Dlatego dobre oprogramowanie IPAM powinno być w stanie przechwytywać informacje różnymi metodami, takimi jak import danych, informacje z serwerów DHCP i automatycznie tworzyć łącza między urządzeniami.

Oto kilka kwestii do zakwestionowania podczas porównywania możliwości wykrywania rozwiązania IPAM.

 • Czy narzędzie IPAM zbiera dane, takie jak nazwa urządzenia, nazwa systemu operacyjnego, portal przełącznika, sieć VLAN, nazwa właściciela itp.?
 • Czy rozwiązanie IPAM może generować raporty, tak jak wszystkie urządzenia z systemem Windows działające w sieci VLAN 3 podłączone do przełącznika 5?
 • Czy IPAM obsługuje szeroki zestaw przełączników i routerów dostawców sieci?

Krystalicznie przejrzyste raportowanie

Codzienne korzystanie z tysięcy punktów danych może skutkować powstaniem obszernego i złożonego raportu.

Dobre oprogramowanie IPAM powinno prezentować statystyki, takie jak wykorzystanie sieci, stan adresów IP, dystrybucja adresów IP, lokalizacja i łączność za pomocą wykresów i wykresów.

Włączenie elementów wizualnych do zaawansowanego raportu ułatwia ich zrozumienie i przyspiesza wykonywanie zadań oraz podejmowanie decyzji.

Zarządzanie oparte na rolach

Jeśli prowadzisz organizację, będziesz mieć pracowników o zróżnicowanych zestawach umiejętności i wiedzy.

Dlatego oprogramowanie do zarządzania adresami IP musi mieć możliwość odpowiedniego przypisywania ról.

Na przykład:

 • Technik pomocy technicznej może mieć uprawnienia do przypisywania statycznych adresów IP w kilku określonych podsieciach
 • Administrator sieci w oddziale może mieć pełną kontrolę nad podsieciami w oddziale
 • Inżynier ds. rozwiązywania problemów może mieć dostęp tylko do odczytu do danych dotyczących łączności IPAM

Umożliwi to delegowanie wysokiej jakości zamiast obciążania całej pracy kilkoma administratorami na poziomie eksperckim.

Zintegrowany DNS/DHCP

Ponieważ mówimy o adresach IP i przestrzeni sieciowej, DNS (Domain Name System) i DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) to dwa ważne aspekty tego samego.

Dobre rozwiązanie IPAM ściśle współpracuje z systemami DNS i DHCP, aby zapewnić, że rekordy DNS są często utrzymywane i aktualizowane, gdy nowe urządzenia dołączają do sieci.

Co zrobić, jeśli Twoje oprogramowanie IPAM nie jest przyjazne dla systemów DNS i DHCP?

Cóż, w takim przypadku Twój system IPAM nie będzie śledzić żadnych konfliktów adresów IP występujących w Twojej sieci.

Na przykład urządzenie z Florydy łączy się z Twoją siecią. Przypisuje statyczny adres IP do urządzenia, które jest częścią zakresu DHCP i może zostać przeniesione do innego urządzenia przez serwery DHCP, powodując w ten sposób konflikt IP i problem z łącznością.

Zaawansowane dostosowania i funkcje integracji

System zarządzania adresami IP nie jest samodzielnym narzędziem. Ostatecznie zadania IPAM są częścią większego systemu informatycznego.

Dlatego dobre oprogramowanie IPAM będzie dostarczane z wieloma dostosowaniami i integracjami, aby ułatwić ogólny przepływ pracy.

Teraz, gdy wiemy, jakie funkcje składają się na doskonałe oprogramowanie IPAM. Przejdźmy przez najlepsze oprogramowanie do zarządzania adresami IP dla małych firm.

OpUtils

OpUtils by ManageEngine to potężny zestaw narzędzi do zarządzania siecią, który pomaga administratorom łatwo zarządzać portami przełączników i adresami IP.

Jest to kompleksowe oprogramowanie do zarządzania firmowymi adresami IP, które umożliwia administratorom identyfikowanie w czasie rzeczywistym stanu każdego adresu IP w sieci firmowej.

Cechy

 • Monitorowanie sieci: Stałe monitorowanie wielu urządzeń/serwerów/witryn internetowych w celu uzyskania statusu dostępności każdego centrum sieciowego w czasie rzeczywistym
 • Alerty powiadomień: otrzymuj powiadomienia za pomocą alertów opartych na progach dotyczących konfliktów adresów IP i innych błędów krytycznych, a także alertów dotyczących nowych urządzeń
 • Integracja z usługą Active Directory: Bezproblemowa integracja z usługą Active Directory w systemie Windows w celu pobrania szczegółów obiektu komputera i synchronizacji bazy danych
 • Wykrywanie nieuczciwych praktyk: okresowo skanuj wszystkie dostępne sieci lub podsieci i oznaczaj systemy/urządzenia jako zaufane, gościnne lub nieuczciwe; obsługuje blokowanie portów przełącznika, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi

Oprogramowanie do zarządzania IP firmy OpUtils oferuje zarządzanie oparte na rolach, aby sprawować pełną kontrolę nad uprawnieniami administracyjnymi. Zaawansowany skaner IP umożliwia administratorom tworzenie hierarchicznej reprezentacji sieci i łatwe lokalizowanie podsieci w ciągu kilku sekund.

Możemy dodać do tego więcej, ale ManageEngine oferuje bezpłatną wersję próbną. Dzięki temu możesz sam cieszyć się wzbogacającym doświadczeniem.

Urządzenie42

Urządzenie42 to solidne oprogramowanie IPAMS zaprojektowane przez ekspertów IT do wykrywania, dokumentowania i zarządzania bazami danych małych i średnich przedsiębiorstw.

Intuicyjny interfejs, zaawansowana wizualizacja i łatwy w użyciu interfejs użytkownika pomagają administratorom uzyskać przydatne informacje na podstawie nieprzetworzonych danych adresowych IP.

Cechy

 • Automatyczne przypisywanie adresów IP: umożliwia członkom personelu automatyczne przypisywanie dostępnych adresów IP do urządzeń bez martwienia się o nieaktualną wersję IPAM.xlsx
 • Zaawansowana wizualizacja: Twórz graficzne reprezentacje i diagramy kompleksowych połączeń i baz danych, aby łatwo je zrozumieć
 • Integracja z DNS: Automatyczne przesyłanie rekordów z serwerów DNS w celu łatwego wyszukiwania i aktualnej dokumentacji oraz korelacji z adresami IP
 • Zarządzanie wierszem poleceń: Identyfikuj, wyszukuj i przypisuj adresy IP za pomocą prostego wywołania interfejsu API w języku skryptowym

Device42 oferuje automatyczne śledzenie IP, zapewniając jednocześnie obsługę zarówno IPv4, jak i IPv6. Solidnemu oprogramowaniu zaufało 2000 globalnych klientów, w tym duże firmy, takie jak Mercedes, Walmart, Cisco itp.

Zgadnij co? Podobnie jak OpUtils, Device42 oferuje również bezpłatną wersję próbną swojego oprogramowania.

Słoneczne Wiatry

Słoneczne Wiatry Oprogramowanie IPAM zostało zaprojektowane, aby pomóc administratorom zaoszczędzić czas i zapobiec kosztownym błędom.

Interfejs typu „przeciągnij i upuść” pomaga administratorom tworzyć grupy, supersieci, podsieci i indywidualne adresy IP.

Cechy

 • Autopilot: zautomatyzuj proces wykrywania, zarządzania i śledzenia adresów IP, aby zapobiec krytycznym błędom ludzkim i zaoszczędzić czas
 • Odzyskiwanie porzuconych adresów IP: Łatwe odzyskiwanie porzuconych statycznych i zarezerwowanych adresów DHCP oraz jednoczesne monitorowanie pul DHCP.
 • Skaner sieciowy: Uzyskaj przydatne informacje ze swojej sieci dzięki SolarWinds; potężne narzędzie do skanowania sieci
 • Hybrydowe zarządzanie DNS: scentralizowana konsola do łatwego monitorowania i zarządzania rekordami DNS oraz generowania automatycznych raportów DNS klientów

Intuicyjny projekt narzędzia SolarWinds IPAM najlepiej nadaje się dla małych i średnich przedsiębiorstw, organizacji non-profit i rządowych oraz freelancerów. Zaufało jej 498 firm z listy Fortune 500. Wystarczająco dobry, aby spróbować? Wypróbuj 30-dniowy okres próbny bez ryzyka.

WhatsUp Złoto

WhatsUp Złoto by Progress to przyjazne dla klienta, kompleksowe narzędzie do zarządzania siecią, które pomaga małym firmom zarządzać adresami IP.

Jego interaktywne mapowanie i unikalna architektura zapewniają administratorom pełną widoczność wszystkiego, co jest podłączone do Twojej sieci.

Cechy

 • Zapobieganie konfliktom: automatycznie wykrywaj i usuwaj zduplikowane adresy IP, aby poprawić widoczność Twojej sieci
 • Zaawansowane raportowanie: generuj gotowe raporty, aby uzyskać lepszy wgląd w przestrzeń IP i łatwo udostępniaj je podwładnym w celu ochrony i optymalizacji bazy danych
 • Alerty powiadomień: Automatycznie otrzymuj alerty o konfliktach adresów IP, takich jak zmiana stanu adresu IP i wykorzystanie podsieci pozaprogowej, aby zapobiec nieplanowanym przestojom
 • Zaplanowane skanowanie: Automatyczne skanowanie całej bazy danych IP zgodnie z dogodnym harmonogramem, aby zaoszczędzić czas i wyeliminować ryzyko błędu ludzkiego

WhatsUp Gold to samodzielne oprogramowanie IPAM. Ma każdy zestaw narzędzi do wykrywania, zarządzania i zapobiegania Twojej przestrzeni IP bez wychodzenia z produktu.

LightMesh

Założona w 2012 roku, LightMesh to przystępne cenowo oprogramowanie do zarządzania IP, zaprojektowane specjalnie dla małych i średnich firm.

Dzięki narzędziu LightMesh IPAM możesz łatwo uruchomić dynamiczne i sprawne środowisko pracy. To ewidentnie wehikuł czasu dla Twoich danych, który wykracza daleko poza ścieżki audytu i pomaga w ogólnym zarządzaniu IP.

Cechy

 • Wizualizacja graficzna: Ulepszona graficzna wizualizacja podsieci umożliwiająca użytkownikom przeglądanie planu IP z widoku 30 000 stóp i drążenie w obrębie adresów IP i urządzeń za pomocą jednego kliknięcia
 • Zarządzanie oparte na rolach: Narzędzie LightMesh zapewnia udoskonalony dostęp do oprogramowania oparty na rolach dla różnych ról i wymagań dostępu
 • Integracja DNS i DHCP: Bezproblemowa integracja istniejących serwerów DNS i DHCP w celu przeglądania danych IP, DNS i DHCP w jednym miejscu
 • Historia audytu: Łatwo audytuj, przeglądaj, odtwarzaj i przywracaj dane historyczne za pomocą potężnego Time Machine LightMesh

LightMesh upraszcza proces dokumentacji i zarządzania bazami danych IP.

Micetro

Micetro by Men and Mice to trwałe, oparte na chmurze oprogramowanie IPAM, które pomaga przedsiębiorstwom bardziej wydajnie i bezpieczniej kontrolować przestrzeń sieci IP.

Jest wyposażony w przyjazny dla użytkownika interfejs, który ułatwia administratorom nawigację po oprogramowaniu bez pomocy outsourcingu.

Cechy

 • Większa widoczność: Globalny przegląd wszystkich adresów IP zapewniający krystalicznie czystą widoczność, umożliwiającą uzyskanie kompleksowego wglądu w stan systemu i zapobieganie przestojom
 • Tryb autopilota: pełna automatyzacja procesu zarządzania IP od przypisywania do monitorowania poszczególnych adresów IP w celu efektywnego zarządzania przestrzenią IP
 • Dostęp oparty na rolach: Szczegółowa kontrola dostępu z dwukierunkową usługą Active Directory w celu ochrony przestrzeni IP przed złośliwymi działaniami lub błędami ludzkimi
 • Zapobieganie oszustwom: łatwe śledzenie podejrzanych adresów IP, rozwiązywanie i zapobieganie nakładaniu się i konfliktom adresów IP

Micetro cieszy się zaufaniem największych światowych firm, takich jak Intel, Microsoft, Toyota i wiele innych. Najlepsze jest to, że to potężne oprogramowanie oferuje bezpłatną wersję próbną dla tych, którzy chcą przetestować jego możliwości.

Fala TCP

TCPWave to nowoczesna firma DDI oferująca ekonomiczne i skalowalne rozwiązania IPAM. Upraszcza proces automatyzacji IPAM dla Twojej firmy, zapewniając ponad 1700+ wywołań interfejsu API REST.

Dzięki oprogramowaniu do zarządzania TCPWave IP uzyskujesz dostęp do narzędzi premium, takich jak analityka, zarządzanie błędami, raporty z audytu, inteligencja uczenia maszynowego do wykrywania złośliwego ruchu, zapora DNS i wiele innych.

Przyjrzyjmy się kompleksowo jego funkcjom.

Cechy

 • Zaawansowane raportowanie: Wbudowana struktura raportowania DDI, która automatycznie pobiera dane z repozytorium danych, umożliwiając użytkownikom eksportowanie raportów w wielu formatach i planowanie ich okresowego wykonywania
 • Magiczne kreatory danych: kreatory importu i eksportu DDI dostrojone pod kątem optymalizacji wydajności w celu usprawnienia procesu migracji danych i zaoszczędzenia godzin pracy człowieka
 • Bogaty interfejs wiersza poleceń: potężny CLI TCPWave umożliwia zarządzanie infrastrukturą DNS i DHCP z prostych wierszy poleceń (ponad 1700 zintegrowanych CL)
 • Quick Task Wizard: Idealne narzędzie zapewniające prosty wizualny interfejs zadań priorytetowych, umożliwiające administratorom szybkie rozpoczęcie pracy z ekosystemem TCPWave DDI

TCPWave jest światowym liderem w dostarczaniu rozwiązań do zarządzania IP.

Infobloks

Infobloks to kolejne popularne narzędzie do zarządzania IP wśród małych firm. Jest to wiodąca na świecie platforma lokalna do zarządzania DNS, DHCP i adresami IP.

Usługi sieciowe i cyberbezpieczeństwa firmy Infoblox zorientowane na chmurę umożliwiają przedsiębiorstwom uproszczenie złożonej i dynamicznej przestrzeni sieciowej.

Cechy

 • Rozbudowane wykrywanie w celu znalezienia wszystkich urządzeń podłączonych do sieci i identyfikacji specyfikacji urządzeń, takich jak typ urządzenia, typ systemu operacyjnego, typ serwera itp.
 • Elastyczne atrybuty metadanych do oznaczania kluczowych zasobów IP w celu organizowania i udostępniania danych zbiorczych w bardziej efektywny i łatwy do zrozumienia sposób.
 • Scentralizowany pulpit nawigacyjny do ujednoliconego monitorowania i zarządzania adresami DNS, DHCP i IP. Pomaga to również w szybkim rozwiązywaniu konfliktów adresów IP i skraca czas przestojów.
 • Konfigurowalne szablony do szybkiego konfigurowania nowych zasobów i tworzenia przepływów pracy w celu automatyzacji szerokiego zakresu procesów IT.

Infoblox jest zintegrowany z wysoko ocenianą technologią Grid firmy, dlatego jego oprogramowanie IPAM najlepiej nadaje się dla firm na poziomie korporacyjnym — zainteresowanych oprogramowaniem? Złóż wniosek o bezpłatne demo już dziś!

GestióIP

GestióIP to bezpłatne internetowe rozwiązanie IPAM obsługujące adresy IP IPv4 i IPv6. Ma przyjazny dla użytkownika interfejs i jest wyposażony w potężne funkcje wykrywania sieci i śledzenia.

Rozwiązanie IPAM firmy GestióIP oferuje zaawansowane wyszukiwanie, które pomaga administratorom łatwo i szybko znaleźć krytyczne informacje o przestrzeni sieciowej.

Cechy

 • Wizualizacja danych: Łatwy w użyciu interfejs i przejrzysta graficzna reprezentacja danych pozwalają administratorom na uzyskanie praktycznych spostrzeżeń
 • Autopilot: Łatwa automatyzacja całego procesu zarządzania adresami IP, od wykrywania sieci po zaplanowane tworzenie kopii zapasowych baz danych
 • Zaawansowane integracje: Wbudowane integracje infrastrukturalne, takie jak system zarządzania VLAN i zintegrowane narzędzia, takie jak kalkulator podsieci, ułatwiające pracę administratora
 • Potężne interfejsy API: potężne interfejsy API GestióIP definiują określone funkcje, które pozwalają innym aplikacjom na interakcję z nimi i ułatwiają procesy, takie jak automatyczne wdrażanie maszyn wirtualnych

GestióIP jest również dostępny jako usługa oprogramowania w chmurze. Jest to alternatywa dla instalacji oprogramowania na miejscu i oferuje łatwy sposób instalacji systemu zarządzania adresami IP.

phpIPAM

PHPIPAM to narzędzie do zarządzania IP oparte na PHP typu open source, które zapewnia lekką i prostą aplikację do zarządzania IP dla małych firm.

Aplikacja PHP obsługuje adresy IP IPv4 i IPv6 i działa na zapleczu bazy danych MySQL, korzystając z bibliotek jQuery, Ajax i funkcji HTML5/CSS3.

Cechy

 • Automatyczne wyświetlanie wolnego miejsca dla podsieci w Twojej sieci IP
 • Łatwy eksport i import plików XLS/CSV
 • Automatyczne skanowanie sieci i sprawdzanie statusu IP
 • Powiadomienia e-mail o nowych dodanych urządzeniach lub konfliktach IP
 • Łatwy do zrozumienia wizualny wyświetlacz podsieci
 • Zintegrowane zarządzanie VLAN i VRF
 • Obsługuje niestandardowe pola adresu IP/podsieci/sieci VLAN użytkownika

phpIPAM ma różne wersje na rynku. Najnowsza jest wersja phpIPAM 1.5, wydana w 2022 roku.

Zawijanie

Narzędzia IPAM mają kluczowe znaczenie dla firm każdej wielkości. Omówiliśmy jednak niektóre z najlepszych programów IPAM, które najlepiej nadają się dla małych i średnich przedsiębiorstw. To ty musisz dokonać wyboru.

Zalecamy wybór takiego, który odpowiada Twoim wymaganiom biznesowym, a jednocześnie jest przystępny cenowo.

Możesz spojrzeć na niektóre narzędzia skanera IP.

x