10 powodów, dla których nie powinieneś rootować telefonów z Androidem

Był czas, kiedy nie byłeś uważany za technika, chyba że nie zrootowałeś swojego urządzenia z Androidem i miałeś na nim mnóstwo aplikacji wyłącznie dla rootów.

Jednak teraz wszystko się zmieniło, a urządzenia rootujące szybko odchodzą w przeszłość.

Termin rootowanie w perspektywie telefonu z Androidem odnosi się do procesu uzyskiwania dostępu do roota do systemu operacyjnego (OS) Androida. Dla użytkowników Apple jailbreaking to podobny termin, który mniej więcej oznacza to samo. Co więc oznacza uzyskanie dostępu do roota i jak może to prowadzić do poważnych konsekwencji? Dowiedzmy Się.

Co oznacza rootowanie telefonu?

Ze względów bezpieczeństwa producenci smartfonów nakładają pewne ograniczenia na korzystanie z oprogramowania. W rezultacie nie możesz pobrać dowolnej aplikacji ani zastąpić aplikacji i ustawień telefonów, które wymagają uprawnień administratora. Jednak zrootując urządzenie z Androidem, uchylasz te ograniczenia oprogramowania i stajesz się prawdziwym administratorem swojego urządzenia. Oczywiście możesz ostatecznie dostosować dowolne ustawienia systemowe i aplikacje, ale czy to jest tak dobre, jak się wydaje?

Aby słusznie wiedzieć, dlaczego nie powinieneś rootować telefonów z Androidem, najpierw spójrzmy na jego zalety, a następnie porównajmy je z wadami:

 • Możesz pobrać dowolną aplikację na Androida z sieci, a Android nie powstrzyma Cię przed jej zainstalowaniem.
 • Możesz całkowicie dostosować swoje urządzenie z Androidem. Aby dać ci na to perspektywę, możesz nawet zmienić animację rozruchu systemu, jeśli to twoja sprawa.
 • Możesz zainstalować niestandardowe ROMy z najnowszymi wersjami Androida nawet dla najstarszych telefonów z Androidem.
 • Powody, dla których nie warto rootować telefonu z Androidem.

  Jestem pewien, że te korzyści brzmią fajnie, ale ważne jest, aby sprawdzić, czy warto poświęcić więcej czasu na zrootowanie urządzenia. Co więcej, Android również przeszedł długą drogę, a wiele z tych korzyści otrzymujesz już bez uprawnień roota. Oto kilka powodów, dla których nie powinieneś rootować urządzenia z Androidem.

  Gwarancja unieważniona

  Gwarancja Twojego telefonu jest najważniejszym czynnikiem, który zajmuje się wadami produkcyjnymi i innymi w Twoim urządzeniu. Niestety, ponieważ rootowanie polega na dobrowolnym przejęciu kontroli nad wrażliwymi plikami systemowymi, które mogą łatwo uszkodzić oprogramowanie urządzenia, jeśli nie są traktowane ostrożnie, producenci urządzeń zwykle odradzają praktykę rootowania swoich urządzeń. W rezultacie większość producentów urządzeń kończy umowę gwarancyjną po zrootowaniu smartfona z Androidem.

  Oczywiście niektórzy producenci, tacy jak Poco, Google, One Plus i Poco, pozwalają użytkownikom odblokować bootloader i root urządzenia. Ale inni producenci, tacy jak Xiaomi, Realme i Huawei, nie wspierają tych praktyk.

  Dlatego podkreśla, dlaczego nie powinieneś rootować swojego telefonu z Androidem. Ten powód ma jeszcze większe znaczenie, jeśli masz nowy telefon z długą gwarancją. Warto zauważyć, że niektóre hrabstwa uważają za nielegalne i nieetyczne handlowo niedopuszczanie użytkowników do rootowania ich urządzeń. Jednak w większości przypadków możesz pożegnać się z umową gwarancyjną, jeśli zrootujesz urządzenie.

  Losowe ponowne uruchamianie i zamrażanie urządzenia

  Po zrootowaniu urządzenie może nagle uruchomić się ponownie, nawet podczas wykonywania najprostszych zadań. Może się to zdarzyć, gdy używasz aplikacji lub napotkasz błąd. Zwykle dzieje się tak, gdy system operacyjny napotka błąd z powodu uprawnień administratora.

  Producenci budują swoje skórki oprogramowania i wszystkie aplikacje systemowe dla nierootowanych urządzeń; tak naprawdę nie zastanawiają się, jak działałoby ich urządzenie, gdyby użytkownicy odblokowywali bootloader. Uruchamianie tych samych aplikacji na zrootowanym urządzeniu może powodować błędy, a urządzenie może się zawiesić lub ponownie uruchomić, próbując pozbyć się błędu.

  Częstotliwość ponownego uruchamiania i zamrażania tych urządzeń zależy od smartfona, jego producenta, jego Soc i metody rootowania. Ogólnie rzecz biorąc, te błędy zdarzają się od czasu do czasu u większości użytkowników, ale nawet w tym przypadku może to całkowicie zrujnować korzystanie ze smartfona. To główny powód, aby nie rootować telefonów z Androidem.

  Złośliwe oprogramowanie

  Android ma wiele funkcji bezpieczeństwa, które działają w tle, aby zapewnić ogólne bezpieczeństwo urządzenia. Jako użytkownik nigdy nie możesz ominąć tych podstawowych norm bezpieczeństwa, chyba że nie masz uprawnień administratora. Kiedy zrootujesz swoje urządzenie, zasadniczo dajesz sobie i aplikacjom, które instalujesz na urządzeniu, dostęp nawet do zabicia tych ustawień bezpieczeństwa.

  Te same aplikacje, które nie stanowią zagrożenia na niezrootowanym urządzeniu, mogą się nim stać ze względu na oferowany im absolutny root. Co więcej, nawet najprostsze aplikacje na Twoim urządzeniu mogą zacząć działać jako oprogramowanie szpiegujące i zbierać informacje, takie jak hasła, dane o naciśnięciach klawiszy, losowe obrazy z kamery, dźwięk z mikrofonu i potencjalnie wszystko na Twoim urządzeniu.

  Co więcej, niestandardowa pamięć ROM, którą możesz zainstalować na swoim zrootowanym urządzeniu, może brakować wielu funkcji bezpieczeństwa najnowszych ofert oprogramowania takich marek jak Google, Samsung, OnePlus i innych. Nie wspominając o tym, że złośliwe oprogramowanie przyciąga złośliwe oprogramowanie, a każda aplikacja, która może szpiegować Twoje urządzenie, może pobrać i zainstalować na nim inne, poważniejsze formy złośliwego oprogramowania, co jeszcze bardziej pogorszy sprawę.

  Niektóre formy złośliwego oprogramowania mogą szyfrować każdy bit danych na Twoim urządzeniu i żądać okupu za ich odszyfrowanie. To konkretne złośliwe oprogramowanie jest znane jako oprogramowanie ransomware i staje się dość powszechne wraz z nowymi rozwiązaniami. Niestety, zrootowane urządzenia oferują szybką ścieżkę dla tego zaawansowanego złośliwego oprogramowania, a Twoje urządzenie może stać się kolejnym celem ataków tego typu złośliwego oprogramowania.

  Pętle rozruchowe

  Kiedy Twój telefon z Androidem zaczyna się ciągle restartować bez dotarcia do ekranu głównego urządzenia, prawdopodobnie masz do czynienia z niekończącym się procesem zwanym pętlą rozruchową. Pętle rozruchowe mogą wystąpić z wielu powodów, takich jak błędy podczas rootowania urządzenia, wadliwa niestandardowa pamięć ROM, przerwana instalacja oprogramowania i inne.

  Pętle rozruchowe są denerwujące, ponieważ nie masz wielu opcji, aby się z nich wydostać bez podłączenia urządzenia do komputera w celu wyczyszczenia danych i rozpoczęcia od nowa. Najgorsze jest to, że pętle rozruchowe są wyjątkowo rzadkie, szczególnie w procesach związanych z rootowaniem. Co więcej, pętle rozruchowe mogą czasami nawet oznaczać, że twoje urządzenie zostało zamurowane i nie możesz już z niego korzystać bez przechodzenia przez wiele hakerów.

  Problemy z baterią

  Rootowanie może znacznie pogorszyć żywotność baterii telefonu i jest wiele powodów. Po pierwsze, producenci urządzeń dodają różne funkcje zarządzania baterią, które nieustannie szukają aplikacji wyczerpujących baterię i zabijają je, jeśli nie działają na pierwszym planie.

  Ponadto aplikacje mogą uzyskiwać dostęp tylko do tych zasobów, do których mają uprawnienia; jeśli nie zezwolisz aplikacji aparatu na posiadanie danych o lokalizacji, nie będzie ona mogła zażądać tego od urządzenia, co znacznie oszczędzi baterię. Poza tym inteligentne oprogramowanie do zarządzania zasobami jest również ważnym powodem, dla którego nierootowane urządzenia z oprogramowaniem dostarczonym przez producenta przewyższają ich zrootowane odpowiedniki.

  Przyjrzyjmy się teraz, co dzieje się nie tak w przypadku zrootowanych urządzeń w dziale baterii:

  • Aplikacje mogą uzyskiwać dostęp do wszystkich zasobów urządzenia, co masowo wyczerpuje baterię bez powodu.
  • Niestandardowe ROMy często nie mają takiego poziomu zarządzania baterią, jaki zapewnia oprogramowanie OEM.
  • Oprócz zainstalowanych aplikacji złośliwe oprogramowanie może również wkradać się i wykorzystywać zasoby urządzenia na swoją korzyść. Nie wspominając o tym, że złośliwe oprogramowanie jest głównym źródłem zasobów.

  Rootowanie może zepsuć Twój telefon.

  Głównym problemem związanym z rootowaniem urządzenia jest przypadkowe wystąpienie błędu i zablokowanie urządzenia w procesie. Termin „murowanie” oznacza, że ​​telefon staje się kosztowną „cegłą” i nie jest już bardziej funkcjonalny jako smartfon.

  Innymi słowy, Twoje urządzenie traci całą swoją funkcjonalność i nie może nawet uruchomić systemu operacyjnego. Pętla rozruchowa, o której właśnie wspomnieliśmy powyżej, może być dobrym powodem do wskazania uszkodzonego urządzenia. W niektórych przypadkach urządzenie może nawet nie dostać się do pętli rozruchowej i odmówić uruchomienia.

  Bricking jest znacznie bardziej powszechny niż mogłoby się wydawać i jest to uzasadniony powód, aby nie rootować urządzeń z Androidem. Dodając do i tak już skomplikowanego procesu rootowania, najnowsze wersje Androida często jeszcze bardziej utrudniają odblokowanie bootloadera urządzenia i całego procesu rootowania.

  Jeśli masz urządzenie z Androidem 8 lub nowszym, prawdopodobnie Twoje urządzenie jest znacznie bardziej podatne na zamurowanie niż jego starsze odpowiedniki. To kolejny powód, dla którego rootowanie odchodzi w przeszłość, ponieważ większość urządzeń na rynku jest obecnie wyposażonych w najnowsze wersje Androida.

  Rootowanie jest niczym innym jak kłopotem.

  Nie ma jednego akceptowanego procesu rootowania urządzeń z Androidem; wiele czynników decyduje o tym, która metoda najbardziej pasuje do Twojego telefonu. Wszystko z Twojego urządzenia, jego producenta, aktualnego oprogramowania i wielu innych decyduje o tym, jak powinieneś zrootować swoje urządzenie. Nie wspominając, że w niektórych przypadkach lepiej zadać pytanie: „czy powinienem zrootować telefon”?

  Jeśli nie masz pewności co do metody, która pasowałaby do Twojego urządzenia, lepiej trzymać się z dala od procesu rootowania, ponieważ błędne zrootowanie może mieć tragiczne konsekwencje. Możesz utknąć w pętli rozruchowej lub, co gorsza, całkowicie ją zepsuć i stracić wszystkie dane.

  Dodając do nieszczęścia, producenci OEM stają się świadomi problemów związanych z procesem rootowania, co utrudnia odblokowanie bootloadera urządzenia. Szczerze mówiąc, trudniejszy proces rootowania nie jest taką złą rzeczą. W końcu zniechęciło to wielu użytkowników do zrootowania swoich urządzeń, a także powstrzymało wielu przed blokowaniem ich urządzeń.

  Wiele aplikacji nie działa na urządzeniach z dostępem do roota.

  Ze względu na różne zagrożenia bezpieczeństwa związane z zrootowanymi urządzeniami wiele aplikacji odmawia pracy na nich. Te aplikacje zazwyczaj obejmują te, które działają z poufnymi informacjami, takimi jak aplikacje płatnicze i finansowe.

  Wraz z rosnącą akceptacją płatności cyfrowych od różnych sprzedawców trudno jest zarządzać swoim dniem bez posiadania cyfrowej metody płatności po swojej stronie. Zrootowanie urządzenia może utrudnić dostęp do ulubionej platformy płatności cyfrowych lub ulubionej aplikacji finansowej, co może pogorszyć ogólne wrażenia użytkownika.

  Co ciekawe, jeśli aplikacje działające na poufnych danych nie ufają Twojemu zrootowanemu urządzeniu, czy powinieneś mu zaufać i uczynić z niego codzienny sterownik?

  Problemy z aktualizacją

  Zrootowanie urządzenia wiąże się z licznymi kompromisami, a jednym z nich jest brak oficjalnych aktualizacji. Twój smartfon otrzymuje dwa rodzaje oficjalnych aktualizacji; poprawki bezpieczeństwa i aktualizacje wersji Androida. Poprawki bezpieczeństwa zwiększają odporność urządzenia na złośliwe oprogramowanie i inne śmieci.

  Ponadto aktualizacje wersji Androida dodają lepsze funkcje, takie jak ulepszenia aparatu, najnowsze oprogramowanie i wiele więcej. Nie wspominając o tym, że producent smartfona dodaje koszt wypychania tych aktualizacji do ceny rynkowej smartfona. Kupując smartfon, płacisz już za wszystkie przyszłe aktualizacje, ale zrootowanie urządzenia kładzie kres ważnej funkcji, za którą zapłaciłeś.

  Nieotrzymywanie aktualizacji jest znacznie większym problemem, niż się wydaje; brak najnowszych łatek bezpieczeństwa i połączonych uprawnień roota to recepta na katastrofę. Takie urządzenia mogą stać się łatwym celem ataków złośliwego oprogramowania i prób włamania. Co więcej, utrata najnowszych funkcji to dobry powód, aby nie rootować telefonu z Androidem.

  Twoje urządzenie może utracić ważne aplikacje i funkcje

  Większość użytkowników instaluje niestandardową pamięć ROM na swoich zrootowanych urządzeniach, a źle zbudowane pamięci ROM mogą zrobić więcej złego niż dobrego. Niektóre niestandardowe ROM-y mogą spowodować utratę informacji IMEI przez urządzenie. IMEI jest istotną częścią procesu rozmowy telefonicznej na smartfonie. Jeśli Twoje urządzenie utraci informacje o numerze IMEI, może nie być w stanie nawiązywać połączeń telefonicznych lub uzyskać dostępu do Internetu przy użyciu komórkowej transmisji danych.

  Co więcej, większość niestandardowych ROM-ów nie zawiera pakietu aplikacji Google. Instalowanie tych aplikacji może stać się poważnym problemem, jeśli nie będziesz ostrożny podczas instalowania niestandardowej pamięci ROM. Jeśli chcesz uniknąć tego problemu, lepiej nie rootować telefonu z Androidem.

  Wniosek

  Zrootowanie telefonu z Androidem miało w przeszłości kilka poważnych korzyści, ale w obecnym scenariuszu należy tego unikać. Powyższy artykuł wymienia kilka dość silnych powodów, dla których nie powinieneś rootować telefonu z Androidem, w tym zagrożenia złośliwym oprogramowaniem, brak aktualizacji OTA, możliwość zepsucia telefonu i wiele więcej.

  Zasadniczo nie powinieneś rootować telefonu z Androidem, chyba że jesteś wystarczająco zaawansowany, aby wycofać smartfon z pętli rozruchowej i innych podobnych scenariuszy. Powinieneś także unikać rootowania, jeśli Twój smartfon zawiera poufne informacje, których hakerzy nie powinni widzieć.

  Możesz teraz spojrzeć na jedne z najlepszych aplikacji zabezpieczających na telefony z Androidem.

  x