11 najlepszych gier e-sportowych, w które powinieneś zagrać

Jeśli pracujesz w branży gier, na pewno słyszałeś o e-sporcie. Dzisiaj przyjrzymy się niektórym z najlepszych gier e-sportowych do wypróbowania.

Electronic Sports (eSports) to szybko rozwijająca się branża, w której profesjonalni gracze rywalizują w zorganizowanych turniejach gier wideo. Wraz z rozwojem technologii i łączności internetowej e-sport stał się fenomenem na skalę światową. Obecnie przyciąga miliony widzów, fanów i uczestników.

Ten artykuł ma na celu przedstawienie przeglądu niektórych najpopularniejszych gier e-sportowych oraz ich wpływu na świat gier i rywalizację.

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym graczem, czy nowicjuszem w świecie e-sportu, ten artykuł zapewni Ci wgląd w tę ekscytującą i dynamiczną branżę.

Co rozumiesz przez e-sport?

Esports, skrót od „sportów elektronicznych”, odnosi się do konkurencyjnych gier wideo. Tutaj osoby lub zespoły biorą udział w organizowanych imprezach i konkursach. Pojawienie się Internetu i postęp technologiczny umożliwiły osobom z całego świata.

E-sport dał również początek profesjonalnym graczom, którzy utrzymują się z zarobków, sponsoringu i zwycięstw w turniejach.

Gry e-sportowe obejmują League of Legends, Fortnite i Counter-Strike: Global Offensive, Overwatch, FIFA i NBA 2K. Każda gra ma swój własny zestaw zasad i celów, a turnieje mogą być między innymi pojedyncze lub drużynowe.

Powstanie określonych organizacji e-sportowych, lig i sieci nadawczych wynikało z ekspansji e-sportu. Wpływa to na uczynienie z niego pełnoprawnego sektora z jego infrastrukturą i rzeszą fanów.

E-sport zyskał uznanie i aprobatę jako prawdziwy rodzaj sportu. Niektóre narody uznają nawet e-sportowców za sportowców, ponieważ ich popularność wzrosła.

Różnica między e-sportem a grami

E-sport i gry to dwie powiązane, ale odrębne koncepcje.

Gra odnosi się do grania w gry wideo, samodzielnie lub z innymi osobami, dla rozrywki lub wypoczynku. Obejmuje szeroki zakres działań, w tym grę na konsolach, komputerach lub urządzeniach mobilnych. Może również obejmować gry dla jednego gracza lub gry wieloosobowe z różnych gatunków.

Z drugiej strony e-sport odnosi się konkretnie do konkurencyjnych gier wideo.

Polega na rywalizacji osób lub drużyn w zorganizowanych imprezach i turniejach w celu wyłonienia najlepszych graczy lub drużyn w danej grze.

E-sport często wymaga wysokiego poziomu umiejętności, strategii i pracy zespołowej, a zwycięzcom może przynieść znaczne nagrody finansowe.

Krótko mówiąc, gry to ogólne określenie grania w gry wideo. Wręcz przeciwnie, e-sport to podkategoria gier, która odnosi się do konkurencyjnych gier wideo.

Ogromny wzrost branży e-sportowej nadal się utrzymuje i przewiduje się, że będzie kontynuowany. Niektóre z godnych uwagi trendów wzrostowych w sektorze e-sportu omówiono poniżej.

Rosnąca oglądalność

Oglądalność wydarzeń i zawodów e-sportowych stale rośnie. Istnieje duża liczba osób, które oglądają transmisje online lub wydarzenia na żywo. Ułatwiło to rozwój przemysłu i przyciągnęło większe inwestycje.

Rosnące pule nagród

Pule nagród w turniejach e-sportowych znacznie wzrosły, a niektóre z największych wydarzeń oferują nagrody o wartości wielu milionów dolarów. To przyciągnęło więcej profesjonalnych graczy do branży i zwiększyło konkurencję.

Ekspansja na rynki wschodzące

E-sport rozszerza się na nowe regiony i kraje, takie jak Azja, Ameryka Południowa i Afryka. Ostatecznie rozszerza globalny rynek e-sportu i tworzy nowe możliwości rozwoju.

Inwestycje tradycyjnych drużyn i organizacji sportowych

Tradycyjne drużyny i organizacje sportowe inwestują w e-sport, kupując istniejące drużyny lub tworząc własne. Przyniosło to branży więcej zasobów i wiedzy oraz zwiększyło jej widoczność i wiarygodność.

Zwiększenie sponsoringu i reklamy

Sponsoring i reklama stały się kluczowymi źródłami przychodów dla sektora e-sportu, ponieważ firmy dążą do dotarcia do lukratywnej i rosnącej publiczności e-sportowej.

Jak możesz rozpocząć biznes e-sportowy?

Założenie firmy e-sportowej może być trudnym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Ale jeśli posuniesz się naprzód z odpowiednim przygotowaniem i wykonaniem, może to być lukratywne i satysfakcjonujące. Oto podstawowe pierwsze kroki:

 • Określ swoją niszę: określ rodzaj firmy e-sportowej, którą chcesz stworzyć, na przykład organizację turniejów, własność zespołu lub zarządzanie obiektami do gier.
 • Badanie rynku: Zbadaj rozmiar i możliwości rozwoju sektora e-sportu, a także konkurentów swojej niszy w ramach badań rynkowych.
 • Stwórz strategię biznesową: opracuj dokładny biznesplan, który szczegółowo określa cele, rynek docelowy, strategię marketingową i prognozy finansowe.
 • Zbierz fundusze: ustal wydatki związane z założeniem firmy e-sportowej i zbierz wystarczające środki finansowe poprzez inwestycje, pożyczki lub inne źródła.
 • Zbierz zespół: Zbierz grupę kompetentnych i doświadczonych pracowników, w tym menedżerów, marketingowców i ekspertów technicznych, aby pomóc w tworzeniu i prowadzeniu Twojej organizacji.
 • Współpraca: twórz perspektywy wzrostu i dochodów poprzez wspieranie współpracy z wydawcami gier, organizatorami turniejów i innymi zainteresowanymi stronami z branży.
 • Strategia marketingowa: opracuj i zrealizuj plan marketingowy, aby promować swoją firmę i dotrzeć do docelowych odbiorców.
 • Założenie firmy e-sportowej wymaga strategicznego myślenia, ciężkiej pracy i wytrwałości. Kierowanie się właściwą strategią może być lukratywnym i satysfakcjonującym przedsięwzięciem. Teraz znajdziesz również kilka najlepszych gier e-sportowych do wypróbowania.

  Dota 2

  Dota 2 to popularna gra typu Multiplayer Online Battle Arena (MOBA), stworzona i dystrybuowana przez Valve Corporation. Jest to jedna z najbardziej udanych i popularnych gier e-sportowych na świecie. Posiada ogromną i oddaną bazę graczy oraz tętniącą życiem scenę rywalizacji.

  W DOTA 2 grają dwie drużyny po pięciu graczy, z których każdy kontroluje bohatera o unikalnych zdolnościach. Celem jest wyeliminowanie przeciwnika Starożytnego, który jest umieszczony w ich bazie, jednocześnie chroniąc swoją własną. Skomplikowana rozgrywka, pułap wysokich umiejętności i trudność sprawiły, że jest to popularna opcja w grach opartych na rywalizacji.

  Oficjalny tor rywalizacji Dota 2, Dota Pro Circuit (DPC), jest centralnym punktem sceny rywalizacji w grze. W ciągu roku DPC organizuje kilka większych i mniejszych zawodów, w których najlepsze drużyny walczą o szansę na zakwalifikowanie się do „The International”, największego turnieju Dota 2 i jednego z największych wydarzeń e-sportowych.

  PUBG Mobile

  Słynna gra typu battle royale PUBG Mobile została stworzona przez PUBG Corporation we współpracy z Tencent Games.

  Mobilna wersja gry zgromadziła wielu oddanych fanów, dzięki czemu stała się jedną z najpopularniejszych gier mobilnych na świecie zarówno na Androida, jak i iOS.

  Nawet 100 graczy zostaje jednocześnie zrzuconych na rozległą wyspę w PUBG Mobile. Muszą walczyć, aby być ostatnią osobą lub drużyną stojącą. Ze względu na reputację gry, która zapewnia szybką i intensywną rozgrywkę, stała się popularną opcją do wykorzystania w grach rywalizacyjnych.

  Konkurencyjna scena e-sportowa PUBG Mobile rozwija się w szybkim tempie, a teraz na całym świecie odbywa się wiele dużych turniejów i lig. Dwa z nich to PUBG Mobile World League (PMWL) i PUBG Mobile Club Open (PMCO).

  W wyniku ogromnych puli nagród tych zawodów i ich zdolności przyciągania elitarnych drużyn i graczy z całego świata, PUBG Mobile stało się jedną z najpopularniejszych i najbardziej dochodowych gier e-sportowych na całym świecie.

  Fortnite

  Fortnite, popularna gra typu battle royale, została opracowana przez Epic Games i została wydana w 2017 roku. Od tego czasu stała się jedną z najczęściej granych i dochodowych gier na świecie, z dużą bazą graczy i doskonałym zainteresowaniem ze strony e-sportu.

  W Fortnite gracze zostają zrzuceni na rozległą wyspę i muszą rywalizować, aby zostać ostatnią osobą lub drużyną wyróżniającą się spośród 100 graczy. Dzięki różnym wydarzeniom w grze i partnerstwom z popularnymi franczyzami Fortnite pozostaje świeży i wciągający dla graczy.

  Scena e-sportowa w Fortnite kręci się wokół corocznych Fortnite World Cup, które oferują pokaźną pulę nagród i przyciągają najlepszych graczy z całego świata. Ponadto przez cały rok odbywają się turnieje regionalne i internetowe, które dają graczom możliwość rywalizacji i zaprezentowania swoich umiejętności.

  Arena Walecznych

  Arena of Valor była jedną z pierwszych gier MOBA (multiplayer online battle arena) kompatybilnych z telefonami komórkowymi. Wraz z rosnącą popularnością smartfonów rozwinęła się jeszcze bardziej, zwłaszcza w krajach Azji Południowo-Wschodniej, i obecnie oferuje jedne z najbardziej lukratywnych pul nagród turniejowych. Możesz grać w tę grę zarówno na iOS, jak i Androidzie.

  Tutaj dwie pięcioosobowe drużyny walczą na wirtualnym polu bitwy, aby zniszczyć bazę drugiej drużyny. Gra zawiera obsadę różnych postaci, z których każda ma swoje moce i style gry. Tak więc gracze muszą współpracować, aby wymanewrować i pokonać przeciwników.

  Co roku w społeczności e-sportowej Arena of Valor odbywa się wiele regionalnych i międzynarodowych wydarzeń. Arena of Valor to jeden z najpopularniejszych i najbardziej dochodowych tytułów e-sportowych w sektorze gier mobilnych.

  Liga Rakietowa

  Rocket League to gra wideo stworzona przez firmę Psyonix i wydana w 2015 roku. W grze gracze przejmują kontrolę nad specjalnymi samochodami i grają z nimi w rodzaj piłki nożnej.

  Podobnie jak w piłce nożnej, celem gry jest skłonienie zespołu samochodów do przemieszczenia piłki w dół boiska i zdobycia większej liczby bramek niż druga drużyna. Ale samochody są napędzane rakietami, więc mogą jechać bardzo szybko (tzw. „boosting”), a także mogą latać w powietrzu.

  W Rocket League gracze biorą udział w szybkich meczach na przyszłym boisku piłkarskim, aby zdobywać bramki i wymanewrować przeciwników. Wiele rodzajów gry i możliwości personalizacji sprawiają, że gra jest przystępna i przyjemna dla graczy na każdym poziomie umiejętności.

  W społeczności e-sportowej Rocket League przez cały rok odbywa się wiele profesjonalnych lig i ważnych turniejów.

  Liga Legend

  League of Legends (LoL) to gra wideo z 2009 roku stworzona i dystrybuowana przez Riot Games. Od premiery w październiku 2009 roku gra jest darmowa. Jednak dostosowania postaci są dostępne do kupienia.

  W League of Legends gracze rywalizują jako członkowie drużyny przeciwko innej drużynie. Każda drużyna składa się z pięciu graczy, którzy kontrolują postacie „mistrzów” o różnych mocach i stylach gry. Na Summoner’s Rift, głównym trybie gry, drużyna wygrywa, penetrując bazę przeciwnika i niszcząc jej „Nexus”, ogromny budynek w środku.

  The New York Times wcześniej określał tę grę jako jeden z największych e-sportów na świecie, podczas gdy Harvard Business Review stwierdził, że League of Legends jest przykładem genezy biznesu e-sportowego.

  Od kwietnia 2021 r. Riot Games kontroluje 12 lig regionalnych na całym świecie, z których cztery mają systemy franczyzowe: Chiny, Europa, Korea Południowa i Ameryka Północna.

  Waleczny

  Valorant to darmowa strzelanka pierwszoosobowa (FPS) opracowana i dystrybuowana dla systemu Microsoft Windows przez Riot Games. Gra została po raz pierwszy zareklamowana w październiku 2019 roku pod kryptonimem Projekt A, a zamknięta faza beta z ograniczonym dostępem rozpoczęła się 7 kwietnia 2020 roku, po której nastąpiło oficjalne wydanie 2 czerwca 2020 roku.

  Valorant to futurystyczna, drużynowa strzelanka pierwszoosobowa. W grze podstawowej gracze są przydzielani do pięcioosobowej drużyny, atakującej lub broniącej się, i mogą wybrać dowolną z 20 możliwych postaci / agentów. Każdy z tych agentów ma odrębne umiejętności, które wymagają naładowania, a także unikalną zdolność ostateczną, którą należy naładować poprzez zabójstwa, śmierć, kule lub wypełnianie zadań.

  Scena e-sportowa VALORANT jest wciąż na wczesnym etapie, ale już zyskała znaczną uwagę społeczności graczy i e-sportowców. Powstało kilka profesjonalnych lig i turniejów, w których biorą udział najlepsze drużyny i gracze z całego świata.

  Legendy Apexa

  Apex Legends to gra wideo typu battle royale stworzona przez Respawn Entertainment i wydana przez Electronic Arts.

  Został pierwotnie wydany w 2019 roku i od tego czasu stał się jedną z najpopularniejszych i najczęściej granych gier na świecie. W tej chwili w tę grę grają różne społeczności i programy e-sportowe.

  W Apex Legends maksymalnie sześćdziesięciu graczy schodzi na rozległą mapę i rywalizuje o przetrwanie jako ostatni człowiek lub drużyna. Gra ma obsadę unikalnych postaci, z których każda ma swoje umiejętności i styl gry.

  Ekosystem e-sportowy Apex Legends jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju, ale już wzbudził duże zainteresowanie społeczności graczy i e-sportowców. Na całym świecie odbywają się określone wydarzenia związane z Apex Legends.

  Call of Duty: Warzone

  Call of Duty: Warzone to gra typu battle royale stworzona przez Infinity Ward i sprzedawana przez Activision. Został wydany w 2020 roku i od tego czasu zyskuje ogromną popularność w świecie gier.

  Call of Duty: Warzone to popularna i szybka gra typu battle royale. Szybko stał się hitem wśród graczy i społeczności e-sportowej.

  Warzone umieszcza do 150 graczy na dużym polu bitwy, rywalizując o przetrwanie jako ostatni człowiek lub drużyna. Korzystając z różnorodnej broni i sprzętu, gracze muszą współpracować, aby zniszczyć swoich wrogów.

  Światy gier i e-sportu zwróciły uwagę na rozwijającą się scenę e-sportową Warzone. Powstało wiele lig i turniejów z udziałem najlepszych drużyn i graczy na świecie.

  Overwatch 2

  Overwatch został wydany w 2016 roku przez firmę Blizzard należącą do Blizzard Entertainment. Ze względu na jego sukces wydali Overwatch 2. Każdy z 32 grywalnych bohaterów ma odrębny zestaw umiejętności i specjalizacji.

  Bohaterowie mogą przyjąć jedną z trzech ról, takich jak Tank, Damage lub Support, i walczyć w sześcioosobowych drużynach. Wśród trybów gry znajdują się zakres ćwiczeń, gra komputerowa / ćwiczenia, szybka gra, gra zręcznościowa, gra rywalizacyjna i gry niestandardowe.

  Celem tej misji jest albo zabezpieczenie punktów kontrolnych na mapie, albo przetransportowanie towarów z jednego regionu do drugiego w określonym czasie. Jego rozpowszechnienie w Azji jest ogromne, choć można go znaleźć w wielu innych częściach świata.

  Tekken 8

  Podobnie jak w przypadku poprzednich głównych gier Tekken, Tekken 8 to narracja o ojcach i synach usiłujących zabić się nawzajem, aby uwolnić klan Mishima od diabelskiego genu, mistycznego fragmentu DNA, który przekształca wybrane osoby w piekielne pomioty.

  Wiele technik walki w grze, mobilność 3D (która zapewnia nowe sposoby uderzania i unikania) oraz efekty zwolnionego tempa, które aktywują się, gdy obaj walczący mają niskie paski zdrowia i wykonują jednoczesne ataki w zwarciu, przyczyniają się do jej sukcesu jako e-sport.

  Tekken 8 stał się jedną z najpopularniejszych gier walki w branży e-sportowej. Powstało też kilka profesjonalnych lig i turniejów, w których biorą udział najlepsi gracze na świecie.

  Wniosek

  E-sport staje się coraz bardziej popularny, w wyniku czego zarówno uczestnicy, jak i widzowie mają dostęp do szerszego wyboru gier. Istnieje gra, która jest przeznaczona dla każdego rodzaju gracza w dziedzinie e-sportu.

  Od dynamicznych tytułów Battle Royale, takich jak Fortnite, Call of Duty: Warzone i Apex Legends, po bardziej strategiczne i konkurencyjne tytuły, takie jak League of Legends i Dota 2. Dlaczego nie zanurzyć się w fascynującym świecie e-sportu i odkryć wszystko, co oferuje ma do zaoferowania?

  x