11 najlepszych narzędzi do wyszukiwania adresów MAC na każdą potrzebę

Dla specjalistów IT i administratorów sieci narzędzia do wyszukiwania adresów MAC są potężnym zasobem, który może dostarczyć kluczowych informacji o urządzeniach podłączonych do sieci.

Korzystając z tych narzędzi, specjaliści ci mogą zidentyfikować producentów i typy urządzeń oraz inne szczegóły dotyczące adresów MAC. W rezultacie ich efektywność zarządzania i możliwości rozwiązywania problemów znacznie się poprawiają.

Tutaj omówimy narzędzia adresowania MAC, które pomogą Ci usprawnić działanie sieci i poprawić środki bezpieczeństwa. Ale najpierw przyjrzyj się, jak ważne jest wyszukiwanie adresów MAC i jak te narzędzia mogą pomóc w optymalizacji wydajności sieci.

Co to jest adres MAC?

Źródło: wikipedia.org

Akronimem adresu MAC jest adres Media Access Control. Jest to unikalny identyfikator, zwykle osadzony w karcie sieciowej urządzenia podczas produkcji. Adres MAC zawiera 12 cyfr i jest liczbą 48-bitową. Składa się z sześciu grup po dwie cyfry szesnastkowe. Grupy są oddzielone dwukropkami lub myślnikami.

Komputery, smartfony, routery, przełączniki sieciowe i każde inne urządzenie sieciowe mają unikalny adres MAC. Odgrywa kluczową rolę w różnych operacjach sieciowych, takich jak identyfikacja urządzeń, bezpieczeństwo, rozwiązywanie problemów i monitorowanie.

Znaczenie wyszukiwania adresów MAC w zarządzaniu siecią

Wyszukiwanie adresów MAC jest niezbędne w całym procesie zarządzania siecią. Ułatwia monitorowanie sieci, zarządzanie zasobami, identyfikację urządzeń i segmentację sieci. Oto, co mogą zrobić administratorzy sieci, korzystając z funkcji wyszukiwania adresów MAC:

# 1. Identyfikacja urządzenia

Adres MAC to unikalny identyfikator dołączony do kontrolerów interfejsu sieciowego (NIC). Wyszukując adres, administratorzy sieci mogą identyfikować i rozróżniać urządzenia w swojej sieci, co jest ważne dla śledzenia urządzeń i zarządzania zapasami.

#2. Zwiększone bezpieczeństwo sieci

Pomaga również prowadzić listę dozwolonych urządzeń i blokować nieautoryzowane. Jest również niezbędny do zadań takich jak filtrowanie adresów MAC, praktyka bezpieczeństwa, która umożliwia urządzeniom o określonych adresach MAC łączenie się z siecią. W ten sposób administratorzy mogą dodać do sieci dodatkową warstwę bezpieczeństwa.

#3. Monitorowanie sieci

Funkcja wyszukiwania adresów MAC jest również niezbędna do monitorowania ruchu sieciowego i analizowania przepływu danych. Korzystając z adresów MAC, administratorzy mogą identyfikować źródło i miejsce docelowe pakietów sieciowych, uzyskać wyobrażenie o wzorcach ruchu i uzyskiwać wgląd w wykorzystanie sieci.

#4. Rozwiązywanie problemów

Aby rozwiązać każdy problem z siecią, kluczem jest natychmiastowa identyfikacja źródła. Gdy masz szczegółowe informacje o adresie MAC, łatwiej jest znaleźć urządzenie powiązane z określonym adresem MAC w celu rozwiązania problemu.

#5. Zarządzanie aktywami

Dzięki wyszukiwaniu adresów MAC organizacje mogą rejestrować adresy MAC powiązane z urządzeniami oraz śledzić fizyczną lokalizację, własność i szczegóły konfiguracji urządzeń sieciowych. Jeśli chodzi o zarządzanie gwarancją i infrastrukturą sieciową, odgrywa ona istotną rolę.

#6. Segmentacja sieci

Segmentacja sieci oznacza podzielenie sieci na mniejsze i odizolowane podsieci. Pomaga to poprawić wydajność, bezpieczeństwo i zarządzanie siecią. Dysponując danymi adresów MAC, administratorzy mogą kategoryzować urządzenia na podstawie działów, funkcji, wymagań bezpieczeństwa itp.

Jak korzystać z narzędzi do wyszukiwania adresów MAC w celu identyfikowania problemów z wydajnością sieci

Chociaż możesz pobrać podstawowy adres MAC z komputera lub urządzenia sieciowego, potrzebujesz dodatkowych danych do zarządzania wydajnością sieci. Informacje te można łatwo pobrać za pomocą narzędzi do wyszukiwania adresów MAC dostępnych w Internecie. Większość z nich to narzędzia online, z których można korzystać bezpłatnie.

Głównym celem tych narzędzi jest udostępnianie informacji o sprzedawcy lub producencie oraz typie urządzenia powiązanego z adresem MAC. Żadne z tych narzędzi nie jest w stanie bezpośrednio zidentyfikować problemów z wydajnością sieci, które możesz mieć Ty lub Twoja organizacja.

Jednak informacje generowane przez te narzędzia lub zasoby online mogą być wykorzystywane jako część całego procesu rozwiązywania problemów. Oto, w jaki sposób możesz użyć narzędzi do zlokalizowania i rozwiązania problemów z siecią:

  • Przede wszystkim musisz uzyskać adres MAC swojego urządzenia lub urządzenia, które Twoim zdaniem może powodować problem.
  • Tutaj pojawia się użycie narzędzi do wyszukiwania adresów MAC. Wprowadź adres MAC w tym narzędziu, aby uzyskać kluczowe informacje, takie jak nazwa dostawcy, model urządzenia i wiele innych.
  • Dysponując tymi danymi, możesz wyszukać typowe problemy z wydajnością sieci, które występują w przypadku konkretnego urządzenia lub producenta. Możesz nawet odwiedzić oficjalną witrynę internetową dostawcy i sprawdzić dokumentację pomocy technicznej, aby znaleźć wszelkie zgłoszone problemy, aktualizacje oprogramowania układowego lub przewodniki rozwiązywania problemów dla tego urządzenia.
  • To nie wszystko; danych generowanych przez narzędzie można również używać do przeglądania i analizowania konfiguracji sieciowej urządzenia. Sprawdź, czy urządzenie używa prawidłowych ustawień sieciowych do konfiguracji adresu IP, maski podsieci, serwerów DNS itp., ponieważ źle skonfigurowane ustawienia mogą powodować problemy z wydajnością.
  • Jeśli administratorzy sieci chcą ocenić infrastrukturę sieciową organizacji, mogą skorzystać z tych narzędzi, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat wszystkich adresów MAC w sieci. W ten sposób mogą identyfikować przeciążenie sieci lub błędne konfiguracje wpływające na wydajność sieci.

Teraz, gdy wiesz, jak ważne są narzędzia do wyszukiwania adresów MAC w zarządzaniu siecią, oto lista niektórych wydajnych narzędzi.

Wyszukiwanie adresu MAC

Znalezienie producenta urządzenia lub nazwy urządzenia jest bardzo łatwe dzięki narzędziu do wyszukiwania adresów MAC. Może wyświetlać nazwę dostawcy, lokalizację i dane MAC z wprowadzonego OUI lub adresu MAC.

To kompleksowe narzędzie dostarcza informacji, takich jak OUI, nazwa dostawcy, adres, typ przypisania i data początkowej rejestracji. Zakładka Szczegóły zawiera zakres adresów, rozmiar bloku, UAA, typ transmisji i informacje Wireshark.

Jego baza danych, zawierająca ponad 48 000 prefiksów adresów MAC, jest aktualizowana, gdy tylko pojawi się aktualizacja katalogu IEEE i bazy danych producentów Wireshark. Dlatego każdy wynik wyszukiwania oferuje najdokładniejsze dane producenta z gwarancją.

To narzędzie ma również bezpłatny i publiczny Rest API. Może obsłużyć dużą liczbę żądań i adresować je przy niskim opóźnieniu.

AllDataFeeds.com

AllDataFeeds.com ma narzędzie do wyszukiwania dostawców adresów MAC, z którego można korzystać bezpłatnie. Wprowadź swój adres MAC w dowolnym ze standardowych formatów, a zostaną pobrane dane dostawcy, bloku i adresu MAC.

Niektóre z kluczowych parametrów wyświetlanych przez to narzędzie to numer OUI, nazwa firmy, adres firmy, prywatny sprzedawca, ważność adresu MAC, typ transmisji, typ administracji, rozmiar bloku, zakres bloku, status rejestracji bloku i rozmiar bloku przypisania.

MACVendorLookup.com

Administratorzy sieci szukający platformy do poznania dostawców, lokalizacji i innych informacji z adresu MAC powinni korzystać z witryny MACVendorLookup.com. To narzędzie online pomaga uzyskać dane dotyczące nazwy firmy, adresu, zakresu adresów dostawcy i typu.

Nawet jeśli nie wiesz, jak znaleźć swój adres MAC, możesz skorzystać z przewodnika dla systemów Windows, Mac i Linux. Posiada również REST API, które możesz zaimplementować w dowolnej aplikacji, którą tworzysz.

DNSCHECKER

DNSCHECKER dostarcza niezbędnych informacji o adresie MAC komputera lub innego urządzenia. Możesz użyć tego do dwóch różnych celów. Najpierw możesz wprowadzić adres MAC lub OUI, aby dowiedzieć się o jego producencie. Lub możesz wprowadzić nazwę dostawcy, aby poznać zakresy i szczegóły jego adresu MAC.

Dane dostawcy generowane przez to narzędzie to prefiks adresu, nazwa firmy, adres firmy, zakres adresów początkowych i zakres adresów końcowych. Każdą z informacji można skopiować oddzielnie jednym kliknięciem.

Pobiera również adres IP i wyświetla go automatycznie w prawym górnym rogu. Ta platforma zawiera również przewodnik, jak zlokalizować adres MAC urządzenia.

WhatsMyIP.org

WhatsMyIP.org ułatwia rozwiązania do wyszukiwania adresów MAC lub OUI za pośrednictwem tej platformy internetowej. Umożliwia dostęp do bazy danych dostawców adresów MAC przy użyciu pełnego adresu MAC, prefiksu dostawcy OUI lub nazwy dostawcy/producenta.

Po wprowadzeniu adresu MAC witryna natychmiast wyświetli nazwę dostawcy i prefiks adresu. Wprowadzając nazwę dostawcy, można uzyskać listę prefiksów adresów wraz z powiązaną pełną nazwą dostawcy.

Możesz także użyć Miniwebtool jako platformy, aby dowiedzieć się o sprzedawcy lub producencie. Wystarczy podać pełny adres MAC lub pierwsze 6 cyfr adresu szesnastkowego.

W przypadku wyszukiwania dostawców obsługuje popularne formaty, takie jak 34-C9-3D-4F-03-7B, 34:C9:3D:4F:03:7B, 34 C9 3D 4F 03 7B lub 34C93D4F037B. To narzędzie korzysta z bazy danych adresów MAC z IEEE, dzięki czemu możesz mieć pewność co do autentyczności i dokładności uzyskanych wyników.

Miniwebtool oferuje również listę prefiksów adresów MAC w zależności od dostawców. W tym celu należy podać pełnego lub częściowego producenta, np. apple lub Apple Computer, Inc. Ponadto wyniki wygenerowane na tej platformie można pobrać w formacie PDF lub JPG.

MACVendors.com

Czy chcesz natychmiast znaleźć nazwę dostawcy adresu MAC? MACVendors.com jest tutaj, aby ci służyć. Pobiera listę dostawców obejmującą 16 500 zarejestrowanych dostawców bezpośrednio z IEEE Standards Association, która jest aktualizowana wiele razy dziennie.

Ta platforma jest pozbawiona zbędnych narzutów i zwraca nazwę dostawcy po wysłaniu żądania HTTP GET/POST wraz z adresem MAC. Jest również wyposażony w interfejs API, którego możesz używać w swoim systemie.

Obecnie interfejs API otrzymuje co roku 3,6 miliarda żądań. Zoptymalizowane i wysokowydajne serwery tej platformy mogą bezproblemowo obsłużyć nawet 100 000 żądań wysyłanych przez Twoją aplikację. Jeśli jednak zamierzasz wykonywać mniej niż 1000 żądań dziennie, nie musisz uzyskiwać niezbędnego klucza API ani rejestrować się na tej platformie.

Innym prostym narzędziem online do wyszukiwania adresów MAC jest Dan’s Tools. Tutaj użytkownicy mogą sprawdzić nazwę dostawcy adresu MAC lub wprowadzić nazwę dostawcy, aby dowiedzieć się o identyfikatorach OUI adresu MAC.

Wyszukiwanie OUI

OUI Lookup zapewnia swoim użytkownikom zaktualizowane informacje o adresach MAC i dostawcach OUI. Wystarczy wpisać adres MAC lub dostawcę w polu wyszukiwania i znaleźć wszystkie powiązane informacje o dostawcy, takie jak nazwa dostawcy i OUI dostawcy.

Możesz kliknąć przycisk GO, aby pobrać dodatkowe informacje, takie jak notacja podstawowa, notacja z kropkami, notacja z łącznikiem, zakres maksymalny i minimalny oraz liczba całkowita. W przypadku nazwy dostawcy akceptuje dokładną nazwę lub częściowo dopasowaną nazwę.

Ta platforma zawiera również samouczki dotyczące znajdowania adresów MAC dla systemu operacyjnego i urządzenia, co jest bardzo korzystne dla niedoświadczonych użytkowników.

Udger

Udger to przydatne źródło informacji o dostawcach adresów MAC. Lista dostawców adresów MAC używanych przez tę platformę jest dostarczana przez IEEE Standards Association. Dane są aktualizowane codziennie, więc możesz mieć pewność, że otrzymujesz najnowsze i najdokładniejsze dane.

Udger pozwala wprowadzić adres MAC i nacisnąć przycisk wyszukiwania. W ciągu kilku sekund wygeneruje wszystkie istotne informacje dotyczące dostawcy, takie jak nazwa dostawcy, kod dostawcy, adresy, kraj i kod kraju.

HWadres

HWaddress to minimalna strona internetowa do wyszukiwania adresu MAC. Ta uporządkowana platforma nie rozprasza Cię mnóstwem informacji ani linków. Zamiast tego zawiera tylko puste pole, w którym należy wpisać lub wkleić adres MAC lub nazwę producenta. Po kliknięciu przycisku Szukaj wyświetlana jest nazwa firmy, OUI oraz zakres MAC.

Ta strona internetowa zawiera również informacje, jak napisać ten adres MAC w różnych stylach, takich jak Unix, Unix z zerami, bez ograniczników itp. Ponadto po uzyskaniu dostępu do interfejsu automatycznie wyświetli się Twój publiczny adres IP.

Ostatnie słowa

Do tej pory omówiliśmy niektóre z najlepszych narzędzi do wyszukiwania adresów MAC, które są dostępne do bezpłatnego użytku. Co więcej, korzystanie z tych platform jest dość łatwe, a te oszczędzają kłopotów z instalacją jakiegokolwiek oprogramowania w systemie lokalnym. Niektóre z nich oferują nawet funkcję API niezbędną do wyszukiwania zbiorczego.

Przejrzyj te platformy internetowe i powinieneś być w stanie znaleźć tę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Jeśli chcesz przeczytać więcej o adresie MAC, oto artykuł na temat filtrowania adresów MAC.

x