11 zalet korzystania z oprogramowania antywirusowego – znaczenie bezpieczeństwa online

Oprogramowanie antywirusowe to narzędzie do ochrony danych, które jest instalowane w systemie komputerowym w celu ochrony przed wirusami, oprogramowaniem szpiegującym, złośliwym oprogramowaniem, rootkitami, trojanami, atakami phishingowymi, atakami spamowymi i innymi cyberzagrożeniami online.

Dowiedzmy się trochę o Wirusie.

Wirus to każdy niechciany program, który dostaje się do systemu użytkownika bez jego wiedzy. Może samoreplikować się i rozprzestrzeniać. Wykonuje niechciane i złośliwe działania, które wpływają na wydajność systemu i dane/pliki użytkownika. Wirus komputerowy może być traktowany jako choroba komputera, podobnie jak ludzkie wirusy wywołujące choroby u ludzi.

A co z antywirusem?

Oprogramowanie antywirusowe, jak sama nazwa wskazuje, to program, który działa przeciwko wirusowi. Wykrywa lub rozpoznaje wirusa, a następnie po wykryciu obecności wirusa pracuje nad usunięciem go z systemu komputerowego. Oprogramowanie antywirusowe działa profilaktycznie, dzięki czemu nie tylko eliminuje wirusa, ale także zapobiega w przyszłości zainfekowaniu komputera przez potencjalnego wirusa.

Dlaczego potrzebujesz oprogramowania antywirusowego?

System bez antywirusa jest jak dom z otwartymi drzwiami. Otwarte i niezabezpieczone drzwi przyciągną do Twojego domu wszystkich intruzów i włamywaczy. Podobnie, niezabezpieczony komputer zaprosi do systemu wszystkie wirusy. Program antywirusowy będzie działał jak zamknięte drzwi z ochroną komputera, odpierając wszystkie złośliwe wirusy. Więc zostawisz drzwi otwarte dla intruzów?

Jaką szkodę może wyrządzić wirus na twoim komputerze?

Jeśli komputer zostanie zaatakowany przez wirusa, może on wpłynąć na komputer w następujący sposób:

  • Zwolnij komputer
  • Uszkodź lub usuń pliki
  • Sformatuj dysk twardy
  • Częste awarie komputera
  • Utrata danych
  • Niemożność wykonania jakiegokolwiek zadania na komputerze lub w Internecie

Oprogramowanie antywirusowe jest jak promień jasnego światła w świecie pełnym ciemnych wirusów. Liczba korzyści, jakie oferują, jest niezliczona. Niektóre z najważniejszych zalet to:

Ochrona przed wirusami i ich transmisją

Oprogramowanie antywirusowe pełni głównie funkcję profilaktyczną. Wykrywa każdego potencjalnego wirusa, a następnie stara się go usunąć. Pamiętaj, że wszystko to odbywa się w większości, zanim wirus zaszkodzi systemowi. Oznacza to, że większość wirusów jest zwalczana na wiele sposobów, zanim wyrządzą jakiekolwiek szkody twoim systemom. Antywirus może zwalczać wiele wirusów w ciągu jednego dnia bez Twojej wiedzy. Avast i Norton to jedne z najpopularniejszych programów antywirusowych dostępnych obecnie na rynku.

Jeśli wirus zaatakował Twój system, możesz potencjalnie przenieść go do znajomych, rodziny i sieci. Tak więc, jeśli chcesz chronić swój system komputerowy, a także komputery znajomych, zastanów się nad uzyskaniem antywirus.

Blokuj spam i reklamy

Jeśli przeprowadzisz szybką ankietę na temat tego, w jaki sposób wirusy dostają się do systemów komputerowych swoich ofiar, będziesz zaskoczony proporcją wirusów, które wykorzystują wyskakujące reklamy i strony internetowe, aby dostać się do komputerów. Reklamy wyskakujące i witryny ze spamem to jedne z najczęściej używanych bram wirusów do infekowania komputera, a następnie uszkadzania plików.

Oprogramowanie takie jak Bezpieczeństwo internetowe Bullguard działa przeciwko tym złośliwym reklamom i witrynom zawierającym wirusy, blokując ich bezpośredni dostęp do sieci komputerowej.

Obrona przed hakerami i złodziejami danych

Hakerzy zwykle używają złośliwego oprogramowania lub programu wirusowego, aby uzyskać dostęp do komputera swojej ofiary. Instalują złośliwe oprogramowanie na komputerze bez wiedzy ofiary. Hakerzy robią to, wysyłając ofiarom złośliwe wiadomości e-mail. Następnie haker może łatwo włamać się do żądanych plików i programów.

Następnie mogą wykorzystywać dane ofiary zgodnie z ich wolą; mogą go usunąć lub uszkodzić i ukraść, aby później żądać okupu. Antymalware, takie jak Malwarebytes albo zakładają blokadę antyhakerską, albo wykonują regularne skanowanie w celu wykrycia obecności hakera lub programów opartych na hakerach w sieci komputerowej. Tak więc oprogramowanie antywirusowe zapewnia pełną ochronę przed hakerami.

Zapewnia ochronę przed wymiennymi urządzeniami

Pomyśl o czasach, w których przesyłałeś dane do iz komputera za pomocą urządzeń wymiennych, takich jak USB. Niezliczone, prawda?

Mogłeś cierpieć z powodu spowolnienia komputera lub awarii komputera po podłączeniu USB znajomego. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak się stało? Dzieje się tak, ponieważ USB lub urządzenie wymienne służyło jako urządzenie do transmisji wirusa. Czy powinieneś więc przestać używać urządzeń wymiennych, ponieważ nigdy nie wiesz, który USB może zawierać wirusa?

Nie! Po prostu pobierz oprogramowanie antywirusowe, które skanuje wszystkie urządzenia wymienne w poszukiwaniu potencjalnych wirusów, aby upewnić się, że żaden wirus nie zostanie przeniesiony.

Chroni Twoje dane i pliki

Oprogramowanie antywirusowe pilnuje wszystkich plików wprowadzanych do systemu. Wszystkie te pliki są poddawane skanowaniu w celu sprawdzenia jakichkolwiek osobliwości lub złośliwości. Wirusy mogą być łatwo przesyłane do Twojej sieci za pośrednictwem zainfekowanych plików, a te z kolei mogą potencjalnie uszkodzić Twoje dane i pliki. Możesz nawet ponieść całkowitą utratę cennych danych z rąk takich wirusów.

Rozwiązanie od Avira oprogramowanie zapewnia odpowiednią ochronę Twoich danych i plików.

Doładuj swój komputer

Pomyśl o dwóch komputerach obok siebie.

Jeden z nich cierpi z powodu konsekwencji ataku wirusa, takich jak niska prędkość przetwarzania i częste awarie. Drugi jest chroniony antywirusem. Który z obu będzie miał lepszą prędkość?

Na pewno ten z antywirusem. Dzieje się tak dlatego, że ten komputer nie ma problemów, ponieważ program antywirusowy zatrzymał wirusa, zanim zdąży wyrządzić jakiekolwiek szkody. Niektóre programy antywirusowe mogą nawet usuwać i usuwać niepotrzebne pliki z nieznanych źródeł, aby zwolnić miejsce na dysku, zwiększając prędkość komputera.

Ochrona firewall przed spyware i phishingiem

Zapora generalnie monitoruje ruch przychodzący i wychodzący z sieci komputerowej. W połączeniu z oprogramowaniem antywirusowym, zapora sieciowa dwukrotnie sprawdza każdy plik lub fragment danych, które wysyłasz lub przesyłasz z komputera przez Internet do innej sieci.

To samo dotyczy plików i danych, które otrzymujesz z sieci zewnętrznej. Możesz nieumyślnie otworzyć złośliwą witrynę internetową lub wiadomość e-mail, a następnie paść ofiarą ataku phishingowego. Atak phishingowy ma miejsce, gdy atakujący konkretnie celuje w dane logowania, informacje o karcie kredytowej lub jakiekolwiek inne dane/dane osobowe. Taki atak może spowodować znaczne straty finansowe lub wycieki osobiste. Dwukierunkowa ochrona firewall przed oprogramowaniem antywirusowym, takim jak Avast blokuje i usuwa wszelkie takie e-maile lub pliki, które mogą Cię w jakikolwiek sposób zaszkodzić.

Ogranicz dostęp do stron internetowych, aby zwiększyć ochronę sieci

Uzyskiwanie dostępu do nieautoryzowanych stron internetowych może narazić system komputerowy na kilka zagrożeń cybernetycznych, w tym oprogramowanie szpiegujące, hakerów, oprogramowanie ransomware itp. Zagrożenia te mogą potencjalnie zagrażać Twoim danym i plikom. Oprogramowanie antywirusowe ogranicza Twój dostęp do sieci, aby ograniczyć Twoje działania w nieautoryzowanych sieciach. Ma to na celu upewnienie się, że uzyskujesz dostęp tylko do stron internetowych, które są bezpieczne i nieszkodliwe dla Twojego systemu komputerowego.

Pilnowanie dzieci

Największym bólem głowy rodziców w tych zaawansowanych czasach jest to, że ich dzieci mogą otwarcie uzyskać dostęp do wszystkiego za pomocą Internetu, niezależnie od tego, czy jest to dobre, czy złe.

Rodzic nie zawsze może mieć oko na to, co ich dzieci robią na komputerze. I nie mogą cały czas uczyć swoich dzieci o dobrych i złych sieciach, ponieważ dzieci łatwo się denerwują. Oprogramowanie antywirusowe może być rozwiązaniem dla takich zaniepokojonych rodziców. Może stanowić narzędzie do monitorowania, za pomocą którego możesz w bezpieczny, ale skuteczny sposób śledzić działania swoich dzieci. Oprogramowanie antywirusowe zapewnia odpowiednie dzienniki aktywności Twojego dziecka. ESET to jeden z najbardziej znanych programów antywirusowych, który oferuje kontrolę rodzicielską.

Chroni Twoje hasło

Chronisz swoje cenne dane i konta hasłem, a potem myślisz, że Twoje dane i konta są chronione.

Ale co, jeśli ktoś ukradnie twoje hasła za pomocą wirusa?

Złodziej hasła może później szantażować Cię w celu okupu lub użyć hasła, aby uzyskać dostęp do poufnych informacji. Oprócz korzystania z programu antywirusowego możesz również pomyśleć o użyciu menedżera haseł dla lepszego bezpieczeństwa.

Opłacalne

Większość oprogramowania antywirusowego jest dość opłacalna. Miesięczne lub roczne pakiety oferowane przez firmy produkujące oprogramowanie antywirusowe są niedrogie. Jeśli weźmiesz pod uwagę różnorodność usług, które są dostarczane z pakietem premium programu antywirusowego, z pewnością pomyślisz, że oferowane przez nie koszty są znacznie niższe.

Ponadto, jeśli masz niski budżet i nie chcesz wydawać pieniędzy na zakup wersji premium antywirusów, możesz otrzymać darmowy program antywirusowy.

Czy Twój komputer jest lepszy bez oprogramowania antywirusowego?

Atak wirusa może spowodować tyle samo szkód, co zmuszenie do zakupu nowego komputera, ponieważ stary został uszkodzony i nie da się go naprawić. Brak mechanizmu ochronnego dla systemu komputerowego jest jak zapraszanie wirusów do komputera poprzez zapewnienie im jasnego i dostępnego wejścia.

Czy kiedykolwiek będziesz chciał z własnej woli uszkodzić swój komputer własnymi rękami? Jeśli nie, jak najszybciej zdobądź oprogramowanie antywirusowe, aby móc korzystać z komputera bez ciągłego strachu, że padnie ofiarą ataku wirusa.