12 funkcji bezpieczeństwa, które powinien posiadać Twój dostawca usług hostingowych

Upewnienie się, że Twój hosting jest bezpieczny, jest jednym z najważniejszych aspektów wyboru dobrej platformy hostingowej.

Nie ma znaczenia, jak szybki i opłacalny jest plan hostingowy, chyba że uzyskasz z nim niezbędne funkcje bezpieczeństwa.

Jeśli jesteś przedsiębiorstwem lub zdecydowałeś się na rozwiązanie hostingu zarządzanego premium, nie musisz się martwić o funkcje bezpieczeństwa. Większość znanych rozwiązań hostingu zarządzanego powinna zapewniać konkurencyjne funkcje bezpieczeństwa. Mimo to warto sprawdzić, co najważniejsze.

Jeśli jednak jesteś małą/średnią firmą korzystającą z rozwiązania hostingu w chmurze lub wspólnego hostingu, powinieneś bardzo zadbać o dostępne funkcje bezpieczeństwa.

Jeśli szukasz dostawcy usług hostingowych, dobrze jest sprawdzić, czy host oferuje podstawowe korzyści w zakresie bezpieczeństwa. Co więcej, pomogłoby, gdybyś był również świadomy zagrożeń internetowych, przed którymi należy się chronić.

W tym miejscu przedstawię typowe zagrożenia online i kluczowe funkcje bezpieczeństwa, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy usług hostingowych.

Typowe zagrożenia internetowe dla firm internetowych

Bez względu na rodzaj lub wielkość Twojej firmy, jeśli polegasz na hoście internetowym do obsługi witryny internetowej / firmy, zawsze będziesz mieć do czynienia z szeroką gamą zagrożeń bezpieczeństwa.

Chociaż niektóre z nich mogą nie być uciążliwe, złamanie zabezpieczeń przez atakującego wygląda okropnie dla Twojej firmy.

Znajomość najczęstszych zagrożeń powinna więc dać Ci przewagę w ochronie Twojego biznesu online.

Ataki Brute Force

Atak typu brute force próbuje różnych możliwych kombinacji, aby uzyskać prawidłowe dane uwierzytelniające konto. Może to być ręczne zgadywanie lub bot wypróbowujący setki kombinacji, aby uzyskać dostęp do Twojego konta.

Jeśli atakującemu uda się dostać na Twoje konto hostingowe, może łatwo wpłynąć na działalność Twojej firmy.

Ataki DDoS

Rozproszone ataki typu „odmowa usługi” (DDoS) mają na celu przeciążenie serwera ruchem (nie pochodzącym od prawdziwych ludzi, ale botów/zaatakowanych urządzeń), aby wpłynąć na dostępność Twojej witryny.

Osoba atakująca nie potrzebuje żadnych poświadczeń konta ani poufnych informacji, aby rozpocząć atak DDoS.

Istnieje kilka usług ochrony DDoS, które chronią Twoją firmę, ale najlepiej jest znaleźć dostawcę hostingu, który ochroni Cię przed tym.

Dystrybucja złośliwego oprogramowania

W niektórych przypadkach złośliwi napastnicy po prostu chcą rozprzestrzeniać złośliwe oprogramowanie za pośrednictwem Twojego usługodawcy hostingowego, niezależnie od tego, czy wpływa ono bezpośrednio na Twoją firmę.

Ataki te mają na celu wykorzystanie serwera jako przebranie do przeprowadzania złośliwych działań.

Luki w systemie operacyjnym

Każdy serwer sieciowy oferuje opcje do wyboru z różnych systemów operacyjnych. Każdy system operacyjny jest często regularnie aktualizowany w celu zwalczania problemów.

Jeśli jednak istnieje luka w zabezpieczeniach, która nie została załatana przez dostawcę usług hostingowych, osoby atakujące mogą przejąć kontrolę nad Twoją witryną lub firmą.

Oprócz tego istnieją różne zagrożenia online, które mogą stanowić zagrożenie dla Twojego usługodawcy hostingowego i Twojej firmy. Możesz także zapoznać się z popularnymi rodzajami włamań i hakerów, jeśli jesteś ich ciekaw.

Przyjrzyjmy się teraz krytycznym funkcjom, których należy szukać przy wyborze bezpiecznej platformy hostingowej.

Większość najlepszych platform hostingowych oferuje podstawowe funkcje bezpieczeństwa. Jednak każdy dostawca usług hostingowych specjalizuje się w czymś innym. Możesz więc rozważyć wiele opcji do porównania i wybrać jedną dla siebie.

Niektóre z kluczowych funkcji to:

Funkcje tworzenia kopii zapasowych i przywracania

Każdy host oferuje pewne funkcje tworzenia kopii zapasowych/przywracania. Ale funkcja musi być tak płynna, jak to tylko możliwe.

Jeśli proces tworzenia kopii zapasowej/przywracania nie obejmuje niedawnego archiwum plików, może to być niewystarczająco przydatne.

Dlatego powinieneś sprawdzić, czy Twój dostawca usług hostingowych oferuje automatyczne kopie zapasowe z opcjonalną funkcją czasu rzeczywistego. Jeśli host sieciowy obsługuje tylko ręczne tworzenie kopii zapasowych / przywracanie, dobrze jest przejrzeć ich dokumentację, aby sprawdzić, czy proces jest łatwy do naśladowania lub czasochłonny.

Pamiętaj, że dostępne opcje będą zależeć od wybranego planu cenowego i rodzaju hostingu, niezależnie od platformy hostingowej.

Na przykład tworzenie kopii zapasowych / przywracanie jest stosunkowo łatwe w przypadku dostawców hostingu zarządzanego.

Niektóre z dobrych przykładów hostingu, które oferują bezproblemowe tworzenie kopii zapasowych i przywracanie, obejmują SiteGround i A2 Hosting.

To mi przypomina, że ​​mamy również przewodnik, który pomoże Ci skonfigurować witrynę WordPress na SiteGround, jeśli dopiero zaczynasz.

Monitorowanie serwerów i sieci

Najlepiej nie polegać na zautomatyzowanych rozwiązaniach do wszystkiego. Dlatego jeśli chcesz mieć oko na statystyki serwera i ruch w sieci, narzędzia do monitorowania powinny ci pomóc.

Nawet jeśli nie masz czasu na samodzielne monitorowanie, najlepiej jest mieć trochę wglądu, gdy masz czas. Może się również przydać, gdy serwer ma przestój i chcesz sprawdzić, co się dzieje.

Dlatego preferowany powinien być partner hostingowy, który oferuje podstawowe statystyki serwera/monitorowania za pomocą wbudowanych narzędzi do monitorowania.

Do pracy mogę polecić DigitalOcean i Linode. Ale możesz także poznać innych dostawców hostingu w chmurze.

Regularne skanowanie złośliwego oprogramowania

Nie każdy usługodawca hostingowy oferuje możliwość skanowania na Twoim serwerze w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Być może będziesz musiał wybrać oddzielną usługę lub wtyczkę, aby wykonać zadanie. Możesz także spróbować sprawdzić skanery witryn ze złośliwym oprogramowaniem, jeśli Twój host ich nie oferuje.

Istnieje jednak kilka opcji, takich jak Scalahosting, który zapewnia usługę ochrony w czasie rzeczywistym, która automatycznie blokuje ataki i skanuje w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.

Oprócz zautomatyzowanych funkcji wysyła również regularne raporty o zablokowanych atakach lub złośliwym oprogramowaniu.

Jeśli Twój dostawca usług hostingowych jest wyposażony w tę funkcję (lub podobną), powinno to zmniejszyć nakład pracy wymagany do ręcznego kontrolowania zagrożeń internetowych.

Ochrona przed atakami DDoS

Większość platform hostingowych zapewnia podstawową ochronę przed atakami DDoS wraz z planem hostingu serwerów.

Jednak usługi ochrony DDoS zwykle nie są dostępne w dobrej cenie, a podstawowe zabezpieczenia mogą nie wystarczyć. Dlatego najlepiej jest wybrać niektóre opcje hostingu premium, zwłaszcza jeśli budujesz witrynę WordPress.

W takim przypadku zalecamy wypróbowanie Kinsta dla niektórych z jego najlepszych ofert bezpieczeństwa.

Ręczne ponowne uruchamianie usług

Często dobrym rozwiązaniem dla hostów internetowych jest zarządzanie większością krytycznych zadań. Jednak ważne jest również, abyś przejął kontrolę nad swoim serwerem.

Tak więc, nawet jeśli zauważysz, że host sieciowy nie podejmuje żadnych działań, możesz po prostu spróbować ponownie uruchomić niektóre uruchomione usługi, aby rozwiązać problem.

Większość dostawców hostingu w chmurze, takich jak Cloudways, zapewnia precyzyjną kontrolę nad uruchamianiem / zatrzymywaniem usług.

Integracja z zaporą sieciową aplikacji internetowych

Zapora aplikacji sieci Web (WAF) to kosztowna inwestycja dla małych/średnich firm.

Ale powinna to być okazja, jeśli Twój host oferuje ochronę WAF po wyjęciu z pudełka z prostą integracją, dzięki czemu korzystanie z niej jest wygodne.

Jednym z przykładów jest SiteGround z Cloudflare. Dzięki takim opcjom nie musisz ręcznie konfigurować ani konfigurować WAF, aby uzyskać większe bezpieczeństwo swojej witryny. W razie potrzeby można również zapoznać się z innymi usługami zapory aplikacji sieci Web.

Bezpieczne centrum danych

Zazwyczaj centra danych firm hostingowych są fizycznie bezpieczne, ponieważ znajdują się w różnych odległych lokalizacjach.

Aby zapewnić bezpieczeństwo centrum danych hosta internetowego, najlepiej wybrać rozwiązanie hostingowe, które wykorzystuje solidną infrastrukturę centrum danych.

Na przykład SiteGround opiera się na sieciach centrów danych Google. Możesz więc być pewien, że korzystasz z najlepszych technologii, jeśli zdecydujesz się na ich plany hostingowe. W przeciwieństwie do tego nieznany host internetowy, który twierdzi, że ma całkowitą kontrolę nad swoją infrastrukturą, może, ale nie musi, mieć najlepsze technologie do zabezpieczania centrów danych.

Musisz przeprowadzić pewne badania w tle, aby dowiedzieć się więcej o centrach danych używanych przez twoją ulubioną platformę hostingową.

Dostęp i uprawnienia użytkownika

Jeśli chcesz przyznać zespołowi dostęp do zarządzania serwerem, dobrze jest mieć kontrolę dostępu/użytkownika, aby zarządzać uprawnieniami zgodnie z ich rolami.

Nie chcesz, aby wszyscy członkowie Twojego zespołu mieli pełny dostęp do konta hostingowego. Dlatego należy preferować platformę hostingową, która oferuje poprawki uprawnień dostępu/użytkownika.

A jeśli używasz WordPressa do zasilania swojej witryny, możesz również wybrać wtyczki do zarządzania użytkownikami w witrynie WordPress.

Okresowa zmiana hasła i uwierzytelnianie dwuetapowe (2FA)

Regularna zmiana hasła do konta jest zdrowa, więc atakującemu trudno jest złamać Twoje dane logowania.

Niektóre hosty internetowe ściśle instruują (lub powiadamiają) o regularnej zmianie hasła w celu ponownego wyegzekwowania tego nawyku. Ale nie wszyscy to robią. Tak więc jest w porządku, jeśli Twój dostawca usług hostingowych nie zachęca Cię do częstej zmiany hasła.

Biorąc to pod uwagę, musisz mieć włączone uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA).

Dzięki temu możesz nie martwić się zbytnio o zmianę hasła. Jednak nadal dobrze jest regularnie zmieniać hasła w celu zwiększenia bezpieczeństwa. W końcu możesz użyć menedżerów haseł, aby ułatwić sobie pracę.

Większość platform hostingowych umożliwia włączenie 2FA.

Jeśli zauważysz, że Twój usługodawca hostingowy nie obsługuje 2FA, powinieneś całkowicie unikać korzystania z jego usług.

Jest to jedna z najważniejszych funkcji bezpieczeństwa.

Dostęp do SFTP

Dostęp FTP na platformach hostingowych jest powszechny. Chociaż FTP przynosi łatwe korzyści, nie jest to bezpieczny protokół dostępu do plików hostingowych.

Dlatego najlepiej jest wybrać platformę hostingową, na której obsługujesz SFTP, aby zapewnić bezpieczny dostęp do plików.

Co więcej, jeśli host sieciowy zabrania korzystania z FTP i ogranicza Cię tylko do SFTP, to jeszcze lepiej.

Odzyskiwanie po awarii

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na plan premium, czy najtańszy, Twoje pliki nadal zależą od centrum danych zarządzanego przez platformę hostingową lub stronę trzecią.

Tak więc, w przypadku katastrofy, jakie są zasady dostępne przez dostawcę usług hostingowych, aby odzyskać utracone dane?

Czy mają specjalne środki gotowe do odzyskania danych po takich przypadkach? Co dokładnie mogą z tym zrobić?

Oczywiście nie musisz być super paranoikiem. To znaczy, nikt nie jest w stanie przewidzieć, co może się stać. Ale lepiej poznać swoje opcje, zanim trwale utracisz dane, co wpłynie na Twoją firmę.

Certyfikat SSL

Każdy host internetowy obsługuje certyfikaty SSL. Jednak niektórzy pobierają za to premię, podczas gdy inni oferują ją bezpłatnie.

Aby zaoszczędzić kilka dolców, lepiej poszukać platformy hostingowej, która udostępnia bezpłatne certyfikaty SSL, głównie w przypadku korzystania z certyfikatów wydawanych przez urząd certyfikacji Let’s Encrypt.

W niektórych przypadkach możesz otrzymać bezpłatny certyfikat SSL ważny przez ograniczony czas. To może być dobra okazja, ale musisz oszacować koszt po okresie bezpłatnym, jeśli planujesz kontynuować z tym samym hostem przez dłuższy czas.

Nie potrzebujesz specjalnych certyfikatów SSL, chyba że masz ogromny biznes lub biznes związany z płatnościami.

Aby upewnić się, że masz certyfikat SSL, możesz wybrać Bluehost lub Dreamhost jako platformę hostingową.

Zawijanie

Jeśli preferowany host internetowy zdoła zaznaczyć wszystkie podstawowe cechy bezpieczeństwa, wysiłki wymagane do ochrony Twojej firmy online będą minimalne.

Ogólnie rzecz biorąc, SiteGround, Bluehost, DreamHost i Scalahosting to niektóre popularne kwestie, na które możesz spojrzeć. W obu przypadkach eksplorujesz również inne znane platformy hostingowe, aby wybrać jedną dla swojego przypadku użycia.