12 najlepszych programów SCADA do automatyzacji operacji

Jeśli przekształcasz ręczną jednostkę produkcyjną w automatyczną, oto ostateczna lista oprogramowania SCADA niezbędnego dla Twojego zakładu produkcyjnego.

Od treści cyfrowych po produkcję fizycznych dóbr konsumpcyjnych, automatyzacja jest wszędzie. Zmniejsza koszty, poprawia spójność i zwiększa produktywność. Oprogramowanie SCADA to pozycja obowiązkowa w automatyce przemysłowej.

Aplikacja łączy dane terenowe i obliczenia w jednym miejscu, aby operatorzy mogli zapewnić wyjątkową wydajność produktu w każdej branży produkującej rzeczywiste towary.

Co to jest oprogramowanie SCADA?

SCADA to akronim oznaczający kontrolę nadzorczą i akwizycję danych. Jest to koncepcja zarządzania na wysokim poziomie przemysłowymi procesami produkcyjnymi i maszynami. System SCADA w fabryce zwykle składa się z różnych komponentów, jak wspomniano poniżej:

 • Liczne siłowniki i czujniki zbierają dane maszyny w czasie rzeczywistym.
 • Zdalna telemetria lub jednostki terminalowe (RTU) przekazują dane maszyny do oprogramowania.
 • Programowalne sterowniki logiczne (PLC) przekazują instrukcje z oprogramowania do czujników i elementów wykonawczych.
 • Sieć do transmisji danych, przewodowa lub bezprzewodowa.
 • Komputery SCADA do analizy i przetwarzania danych przemysłowych.
 • Oprogramowanie interfejsu człowiek-maszyna (HMI) zapewnia operatorom sterowanie za pomocą interfejsu GUI.

Jeśli działasz w następujących branżach, musisz użyć solidnego oprogramowania SCADA, aby zmodernizować swój biznes:

 • Dobra konsumpcyjne, urządzenia i produkcja pojazdów
 • Rafinacja oleju i chemikaliów
 • Wytwarzanie energii w elektrowniach
 • Infrastruktura prywatna lub publiczna, taka jak woda, prąd, oczyszczanie ścieków, gazociąg itp.
 • Zarządzanie obiektami dla portów morskich, lądowych, lotnisk, apartamentowców itp.
 • Sterowanie urządzeniami domowymi lub biurowymi do ogrzewania, chłodzenia, gazu, wentylacji itp.

Przebadaliśmy wiele narzędzi SCADA dostępnych na rynku i znaleźliśmy następujące przydatne platformy dla Twojej firmy.

Zręczny zapłon

Adroit Ignite to skalowalne i zaawansowane rozwiązanie SCADA na rynku. Jego aplikacja HMI jest zbudowana przy użyciu najbardziej wyrafinowanych technologii, dzięki czemu jest bardzo elastyczna, szybka i łatwa w użyciu.

Nawet najbardziej doświadczeni użytkownicy znajdą to oprogramowanie kompatybilne z systemem Windows, oferujące nieograniczone funkcje.

Produkty aplikacji HMI oferują inteligentne rozwiązania wizualizacyjne dla różnych branż, w tym motoryzacyjnej, użyteczności publicznej, spożywczej, telekomunikacyjnej, nauk przyrodniczych, produkcyjnej, wydobywczej, IoT i zarządzania budynkami.

Narzędzie otrzymuje surowe dane wejściowe z urządzeń takich jak PLC, RTU i IoT w celu wyświetlenia ich za pomocą wizualizacji graficznej.

Interfejs oprogramowania składa się z intuicyjnego paska narzędzi w postaci wstążki o znanym wyglądzie, który zapewnia wyższą wydajność przy obniżonych kosztach. Aplikacje Designer i Operator obsługują internet, dzięki czemu firmy mogą z nich korzystać w rozwiązaniach on-premise i cloud computing.

Fernhill SCADA

Fernhill SCADA to oprogramowanie, które można wdrożyć w wielu systemach SCADA z opłacalną licencją programisty. Ta wieloplatformowa SCADA jest odpowiednia dla systemów działających w systemach Windows, Linux, macOS, Android i iOS.

Oferuje usługę działającą w tle serwera do uruchamiania aplikacji SCADA. Istnieje również możliwość pracy w konfiguracji redundantnej. Użytkownicy mogą korzystać z interfejsu operatora, aby sprawdzić stan sprzętu za pomocą wizualizacji graficznej.

Możesz także otrzymywać alerty w nietypowych warunkach, obserwować zmiany trendu procesu i otrzymywać raport z audytu w postaci listy zdarzeń. Funkcja interfejsu dostępu do danych umożliwia innym aplikacjom dostęp do danych SCADA.

Za pomocą narzędzia konfiguracyjnego Fernhill SCADA możesz skonfigurować swoje aplikacje. Rozwiązanie obsługuje różne narzędzia importu w celu uproszczenia migracji konfiguracji z innych aplikacji.

SIMATIC

Firmy poszukujące przejrzystości instalacji i maksymalnej wydajności powinny wybrać SIMATIC. Jest to otwarty, innowacyjny, ale skalowalny system SCADA do wizualizacji procesów. Rozwiązanie zawiera wiele atrybutów o wysokiej wydajności, które umożliwiają monitorowanie zautomatyzowanych procesów.

To oprogramowanie jest dla Ciebie, niezależnie od tego, czy korzystasz z systemu jednego użytkownika, czy chcesz sprawdzić w rozproszonym systemie wielu użytkowników z nadmiarowymi serwerami.

Ten otwarty system zawiera funkcje potrzebne we wszystkich branżach do wizualizacji bardzo złożonych zadań i aplikacji SCADA. W razie potrzeby możesz rozszerzyć funkcjonalność systemu o dodatki do tego oprogramowania.

SIMATIC oferuje połączenie wydajnej inżynierii, najwyższej klasy bezpieczeństwa danych i wydajnej archiwizacji. Dzięki niemu firmy mogą sprawnie kontrolować operacje i analizować produkcję. Istnieje również mobilne rozwiązanie SCADA na tablety i smartfony, które można wykorzystać do dostarczania informacji.

CloudView NMS

Będąc systemem zarządzania i monitorowania sieci, CloudView NMS jest również zdolny do monitorowania SCADA dla Twojego zakładu lub przemysłu. To oprogramowanie pokazuje spójny obraz geograficzny całej sieci, a tym samym umożliwia również konfigurację i rozwiązywanie problemów.

Można go uruchomić jako uproszczoną aplikację GUI lub system rozproszony dla wielu zdalnych użytkowników pracujących jednocześnie. Obsługiwane platformy to Windows, Linux, Mac i Raspberry Pi. Dzięki CloudView NMS możesz uzyskać zdalny dostęp do danych z dowolnego urządzenia, w tym telefonów komórkowych.

Aby zapewnić maksymalną wydajność i minimalny czas przestojów, rozwiązanie oferuje całodobowe monitorowanie w czasie rzeczywistym, alerty SMS i powiadomienia e-mail. Dzięki niemu firmy mogą monitorować dostępność i wydajność sieci, serwerów, urządzeń, interfejsów, map, aplikacji, VoIP i automatyzacji IT.

COMBIVIS od KEB

COMBIVIS firmy KEB oferuje kompletną linię oprogramowania przemysłowego do budowy wydajnego systemu SCADA dla jednostek produkcyjnych nowej generacji. Aplikacje te są kompatybilne głównie z urządzeniami automatyki przemysłowej KEB.

Po pierwsze, COMBIVIS Studio 6 to podstawowe oprogramowanie do konfiguracji napędu i automatyzacji. Kontrolki, napędy i narzędzia wejścia/wyjścia KEB bez wysiłku synchronizują się z tą aplikacją.

Po drugie, można użyć COMBIVIS Studio HMI do programowania produktów interfejsu człowiek-maszyna firmy KEB. Narzędzie oferuje wbudowane funkcje, takie jak dźwięki alarmów, rejestrowanie danych produkcyjnych, tworzenie receptur produkcyjnych itp.

Po trzecie, COMBIVIS Connect służy do konserwacji urządzeń przemysłowych z globalnych lub lokalnych centrów kontroli produkcji.

Apartament Electes Design

Elecdes Design Suite (EDS) firmy Scada Systems pomaga tworzyć schematy elektryczne i schematy instalacji elektrycznych, sprzętu itp. Tworzy diagramy za pomocą komputera w przestrzeni 3D, dzięki czemu można bez wysiłku wizualizować dokładną sieć urządzeń.

Oprogramowanie do zautomatyzowanego projektowania elektrycznego jest podstawą oprogramowania SCADA, ponieważ umożliwia narzędziu HMI skuteczne wykrywanie wszelkich usterek w maszynach produkcyjnych. EDS umożliwia ograniczenie ręcznego projektowania sieci, automatyzację powtarzalnych zadań, tworzenie profesjonalnych raportów itp.

GENESIS64

Jeśli szukasz zaawansowanego pakietu HMI dla systemów Windows, GENESIS64 jest dobrym rozwiązaniem. Może zapewnić niezrównaną wydajność przy użyciu OPC, BACnet, Modbus i innych standardowych połączeń.

Nawet jeśli korzystasz z korporacyjnych systemów biznesowych, rozwiązanie może zapewnić łączność bezpośrednio z hali produkcyjnej i budynków.

Dzięki technologii OPC UA, GENESIS64 umożliwia monitorowanie w czasie rzeczywistym danych produkcyjnych, energetycznych i biznesowych na ujednoliconym panelu wizualizacji.

Platforma oferuje również rozproszony system alarmowy dla całego przedsiębiorstwa, historyczne logi i trendy, zasoby graficzne 2D i 3D oraz eksport zaktualizowanej konfiguracji.

Aircada

Aircada wykorzystuje Augmented Reality, aby zapewnić przyszłość SCADA na wyciągnięcie ręki. Konserwacja zakładu jest procedurą bez wysiłku i prostą, ponieważ przenosi dane zakładu z hali produkcyjnej tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Możesz uzyskać dostęp do swoich danych za pomocą jednego skanu i wyświetlić dane historyczne dowolnego połączonego zasobu. Konfiguracja tego rozwiązania jest również szybka i prosta. Co więcej, pozwala spojrzeć na całą operację za pomocą mapy lotniczej.

AzeoTech

Automatyzacja może usprawnić procesy, a AzeoTech może stać się Twoim partnerem w automatyzacji procesów organizacyjnych.

Umożliwia pozyskiwanie danych z urządzeń OPC, Modbus, LabJack i podobnych kanałów w celu łatwej konfiguracji. Rozwiązanie oferuje kolekcję 45 elementów ekranu i ponad 3500 symboli do tworzenia niestandardowego interfejsu.

Jego potężny silnik skryptowy to wszystko, czego potrzebujesz do tworzenia elastycznego oprogramowania. Dane można logować do baz danych lub do pliku CSV. Aplikacja powiadomi Cię również, gdy coś będzie nie tak. Podsumowując, oferuje wszystkie narzędzia niezbędne do tworzenia oprogramowania SCADA.

Rozwiązania IT INDAS

INDAS IT Solutions oferuje tworzenie oprogramowania SCADA na zamówienie dla każdej firmy. Do tej pory opracowała następujące zautomatyzowane rozwiązania programowe:

 • Platforma inVIEW IIoT dla projektów infrastrukturalnych, mieszkaniowych i przemysłowych. Wykorzystuje standardy Przemysłu 4.0, takie jak rozwiązania chmurowe i urządzenia IoT, do zbierania danych, kontrolowania narzędzi produkcyjnych i zdalnego monitorowania zakładu produkcyjnego.
 • inVIEW Soft IoT Gateway przekształca stacje robocze z systemem Linux lub Windows w bramy IoT dla urządzeń Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT), które działają w zautomatyzowanych zakładach produkcyjnych.
 • INDAS Smart Lift do monitorowania, analizy wydajności i ogólnego zarządzania przedsiębiorstwami zajmującymi się ropą naftową i gazem ziemnym.

Do tworzenia narzędzi SCADA wykorzystuje następujące kluczowe kompetencje:

 • Mobilna komunikacja internetowa z szyfrowaniem danych od końca do końca dla bezpieczeństwa jednostki produkcyjnej.
 • Technologie telemetryczne, zdalne sterowanie sprzętem i procesy monitorowania.
 • Multimodalna łączność danych przez GPRS, WLAN, 3G itp. zapewnia maksymalny czas pracy systemu.

PROMOCJA

CIMPLICITY to rozwiązanie SCADA, które oferuje wysokowydajny interfejs HMI do optymalizacji wydajności operatora. Wykorzystując sprawdzoną wizualizację, firmy mogą również zmniejszyć ryzyko związane z zarządzaniem zakładem.

Możesz go użyć do bezpiecznego zbierania danych z dowolnego źródła, aby zapewnić pełną kontrolę nad procesem poprzez monitorowanie.

Jego interfejs HMI i pulpity nawigacyjne służą do wizualizacji natywnej i opartej na HTML 5. W przypadku jakiejkolwiek anomalii, Cimplicity powiadamia Cię za pomocą złożonego systemu alarmowego. Możesz rozszerzyć jego funkcjonalność za pomocą interfejsów API i skryptów do akwizycji danych i niestandardowych konfiguracji.

To rozwiązanie zapewnia również wysoką dostępność dzięki dostępności 24/7 i nadmiarowości. Jeśli chodzi o raportowanie, rozwiązanie oferuje pulpity operacyjne, w których otrzymujesz wszystkie kluczowe wskaźniki wydajności i dane dotyczące zgodności. Przedsiębiorstwa mogą łatwo skonfigurować to oprogramowanie, ponieważ obsługuje ono środowiska chmurowe i hybrydowe.

Otwarte oprogramowanie do automatyzacji

Open Automation Software (OAS) to dostawca rozwiązań SCADA dla każdej branży. Korzystając z Universal Data Connector, firmy uzyskują niezrównany dostęp do wszystkich operacji produkcyjnych i danych przedsiębiorstwa. Narzędzie obejmuje niektóre poziomy łączności, monitorowania, dostarczania i analiz.

Możesz stworzyć system SCADA klasy biznesowej z OAS, bezpośrednio łącząc sterowniki PLC, serwery OPC, bazy danych i platformy IoT. Obsługuje wizualizację danych w czasie rzeczywistym i danych historycznych za pomocą dedykowanych narzędzi i zestawów SDK.

W tym celu programiści mogą korzystać z bibliotek i komponentów tej platformy lub wykorzystać pulpit nawigacyjny HMI do natychmiastowej wizualizacji danych. Wprowadzanie zdarzeń systemowych do dziennika i importowanie historii danych to inne niezawodne funkcje OAS.

Zalety oprogramowania SCADA

#1. Zmniejsza koszty produkcji

Starsze zakłady produkcyjne potrzebowały setek operatorów do dokładnej synchronizacji i obsługi maszyn fabrycznych podczas produkcji. Znacznie zwiększa koszt produkcji.

Jednak firmy odnotowały gwałtowny spadek kosztów operacyjnych, gdy uzyskały dostęp do narzędzi SCADA do zarządzania zakładami produkcyjnymi. Teraz możesz uruchomić całą jednostkę produkcyjną z zaledwie 2 do 3 operatorami.

#2. Globalne centrum produkcji

Firmy, które działają w wielu lokalizacjach produkcyjnych lub operacyjnych, używają oprogramowania SCADA do nadzorowania całego procesu.

#3. Kontrola katastrof

Kierownicy produkcji wysokiego szczebla w globalnych centrach sterowania mogą zdalnie zamknąć zakład produkcyjny, gdy w lokalnym systemie SCADA wystąpi błąd lub wypadek przemysłowy.

#4. Precyzja

Procesy produkcyjne, które muszą zapewnić najwyższą precyzję, korzystają ze SCADA. Ta aplikacja bez wysiłku steruje setkami zrobotyzowanych ramion, podajników i wytwórców, aby wytwarzać spójną partię produktu po partii.

#5. Konserwacja i bezpieczeństwo maszyn zakładowych

Aplikacja SCADA stale przeprowadza kontrole systemu w celu wykrycia, czy w którejś maszynie występują problemy mechaniczne. Jeśli go wykryje, narzędzie natychmiast zatrzymuje proces przed zapisaniem produktów końcowych.

Aplikacja przypomina również zespołowi utrzymania ruchu o nadchodzących zdarzeniach serwisu prewencyjnego i przedłuża żywotność narzędzi produkcyjnych.

#6. Doskonalenie procesów

Jako kierownik produkcji lub operator zakładu możesz bez wysiłku poprawić produkt, proces i produktywność każdej partii, analizując dane zebrane przez aplikację HMI.

Jego baza danych daje również jasny obraz liczby produkowanych dóbr konsumpcyjnych. Dzięki temu, w zależności od zamówień, jednym kliknięciem przycisku możesz zwiększyć lub zmniejszyć produkcję.

Wniosek

Oprogramowanie SCADA jest niezbędnym narzędziem w dzisiejszej standardowej praktyce produkcyjnej. Wybór odpowiedniego systemu SCADA zapewni optymalną kontrolę nad halami produkcyjnymi, obiektami i dostawami mediów. Nie wspominając o ochronie kosztownych urządzeń i wytwarzanych produktów. Możesz wypróbować te narzędzia SCADA, aby wybrać odpowiednie oprogramowanie dla swojej firmy.

Możesz również zainteresować się narzędziami inżynierii chaosu, aby zapewnić niezawodność procesu produkcyjnego.

x