13 najlepszych gier fantasy dla graczy z obsesją na punkcie mitów i magii [2023]

Co sądzisz o grach fantasy? Czy odkrywanie mitycznych światów i rzucanie potężnych zaklęć jest dla ciebie ekscytujące?

Nadszedł czas, aby pobłażać fanom gier fantasy dzięki naszej liście najlepszych gier fantasy dla fanów mitów i magii!

To jak odkrywanie zaczarowanych królestw, walka z dzikimi stworzeniami i rzucanie potężnych zaklęć w zaciszu własnego domu.

Te gry obejmują zarówno klasyczne gry fabularne, jak i wciągające symulacje, które spodobają się fanom fantasy.

Czytaj dalej, aby poznać najlepsze!

Czym są gry fantasy?

Gry fantasy opisują gatunek interaktywnej rozrywki, w której gracze tworzą postacie i wchodzą z nimi w interakcje w symulowanym świecie. W tych światach występuje silny element odgrywania ról, a gracze wcielają się w role postaci.

Gra pozwala graczom wykonywać zadania i walczyć z innymi graczami. Co więcej, możliwa jest personalizacja i rozwój umiejętności, dzięki czemu postacie stopniowo stają się potężniejsze w miarę upływu czasu.

Gry fantasy pozwalają graczom uciec od rzeczywistości i puścić wodze fantazji. Te gry mogą być również satysfakcjonujące i ekscytujące dla graczy, zachęcając do interakcji społecznych i rywalizacji.

Ostatnim aspektem gier fantasy jest to, że są one zaprojektowane tak, aby angażować graczy fascynującą fabułą i postaciami, które sprawiają, że czujesz, że odnosisz sukces.

Sprawdźmy niektóre z najlepszych gier fantasy.

Wrota Baldura II

Nie można zaprzeczyć, że Baldur’s Gate II to wyjątkowa i wciągająca turowa gra RPG 2D. Najnowsza wersja gry to remaster na PC i konsole. Możesz także grać na komputerze PC; polecamy, jeśli Ci się podoba.

Fabuła – Gra kontynuuje opowieść o Gorion’s Ward, którego wyjątkowe dziedzictwo zwróciło teraz uwagę Jona Irenicusa, potężnego i złowrogiego maga. Twoja podróż przez grę pozwoli ci stanąć twarzą w twarz z machinacjami i sztuczkami Irenicusa.

 • Deweloper – BioWare
 • Data wydania – 2000
 • Platforma — Android, GBA, GameCube, Linux, macOS, PS4, Switch i Xbox One

W grze możesz stworzyć swojego bohatera, rozegrać długą kampanię i rozwinąć swoją postać. W grze jest 11 klas, dziesiątki podklas, mnóstwo umiejętności i mnóstwo wyborów. Zasady oparte są na Advanced Dungeons & Dragons 2nd Edition.

Wreszcie, wiedza jest ekspansywna, a historia jest świetna. Jesteś więźniem czarodzieja Irenicusa, który chce ukraść twoje mroczne moce, a ty jako bohater możesz ich użyć zarówno w dobrym, jak i złym celu.

Ciemne dusze III

Dark Souls III to gra RPG akcji stworzona przez firmę FromSoftware, znaną z tworzenia wymagających tytułów. Znalezienie fabuły tej gry wymaga wielu prób i błędów.

Fabuła – Podczas Epoki Ognia Pierwszy Płomień, odpowiedzialny za utrzymanie Epoki Ognia przy życiu, wymarł w Lothric. Wiek Ciemności przyniesie nieumarłych: przeklęte stworzenia żyjące po śmierci.

 • Deweloper – FromSoftware
 • Wydawca – Bandai Namco Entertainment
 • Data wydania – marzec 2016 r
 • Platformy — PS4, Xbox One, Windows

Historia Dark Souls III jest prosta. Eksplorujesz lochy i zamki, walczysz z potworami, shaderami i bossami. Kiedy umierasz, tracisz swój sprzęt, a twoi wrogowie upuszczają dusze. Raz w górę, możesz robić uniki, parować, używać umiejętności, ciąć i używać ataków dystansowych.

Wreszcie, akcja toczy się w Lothric, mrocznej krainie fantasy, która rozpada się i potrzebuje uzdrowienia. Pomocne będzie ponowne rozpalenie Pierwszego Płomienia, aby zatrzymać Wiek Ciemności.

Diablo

Diablo III: Ultimate Evil zawiera grę podstawową oraz dodatek Reaper of Souls. Jest to jeden z najlepszych dostępnych pakietów dark fantasy dungeon crawlerów, a gra jest nadal aktualna i zabawna.

Fabuła – Jako część Diablo, gracze przechodzą przez 12 poziomów lochów, aż docierają do samego piekła (ostatnie cztery poziomy), gdzie spotykają Diablo, Lorda Terroru — jednego z siedmiu „Złych”, władców demonów, którzy niegdyś rządzili piekłem — próbując uwolnić Tristram od zła zrodzonego z piekła.

 • Deweloper – Blizzard Entertainment
 • Wydawca – Blizzard Entertainment
 • Data wydania – maj 2012 r. (Oryginał – maj 2012 r.)
 • Platforma — Windows, macOS, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One

Gra rozpoczyna się od wybrania klasy; wtedy możesz spróbować różnych aktów. Po odblokowaniu wszystkich umiejętności, w tym modów, możesz je wypróbować. Następnie utwórz podpowiedzi pasujące do Twojego stylu.

Chodzi także o pokonanie Diablo. Ta gra ma wiele cech filmowych, podobnie jak Diablo II. Ty też możesz się rolować!

Era Smoka

Dragon Age: Początek to fabularna gra akcji osadzona w średniowiecznym świecie fantasy. Wybierasz pochodzenie swojej postaci spośród trzech grywalnych ras (krasnoludów, elfów i ludzi), a także rozszerzenie Awakening w wersji Ultimate Edition.

Fabuła – Dragon Age: Początek to gra trzecioosobowa, w której wcielasz się w Szarego Strażnika próbującego powstrzymać Plagę przed zniszczeniem świata. Gracze mogą dostosowywać postacie Szarych Strażników, zmieniając ich płeć, rasę i klasę.

 • Deweloper – BioWare
 • Wydawca – Electronic Arts
 • Data wydania – październik 2010 (Oryginał – listopad 2009)
 • Platforma — Windows, Xbox 360, PS3

Podczas gry rozwinie się historia oparta na twoim pochodzeniu i rasie. Dragon Age ma system wyboru i konsekwencji, więc to, co robisz, wpływa na twoją historię.

Następnie możesz zagrać w półotwarte poziomy z trzema towarzyszami AI. W miarę zdobywania doświadczenia możesz ulepszać swój sprzęt na kolejne poziomy i inwestować w różne drzewka umiejętności.

Lepiej zrozumiesz tę historię, jeśli grałeś w poprzednie dwie części tej gry, ale gra w ciemno jest równie zabawna.

Pierścień Eldenów

„The Elden Ring” to gra strategiczna czasu rzeczywistego stworzona przez FromSoftware i autora fantasy, George’a RR Martina. To połamana mroczna fantazja pełna złych potworów, zdradzieckich lochów i labiryntowych zamków.

Fabuła – Mitologia Elden Ring mówi, że Krainy Pomiędzy zostały pobłogosławione przez Większą Wolę, niepoznawalnego boga, który ma obsesję na punkcie porządku nad chaosem. Elden Ring został zakopany pod złotym widmowym drzewem Erdtree. Dzięki tej mocy Erdtree pobłogosławił ziemię i jej mieszkańców łaską Elden Ring.

 • Deweloper – FromSoftware
 • Wydawca – Bandai Namco Entertainment
 • Data wydania – luty 2022 r
 • Platforma — PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series, Windows

Zaczniesz od postaci i świata bez kierunku, a następnie dostosujesz swoje statystyki, wyposażenie i zaklęcia. Musisz opanować rozgrywkę i statystyki, aby ukończyć grę.

Ta gra obejmuje wyczucie czasu, przetaczanie się, unikanie, parowanie, blokowanie i używanie umiejętności. Bossowie są czasem pokryci lawą, głazami lub belkami, a jedynym sposobem na zostanie Elden Lord jest naprawa pierścienia.

Final Fantasy XIV

Nie ma nic lepszego niż Final Fantasy XIV, jeśli chodzi o gry online dla wielu graczy, a za grę podstawową i wszelkie rozszerzenia trzeba zapłacić.

Fabuła – Jest to kontynuacja Final Fantasy XIV, której akcja toczy się pięć lat po pierwszym wydaniu. W oryginale Bahamut ucieka ze swojego księżycowego więzienia, aby wywołać Siódmą Umbralną Katastrofę.

 • Deweloper – Square Enix
 • Wydawca – Square Enix
 • Data wydania – wrzesień 2010
 • Platforma – PS4, PS5, Windows, MacOS

To świat fantasy z postaciami, fabułą, historiami i zadaniami. To jest gra online, ale dzieje się w niej coś fascynującego, a Twoim zadaniem jest pokonanie sił zła.

Prezentacja i cena idealnie pasują do rozgrywki. Możesz wybrać swoją rasę, klasę i podklasę w trwałym świecie, brać udział w PvP, rajdach, lochach i nie tylko. Są umiejętności, szybkość i skomplikowane bitwy.

Bóg wojny

Kratos, który rządził światem w odcieniach szkarłatu, jest idealny dla fanów fantasy zorientowanej na akcję. Ta ponura, ale przerażająca wersja klasycznej mitologii zainspirowała God of War.

Fabuła – Spartański wojownik Kratos został greckim bogiem wojny później po tym, jak jego były mistrz, Ares, podstępem nakłonił go do zabicia jego rodziny. To następnie wywołało wojnę między greckimi bogami.

 • Deweloper – Santa Monica Studio
 • Wydawca – PlayStation PC LLC
 • Data wydania – kwiecień 2018 r
 • Platformy – PlayStation 2; Java ME; PlayStation przenośne; PlayStation 3; PlayStation Vita; PlayStation 4; PlayStation 5; Okna

Gra pozwala graczom kroić i szatkować minotaury, gorgony i inne greckie mityczne stworzenia jako legendarny Duch Sparty. Wojna to krew i wnętrzności, a nie mitologia i historia.

Jeśli nadal musisz grać w tę grę na komputerze PC, czekają na ciebie niesamowite widoki i fascynujące wrażenia.

Wojny Gildii 2

„Gaming to zabawa z Guild Wars 2”, wieloosobową grą online pełną szybkich walk.

Fabuła – Ta gra toczy się 250 lat po pokonaniu Wielkiego Niszczyciela w Oku Północy. Grupa pięciu „Starszych Smoków”, które obudziły się w ciągu ostatnich kilku lat, zepsuła i zniszczyła Tyrię.

 • Deweloper – ArenaNet
 • Wydawca – NCSOFT
 • Data wydania – sierpień 2012
 • Platformy — GeForce Now, Microsoft Windows, systemy operacyjne Mac, klasyczny Mac OS

Ta gra będzie zawierała zapierające dech w piersiach krajobrazy, budzące podziw lochy i wymagające tryby PvP. Jest bezpłatny i nie wymaga żadnej subskrypcji.

W Guild Wars 2 gracze mogą wybierać spośród pięciu różnych ras i ośmiu różnych profesji.

Te atrybuty zapewniają im różne poziomy dostępu do umiejętności. Budowanie machin oblężniczych i używanie ich to jedna z głównych atrakcji gry.

Powstanie łowcy potworów

Jako kontynuacja serii Monster Hunter, Monster Hunter Rise toczy się w otwartym świecie, w którym gracze polują na potwory i zdobywają nagrody.

Fabuła – Łowca w grze Monster Hunter Rise zadaje obrażenia i osłabia duże potwory, używając broni, narzędzi i otoczenia, jednocześnie przeżywając ich ataki.

 • Deweloper – Capcom
 • Wydawca – Capcom
 • Data wydania – marzec 2021 r
 • Platforma – Windows, Nintendo Switch

Mimo że nie ma fabuły, ta gra jest szybka, szalona i dynamiczna. Każdy typ broni ma swoje własne możliwości obronne i ofensywne.

Jest też unikalny element gry. Chociaż nie awansujesz, twoja postać wciąż się rozwija, a ekwipunek potworów pozwala ci zdobywać moc, umiejętności i statystyki.

The Elder Scrolls V: Skyrim

Skyrim to dobrze znana gra RPG z otwartym światem. W średniowiecznym świecie fantasy tworzysz awatara z różnymi rasami i klasami.

Fabuła – Skyrim to gra fantasy osadzona 200 lat po swoim poprzedniku. Główny bohater, Dragonborn, walczy z Alduinem, Pożeraczem Światów, przez całą grę.

 • Deweloper – Bethesda Game Studios
 • Wydawca – Bethesda Game Studios
 • Data wydania – listopad 2011
 • Platforma – PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series, Windows, Nintendo Switch

Ten ogromny świat zawiera zadania poboczne, zadania główne i aktywności. Walcząc ze starszym smokiem, znajdziesz sekrety, aktywności, przewodniki i zadania.

Kolejna część zabawy polega na stworzeniu postaci w oparciu o kilkadziesiąt poziomów umiejętności. Możesz stworzyć prawie każdą postać, na przykład podstępnego maga, który zastawia lodowe i ogniste pułapki.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Najlepsza gra z otwartym światem, Breath of the Wild, rozgrywa się w Hyrule, królestwie pełnym orków, pełnym potworów, księżniczek i magicznych stworzeń.

Fabuła – Legendarny bohater, Link, budzi się w dziwnym, nieznanym mu świecie. Walcząc o odzyskanie wspomnień, Link musi zbadać rozległą, niebezpieczną krainę, aby znaleźć odpowiedzi i zasoby.

 • Deweloper – Nintendo EPD
 • Wydawca – Nintendo EPD
 • Data wydania – marzec 2017 r
 • Platforma — Nintendo Switch, Nintendo Wii U

Twoja podróż jako Link zabierze Cię przez rozległy świat bez znaczników i samouczków. Twoim zadaniem jest pokonać Ganondorfa, ale musisz znaleźć sposób. Zyskujesz więcej wytrzymałości, sprzętu i HP, plądrując rzeczy z potworów i skarbów.

Gra ma dobrą piaskownicę, system fizyki i ciekawą interakcję między przedmiotami. Ma również system pogodowy, a ty grasz jako Zelda.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon to kolejna odsłona serii RPG akcji. To jedna z największych zachodnich gier RPG, dzięki której CD Projekt Red stał się sławny. To także niekanoniczna kontynuacja książek o Wiedźminie.

Fabuła – Akcja gry toczy się w fikcyjnym świecie inspirowanym mitologią słowiańską. Gracze wcielają się w Geralta z Rivii, wynajętego zabójcę potworów, który poluje na swoją adoptowaną córkę.

 • Deweloper – CD Projekt Red
 • Wydawca – CD Projekt Red
 • Data wydania – maj 2015 r
 • Platforma — PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series, Windows

Gra osadzona w świecie fantasy inspirowanym mitologią słowiańską. Wcielasz się w Geralta z Rivii, wiedźmina obdarzonego magicznymi mocami, który ewoluował poprzez mutacje i stracił emocje oraz lojalność.

Druga część opowieści dotyczy odnalezienia Ciri, twojej zastępczej córki, i walki ze starożytnym złem w grach z otwartym światem. Możesz blokować, robić uniki, strzelać, używać magii i rzucać granatami.

Total War: Warhammer II

Seria Total War przoduje w grach RTS, a za tą grą kryje się poważna siła.

Fabuła – Total War: Warhammer 2 zawiera tyle treści, że dzięki DLC staje się jeszcze większa. Gra składa się z dwóch części: mapy strategicznej, na której zarządzasz swoim imperium, miastami i jednostkami oraz bitwy w czasie rzeczywistym, w której walczą ze sobą dwie armie.

 • Deweloper – Creative Assembly, Feral Interactive
 • Wydawca – Feral Interactive, Sega, SEGA of America
 • Data wydania – wrzesień 2017
 • Platforma — systemy operacyjne Microsoft Windows, macOS, Linux i Mac

Istnieje kilka doskonałych funkcji rozgrywki, gdy łączysz mit i magię Warhammera z epickimi bitwami w czasie rzeczywistym i podbojami obejmującymi cały świat.

Jeśli jesteś fanem gier RTS i jeszcze nie wypróbowałeś serii Total War, to może być dla Ciebie.

Ostatnie słowa

Niezależnie od tego, czy lubisz mity, czy magię, te gry fantasy zapewnią ci rozrywkę na wiele godzin. Jeśli lubisz gry RPG, gry strategiczne lub gry karciane, te tytuły przeniosą Cię do fantastycznych światów przygód i tajemnic.

Eksploruj te fascynujące światy i puść wodze fantazji, rozpoczynając ekscytującą przygodę.

Następnie sprawdź najlepsze gry wieloosobowe na PS4.