14 ciekawych narzędzi do audytu i zarządzania jakością kodu

Utknąłeś z uszkodzonym kodem? Nie możesz zidentyfikować przyczyny błędu? Czas przeanalizować Twój kod pod kątem powstałych problemów!

Oprogramowanie i aplikacje internetowe na całym świecie z dnia na dzień stają się coraz bardziej złożone. Przy bezwzględnej konkurencji i potrzebie jakości w krytycznych aplikacjach utrzymanie jakości kodu staje się sprawą najwyższej wagi. Słaby kod nie tylko wpływa na łatwość utrzymania kodu, ale także w kilku przypadkach wpływa na jego wydajność.

Rzućmy okiem na niektóre z narzędzi najlepiej nadających się do rozwiązania tego problemu.

SonarQube

SonarQube to najpopularniejsze na rynku narzędzie do analizy jakości i bezpieczeństwa kodu. Dzięki wsparciu społeczności open-source, Sonarqube może obecnie analizować i generować dane wyjściowe dla ponad 25 języków programowania, które są wyższe niż większość narzędzi na rynku.

Jest dostępny w bezpłatnej wersji społecznościowej i innych płatnych wersjach premium.

Główne zalety korzystania z SonarQube to:

 • Łatwo integruje się z potokami CI/CD za pomocą polecenia jednowierszowego.
 • Może być również zintegrowany z cyklem kompilacji Maven i Gradle
 • Sprawdza prawie wszystko – jakość kodu, formatowanie, deklaracje zmiennych, obsługę wyjątków i wiele więcej

Pomoże Ci to zapewnić, że Twój kod będzie miał oczekiwaną jakość przed scaleniem!

Dowiedz się, jak przeglądać kod za pomocą SonarQube tutaj.

Pomoc wizualna

Przenieś swój kod do dowolnej metody, symbolu, odwołania lub pliku w swoich rozwiązaniach i projektach za pomocą Pomoc wizualna. Pomaga w inspekcji i modernizacji starszego kodu oraz przeprowadzaniu określonych kontroli jakości. Zapewnia funkcję The Code Inspection opartą na LLVM/Clang, która naprawia lub diagnozuje typowe błędy programistyczne, takie jak problemy z interfejsem, błędy i naruszenia stylów.

Możesz zagłębić się w problemy i naprawić pęknięcia za pomocą prostej analizy statycznej. Visual Assist pomaga zmniejszyć złożoność kodu, aby uczynić go rozszerzalnym i poprawić czytelność bez zmiany zachowania zewnętrznego. Możesz łatwo zmienić kod, który odziedziczysz, pierwszą wersję swojej pracy lub starszy kod za pomocą Visual Assist.

Możesz poprawić błędy, w szczególności notację wskaźnika i wielkość liter, a reszta zajmie się asystentem wizualnym. Ponadto stwórz wysokowydajny kod w języku C++ dla projektu, nad którym pracujesz, korzystając z funkcji i zachowania VA. Dostajesz również dewelopera Unreal Engine 4, aby wyłączyć IntelliSense i skorzystać ze wsparcia.

Ponadto Visual Assist sugeruje uzupełnienia podczas pisania kodu, aby zaoszczędzić czas i naprawić zapytania podczas projektu. Uzyskaj klawisze skrótów, aby otworzyć dowolny plik, znaleźć dowolny symbol, przejść do implementacji lub dowolnego miejsca związanego z bieżącym symbolem, otworzyć odpowiedni plik, znaleźć odniesienia i szybkie akcje, menu refaktoryzacji, wyświetlić metody w pliku i wiele więcej.

VA ma dwie licencje. Jeśli jesteś osobą fizyczną, możesz wybrać 129 USD lub kupić standardowy plan za 279 USD, jeśli jesteś organizacją.

Głębokie skanowanie

Głębokie skanowanie doskonale sprawdza się w skanowaniu repozytorium kodu JavaScript. Jest w stanie obsłużyć dynamiczne kontrole jakości kodu dla prawie każdego frameworka JavaScript.

Główne korzyści z używania Deepscan to:

 • Zapewnia graficzny widok danych skanowania w czasie
 • Przydatne do analizy i śledzenia przebiegu procesu zarządzania kodem
 • Przydatne do przeprowadzania audytów jakości kodu w całej organizacji na jednej platformie
 • Automatyczne skanowanie repozytoriów
 • Działa w chmurze i lokalnie

Zapewnia doskonały pulpit nawigacyjny do zarządzania i utrzymywania wszystkich projektów oraz oceny jakości kodu w jednym miejscu. Deska rozdzielcza jest prawdziwym błogosławieństwem, aby przedstawić klientowi swój standard jakości.

Klocwork

Klocwork potrafi przeprowadzać statyczną analizę kodu na projektach o niemal dowolnej wielkości. Główną zaletą korzystania z Klocwork jest łatwość integracji z Visual Studio Code IDE, Eclipse, IntelliJ i kilkoma innymi. Ułatwia to programistom korzystanie z Klocwork.

Dodatkowo można go również zintegrować z potokami CI/CD w celu zapewnienia jakości kodu przed dostarczeniem. Obsługuje C, C#, C++ i Java.

CodeSonar


CodeSonar to narzędzie do statystycznej analizy kodu, które analizuje kod z perspektywy obliczeniowej. Jest w stanie tworzyć modele z Twojego kodu, analizować je pod kątem potencjalnych zagrożeń wykonania, takich jak zakleszczenia, przepełnienie pamięci, wskaźniki zerowe, wycieki danych i wiele takich błędów programistycznych, które mogą być trudne do wychwycenia.

Twórcy CodeSonar twierdzą:

 • Skanowanie przez nią kodu jest głębsze niż inne.
 • Potrafi wykryć 3-5 razy więcej defektów w porównaniu do innych narzędzi
 • Może zbudować własny wykres wywołań funkcji, aby przeanalizować kompletny model kodu i dostarczyć dane wyjściowe dotyczące jakości.

CodeSonar zapewnia szerokie możliwości zrozumienia kodu i pomaga programistom szybko identyfikować i naprawiać problemy.

JArchitekt

JArchitekt dedykowana jest przede wszystkim do analizy kodu w języku Java. JArchitect to najbardziej wyczerpujące narzędzie do analizy kodu Java, które analizuje

 • Hierarchie połączeń
 • Zużycie pamięci
 • Złożoność kodu
 • Funkcjonalne sprzężenie
 • Głębokość zagnieżdżenia bloku
 • Wady architektoniczne we wdrożeniu

JArchitect jest używany przez takich gigantów jak Samsung, Intel, LG, IBM, Google i inni. To potwierdza, jak doskonałe jest to narzędzie.

Bandyta

Bandyta to narzędzie do skanowania luk w zabezpieczeniach Pythona, które skanuje pakiety Pythona pod kątem luk w zabezpieczeniach. Jest to popularne narzędzie wśród analityków danych i ekspertów AI do budowania kodu spełniającego standardy organizacyjne. Bandit jest dostępny do użycia przez interfejs wiersza poleceń.

Generuje raport o luce w zabezpieczeniach ze szczegółowymi informacjami o problemie z zabezpieczeniami.

Więcej skanerów bezpieczeństwa Python znajduje się tutaj.

Kod Klimat

Kod Klimat to narzędzie analityczne, które jest niezwykle przydatne dla organizacji kładącej nacisk na jakość.

Code Climate oferuje dwa różne produkty:

 • Szybkość – zidentyfikuj logiczne wady i złe wzorce projektowe w kodzie. Zapewnia dobrze przeanalizowaną wizualizację jakości kodu i pomaga w rozwiązaniu tego samego. Funkcje Velocity skupiają się na poprawie funkcjonalnej jakości kodu.
 • Jakość – skupia się przede wszystkim na jakości kodu pod względem formatowania, niewykorzystanych importów, zmiennych i pokrycia testów jednostkowych. Jest to zautomatyzowane narzędzie, które może automatycznie przetwarzać wszystkie żądania ściągnięcia. Zapewnia to jakość przed połączeniem.

Obsługuje ponad dziesięć języków.

Tygiel

Tygiel z domu Atlassian to ciekawe narzędzie do współpracy w zarządzaniu jakością kodu. W przeciwieństwie do automatycznych narzędzi do kontroli jakości. Crucible jest raczej rzadkim narzędziem na rynku, które zapewnia analizę jakości z możliwością jednoczesnej współpracy. Crucible umożliwia integrację z popularnymi narzędziami, takimi jak Jira, Github, Confluence, a także narzędziami CI/CD, takimi jak Jenkins czy AWS CodePipeline.

Oto niektóre z funkcji Tygla.

 • Przejrzyj i współpracuj nad kodem
 • Automatyczne uruchamianie skanowania kodu i wyświetlanie raportów w wybranym narzędziu
 • Automatycznie generuj bilety w Jira, udostępniając recenzję
 • Śledź cały cykl przeglądu kodu w jednym miejscu

Wzmocnij statyczny analizator kodu

Wzmocnienie przez Micro Focus skoncentruj się na skanowaniu luk bezpieczeństwa w bazie kodu. Wyszukuje znane luki w zabezpieczeniach oraz obecność złośliwego oprogramowania lub uszkodzonych plików, które mogą stanowić problem.

Niektóre z ekscytujących funkcji to:

 • Automatyczne skanowanie kodu
 • Obejmuje prawie każdy język programowania
 • Zawiera sugestie dotyczące rozwiązania luk
 • Zapewnia bogatą analizę kodu, która pomaga szybciej rozwiązywać problemy
 • Łatwa integracja z popularnymi narzędziami CI/CD

Codecov

Codecov to kompleksowe narzędzie do zarządzania bazą kodu, a także budowania za pomocą jednego narzędzia. Analizuje wypchnięty kod, przeprowadza wymagane kontrole i w razie potrzeby łączy je automatycznie. Niektóre z większej liczby funkcji są wymienione poniżej.

 • Pojedyncza linia poleceń może skanować, analizować, generować raporty i łączyć je
 • Możliwość integracji z prawie wszystkimi popularnymi narzędziami CI/CD
 • Obsługuje rozbudowaną listę ponad 30 języków programowania
 • Integruje raporty z repozytorium Github, aby ułatwić przegląd kodu

Kodacja

Audytuj jakość kodu i automatyzuj proces za pomocą Kodacja. Pomaga śledzić dług techniczny dla ponad 40 języków programowania. Uzyskasz dostęp do utrzymania własnej jakości kodu poprzez blokowanie scalania na podstawie Twoich reguł jakości.

Codacy zapewnia wszystkie potrzebne funkcje, takie jak wysokie standardy bezpieczeństwa, standaryzacja kodu, zwiększona szybkość pracy zespołu, dostosowane potrzeby i wiele innych. Zintegruj Codacy ze swoim przepływem pracy i otrzymuj powiadomienia tam, gdzie musisz przyspieszyć proces.

Otrzymuj powiadomienia na Slacku lub jako komentarze pull request i uzyskaj pełny wgląd w dług techniczny i dokładnie wiedz, z czym należy się uporać w jakim czasie. Dostosuj swoją analizę za pomocą setek reguł oferowanych przez Codacy lub użyj jego pliku konfiguracyjnego.

Codacy sprawdza wydajność i bezpieczeństwo przed procesem, aby zabezpieczyć produkt przed lukami w zabezpieczeniach. Zdefiniuj standard jakości i upewnij się, że wszyscy w zespole publikują spójny i zdrowy kod. Możesz także wybrać wersję z własnym hostingiem, aby uzyskać najbezpieczniejsze środowisko i dostęp do niesamowitych funkcji.

Cena dla małych zespołów wynosi 15 USD/użytkownika miesięcznie, jeśli jest rozliczana rocznie, w tym repozytoria hostowane w chmurze i nieograniczona liczba linii kodu. Skorzystaj z 14-dniowego bezpłatnego okresu próbnego.

Kodak

Znajdź możliwości refaktoryzacji, zmniejsz dług techniczny i zmierz jakość kodu za pomocą Kodak Narzędzie CI. Do logowania się możesz użyć dowolnej wersji systemu sterowania, w tym Bitbucket, GitLab i GitHub. Skonfiguruj Codeac, aby w kilka sekund wiedzieć, co dzieje się w kontroli źródła.

Łatwo identyfikuj duplikaty kodu, złożoność cyklomatyczną, nowe problemy z analizą statyczną i oszczędzaj czas na przeglądach. Śledź swój projekt za każdym razem, aby z czasem poprawić jakość kodu. Wprowadza czas cyklu wytwarzania oprogramowania, aby zmierzyć czas od pierwszego zatwierdzenia do produkcji.

Codeac jest w pełni konfigurowalny i zawsze dostarcza szczegółowe raporty. Zacznij zarządzać jakością kodu od dziś, analizując problemy w mgnieniu oka.

Kup teraz za 0 USD z nieograniczoną liczbą publicznych repozytoriów. Zapłać 21 USD miesięcznie za użytkownika, aby uzyskać nieograniczoną liczbę prywatnych repozytoriów. Skorzystaj z 14-dniowego bezpłatnego okresu próbnego i poznaj zalety.

SonarChmura

Łatwo eliminuj luki i błędy za pomocą SonarChmura i szybko popraw jakość kodu. Pomaga ulepszyć przepływ pracy dzięki bezpieczeństwu kodu i ciągłej jakości kodu, dzięki czemu możesz wydać czysty kod. Automatycznie analizuje również gałęzie i ozdabia każde pull request.

SonarCloud rozwiązuje problemy, które zagrażają Twojej aplikacji i szybko łapią błędy, aby zapobiec niechcianym przyczynom, które wpływają na wrażenia użytkownika końcowego. Ma świetną funkcjonalność, która pozwala na dostęp do niesamowitych ulepszeń i funkcji. Ponadto zapewnia przejrzyste i przejrzyste pulpity nawigacyjne, aby utrzymać interesariuszy i zespoły na tej samej stronie, aby zachować jakość i niezawodność. Możesz również wyświetlać odznaki projektu, aby pokazać swoją siłę.

Podziel się praktykami i ciesz się pisaniem wysokiej jakości materiałów za pomocą SonarCloud. Możesz także połączyć się z Sonarlint, aby otrzymywać powiadomienia w IDE. Mówi w wielu językach, od Java, C++, Apex, po Ruby i Swift, i obsługuje ponad 24 języki, dzięki czemu możesz zrelaksować się na bezpieczeństwie i jakości kodu.

Uzyskaj projekty open source za darmo z pełnym dostępem do funkcji. Zacznij od płatnego planu, biorąc 14-dniowy bezpłatny okres próbny, aby uzyskać więcej korzyści.

Wniosek

Analiza i audyty jakości kodu stały się dziś niezbędnym procesem dla każdej organizacji. Wraz z rosnącym wykorzystaniem bibliotek typu open source bezpieczeństwo i jakość kodu stały się kluczowe w tworzeniu wysokiej jakości oprogramowania.

Ponadto lepsza jakość kodu pomaga również organizacji obniżyć koszty utrzymania i ulepszania w przyszłości. Dlatego te narzędzia z pewnością przyjdą ci na ratunek, jeśli chodzi o tworzenie wysokiej jakości oprogramowania.

x