15 kreatywnych sposobów korzystania z ChatGPT firmy OpenAI

Niezliczona ilość osób uważa ChatGPT za bonus zwiększający produktywność, pomocny w znalezieniu pracy, tworzeniu treści, tworzeniu CV i wszystkim innym, co tylko przyjdzie Ci do głowy. A co z zabawnymi, niezwykłymi i pomysłowymi sposobami wykorzystania ChatGPT?

Oto, jak możesz wykazać się kreatywnością dzięki ChatGPT.

1. Lepsza wersja Google

Pobranie aplikacji ChatGPT przypomina posiadanie kompaktowej wersji Internetu bezpośrednio w kieszeni. Najlepsze jest to, że nie musisz już przedzierać się przez reklamy i długie, zawiłe artykuły, aby odpowiedzieć na proste pytanie, takie jak „Czy moja stalowa patelnia będzie działać na kuchence indukcyjnej?”.

Darmowa wersja ChatGPT nie jest podłączona do Internetu, lecz opiera się na informacjach zdobytych podczas szkolenia. Z drugiej strony subskrypcja ChatGPT Plus umożliwia podłączenie ChatGPT do Internetu i pobieranie bieżących informacji.

Jednakże, podobnie jak w przypadku Internetu, może on również powodować błędy. Istnieje kilka poważnych problemów z ChatGPT, które należy naprawić, więc uważaj, aby nie wierzyć we wszystko, co mówi i unikaj używania go do celów wysokiego ryzyka!

2. Rozpocznij zupełnie nowe hobby

Jak nauczyć się grać na pianinie? Jakie materiały malarskie są potrzebne do malowania akwarelą? Jak upiec zapiekankę ziemniaczaną? Dowiedz się czegoś nowego, zadając te pytania ChatGPT. Znalezienie prostej odpowiedzi na to, czego szukasz, jest znacznie szybsze niż przeszukiwanie wpisów na blogach internetowych.

Jeśli jesteś nowy w tej technologii, przeczytaj nasz przewodnik na temat korzystania z ChatGPT przez OpenAI.

3. Dowiedz się, jak coś działa

Jednym z obszarów, w którym ChatGPT przoduje, jest pomaganie nam w zrozumieniu trudnych pomysłów. Możesz poprosić go o wyjaśnienie głównych wątków słynnej powieści lub znalezienie związku między dwoma pomysłami. A jeśli nie otrzymasz odpowiedzi na jakąś część, poproś ChatGPT o wyjaśnienie tej kwestii.

Jeśli chcesz spróbować czegoś nieco innego, poproś ChatGPT o wyjaśnienie pomysłu za pomocą zabawnej analogii lub poproś go o napisanie odpowiedzi w stylu piosenki rapowej.

4. Naszkicuj witrynę internetową, a ChatGPT ją zbuduje

Słowa nie są jedynym językiem, którym mówi ChatGPT; może także rozumieć obrazy i pisać kod. Połącz te dwie rzeczy, a możesz zbudować witrynę internetową opartą na czymś więcej niż szkicu. Funkcje multimodalne, które pozwalają udostępniać obraz za pomocą ChatGPT, są dostępne w ChatGPT Plus.

Jeśli zastanawiasz się, jak daleko możesz się posunąć, oto jak wykorzystaliśmy ChatGPT do zbudowania aplikacji internetowej.

5. Napisz książkę

Większość poważnych pisarzy wyśmiałaby pomysł, że ktoś mógłby użyć ChatGPT do napisania czegoś na przykład książki – i słusznie. Tak naprawdę nie chcemy czytać książek napisanych przez bota AI, bo to pozbawiłoby nas sensu patrzenia na świat oczami innej osoby.

Ale ChatGPT może być używany do wspomagania procesu pisania na wiele sposobów:

  • Jako tezaurus/słownik
  • Sprawdzam gramatykę
  • Zmiana tonu
  • Parafrazując
  • Kontury, nagłówki, generowanie nazw
  • Opowiadanie o pomysłach

Wystarczy odrobina wyobraźni, aby pomyśleć o tym, jak ChatGPT może popchnąć Cię do dokończenia historii, nad którą pracowałeś od wieków. Te rzeczy istnieją już w oddzielnych narzędziach – jako aplikacje, wtyczki lub strony internetowe – ale ChatGPT łączy je wszystkie w jednym miejscu.

To dopiero początek. Jedną z rzeczy, których próbowaliśmy, było na przykład przesłanie do ChatGPT streszczenia książki i poproszenie go o umieszczenie głównych punktów fabuły w tabeli wraz z ich opisami. Możesz to zrobić w ramach własnego tekstu, aby uporządkować swoje pomysły. Coś, co mogło zająć godzinę, zostało ukończone w zaledwie kilka sekund.

6. Utwórz wiadomość

Wysłanie e-maila do wynajmującego lub poproszenie szefa o urlop może być trudne, ale dzięki ChatGPT po Twojej stronie zawsze będziesz wiedział, jak profesjonalnie ułożyć słowa. ChatGPT może przejrzeć Twój e-mail i zasugerować ulepszenia lub napisać coś w innym tonie, np. profesjonalnym, swobodnym, przyjaznym, bezpośrednim.

W naszym przewodniku dotyczącym używania ChatGPT do pisania trudnych e-maili służbowych omawiamy kilka trudnych sytuacji.

7. Bezpieczna przestrzeń do wentylacji

Kiedy życie Cię przygnębia, pomocna może być rozmowa z kimś. Chociaż nie zawsze jest możliwe podzielenie się swoimi przemyśleniami z przyjaciółmi lub rodziną, możesz dać upust temu za pośrednictwem ChatGPT.

Potraktuj to jak pisanie w dzienniku. Użyj go, aby zapisać swoje uczucia lub, być może, bardziej konstruktywnie, aby zbadać problem, który powoduje Twój stres. Czasem wystarczy, że poczujemy, że ktoś nas słucha.

Jak zawsze, pamiętaj o zachowaniu anonimowości. Najważniejszą zasadą ochrony w dobie sztucznej inteligencji jest nieudostępnianie poufnych informacji chatbotowi.

8. Sugestie dotyczące stylu

Biorąc pod uwagę wszystko, co ChatGPT zaabsorbowało na temat historii mody, może to być zaskakująco dobre miejsce do szukania porad dotyczących stylu. Co sprawdza się w przypadku mokasynów? Jak ubrać parę dżinsów? Jakie klasyczne elementy garderoby powinna mieć w szafie każda kobieta? Możesz rozszerzyć swoje pytania o kolory, tekstury, tkaniny, akcesoria i nie tylko.

9. Gotowanie z szefem kuchniGPT

Jak odkryliśmy, ludzie zabierają ChatGPT również do kuchni. Możesz znaleźć tutoriale dotyczące przygotowywania posiłków za pomocą ChatGPT oraz przykłady osób robiących zdjęcia jedzenia w lodówce i otrzymujących w zamian sugestie dotyczące przepisów od ChatGPT.

Jeśli korzystasz z bezpłatnej wersji ChatGPT, nie będziesz mieć funkcji obrazu, więc będziesz musiał ręcznie wprowadzić składniki, które masz pod ręką. Poza tym możesz wypróbować wiele innych rzeczy, na przykład poprosić o pomysły na posiłki w oparciu o koszt, kalorie, produkty sezonowe lub wielkość porcji.

10. Opowiadacz dziecięcy

ChatGPT może uchodzić za całkiem przyzwoitego gawędziarza, przy którym Twoje dzieci mogą czerpać mnóstwo frajdy! Możesz go użyć do obsadzenia prawdziwych ludzi w roli bohaterów historii Twoich dzieci lub wygenerowania historii z udziałem ulubionej zabawki Twoich dzieci. Ucieszą się, słuchając historii na dobranoc, która wydaje się wyjątkowa w ich życiu.

11. Pisz poezję

Oprócz tworzenia historii ChatGPT może także napisać wiersz. To świetny dodatek do kartki urodzinowej, jeśli zastanawiasz się, kto w dzisiejszych czasach pisze wiersze! Można go poprosić o pisanie w stylu znanego pisarza lub w zadanym formacie jak limeryk. Wystarczy podać temat i sprawa zniknie.

12. Pomysły na burzę mózgów

ChatGPT jest doskonałym źródłem inspiracji, jeśli kiedykolwiek brakuje Ci pomysłów. Od pomysłów na prezenty, poprzez planowanie imprezy, aż po planowanie trasy wakacji, ChatGPT może przygotować je w ciągu kilku sekund. To powinno wystarczyć, aby rozpocząć burzę mózgów i może zaproponować ci pomysły, o których byś nie pomyślał.

13. Otrzymuj spersonalizowane sugestie filmowe

Wpisz gatunek, dekadę, ulubionego aktora lub inny konkretny szczegół, a ChatGPT może zasugerować film, który pasuje do rachunku. Koniec z przewijaniem zagłady w serwisie Netflix i przeglądaniem recenzji na Rotten Tomato.

Próbowaliśmy także powiedzieć ChatGPT o czymś, co ostatnio lubimy oglądać, i zapytaliśmy, czy mógłby polecić, co jeszcze powinniśmy wypróbować.

Jeśli ciekawi Cię, jak wypadły te rekomendacje, oto co miał do powiedzenia ChatGPT.

W tym przypadku rekomendacje wywnioskowałem na podstawie informacji, że „Still Game” to szkocki serial komediowy i przedstawiłem sugestie dotyczące innych seriali o podobnej tematyce, stylu humoru lub z udziałem tych samych aktorów. Chciałem zapewnić różnorodne opcje, aby zaspokoić różne preferencje w ramach gatunku komedii. Pamiętaj, że osobiste preferencje mogą się różnić, dlatego przed obejrzeniem zawsze dobrze jest sprawdzić zwiastuny lub recenzje, aby sprawdzić, czy program odpowiada Twoim gustom.

14. Pokonanie blokady pisarskiej

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym ChatGPT może pomóc Ci pokonać blokadę autora, od sugerowania tytułów artykułów po burzę mózgów. Na przykład spróbuj wpisać to, co napisałeś do tej pory i poproś ChatGPT o wypisanie kilku alternatywnych nagłówków.

Biorąc pod uwagę temat, może również ukazać kilka różnych punktów widzenia, o których warto napisać. Może to wystarczyć, aby pobudzić Twoją kreatywność i popchnąć Cię przez blokadę pisarską.

Możesz być zaskoczony, słysząc, że nauczyciele również w pełni wykorzystują ChatGPT w klasie.

Jednym ze sposobów wykorzystania tej metody jest na przykład utworzenie kwestionariusza wielokrotnego wyboru na dany temat. Sugerujemy podanie ChatGPT odpowiednich informacji, takich jak fragment podręcznika lub strony internetowej, i poproszenie go o użycie ich jako źródła. Jak możesz sobie wyobrazić, metoda ta rozciąga się na wszelkiego rodzaju zadania.

Żmudne zadania to dokładnie te obszary, w których ChatGPT można dobrze wykorzystać, dzięki czemu możesz skupić się na ważniejszych zadaniach. To właśnie zalety technologii AI zachęcają więcej osób do rozpoczęcia kariery w AI.

Kreatywność dzięki ChatGPT

Jak w przypadku każdej nowej technologii, znalezienie najlepszego zastosowania zajmie trochę czasu. Ale jak widać, ludzie już wymyślają nowatorskie sposoby maksymalnego wykorzystania ChatGPT. Pamiętaj, że nie chcesz go używać do celów wysokiego ryzyka, ale poza tym istnieje wiele zabawnych i kreatywnych sposobów korzystania z ChatGPT.

x