W dzisiejszych czasach szybki dostęp do informacji to standard, którego oczekuje każdy użytkownik Internetu.
Mało kto decyduje się na tradycyjną formę kontaktu telefonicznego, większość poszukuje natychmiastowych odpowiedzi, co sprawia, że dobrze zorganizowana baza wiedzy staje się niezbędna.
Baza wiedzy oparta na systemie wiki to sposób na podniesienie satysfakcji klienta, a jednocześnie efektywne uporządkowanie zasobów informacyjnych wewnątrz firmy.
Dla osób, które nie są zaznajomione z terminem „wiki”, jest to aplikacja serwerowa lub strona internetowa umożliwiająca współpracę i sprawne zarządzanie treścią. Podobnie jak Wikipedia, można stworzyć własną, ale dedykowaną potrzebom biznesowym.
Możemy wybierać między platformą wiki hostowaną (SaaS) a samodzielnym hostingiem. Osobiście polecam to pierwsze rozwiązanie.
Oto dlaczego:
Brak stresu związanego z konfiguracją
Każdy, kto kiedykolwiek zaczynał projekt od zera, wie, jak wiele pracy to wymaga. W przypadku samodzielnego hostowania wiki, cała konfiguracja spoczywa na naszych barkach. Z kolei platformy hostowane oferują kompletne, gotowe do użycia środowisko, eliminując ten etap.
Oszczędność czasu i energii
Tworzenie czegoś od podstaw pochłania o wiele więcej czasu niż korzystanie z gotowego rozwiązania. Dzięki platformom hostowanym pomijamy czasochłonny proces konfiguracji i konserwacji, koncentrując się bezpośrednio na używaniu platformy.
Za zaoszczędzony czas możemy zająć się działaniami, które bezpośrednio przyczyniają się do rozwoju firmy.
Aktualizacje i naprawa błędów
Samodzielne hostowanie wiki oznacza, że musimy sami dbać o aktualizacje i eliminację błędów. W przypadku rozwiązań hostowanych te zadania są po stronie dostawcy. Użytkownik skupia się na korzystaniu z platformy i ewentualnym dostosowywaniu jej do potrzeb firmy.
To już wszystko. Teraz przyjrzyjmy się kilku platformom wiki dostępnym w ramach hostingu.
DokuWiki od Kamatera
Kamatera oferuje DokuWiki w ramach 30-dniowego, bezpłatnego okresu testowego. To platforma wiki napisana w PHP, niewymagająca bazy danych. Oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym bazuje na plikach tekstowych i charakteryzuje się składnią bardzo zbliżoną do MediaWiki, co jest dużym atutem.
Od blisko dekady wykorzystuję @dokuwiki do większości moich osobistych i zawodowych potrzeb związanych z dokumentacją. W przeszłości wsparłem ten projekt finansowo.
Wczoraj wysłałem mój pierwszy PR (Pull Request) do tego projektu. Mam nadzieję, że to pierwszy z wielu. Wspaniałe uczucie móc coś oddać! #Hacktoberfest #php
— SyntaxSeed (Sherri W) (@SyntaxSeed) 3 października 2019 r.
Po zakończeniu darmowego okresu próbnego można wybrać płatny plan, dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Document360
Document360 to doskonałe narzędzie wiki, które usprawnia współpracę zespołów, umożliwiając łatwe udostępnianie, śledzenie i zarządzanie wiedzą firmy w jednym miejscu. To idealna platforma do hostowania wiki i dzielenia się informacjami o instrukcjach, polityce firmy, materiałach szkoleniowych, dokumentacji procesów i wielu innych.
Platformę wiki możemy spersonalizować, dodając logo i inne elementy identyfikacyjne.
Do kluczowych funkcjonalności należą:
- Edytor Markdown zapewniający efektywne i uporządkowane tworzenie treści.
- Możliwość tworzenia nieograniczonej liczby wpisów i porządkowania ich według kategorii.
- Różne poziomy dostępu do plików, ułatwiające efektywną współpracę w zespole.
- Zaawansowana wyszukiwarka, przypominająca Google, pozwalająca na szybkie odnalezienie potrzebnych informacji.
- Wersjonowanie i możliwość przywracania wcześniejszych wersji.
Document360 cieszy się zaufaniem wielu klientów, w tym takich firm jak Customer.io, Datree.io, Harvard University, Monday.com, Mambu i Stackify.
Vultr
Dzięki Vultr, wdrożenie MediaWiki, oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym, na którym bazuje Wikipedia, wymaga tylko jednego kliknięcia. To wszechstronne narzędzie pomoże stworzyć bazę wiedzy, sekcję dokumentacji, a nawet portale informacyjne, nawet jeśli nie jesteśmy specjalistami w tworzeniu stron internetowych.
Do najważniejszych funkcji oprogramowania należą:
- Możliwość dyskusji między użytkownikami.
- Tworzenie powiązań między treściami.
- Osadzanie multimediów.
- Edycja i formatowanie treści według własnych potrzeb.
- Łatwa i intuicyjna nawigacja.
MediaWiki można wdrożyć globalnie, dzięki 17 różnym lokalizacjom centrów danych. Intuicyjny interfejs API i panel sterowania ułatwiają zarządzanie platformą, pozwalając użytkownikom skupić się na treści, a nie na infrastrukturze.
A2Hosting
Kolejny popularny dostawca hostingu, A2Hosting, oferuje rozwiązania wiki, takie jak MediaWiki, DokuWiki czy TikiWiki. Dostawca ten znany jest z szybkich serwerów, zdając sobie sprawę z tego, że nawet niewielkie opóźnienie w ładowaniu strony może mieć wpływ na współczynnik odrzuceń.
Usługi A2Hosting są również cenowo konkurencyjne w porównaniu z innymi dostawcami.
Zoho Wiki
Jeśli zależy nam na platformie, która spełni specyficzne potrzeby zespołu, Zoho Wiki to doskonały wybór. Ułatwia zarządzanie wiedzą w zespołach, umożliwiając tworzenie obszarów roboczych, stron, przypisywanie zadań i dostosowywanie portalu do konkretnych potrzeb.
Dzięki Zoho Wiki można stworzyć bezpieczną bazę wiedzy z własną marką, wykorzystując przy tym intuicyjny edytor i różne widżety.
XWiki
Z XWiki w chmurze nie musimy przejmować się hostingiem, aktualizacjami, konserwacją ani tworzeniem kopii zapasowych. Dostawca zajmuje się tym za nas. Możemy zacząć od najmniejszego planu i w miarę potrzeb skalować usługi.
XWiki to platforma open source oferująca takie funkcje, jak:
- Monitoring 24/7.
- Regularne kopie zapasowe.
- Brak blokady w chmurze.
- Możliwość tworzenia spersonalizowanych aplikacji.
- Obsługa milionów stron.
- Wsparcie eksperckie.
Rzadko napotykamy problemy z naszą stroną @xwikiorg – a gdy już się pojawią, to zwykle wynikają z błędu użytkownika (kaszel… kaszel… @massonpj ). Ale jeśli mamy pytanie lub potrzebujemy pomocy, zespół @XWiki zawsze szybko reaguje, udziela precyzyjnych odpowiedzi i cierpliwie podchodzi do naszych pracowników. Dziękujemy!
— OpenSourceInitiative (@OpenSourceOrg) 11 lutego 2020 r.
XWiki jest wykorzystywane przez wiele znanych firm, w tym Amazon.
Nuklino
Jeśli produktywność jest kluczowym aspektem, Nuklino może być idealnym rozwiązaniem. Ich firmowa wiki ułatwia dostęp do dokumentów i informacji w ramach jednej platformy.
Podobnie jak inne platformy wiki, Nuklino umożliwia łączenie wiedzy wszystkich członków zespołu za pomocą wewnętrznych linków. To lepsze rozwiązanie niż rozproszone foldery i dokumenty.
Dodatkowo, dzięki klastrom, czyli znacznikom hierarchicznym, tę samą stronę można wyświetlić w różnych zapytaniach, co ułatwia jej znalezienie. Platforma jest szybka i ułatwia współpracę.
Archbee
Archbee, wykorzystywane przez firmy takie jak Portfolio box i ColorElephant, oferuje szereg funkcji ułatwiających współpracę biznesową. Edytor jest zbliżony do Slab’a i zapobiega konfliktom zapisu tego samego pliku przez różnych użytkowników.
Dodatkowe możliwości to:
- Osadzanie diagramów.
- Udostępnianie dokumentów.
- Dostęp do edytora kodu do tworzenia programów w czasie rzeczywistym.
- Szybkie wyszukiwanie plików i informacji.
- Dostęp do statystyk dla każdego użytkownika.
Można zacząć korzystanie z platformy za darmo.
Confluence
Confluence od Atlassian to narzędzie, które może usprawnić pracę zespołową. Dzięki niemu możemy stworzyć bazę wiedzy dla zespołu, notatki ze spotkań, plany projektów, a także przestrzeń roboczą.
Platforma ułatwia dzielenie się informacjami i zbieranie opinii, co pozwala zweryfikować wartościowe pomysły. Dużym plusem jest dostępność szablonów, co znacznie przyspiesza pracę. Nie trzeba niczego tworzyć od podstaw, wystarczy wprowadzić własne dane.
Confluence jest używane przez ponad 40 000 klientów, w tym m.in. Audi, Hubspot i Blend.
Notion dla Wiki
Notion dla Wiki, kompatybilny z komputerami Mac, Windows, urządzeniami mobilnymi i przeglądarkami internetowymi, to kolejna opcja dla zespołów i użytkowników indywidualnych. Pozwala przechowywać dokumenty, notatki, cele i praktyki firmowe w jednym miejscu.
Edytor „przeciągnij i upuść” umożliwia szybkie dodawanie plików, multimediów i innych elementów. Obsługa jest bardzo intuicyjna, bez potrzeby posiadania zaawansowanej wiedzy technicznej. Platforma oferuje także narzędzia do współpracy, takie jak komentowanie, wspominanie o członkach zespołu i udostępnianie plików.
Możliwość osadzania ponad 50 różnych aplikacji to dodatkowy atut.
Papyrs
Papyrs, podobnie jak Notion, oferuje edytor „przeciągnij i upuść”. Funkcjonalność platformy jest tak rozbudowana, że trudno szukać innych rozwiązań. Papyrs oferuje dosłownie wszystko, czego możemy potrzebować.
Możemy przesyłać członkom zespołu notatki, pliki, dokumenty, formularze i inne elementy. Na koniec dnia, w prosty sposób, możemy przeglądać raporty i analizować przepływ pracy.
Funkcja wyszukiwania ułatwia szybki dostęp do potrzebnych plików i informacji. Wszystkie te funkcje można przetestować w ramach 15-dniowego, darmowego okresu próbnego.
AllAnswered
AllAnswered to kompleksowy system zarządzania wiedzą, który zgodnie z nazwą, pomaga w znalezieniu odpowiedzi na wszystkie pytania. Łączy w sobie funkcje społecznościowe, wiki, sekcji pytań i odpowiedzi oraz przepływu pracy. A wszystko to dostępne w przystępnej cenie.
Podsumowując, platforma umożliwia dzielenie się wiedzą, organizację pytań i odpowiedzi, tworzenie i aktualizację informacji, a dzięki sztucznej inteligencji, pozwala zaoszczędzić czas.
Przed decyzją o płatnym planie, można skorzystać z bezpłatnego okresu próbnego.
Kipwise
Dzięki integracji ze Slackiem, Kipwise współpraca wchodzi na nowy poziom. Funkcja szybkiego wyszukiwania pozwala na odnalezienie potrzebnych informacji podczas rozmowy lub w trakcie rozwiązywania problemu, co znacznie oszczędza czas.
Inne funkcje to:
- Możliwość przypominania członkom zespołu o używaniu funkcji wyszukiwania przed zadaniem pytania.
- Przypisywanie pytań konkretnym użytkownikom.
- Przydzielanie zadań związanych z aktualizacją treści.
- Tworzenie dobrze zorganizowanych treści.
- Dostęp do szablonów ułatwiających pracę.
- Osadzanie elementów z różnych źródeł.
Tak szeroka funkcjonalność zachęca do przetestowania produktu.
Slab
Slab pozwala uporządkować treści i przypiąć najważniejsze elementy na górze, dla łatwiejszego dostępu. Członkowie zespołu mogą komentować, tworzyć nowe wpisy i prowadzić dyskusje w czasie rzeczywistym.
Szczególnie interesujący jest edytor WYSIWYG, który nie tylko jest łatwy w obsłudze, ale także wykrywa duplikaty treści, zapobiegając tworzeniu niepotrzebnych kopii. Slab minimalizuje ryzyko błędów.
Dzięki wyszukiwarce można szybko odnaleźć potrzebne dane. Integracja z aplikacjami zewnętrznymi rozszerza funkcjonalność platformy.
SlimWiki
SlimWiki wyróżnia się na tle konkurencji, przywiązując szczególną wagę do projektu i doświadczenia użytkownika. Dzięki temu możemy skoncentrować się na biznesie. Zazwyczaj termin „wiki” przywodzi na myśl nudny, nieatrakcyjny wygląd. Jednak nie w przypadku SlimWiki.
Platforma ma estetyczny układ i typografię, co wpływa na wzrost produktywności użytkowników. Możemy też udostępniać pliki i przeglądać historię zmian. Wszystkie dane są bezpieczne i prywatne, nie musimy się o nic martwić.
SlimWiki działa zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i stacjonarnych.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że powyższa lista platform wiki pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy. Niektóre oferują kompletne systemy współpracy, inne nie. W zależności od Twoich wymagań, z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Alternatywnie, możesz sprawdzić możliwości oprogramowania wiki do samodzielnego hostingu i przekonać się, czy to rozwiązanie będzie odpowiednie.
newsblog.pl