15 najlepszych darmowych i open source’owych programów NAS

W ostatnich postępach cyfrowych i technologicznych oraz spontaniczności kwestia przechowywania danych nie wymyka się naszym umysłom. Przetwarzanie w chmurze i korzystanie z coraz większej ilości pamięci masowej do ogromnych ilości danych, szczególnie w ostatnich latach pandemii, sprawiły, że tak wiele organizacji i osób fizycznych korzysta z różnych programów NAS do korzystania z internetowych serwerów chmurowych do przechowywania i wykorzystywania danych. Rozwijające się start-upy i małe firmy często napotykają problemy ze skalowalnością, gdy przekraczają granicę między tym, że są zbyt duże, aby korzystać z usług przechowywania w chmurze publicznej, a zbyt małymi, aby pozwolić sobie na korporacyjne opcje pamięci masowej, takie jak Amazon Web Services. Jednak w miarę przechowywania większej ilości danych usługi przechowywania w chmurze publicznej mogą wzrosnąć z początkowego niskiego kosztu do nieprzystępnej ceny, a tym samym w przyszłości wzrośnie użyteczność oprogramowania NAS. O tym, dzisiejszy artykuł dostarczy ci jedne z najlepszych darmowych programów NAS, ale zanim przejdziemy do listy, zrozummy trochę, jak działają niektóre z tych programów NAS.

Najlepsze bezpłatne i otwarte oprogramowanie NAS

Scentralizowaną lokalizację danych zapewniają urządzenia pamięci podłączonej do sieci lub NAS, które mogą być wykorzystywane do rozwiązywania problemów związanych z miejscem i pamięcią masową. Dzięki tej sieci ludzie mogą uzyskiwać dostęp do swoich danych i udostępniać je przez całą dobę. W rezultacie wiele firm na rynku dostarcza gotowe do użycia rozwiązania z oprogramowaniem i sprzętem, w tym dwóch doświadczonych dostawców, takich jak Synology i Qnap. Czas strzelić w stronę listy tych programów NAS.

1. Otwórz filtr

Administratorzy pamięci masowej mają teraz potężne narzędzie do obsługi rosnącego zapotrzebowania na pamięć masową dzięki Openfiler, który przekształca powszechnie stosowany system architektury x86 64 w w pełni funkcjonalne urządzenie NAS/SAN lub bramę pamięci masowej IP. Podczas przypisywania i zarządzania pamięcią masową w sieci wieloplatformowej Openfiler zapewnia, że ​​menedżerowie pamięci masowej mogą w pełni wykorzystać wydajność systemu i zasoby pojemności pamięci masowej.

Cechy:

 • Cel iSCSI dla wirtualizacji
 • Obsługa celów Fibre Channel
 • Duża dostępność
 • Replikacja na poziomie bloku

2. FreeNAS lub TrueNAS

Do zarządzania pamięcią masową NAS (Network-Attached Storage) oferujemy kolejny mały zestaw dystrybucyjny oparty na FreeBSD o nazwie FreeNAS lub TrueNAS, jak nazywa się go nową nazwą. System można nagrać na karcie CD, dysku flash lub dowolnym innym urządzeniu pamięci masowej oprócz dysku twardego. Do kontroli wykorzystywany jest interfejs sieciowy zbudowany na postępach projektu M0n0wall. Obsługiwane systemy plików ZFS, UFS, FAT32 i NTFS są dostępne przez CIFS (Samba), FTP lub NFS. FreeNAS okazuje się zatem dobrym wyborem.

Cechy:

 • Jedynym projektem open source, który obsługuje szyfrowanie woluminów ZFS, jest FreeNAS. Podczas tworzenia woluminu dostępna jest opcja szyfrowania całego woluminu, która wykorzystuje przyspieszane sprzętowo, zgodne ze standardami branżowymi szyfrowanie AES-XTS (gdy procesor obsługuje technologię AES-NI).
 • Migawki ZFS nie ograniczają się do lokalnych kopii zapasowych; mogą być również wykorzystywane do tworzenia odległych kopii zapasowych. Pełny duplikat systemu plików jest tworzony na zdalnym systemie plików ZFS, gdy migawki systemu plików są tam replikowane.
 • ZFS umożliwia tworzenie i przechowywanie migawek całego systemu plików w dowolnym momencie. Administratorzy mają dostęp do plików w takim samym stanie, w jakim wykonano migawkę, o ile jest ona nadal dostępna.
 • Integralność danych jest wbudowana w każdy aspekt ZFS. Ze względu na konstrukcję ZFS typu copy-on-write, RAID-Z, oprogramowanie RAID, które jest jego składnikiem, zapewnia pojedynczą ochronę parzystości podobną do RAID 5, ale bez luki w zabezpieczeniach „dziury zapisu”.

 • To, w czym wyróżnia się FreeNAS, to udostępnianie plików. SMB/CIFS (udziały plików Windows), NFS (udziały plików Unix) i AFP (udziały plików Apple) są obsługiwane w każdym głównym systemie operacyjnym. Dostępne są również FTP, iSCSI (udostępnianie bloków), WebDAV i inne sposoby udostępniania danych w sieci.

3. Amahi

Amahi to darmowy projekt oprogramowania NAS, który został stworzony od podstaw, aby służyć jako domowy serwer użytkownika do pozyskiwania i zasilania. Twój komputer zostanie rzekomo przekształcony w w pełni funkcjonalny serwer Linux. Obsługa monitorowania dysku twardego, interfejsy Outlook i iCal, widoki kalendarza, zintegrowane wyszukiwanie, osobiste wiki, integracja kalendarza z systemem Vista, obsługa wtyczek, obsługa dynamicznego DNS, możliwości tworzenia kopii zapasowych i pierwszorzędna łączność sieciowa to tylko niektóre z tego serwera domowego wyróżniające się funkcje oprogramowania.

Cechy:

 • Umożliwia użytkownikom identyfikację i zarządzanie każdym urządzeniem podłączonym do NAS
 • Zgrabny interfejs
 • Silne narzędzia do zarządzania interfejsem użytkownika
 • Świetna opcja do tworzenia trwałych domowych serwerów multimedialnych

4. Serwer plików pod klucz

Wstępne zbudowanie rozwiązania „pod klucz” byłoby alternatywą do rozważenia, jeśli potrzebujesz tylko podstawowego serwera, takiego jak podstawowa pamięć masowa połączona z siecią. Protokoły przesyłania plików SFTP, SMB, NFS, WebDAV i resync są obsługiwane i kompatybilne z tym systemem. Korzystając z serwera plików, użytkownicy mogą zarządzać zarówno prywatną, jak i publiczną pamięcią masową Samba i SambaDAV. Ma również bardzo przyjazny dla użytkownika graficzny interfejs użytkownika online i jest zaliczany do najlepszego oprogramowania NAS.

Cechy:

 • Obsługuje SSL.
 • Za jego pomocą można zarządzać integracją modułów SAMBA Webmin.
 • Dostępne są zarówno WebUI, jak i WebDAV.
 • Obsługiwane są systemy UNIX i DOS.

 • Użyj wiersza poleceń, aby połączyć się z serwerem plików za pomocą Samby.
 • Oferuje wsparcie dla narzędzi kompresji bz2 i RAR.

5. Otwórz MediaVault

Rozwiązanie NAS przyszłości, Openmediavault, działa w systemie Debian Linux. Obejmuje usługi takie jak SSH, (S)FTP, SMB/CIFS, serwer mediów DAAP, RSync, klient BitTorrent i wiele innych. Framework może zostać ulepszony za pomocą wtyczek ze względu na jego modułową architekturę. Chociaż nie tylko, Openmediavault jest w dużej mierze przeznaczony do użytku w biurach domowych i małych biurach. Każdy będzie mógł zainstalować i zarządzać Network Attached Storage za pomocą tego prostego, przyjaznego dla użytkownika, gotowego rozwiązania, które może być dobrym wyborem w przypadku bezpłatnego oprogramowania NAS.

Cechy:

 • Zarządzanie przez Internet dla systemu operacyjnego Debian Linux

 • SMART i zarządzanie głośnością
 • Gromadzenie linków
 • Budząc się na Lan
 • Wsparcie dla IPv6
 • Powiadamia e-mailem
 • Udostępnione pliki

6. Rockstor

Stosunkowo przystępną cenowo metodą przechowywania kopii zapasowych krytycznych danych jest oprogramowanie Rockstor NAS. W przypadku tworzenia kopii zapasowych danych jest kompatybilny zarówno z iSCSI, jak i Fibre Channel, które są niezwykle przydatne. Program obsługuje wiele różnych systemów operacyjnych, które mogą służyć do tworzenia kopii zapasowych dowolnego typu danych. Posiada zaawansowane funkcje, w tym sprawdzanie SMART (do monitorowania stanu NAS), dysk COW (nieulotny), ramki Jumbo Frames, szyfrowanie, wbudowany harmonogram, automatyczną rekonfigurację i łącza nadrzędne o przepustowości ponad 10 Gb/s.

Cechy:

 • Doskonały stos technologii
 • Członkowie zespołu, którzy są sumienni i pomocni
 • Zapewnienie serwera w chmurze.
 • Funkcja udostępniania plików

7. OtwórzDedupe

Oprócz tego, że jest systemem plików, OpenDedupe jest bramą pamięci masowej w chmurze typu open source. Został stworzony przy użyciu systemu plików SDFS i urządzenia Datish NAS i jest dostępny od 2010 roku. Dobrym pomysłem może być sprawdzenie tego wbudowanego systemu plików deduplikacji, który jest oparty na systemie operacyjnym NAS i może być używany zarówno do lokalnych, jak i powody przechowywania w chmurze.

Cechy:

 • Optymalizacja przechowywania.
 • Skalowanie w celu ochrony i zarządzania ogromnymi ilościami danych

8. XigmaNAS

Zaleca się zainstalowanie oprogramowania XigmaNAS, gdy organizacja posiada dużą liczbę urządzeń sieciowych, w tym serwerów i stacji roboczych. W lokalnych i zewnętrznych centrach danych jest to doskonały wybór do przechowywania, analizy, zarządzania i udostępniania danych. Oprogramowanie zostało stworzone dla aplikacji o znaczeniu krytycznym. Został specjalnie zaprojektowany do pracy z różnymi systemami plików i konfiguracjami sieci. Administratorzy mogą używać jednego centralnego interfejsu do centralnego zarządzania kilkoma systemami NAS dzięki oprogramowaniu. Aby regulować temperaturę procesora, zaleca się również korzystanie z jednego z najlepszych programów do monitorowania procesora, który udowodni, jak to narzędzie skomponowało się z najlepszym oprogramowaniem NAS używanym na szeroką skalę.

Cechy:

 • Silny interfejs użytkownika
 • Łatwo monitorowalne
 • Znakomita społeczność

9. ESOS — korporacyjny system operacyjny pamięci masowej

Oparty na wspaniałym projekcie SCST, Enterprise Storage OS jest rodzajem dystrybucji Linuksa, której celem jest łączenie celów SCSI z kompatybilnymi sieciami SAN (Fibre Channel, InfiniBand, iSCSI, FCoE). Krótko mówiąc, ESOS® może szybko przekształcić serwer wyposażony w odpowiedni sprzęt w macierz dyskową, która łączy się z firmową siecią pamięci masowej (SAN) i oferuje udostępniane woluminy pamięci masowej na poziomie bloków. Jest to kolejny z najlepszych darmowych programów NAS.

Cechy:

 • Narzędzia do konfiguracji korporacyjnych kontrolerów RAID
 • Produkcja (domyślnie) i Debug to dwa tryby operacyjne.
 • Przyjazny dla użytkownika interfejs z praktycznymi funkcjami udostępniania pamięci masowej zapewniany przez tekstowy interfejs użytkownika (TUI)
 • Większość powszechnie używanych biznesowych kontrolerów RAID i sprzętu serwerowego Tier-1 jest zgodna z ESOS®.
 • Korzystając z oprogramowania RAID (md) dla systemu Linux i Menedżera woluminów logicznych, twórz złożone konfiguracje blokowych urządzeń pamięci masowej zaplecza (LVM2).

10. Kodi

Uniwersalny odtwarzacz multimedialny i program kina domowego na komputer PC Kodi (otwiera się w nowej karcie) był kiedyś znany jako XBMC. Pomimo tego, że nie jest specjalnie stworzony do przesyłania strumieniowego wideo, dobrze znany program open source jest dostępny na różnych urządzeniach i może z łatwością wykonywać szeroki zakres zadań związanych z multimediami dzięki solidnej infrastrukturze wtyczek. Większość repozytoriów dystrybucji zawiera Kodi, który oferuje szeroki wybór opcji konfiguracyjnych, mimo że ma dobre ustawienia domyślne po wyjęciu z pudełka i po prostu musi być skierowany do biblioteki multimediów.

Cechy:

 • Interfejs użytkownika o długości 10 stóp
 • Wiele wtyczek
 • Obsługuje różne platformy

11. PetaSan

System Scale-Out SAN o ogromnej skalowalności i wydajności jest dostępny jako open source o nazwie PetaSAN. Po prostu dodając więcej węzłów, klaster pamięci masowej można rozbudować w dowolnym momencie i w sposób, który naprawdę nie zakłóca pracy dzięki PetaSAN, który wykorzystuje współczesną technologię opartą na chmurze, aby zapewnić tę elastyczność. Zapewnienie wysokiej dostępności klastrowych dysków SSD iSCSI to jedyny cel, dla którego stworzono PetaSAN. Dysk PetaSAN iSCSI może mieć wiele ścieżek dostępu, z których każda jest wyznaczona przez wirtualny adres IP, a kilka węzłów magazynowania obsługuje te adresy IP w klastrze.

Cechy:

 • Instalacje vSphere na VMware
 • Instalacje MS Hyper-V
 • Konfiguracja CIFS/SMB, NFS i MS Scale-Out File Server dla skalowalnych systemów plików (SOFS)

 • Ogromna analiza danych
 • Serwery baz danych o wysokiej przepustowości transakcyjnej
 • Kopie zapasowe o dużej pojemności

12. Łatwy NAS

Dystrybucja EasyNAS (otwiera się w nowej zakładce), jak sama nazwa wskazuje, usuwa trudności, dokonując kilku założeń ze strony użytkownika, skutecznie usprawniając całą procedurę. Dystrybucja jest oparta na OpenSUSE i, podobnie jak dwie pozostałe opcje, zawiera interfejs administracyjny oparty na sieci Web. Podobnie jak Rockstor, EasyNAS wykorzystuje wyłącznie system plików Btrfs. Należy jednak pamiętać, że EasyNAS nie ma wielu opcji konfiguracyjnych i elastyczności wdrażania w porównaniu z innymi rozwiązaniami, ponieważ jest przeznaczony dla początkujących użytkowników NAS.

Cechy:

 • Wykonuje logiczne domyślne działania
 • Ograniczona zdolność adaptacji
 • Mniej protokołów

13. Nexenta

Nexenta jest również jedną z darmowych, społecznościowych edycji NAS Software komercyjnego systemu pamięci masowej. To, że darmowa edycja może pomieścić około 18 TB pamięci, jest jej najlepszą cechą. Jest zbudowany na otwartym Solarisie o nazwie Illumos i zawiera obsługę ZFS. Jest to jedynie okrojona wersja produktu komercyjnego, więc nie przejmuj się stabilnością, obsługą ani aktualizacjami. Jest to bardzo przydatne dla małych przedsiębiorstw i użytkowników domowych, chociaż ma niewiele funkcji. Powinieneś używać biznesowej Nexenta, jeśli szukasz funkcji chwytania dużych przedsiębiorstw.

Cechy:

 • Zaprojektowany dla firm
 • Niezwykle skuteczny
 • Cały zestaw funkcji
 • Elastyczność oprogramowania
 • Niższy całkowity koszt posiadania
 • Pierwszy REST API

14. KryptoNAS

Szyfrowanie danych jest dostępne dla wszystkich dzięki inicjatywie CryptoNAS. Live CD CryptoNAS jest przeznaczony dla użytkowników, którzy chcą tylko zaszyfrować swoje dane i nie przejmują się zawiłościami konfiguracji technicznej. Twoje poufne informacje są szyfrowane na komputerze z Live CD CryptoNAS, który działa jako serwer plików (NAS). Program CryptoNAS-Server wzbogaca istniejący serwer plików o przyjazną dla użytkownika, internetową nakładkę do szyfrowania dysku twardego.

15. Uniwersalny serwer multimediów

Universal Media Server (UMS), inny popularny serwer zgodny z DLNA, został pierwotnie sklonowany z projektu PS3 Media Server, aby rozszerzyć jego misję o mnóstwo dodatkowych funkcji niezależnych od konsoli. Oparty na Javie serwer na licencji GPL działa w systemach Linux, Mac OS X i Windows. Jest tworzony na licencji GPL. UMS posiada panel administracyjny, który zawiera wiele regulowanych opcji i przydatnych podpowiedzi, aby pomóc początkującym użytkownikom, nawet jeśli może być używany od razu po instalacji. UMS może przesyłać strumieniowo wideo, audio lub obrazy do dowolnego urządzenia zgodnego z DLNA, w tym konsol, kilku telewizorów, odtwarzaczy Blu-ray i innych. Możliwości przesyłania strumieniowego DLNA dla iPhone’a i Androida są również dostępne poprzez pobranie aplikacji. Jako ostatnią opcję, media strumieniowe mają również interfejs sieciowy.

Cechy:

 • Łatwo wdrożone
 • Zgodny z DLNA
 • Kompatybilny z OS X, Linux i Windows

***

To jest lista najlepszych wśród morza bezpłatnego oprogramowania NAS. Jeśli podobał Ci się ten artykuł, podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy poniżej, a także wspomnij o oprogramowaniu NAS, które mogliśmy tutaj pominąć, do tego czasu nie zapomnij sprawdzić innych istotnych tematów na stronie internetowej, a do zobaczenia w następnym!

x