Udostępnij teraz w social media:

Znak zachęty DOS jest ostatnią pozostałością po pierwotnej erze komputerów, istniejącą głównie ze względu na nostalgię. Jeśli nie zajmujesz się komputerami od lat 90-tych (lub wcześniej), nie masz prawie żadnego powodu, aby rozumieć wiersz polecenia, ponieważ po co miałby to ktokolwiek? To ponury spektakl. Lubię zaczynać moje posty od małego rozbicia się Windowsa; pomaga zilustrować, w jaki sposób Terminal OS X jest nadal aktualny i rośnie w mocy z każdą iteracją. Omówiliśmy już, jak można wyłączyć pulpit nawigacyjny i centrum powiadomień oraz jak usunąć cienie ze zrzutów ekranu, ale to tylko wierzchołek przysłowiowej góry lodowej. Jeśli nauczysz się władać tą mocą, możesz odblokować umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałeś.

Musimy zaakceptować fakt, że w nowoczesnych komputerach nie ma miejsca na wpisywanie instrukcji. Jest to tandetna sprawa, aby uhonorować, wspomnimy tylko o funkcjach, do których można uzyskać dostęp wyłącznie przez terminal (i być może niektóre aplikacje innych firm).

Spraw, by Twój Mac mówił

say your-statement-here

To polecenie jest oczywiste, możesz uruchomić natywną funkcję zamiany tekstu na głos, wpisując słowo / zdanie, a następnie „powiedz”.

Grać w gry

Jak prawie zawsze wspominamy, OS X jest oparty na Uniksie i jako taki odziedziczył liczne dziedzictwo Uniksa, które przetrwało migrację na Maca. Emacs, edytor tekstu, stanowi część systemu UNIX, który zawiera kilka pisanek, takich jak gry. Technika jest prosta. Najpierw znajdź numer wersji Emacsa.

cd /usr/share/emacs/; ls

Spowoduje to wyświetlenie numeru wersji. Mój to 22,1. Teraz wprowadź następujące informacje:

ls /usr/share/emacs/22.1/lisp/play

Zastąp 22.1 dowolną liczbą uzyskaną w poprzednim kroku. Otrzymasz katalog wszystkich dostępnych gier. Zrób notatkę lub zrób zrzut ekranu. Jeśli używasz Mavericks, prawdopodobnie załączony zrzut ekranu jest taki sam, jak to, co będziesz mieć.

Sprawdź -   Jak przeglądać i usuwać pliki cookie w Firefox Developer Edition

Terminal-Gamelist

Teraz włącz Emacsa, pisząc go w terminalu.

emacs

Aby uzyskać dostęp do gier, naciśnij „Esc”, a następnie „x” i wprowadź nazwę gry, w którą chcesz zagrać, samą nazwę, bez rozszerzeń. Możesz przejść do następnej gry w dowolnym momencie, powtarzając ten proces.

Terminal-SnakeTerminal-Tetris

Oglądaj Gwiezdne Wojny w ASCII

Mówiąc o nostalgii, możesz oglądać Star Wars Episode IV – A New Hope na swoim Macu przedstawionym za pomocą grafiki ASCII. Jeśli używasz protokołu IPV6, zostanie wyświetlona wersja kolorowa z większą liczbą scen. Jeśli masz dostęp przez SSH i Telnet, a także aplikację terminalową na iOS, możesz ją również tam wyświetlić. Upewnij się, że nie zmieniasz rozmiaru okna, ponieważ spowoduje to zniekształcenie układu grafiki ASCII. Wpisz poniższe polecenie w terminalu i ciesz się.

telnet towel.blinkenlights.nl

Terminal-StarWars

Tworzenie kopii zapasowych do Time Machine do woli

Jeśli pracujesz na Time Capsule lub jakimkolwiek urządzeniu do tworzenia kopii zapasowych, możesz zmienić częstotliwość tworzenia kopii zapasowych systemu. Wystarczy wejść

 sudo defaults write /System/Library/Launch Daemons/com.apple.backupd-auto StartInterval -int 1800

Liczba na końcu powyższego polecenia oznacza sekundy, 1800 = 30 minut. Możesz to zmienić, aby dopasować do dowolnej częstotliwości tworzenia kopii zapasowych w Time Machine.

Zmień rozmiar rozdzielczości podglądu obrazu

Jeśli przełączysz się między różnymi podglądami, zauważysz, że rozmiar obrazu za każdym razem zmienia się, aby dostosować się do nowego obrazu. To zachowanie odstrasza niektórych, zwłaszcza entuzjastów komiksów cyfrowych, ale można je naprawić za pomocą prostego polecenia terminala.

 defaults write com.feedface.ffview udn_dont_resize_img_ win 1

Uruchom ponownie aplikację, a okna obrazów będą teraz miały stały rozmiar. Aby przywrócić ustawienie domyślne, wprowadź kod ponownie, zastępując „1” na końcu przez „0”.

defaults write com.feedface.ffview udn_dont_resize_img_ win 0

Prześwietlenie Twoich folderów

To polecenie działa tylko z Mountain Lion lub wcześniejszą wersją OS X. Szybki podgląd robi to, co mówi; daje szybki wgląd w dowolny plik, podaje całkowity rozmiar folderu, liczbę plików w środku itp. Możesz uzyskać jeszcze więcej szczegółów, wykonując zdjęcie rentgenowskie folderu, po prostu wpisz:

defaults write com.apple.finder QLEnableXRayFolders -boolean YES; killall Dock

Aby wyłączyć, wprowadź następujące informacje

defaults write com.apple.finder QLEnableXRayFolders -boolean FALSE; killall Dock

Ostatnio używane aplikacje

Jeśli lubisz mieć szybki dostęp do ostatnio używanych aplikacji, wystarczy skopiować i wkleić poniższe polecenie, a stanie się ono skrótem w Twoim Docku. Aby usunąć skrót, kliknij go prawym przyciskiem myszy i „Usuń z Docka”.

defaults write com.apple.dock persistent-others -array-add '{ "tile-data" = { "list-type" = 1; }; "tile-type" = "recents-tile"; }'; killall Dock

Terminal często używany

Zmiana nazwy zrzutów ekranu

Kiedy robisz zrzut ekranu na komputerze Mac, domyślną konwencją nazewnictwa jest „Zrzut ekranu – data-godzina”. Jeśli chcesz to zmienić, aby zastąpić słowo „Zrzut ekranu”, użyj następującego polecenia i zastąp „Cokolwiek chcesz” z preferowanym słowem / frazą.

defaults write com.apple.screencapture name "Anything you like"; killall SystemUIServer

Jeśli chcesz przywrócić ustawienia domyślne, użyj:

defaults write com.apple.screencapture name ""; killall SystemUIServer

Pokaż ukryte pliki

Jasne, istnieją aplikacje, które pozwalają spojrzeć na ukryte pliki OS X, ale nie musisz szukać nigdzie indziej, aby uzyskać dostęp do tych plików, ponieważ istnieje bardzo proste polecenie, które wykona zadanie za Ciebie:

defaults write com.apple.finder AppleShowAll Files TRUE; killall Finder

Wyłączyć:

defaults write com.apple.finder AppleShowAll Files FALSE; killall Finder

Włącz AirDrop na starszych komputerach Mac

AirDrop to funkcja Maca zaprojektowana do szybkiego i łatwego udostępniania plików. Działają z komputerów Mac na Mac, oczywiście te same wyniki można osiągnąć w przypadku niektórych rozwiązań opartych na chmurze lub aplikacji do udostępniania plików, ale można je również włączyć dla starszych komputerów Mac, nawet przez Ethernet.

defaults write com.apple.NetworkBrowser BrowseAllInterfaces -bool TRUE; killall Finder

Aby przywrócić domyślne, wprowadź:

defaults write com.apple.NetworkBrowser BrowseAllInterfaces -bool FALSE; killall Finder

Użycie systemu plików

Jeśli chcesz się dowiedzieć, gdzie używany jest Twój system plików, po prostu napisz

sudo fs_usage

Daj chwilę na zakończenie, a następnie przewiń listę, aby zobaczyć, co pochłania większość Twoich zasobów. Odkryłem, że Google Chrome to najbardziej podatna aplikacja ze wszystkich.

Sprawdź -   Jak edytować autokorektę i słownik w systemie Windows 10

Zbadaj pliki

Jeśli natrafisz na nieobsługiwany plik, ale chcesz wiedzieć, co się w nim znajduje, możesz użyć następującego polecenia, aby sprawdzić zawartość pliku, otworzy on każdy plik, chociaż pliki MP3 i filmy będą wyglądać jak bełkot. Jest to przydatne, gdy próbujesz odzyskać uszkodzone pliki lub po prostu sprawdzasz zawartość pliku. Wystarczy napisać „cat”, a następnie ścieżkę prowadzącą do pliku. Jeśli nie wiesz, jak poruszać się po strukturach plików w terminalu OS X, po prostu kliknij plik prawym przyciskiem myszy i „Uzyskaj informacje”, tam zobaczysz ścieżkę do pliku. Poniżej przykład:

cat /Users/Adi/Desktop/age.md

Podgląd terminala

Zaznaczanie tekstu z szybkiego podglądu

Szybki podgląd to opcja na Macu, która pozwoli ci spojrzeć na dokumenty tekstowe, takie jak podgląd obrazu (naciśnij spację na dowolnym dokumencie, aby go zobaczyć), ci, którzy go używają, wiedzą, że nie możesz zaznaczyć tekstu z quicklook i muszą otworzyć plik kopiować z niego elementy. Jednak za pomocą poniższego polecenia możesz to zrobić.

defaults write com.apple.finder QLEnableTextSelection -bool TRUE; killall Finder

Cofnąć:

defaults write com.apple.finder QLEnableTextSelection -bool FALSE; killall Finder

Utwórz pusty plik o dowolnym rozmiarze

Jest to ważniejsze w przypadku testowania innych aplikacji, głównie dla programistów / programistów. To polecenie umożliwia utworzenie pustego pliku o dowolnym wybranym rozmiarze. Możesz też nazwać to, co wybierzesz. konwencja to mkfile [filesize] [filename].[file-extension] mkfile 1m nazwa_pliku.ext

Sprawdź -   Jak automatycznie ukryć pasek menu i Dock w systemie macOS

Przełącz nawigację dwoma palcami w Chrome

Chrome ma taki zwyczaj, że jeśli przesuniesz w jednym kierunku dwoma palcami, zostaniesz przeniesiony do poprzedniej lub następnej strony (w zależności od gestu), jeśli, tak jak ja, przeszkadza ci to, można go wyłączyć za pomocą proste polecenie.

defaults write com.google.Chrome.plist AppleEnableSwipeNavigateWithScrolls -bool FALSE

Uruchom ponownie Chrome i będzie gotowe. Jeśli chcesz przywrócić tę funkcję, wprowadź następujące dane

defaults write com.google.Chrome.plist AppleEnableSwipeNavigateWithScrolls -bool TRUE

Znasz jakieś polecenia terminala, których nie znamy? Podziel się nimi z nami w komentarzach poniżej.