19 pytań i odpowiedzi dotyczących chmury obliczeniowej

W ciągu ostatnich kilku lat chmura obliczeniowa była świadkiem gwałtownego wzrostu i przyjęcia.

Od start-upów i małych firm po przedsiębiorstwa, wszyscy używają chmury obliczeniowej w swojej działalności. Firmy takie jak Amazon, Google i Microsoft opracowują najwyższej klasy usługi oparte na chmurze, aby ułatwić życie innym firmom i użytkownikom końcowym, będąc jednocześnie liderem w branży.

Nie trzeba dodawać, że ten ogromny wzrost przetwarzania w chmurze wynika z całej dobroci, jaką oferuje użytkownikom. Może to być wysoka skalowalność i elastyczność w dostosowywaniu serwerów i zasobów, zmniejszone koszty IT w modelu płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem bez inwestowania w drogi sprzęt, lepsza wydajność i szybkość oraz wiele innych korzyści.

Nic dziwnego, że wygenerowano chmurę obliczeniową około 400 miliardów USD w przychodach w 2021 r. Wzrost ten jest również napędzany przez Covid-19, gdy praca z domu była możliwa tylko za pośrednictwem środków online oraz przy użyciu różnych usług i technologii opartych na chmurze.

Zapotrzebowanie na specjalistów od przetwarzania w chmurze

W wyniku popularności przetwarzania w chmurze i zwiększonego wykorzystania, duże zapotrzebowanie na specjalistów od przetwarzania w chmurze jest również duże. Zadania związane z przetwarzaniem w chmurze kwitną, aby sprostać rosnącym wymaganiom dotyczącym rozwoju i konserwacji infrastruktury chmury.

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym inżynierem chmury, czy nowicjuszem, rekruterzy zawsze szukają nowych talentów z różnych lokalizacji, specjalistów i stanowisk. Jeśli chcesz zbudować karierę w chmurze i zdać rozmowy kwalifikacyjne śpiewająco, oto kilka pytań do rozmowy kwalifikacyjnej w chmurze dla początkujących i doświadczonych.

Sprawdź je, aby przygotować się do pracy w chmurze.

Jakie są różne warstwy, które definiują architekturę chmury?

Odpowiedź: Zagłębienie się w chmurę obliczeniową pomoże Ci poszerzyć swoją wiedzę. Architektura chmury składa się z czterech warstw. Sprawdźmy jeden po drugim:

 • Warstwa fizyczna: ta warstwa zawiera sieci, serwery fizyczne itp.
 • Warstwa infrastruktury: składa się z sieci, zasobów pamięci masowej, serwerów wirtualnych itp. Jest to miejsce, w którym usługi takie jak sieci i serwery są dostarczane konsumentom oraz zapewniany jest dostęp do skalowalnej pamięci masowej, mocy obliczeniowej i zasobów na żądanie.
 • Warstwa platformy: ta warstwa zawiera usługi lub składniki, takie jak Google Application Engine i Windows Azure. Świadczy usługi, które oferują kompletne narzędzia do wdrażania i rozwijania aplikacji.
 • Warstwa oprogramowania: użytkownicy końcowi są bezpośrednio połączeni z tą warstwą. To tam istnieje oprogramowanie takie jak Dropbox, Salesforce, Gmail itp., do którego konsument może uzyskać dostęp przez Internet. Ma dwie kluczowe cechy – konfigurowalność i skalowalność.

Co to jest funkcjonalność na żądanie? Jak łączy się to z przetwarzaniem w chmurze?

Odpowiedź: Funkcjonalność na żądanie to opcja, która pozwala użytkownikom szybko aktualizować zasoby w czasie rzeczywistym, aby spełnić ich wymagania. Funkcjonalność na żądanie udostępnia zasoby natychmiast, gdy są potrzebne, w tym szybkość, serwery, sieci, aplikacje i przestrzeń dyskową. Oprócz zasobów w chmurze, usługi takie jak podcasty i mobilny internet są również dostępne na żądanie dla konsumentów.

Większość dostawców usług oferuje panel sterowania, z którego można wprowadzać zmiany i sprawdzać stan serwera. Możesz ulepszać lub skalować zasoby, kiedy tylko ich potrzebujesz. Tutaj wszystkie zasoby są umieszczane w jednym centralnym systemie znanym jako pula, w której użytkownicy mogą szybko dodawać zasoby.

Korzyści z przetwarzania w chmurze?

Odpowiedź: Niektóre z korzyści związanych z bezpieczeństwem przetwarzania w chmurze to:

 • Większa dostępność: Wbudowane nadmiarowości sprawiają, że aplikacje w chmurze są dostępne przez cały czas, dzięki czemu można je monitorować pod kątem bezpieczeństwa i naprawiać problemy w czasie rzeczywistym.
 • Bezpieczeństwo danych: dane mają kluczowe znaczenie dla każdej firmy, a rozwiązania bezpieczeństwa oparte na chmurze mogą chronić poufne dane i chronić je przed intruzami.
 • Ochrona DDoS: Rozwiązania zabezpieczające z ochroną DDoS mogą śledzić natężenie ruchu, aby zatrzymać niepożądane zagrożenia związane z rozproszoną odmową usługi (DDoS). Rozwiązania te mogą uniemożliwić atakującym zalanie Twojej witryny lub aplikacji przytłaczającym ruchem, który może sprawić, że przestaną one odpowiadać.
 • Widoczność 24 x 7: Monitorowanie aplikacji 24 x 7 jest konieczne, aby mieć ciągły wgląd w aplikacje, mierzyć ryzyko i podejmować decyzje biznesowe w czasie rzeczywistym.
 • Wykrywanie zagrożeń: dzięki skanowaniu punktów końcowych wykrywanie cyberzagrożeń jest znaczącą korzyścią w przypadku przetwarzania w chmurze. Pomaga to w zminimalizowaniu ryzyka aktywów organizacji.
 • Zgodność z przepisami: rozwiązania bezpieczeństwa oparte na chmurze mogą pomóc organizacjom, takim jak organy publiczne lub korporacje, zachować zgodność poprzez spełnienie wymogów prawnych i ochronę ich danych osobowych i finansowych.

Jakie są poziomy przechowywania w chmurze?

Odpowiedź: Przechowywanie w chmurze to model, w którym Twoje cyfrowe informacje, takie jak zdjęcia, filmy, dokumenty itp., są umieszczane na serwerach wirtualnych. Umożliwia dostęp do danych w dowolnym miejscu i czasie. Istnieją cztery poziomy przechowywania w chmurze:

 • Private Cloud Storage: Jest to bezpieczny, drogi i skalowalny typ przechowywania w chmurze, odpowiedni dla dużych organizacji. W takim przypadku wszystkie dane są przechowywane w intranecie przedsiębiorstwa i chronione przez własną zaporę. Użytkownik będzie miał pełną kontrolę nad danymi.
 • Public Cloud Storage: jest to niedrogi, niezawodny i łatwo skalowalny typ pamięci masowej w chmurze. Nie wymaga konserwacji i jest odpowiedni zarówno dla średnich firm, jak i użytkowników indywidualnych. Każdy, kto ma uprawnienia użytkownika, może uzyskać dostęp do danych w chmurze publicznej — na przykład: Google Cloud, Microsft Azure, IBM Cloud itp.
 • Hybrydowa pamięć masowa w chmurze: jest to bezpieczny, skalowalny i niedrogi rodzaj pamięci masowej w chmurze. Oferuje łatwą personalizację, większą kontrolę i jest odpowiedni dla średnich i małych firm. Hybrydowe przechowywanie w chmurze to połączenie przechowywania w chmurze publicznej i prywatnej. Użytkownicy mają dostęp zarówno do światowej klasy funkcji bezpieczeństwa chmury prywatnej, jak i funkcji personalizacji chmury publicznej.
 • Community Cloud Storage: jest to przystępna cenowo, skalowalna i bezpieczna pamięć masowa w chmurze. Jest odpowiedni dla firm zajmujących się zdrowiem, finansowymi i prawnymi oraz oferuje rozwiązania w chmurze określonym firmom z surowymi zasadami zgodności.

Oprócz nich przechowywanie w chmurze może mieć również 3 rodzaje:

 • Obiektowa pamięć masowa: obiektowa pamięć masowa ma ogromne właściwości metadanych i skalowalność. Usługi i rozwiązania obiektowej pamięci masowej, takie jak Amazon S3, nadają się do tworzenia od podstaw zaawansowanych, nowoczesnych aplikacji, które wymagają elastyczności i skali.
 • Przechowywanie plików: to jak system plików, który umożliwia niektórym aplikacjom dostęp do udostępnionych dokumentów. Przechowywanie plików jest zwykle obsługiwane przy użyciu serwera Network Attached Storage (NAS). Rozwiązania takie jak Amazon EFS są bardziej odpowiednie dla większych repozytoriów treści, sklepów multimedialnych, katalogów domowych, środowisk programistycznych itp.
 • Blokowanie pamięci masowej: aplikacje korporacyjne, takie jak systemy ERP i bazy danych, mogą wymagać dedykowanej pamięci masowej o niskim opóźnieniu dla każdego hosta. Tutaj pomaga przechowywanie blokowe. Systemy te, takie jak Amazon EBS, mają serwer wirtualny dla każdego hosta i zapewniają bardzo niskie opóźnienia w przypadku obciążeń o wysokiej wydajności.

Wyjaśnij różne bazy danych platformy przetwarzania w chmurze typu open source?

Odpowiedź: Bazy danych platformy cloud computing typu open source to:

 • MongoDB: Jest to baza danych typu open source oparta na dokumencie NoSQL, w której przechowuje dane i zapisuje je w wierszach tabeli. Dokumenty różnych kategorii są pogrupowane tak, aby wszystkie dane znajdowały się w jednym dokumencie. Jest napisany w języku C++.
 • CouchDB: jest to baza danych oparta na serwerze Apache, która umożliwia dostęp do dowolnych danych za pośrednictwem protokołu Couch Replication. Mówi JSON i obsługuje dane binarne na potrzeby przechowywania.
 • LucidDB: LucidDB jest napisany w C++ i Javie. Jest to system zarządzania relacyjnymi bazami danych typu open source, wykorzystywany do analizy biznesowej i hurtowni danych. Co więcej, pozwala na lepszą wydajność z pojedynczym serwerem Windows lub Linux.

Różnica między elastycznością a skalowalnością w chmurze obliczeniowej

Odpowiadać:

Elastyczność w Cloud Computing: Jest to zdolność do automatycznego dostosowywania się do zasobów w czasie rzeczywistym, na przykład dodawania maszyn wirtualnych tak blisko, jak to możliwe. Innymi słowy, można powiedzieć, że pozostaje on responsywny w przypadku gwałtownego wzrostu obciążenia.

Skalowalność w Cloud Computing: Jest to zdolność do obsługi zmieniających się w czasie potrzeb bez wpływu na wydajność. Pozostaje responsywny, podczas gdy obciążenie stopniowo wzrasta w czasie. Skalowalność pomaga w dłuższym i stabilnym wzroście w zaplanowany sposób.

Jakie są różne komponenty wymagane w chmurze obliczeniowej?

Odpowiedź: Lista komponentów wymaganych w chmurze obliczeniowej to:

 • Infrastruktura klienta: Jest to część frontendu, która oferuje użytkownikom doskonały interfejs do łatwej interakcji z chmurą.
 • Aplikacja: jest to platforma (oprogramowanie lub aplikacja), na której klienci mogą uzyskać dostęp do chmury.
 • Usługa: Istnieją różne modele usług w chmurze, których klient może potrzebować zgodnie z jego wymaganiami.
 • SaaS (oprogramowanie jako usługa)
 • PaaS (platforma jako usługa)
 • IaaS (infrastruktura jako usługa)
  • Runtime Cloud: zapewnia środowisko wykonawcze i wykonawcze maszynom wirtualnym.
  • Przechowywanie: Ten składnik oferuje przechowywanie danych w chmurze i zarządzanie nimi w razie potrzeby. Dostęp do niej mogą mieć jednocześnie różni klienci.
  • Infrastruktura: obejmuje komponenty sprzętowe, komponenty oprogramowania i inne zasoby pamięci masowej. Możesz uzyskać usługi na poziomie aplikacji, sieci i hosta.
  • Zarządzanie: zarządza komponentami, takimi jak aplikacje, usługi pamięci masowej, chmura uruchomieniowa i nie tylko.
  • Bezpieczeństwo: obejmuje zestaw technologii, zasad, kontroli i aplikacji. Służy do ochrony danych, infrastruktury, adresów IP, aplikacji itp.
  • Internet: Jest to medium używane do komunikacji między komponentami backendu i frontendu. Zapewnia prosty sposób komunikowania się ze sobą.

  Jakie są rodzaje chmury?

  Odpowiedź: Lista różnych rodzajów chmur:

  • Public Cloud: oferuje klientom usługi w chmurze i zapewnia łatwe rozwiązania dla małych organizacji, które zaczynają się od niewielkiej inwestycji. Obsługuje wielu użytkowników jednocześnie, na przykład IBM Cloud, Microsoft Azure, Google Cloud, Amazon Web Services i Alibaba Cloud.
  • Private Cloud: Dedykowany dla jednego użytkownika lub grupy. Działa za zaporą sieciową grupy lub użytkownika. Zaletami posiadania chmury prywatnej są ochrona informacji o klientach, umowy SLA i zgodność.
  • Chmura hybrydowa: Powstaje poprzez połączenie cech chmury publicznej i prywatnej.
  • Community Cloud: ma na celu zaadresowanie określonych społeczności zgodnie z ich potrzebami, takich jak branża lub firma.

  Co to jest replikacja zasobów w chmurze obliczeniowej?

  Odpowiedź: Replikacja zasobów w chmurze obliczeniowej oznacza tworzenie różnych instancji z tego samego zasobu. Gdy trzeba zwiększyć wydajność i dostępność zasobów, na pierwszy rzut oka pojawi się replikacja zasobów. Operacja wirtualizacji jest wykonywana w celu replikacji zasobów IT przy użyciu mechanizmu replikacji.

  Jakie są różne platformy architektury chmury?

  Odpowiedź: Na całym świecie istnieje wiele platform architektury chmury z unikalnymi funkcjami.

  • AWS (Amazon Web Services): Jest to bezpieczna platforma, która zapewnia dostarczanie treści, przechowywanie bazy danych i inne funkcje. Ponadto pomaga firmom łatwiej się rozwijać i skalować.
  • Microsoft Azure: Ta platforma służy do testowania, tworzenia, zarządzania i wdrażania usług i aplikacji. Szeroka gama usług pomaga firmom zaspokoić ich potrzeby.
  • Google Cloud Platform: zapewnia usługi i narzędzia infrastrukturalne. Możesz skorzystać z usług, takich jak sieci, Big Data, IoT, transfer danych, przetwarzanie, przechowywanie, baza danych i inne.
  • IBM Cloud: oferuje zarówno infrastrukturę jako usługę (IaaS), jak i platformę jako usługę (PaaS). Przedsiębiorstwa mają dostęp do zasobów IT, w tym sieci, pamięci masowej, mocy obliczeniowej itp.
  • Alibaba Cloud: Zapewnia najnowocześniejsze technologie w zakresie baz danych, bezpieczeństwa, pamięci masowej, przetwarzania, sieci i innych.
  • Huawei Cloud: zapewnia bezpieczne, zrównoważone, niezawodne i stabilne usługi w chmurze, które pomagają przedsiębiorstwom w łatwym rozwoju.
  • Oracle Cloud: zarządza centrami danych, które zapewniają serwery, sieci, aplikacje, usługi i pamięć masową przez Internet.

  Wyjaśnij „EUKALIPTUS” w chmurze obliczeniowej.

  Odpowiedź: Eucalyptus to oprogramowanie typu open source, które zapewnia pamięć masową w chmurze zgodną z S3 i platformę obliczeniową zgodną z EC-2. Wprowadza wydajne i skalowalne chmury prywatne i hybrydowe w ramach infrastruktury IT. Obsługuje również wysokowydajne przetwarzanie w chmurze i może być wdrażany w dystrybucjach systemu operacyjnego Linux, takich jak RHEL/CentOS, Debian, OpenSUSE i Ubuntu.

  Cechy:

  • Jest kompatybilny z AWS (EBS, S3 i EC2).
  • Wspiera elastyczne zarządzanie IP.
  • Zapewnia interfejs sieciowy do konfiguracji.
  • Zapewnia również polityki i umowy SLA.
  • Obsługuje technologie hiperwizorów.

  Wyjaśnij różnicę między chmurą hybrydową a hybrydowym IT.

  Odpowiedź: Różnica między Hybrid IT a Hybrid Cloud jest następująca:

  Chmura hybrydowa: łączy w sobie funkcje chmur prywatnych i publicznych. Dodaje możliwość lokalnego bezpieczeństwa chmury prywatnej i korzyści chmury publicznej. W ten sposób zapewnia elastyczność hostowania zasobów, w których firmy mogą uruchamiać sklasyfikowane aplikacje lub obciążenia i jednocześnie uzyskiwać dostęp do zasobów, takich jak IaaS i SaaS, kiedy tylko tego potrzebują.

  Hybrid IT: Decyduje o dostarczaniu i wdrażaniu aplikacji, informacji i usług cyfrowych. Celem jest stworzenie modeli dostarczania opartych na chmurze, które pomogą użytkownikom, gdy potrzebują narzędzi. Co więcej, osiąga zdolność tej samej usługi dla całej infrastruktury, niezależnie od tego, czy jest to centrum danych, czy usługa w chmurze.

  Wyjaśnij Edge Computing i zaprezentuj jego połączenie z chmurą.

  Odpowiedź: Edge computing to rozproszona i nowoczesna architektura IT, która przetwarza dane klienta i obliczenia w najbliższym możliwym źródle sieci. Wydłuży to czas odpowiedzi i oszczędzi przepustowość. Zamiast przetwarzać surowe dane i przesyłać je do głównego centrum danych w celu analizy, przenosi niektóre części zasobów obliczeniowych i pamięci poza centrum danych.

  Przetwarzanie brzegowe jest połączone z chmurą, ponieważ obejmuje pewne procesy działające w chmurze. Przenosi niektóre procesy obliczeniowe na urządzenia brzegowe, w tym serwery brzegowe, urządzenia IoT itp. W wielu przypadkach jednoczesne korzystanie z obu systemów obliczeniowych prowadzi do lepszych wyników wydajności.

  Innymi słowy, przedsiębiorstwa mogą korzystać zarówno z przetwarzania, aby czerpać korzyści ze środowisk chmurowych, jak i wydajności, której centra danych w chmurze nie zawsze obsługują ze względu na problemy z opóźnieniami.

  Co to jest AMI?

  Odpowiedź: Obraz maszyny Amazon (AMI) to maszyna wirtualna, która dostarcza informacji wymaganych do uruchomienia instancji. Możesz uruchomić wiele instancji z tą samą konfiguracją jednocześnie z jednego AMI. Obejmuje Amazon EBS, migawki, uprawnienia do uruchamiania i mapowanie urządzeń.

  W prostych słowach AMI to kopia dysku dołączona do instancji, która może zawierać wiele obrazów dysków. Głównym składnikiem jest obraz tylko do odczytu, który zawiera system operacyjny Unix, Linux lub Windows oraz dodatkowe oprogramowanie do świadczenia części usługi.

  Jakie są zastosowania interfejsów API w usługach w chmurze?

  Odpowiedź: API umożliwia autoryzację i uwierzytelnianie dostępu do usług w chmurze, takich jak przechowywanie, monitorowanie lub infrastruktura obliczeniowa. API posiada możliwe funkcje aplikacji lub usług, które musisz wykonać podczas korzystania z niego. Tutaj możesz tworzyć aplikacje lub integrować narzędzia biznesowe, aby zarządzanie pracą było łatwiejsze.

  Mówiąc najprościej, interfejsy API oferują interfejs lub bramę do organizacji do bezpośredniej interakcji z usługami w chmurze zgodnie z ich warunkami.

  Wymień kluczowe elementy AWS.

  Odpowiedź: Kluczowe elementy AWS to:

  • Klaster Amazon: Przedsiębiorstwa lub organizacje korzystają z usług komputerowych AWS ELB i EC2 w celu zmniejszenia lub zwiększenia w zależności od potrzeb.
  • Pamięć masowa: Amazon zapewnia proste urządzenia pamięci masowej lub S3, CloudFront i Elastic Block Storage lub EBS. Możesz przechowywać różne dane zgodnie z własnymi wymaganiami.
  • Bazy danych: Użytkownicy mogą używać EBS i EC2 do zarządzania swoimi bazami danych. AWS ma dwie bazy danych – Amazon Redshift i Relational Database Service lub RDS. RDS służy do rozbudowy i zarządzania Oracle, MySQL, PostgreSQL lub SQLServer. Redshift służy do przechowywania danych w kolumnach, a nie w wierszach.
  • Zarządzanie i bezpieczeństwo: katalog łączy chmurę AWS bezpośrednio z lokalnymi lokalizacjami. Posiada CloudWatch, który kontroluje zasoby.
  • Sieci: Zapewnia lepszą wydajność sieci, co oznacza, że ​​ma prywatną chmurę i zintegrowane zabezpieczenia.
  • Analityka: AWS oferuje usługi analityczne w obszarach takich jak orkiestracja, transmisja danych, przechowywanie w czasie rzeczywistym i Hadoop.
  • Usługi aplikacji: Amazon Simple Queue Service lub SQS przechowuje informacje, takie jak wiadomości, w celu zautomatyzowania przepływu pracy.
  • Wdrażanie i zarządzanie: Pliki dotyczące zdrowia można łatwo monitorować. Elastic Beanstalk używa .NET, Node.js, Ruby, Python, PHP i Java do mierzenia i implementowania aplikacji internetowych.
  • Usługi mobilne: AWS oferuje dwie usługi mobilne – Mobile Analytics i Amazon Cognito.

  Wyjaśnij klasy publiczne, statyczne i void.

  Odpowiadać:

  Klasa publiczna: odnosi się do metody, która jest widoczna z innych obiektów i może być wywoływana z innych typów. Każda klasa może uzyskać dostęp do tematu.

  Klasa statyczna: Jest powiązana z klasą, która nie jest określonym obiektem klasy. Tutaj możesz wywołać metodę statyczną bez tworzenia instancji klasy.

  Klasa Void: Oznacza to, że metoda nie ma żadnej wartości zwracanej.

  Co to jest hiperwizor w Cloud Computing?

  Odpowiedź: Hypervisor to oprogramowanie używane w hostingu w chmurze do przydzielania różnych zasobów po podzieleniu ich na różne części sprzętu. Jest używany jako klucz umożliwiający wirtualizację. Mówiąc prościej, jest to oprogramowanie, oprogramowanie układowe lub oba, które są instalowane na pojedynczym sprzęcie do hostowania maszyn wirtualnych.

  Umożliwia pojedynczemu serwerowi niezależne uruchamianie różnych maszyn wirtualnych z oddzielnymi systemami operacyjnymi. Z tego powodu awarie jednej maszyny wirtualnej nie mają wpływu na inne maszyny wirtualne, aplikacje lub systemy operacyjne.

  Wyjaśnij równoważenie obciążenia w chmurze obliczeniowej.

  Odpowiedź: Równoważenie obciążenia to sposób na dzielenie lub dzielenie obciążeń i innych właściwości w chmurze obliczeniowej. Dzięki równoważeniu obciążenia w chmurze obliczeniowej przedsiębiorstwa mogą łatwo zarządzać swoimi wymaganiami dotyczącymi obciążenia i aplikacji. Obejmuje żądania, które są dostępne przez Internet i wstrzymuje ruch obciążenia.

  Równoważenie obciążenia ma kluczowe znaczenie wśród usług, takich jak SMTP, FTP, POP/IMAP, DNS i HTTP. W ten sposób wiele firm osiąga większą dostępność i skalowalność dzięki równoważeniu obciążenia. Jest podzielony na dwie kategorie – równoważenie obciążenia programowe i sprzętowe.

  Wniosek

  Przetwarzanie w chmurze szybko się rozwija i nie wykazuje prawie żadnych oznak spowolnienia. Wraz ze wzrostem wykorzystania i wymagań chmury, warto budować karierę w chmurze obliczeniowej. A jeśli jesteś aspirującym kandydatem, powyższe pytania do rozmowy kwalifikacyjnej w chmurze dla nowicjuszy i doświadczonych profesjonalistów przygotują Cię na wyzwania.

  Możesz również zainteresować się zasobami szkoleniowymi dotyczącymi certyfikacji GCP.

  Powodzenia!