20 porad i wskazówek dotyczących zegarka Apple Watch, które musisz znać

Twój Apple Watch może pomóc Ci znaleźć iPhone’a, odblokować Maca, ostrzec Cię, jeśli Twój słuch jest w niebezpieczeństwie, a nawet wykryć upadek i wezwać pomoc. Oto funkcje, które powinieneś znać.

Wiele z tych funkcji jest nowych w systemie watchOS 6, który został wydany wraz z iOS 13 i macOS Catalina. Apple Watch staje się coraz potężniejszy.

Odblokuj swojego Maca

Plik

W macOS Sierra firma Apple dodała funkcję, która umożliwia odblokowanie komputera Mac za pomocą Apple Watch. Aby korzystać z tej funkcji, zegarek Apple musi obsługiwać system watchOS 3, być sparowany z iPhonem 5 lub nowszym, a komputer Mac będzie musiał zostać wyprodukowany jakiś czas po połowie 2013 roku.

Aby włączyć automatyczne odblokowywanie, przejdź do Preferencje systemowe> Ogólne na komputerze Mac. Upewnij się, że opcja „Zezwalaj na wymianę między tym komputerem Mac a urządzeniami iCloud” jest włączona. Następnie przejdź do Preferencji systemowych> Bezpieczeństwo i prywatność i włącz opcję „Zezwól zegarkowi Apple Watch na odblokowanie komputera Mac” na karcie Ogólne.

Twój Mac powinien teraz automatycznie odblokować się, gdy znajdziesz się w odległości kilku stóp od ekranu logowania. Aby to zadziałało, musisz zalogować się do tego samego Apple ID na swoim Apple Watch, sparowanym iPhonie i Macu.

Zatwierdź w Apple Watch w macOS Catalina

Nowością w macOS Catalina jest możliwość „Zatwierdź w Apple Watch” dla wszelkich żądań autoryzacji na poziomie administratora. Są to monity, które często pojawiają się podczas próby usunięcia lub zainstalowania oprogramowania, wyświetlenia zapisanych haseł w Safari lub uzyskania dostępu do zablokowanych paneli ustawień.

Jeśli już skonfigurowałeś automatyczne odblokowywanie (powyżej), to nie pozostaje nic do zrobienia; zatwierdzenie z Apple Watch zadziała. Podczas pracy na komputerze Mac zobaczysz monity o zatwierdzenie zmian na nadgarstku.

Jeśli nie włączyłeś jeszcze automatycznego odblokowywania, postępuj zgodnie z instrukcjami w poprzedniej sekcji.

Monitoruj poziomy hałasu otoczenia

Alert monitorowania hałasu w systemie watchOS 6.

Aktualizacja Apple WatchOS 6 dodaje monitorowanie poziomu dźwięku otoczenia, jeśli masz Apple Watch Series 4 lub nowszy. Funkcja monitoruje poziomy dźwięku wokół Ciebie i wysyła powiadomienie, jeśli poziom dźwięku przekroczy określony próg przez trzy minuty lub dłużej.

Ta funkcja powinna się pojawić po uaktualnieniu do systemu watchOS 6. Jeśli ją przegapiłeś, możesz ją włączyć na swoim iPhonie. Aby to zrobić, otwórz aplikację Watch, dotknij „Hałas”, a następnie ustaw preferowany próg.

Możesz także włączyć komplikację na tarczy zegarka, która zapewni wyświetlanie w czasie rzeczywistym aktualnych poziomów hałasu otoczenia. Używamy go od czasu uruchomienia watchOS 6 i nie zauważyliśmy żadnego negatywnego wpływu na baterię Apple Watch.

Po włączeniu monitorowania hałasu otoczenia w aplikacji Zdrowie pojawi się nowy wpis. Śledzi napotykane poziomy dźwięku i ostrzega, jeśli jesteś narażony na głośne dźwięki przez dłuższy czas.

Wykryj zły upadek

Plik

Apple Watch Series 4 lub nowszy może również wykryć, kiedy „upadłeś i nie możesz wstać”. Jeśli zegarek wykryje upadek, po którym nastąpi okres bezczynności, automatycznie wezwie służby ratunkowe i wybrane kontakty alarmowe.

Domyślnie ta funkcja jest wyłączona, chyba że masz 65 lat lub więcej (a nawet wtedy możesz ją wyłączyć). Możesz włączyć to ręcznie, ale pamiętaj, że zegarek może wezwać służby ratunkowe, gdy zdarzenie nie jest prawdziwym alarmem.

Aby włączyć wykrywanie upadku Apple Watch:

Uruchom aplikację Watch na swoim iPhonie.
Kliknij Emergency SOS.
Włącz opcję „Wykrywanie upadku”.

Istnieją historie o tej funkcji potencjalnie ratując życie, ale musisz też wziąć pod uwagę konsekwencje prawne urządzenia, które automatycznie dzwoni na policję (i zwalnia z wymogu uzyskania nakazu wjazdu na teren Twojej posesji).

Im bardziej jesteś aktywny fizycznie, tym większe jest prawdopodobieństwo, że włączysz fałszywy alarm. Na szczęście zegarek próbuje Cię ostrzec, zanim wezwie służby ratunkowe.

Znajdź brakujący iPhone

Plik

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji Apple Watch jest możliwość wysyłania pingów do iPhone’a. Jest to idealne rozwiązanie, gdy gubisz iPhone’a w poduszkach sofy.

Aby uzyskać dostęp do tej funkcji, przesuń palcem w górę po tarczy zegarka, aby wyświetlić Centrum sterowania, a następnie stuknij ikonę dzwonka.

Twój iPhone wydaje wysoki, słyszalny dźwięk. Możesz naciskać ikonę dzwonka, dopóki nie znajdziesz swojego iPhone’a. Jeśli masz tendencję do pozostawiania iPhone’a w dziwnych miejscach, ta funkcja może wystarczyć, aby uzasadnić zakup Apple Watch.

Wycisz powiadomienia o połączeniach przychodzących za pomocą gestu

Odbieranie powiadomień o połączeniach na Apple Watch jest przydatne, ale nie zawsze chcesz odebrać połączenie. Jeśli jesteś w biegu, aby szybko wyciszyć powiadomienie o połączeniu przychodzącym, po prostu umieść dłoń na zegarku. Przestanie wibrować i dzwonić, ale połączenie nie zostanie odrzucone.

Obudź zegarek lub podnieś telefon iPhone, zanim zadzwoni połączenie, jeśli chcesz je odebrać; w przeciwnym razie trafia do poczty głosowej.

Przekazywanie połączeń przychodzących

Możesz także przekierowywać połączenia na swój iPhone. Po prostu dotknij wielokropka „…” na ekranie połączenia przychodzącego, a następnie dotknij „Odbierz na iPhonie”, aby rozpocząć przesyłanie.

Połączenie jest przekazywane na Twój iPhone, gdzie jest automatycznie odbierane i zawieszane. Nagrana wcześniej wiadomość informuje rozmówcę o tym, co się dzieje. Następnie możesz podnieść telefon iPhone i wznowić połączenie.

Powiedz czas, korzystając z informacji dotykowych

Plik

Funkcja Taptic Time wykorzystuje funkcje haptycznego sprzężenia zwrotnego zegarka Apple Watch do wskazywania czasu na nadgarstku, dzięki czemu nie musisz na niego patrzeć. Ta funkcja jest szczególnie przydatna dla osób niedowidzących lub dalekowzrocznych.

Wykonaj następujące kroki, aby włączyć Taptic Time:

Uruchom aplikację Ustawienia.
Przewiń w dół i kliknij „Zegar”.
Włącz opcję Taptic Time, a następnie wybierz profil.

Do wyboru są trzy profile: „Cyfry”, „Zwięzłe” i „Kod Morse’a”. „Cyfry” zapewniają długie naciśnięcie co 10 godzin, krótkie naciśnięcie co godzinę, kolejne długie naciśnięcie co 10 minut i pojedyncze krótkie naciśnięcie co minutę.

Dzięki profilowi ​​„Krótko” otrzymujesz długie stuknięcia co pięć godzin, krótkie stuknięcia w pozostałe godziny i długie stuknięcia w każdym kwadransie.

Profil „alfabet Morse’a” stuka każdą cyfrę czasu w skojarzonym z nią wzorze kodu Morse’a.

Po włączeniu tej funkcji i wybraniu profilu umieść dwa palce na tarczy zegarka Apple Watch i przytrzymaj je, aby sprawdzić godzinę.

Uzyskaj cogodzinne dzwonki haptyczne

Plik

Jeśli chcesz poczuć, jak piaski czasu przemykają Ci na nadgarstku, możesz włączyć „Kuranty”. Gdy zegarek nie jest w trybie cichym, ta funkcja wydaje dźwięk i brzęczy na nadgarstku co godzinę, pół godziny lub kwadrans.

Aby włączyć „Dzwonki”, wykonaj poniższe czynności:

Uruchom aplikację Ustawienia.
Przewiń w dół i kliknij „Ułatwienia dostępu”.
Przewiń w dół i włącz „Dzwonki”.
Kliknij „Dźwięki”, a następnie wybierz „Dzwony” lub „Ptaki”.
Wybierz „Harmonogram”, a następnie „Co godzinę”, „Co pół godziny” lub „Co kwartał”.

Zarejestruj treningi