3 przyjazne dla środowiska/zielone platformy NFT do tworzenia i kupowania

Mając te same podstawowe zasady, możesz nazwać przyjazne dla środowiska lub ekologiczne NFT nową rewolucją, która polega na ratowaniu artysty bez narażania planety.

Być może słyszeliście już o tym, że Bitcoin i Ethereum 1.0 zużywają energię równą niektórym krajom.

Jednak nie ogranicza się to tylko do dwóch najlepszych kryptowalut. Jest to powszechny syndrom dotykający każdy publiczny blockchain, wykorzystujący dowód pracy jako (PoW) mechanizm konsensusu.

Dowód pracy polega na wykorzystaniu ogromnej mocy obliczeniowej do weryfikacji tego, co dzieje się w łańcuchu bloków jako (niezmienne) transakcje.

Ponieważ jest to opłacalne finansowo, nowi górnicy wciąż dołączają do sieci, co wzmacnia przedmiotowy blockchain. Jednak to również gwałtownie zwiększa zużycie energii na transakcję, jeszcze bardziej przechylając szalę przeciwko zrównoważeniu środowiskowemu.

Mówiąc prościej, długość jest wprost proporcjonalna do współczynnika bezpieczeństwa dowolnego łańcucha bloków, co przekłada się na to, jak trudno jest zadzierać z tą siecią.

W ten sposób ślad węglowy jest produktem ubocznym bezpieczeństwa, co jest pożądane, ponieważ we wszechświecie blockchain nie ma pośredników.

Tak więc pośrednio degradujesz środowisko, wydobywając NFT na „bezpiecznym” blockchainie typu „proof-of-work”.

To skłoniło niektórych artystów do poszukiwania platform wykorzystujących mniej energochłonne blockchainy.

Ergo, modne stały się zielone NFT.

Zielone transakcje NFT

Szczerze mówiąc, cała ta troska jest teraz nieistotna. Ponieważ Bitcoin jest w dużej mierze niezwiązany z NFT, a Ethereum 1.0 (proof-of-work) został zaktualizowany do Ethereum 2.0 (proof-of-stake).

Źródło: Zużycie energii Ethereum

To rozwiązało główny problem wersetu NFT, ponieważ główny szum dotyczący zużycia energii przez NFT i etyczne zagadki artystów dotyczyły Ethereum 1.0.

A ponieważ Ethereum 2.0 jest zielone, prawie wszystkie NFT są domyślnie (w większości) zielone. Ponadto wszystkie inne główne (NFT) blockchainy, w tym Solana, Polygon, Flow, Avalanche itp., trzymają się z dala od dowodu pracy.

Możesz więc odetchnąć z ulgą, że nie spalasz planety, bez względu na wybór blockchaina.

To powiedziawszy, biorąc pod uwagę szkody, które już wyrządziliśmy tej planecie, jest tak wiele rzeczy do naprawienia. I tu pojawia się neutralność lub negatywność pod względem emisji dwutlenku węgla.

W przypadku NFT chodzi o platformy wspierające globalne projekty proekologiczne za pośrednictwem instytucji proklimatycznych.

W związku z tym jest to krótka lista kilku platform NFT, które wyróżniają się na tle innych.

OKX

Rynek OKX pomaga uzyskać NFT rezydujące na najlepszych blockchainach, z których większość wykorzystuje mechanizm konsensusu proof-of-stake.

Tak więc technicznie każde takie NFT jest najmniej szkodliwe dla środowiska. Ale jak już wspomniano, ta lista nie dotyczy tylko wyboru łańcucha, ale coś bardziej wyraźnego.

W tym przypadku OKX zainwestowało 10 milionów dolarów w blockchain WAX – certyfikowany, neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla blockchain. Poza tym WAX jest partnerem ClimateCare, który wkłada swoje pieniądze w ogólnoświatowe projekty kompensacji emisji dwutlenku węgla.

Ergo, ten rodzaj sprawia, że ​​OKX zasługuje na wzmiankę.

Jak wybić NFT na OKX

Pierwszym krokiem jest podłączenie portfela i możesz wybierać spośród OKX, MetaMask, Phantom i WalletConnect.

Następnie musisz przesłać plik, dodać opis i nacisnąć Mint na dole. Poza tym pulpit nawigacyjny twórcy oferuje łańcuchy bloków Ethereum, OKC, BSC i Polygon, na których można wybić NFT.

KodaDot

KodaDot to niskoemisyjny rynek NFT typu open source, wspierany przez sieć Kusama zasilaną przez Polkadot.

Oprócz bycia na blockchainie z mniejszymi opłatami transakcyjnymi, masz szansę przyczynić się do światowych projektów środowiskowych. W tym celu KodaDot nawiązał współpracę z firmą Offsetra, do której pośrednio przyczynia się artysta, kupując kredyty z tytułu emisji dwutlenku węgla, po prostu wyrażając zgodę podczas bicia.

Takie NFT są oznaczane jako bezwęglowe symbolem sadzonki.

Jak wybić NFT na Kodadot

Będziesz potrzebować portfela zgodnego z Poldadot i Kusama. Interfejs daje trzy opcje: rodzimy portfel Polkadot, Talisman lub SubWallet.

Po podłączeniu portfela za pomocą rozszerzenia przeglądarki możesz przesłać swoje NFT za pomocą trzech opcji: klasycznej, kreatywnej i prostej. Różnią się one w zależności od łatwości procesu bicia. Jednak przesyłanie grafiki, pisanie opisów i wykonywanie instrukcji wyświetlanych na ekranie są powszechne.

NFT Sales otrzyma tokeny KSM, które możesz wymienić na Binance, Bybit, Simpleswap itp.

Głos

Voice to kolejna platforma, której wysiłki na rzecz neutralności/negatywności pod względem emisji dwutlenku węgla wykraczają poza wybór mniej energochłonnego łańcucha bloków.

Twierdzą, że przede wszystkim nie szkodzą środowisku, korzystając z łańcucha bloków typu „proof-of-stake”, EOSIO. Poza tym mennice Voice’s NFT pobierają zero gazu, a transakcje nie wymagają żadnej kryptowaluty.

Ponadto Voice Carbon równoważy regularne dojazdy pracowników.

Voice współpracuje również z firmami przyjaznymi dla klimatu, aby bezpośrednio przyczyniać się do zrównoważonego środowiska. Jedno z takich partnerstw z Ecologi posadziło drzewo dla każdego NFT utworzonego w Voice w kwietniu 2022 roku. Było to 48 119 plantacji drzew w krajobrazach Madagaskaru, Ugandy i Kenii.

Jak wybić NFT na Voice

Wystawianie aukcji NFT w Voice jest niezwykle proste dzięki zarejestrowaniu się przez e-mail i wybraniu silnego hasła. Następnie można wybrać odpowiedni typ pliku i wcisnąć upload.

Na koniec twórca wprowadzi odpowiednie szczegóły (w tym tantiemy) przed wysłaniem NFT na blockchain. Należy jednak zweryfikować tożsamość przed wystawieniem NFT na sprzedaż lub wycofaniem środków z jakiejkolwiek sprzedaży.

Ekologiczne platformy NFT

PoW ma wiele wyzwań, oprócz zużycia energii, a branża NFT to rozumie. Odzwierciedla to fakt, że większość łańcuchów bloków z dużą ilością NFT wybiera dowód stawki jako mechanizm konsensusu.

A ponieważ Ethereum staje się zielone, ta debata jest bezcelowa.

Ponadto wymienione platformy idą o kilka kroków do przodu i dążą do ujemnego poziomu emisji dwutlenku węgla, wspierając projekty proklimatyczne.

PS: Ale dlaczego po prostu celować w NFT, a dlaczego nie dążyć do zielonego kodowania i zielonych komputerów, to pytanie, które powinniśmy sobie zadać.