3 złote zasady rachunkowości, które każdy właściciel firmy powinien znać

W dzisiejszym świecie biznesu każdy, kto jest właścicielem firmy, musi dokładnie rozumieć rachunkowość. Posiadanie solidnej wiedzy z zakresu rachunkowości sprawia, że ​​jednostka zdaje sobie sprawę z wyników firmy.

Rachunkowość to proces identyfikowania, analizowania, rejestrowania i przekazywania wymaganych informacji o sytuacji finansowej firmy. A w zamian pomaganie decydentom firmy w podejmowaniu mądrych decyzji.

Zanim porozmawiamy o Złotych Zasadach Rachunkowości, omówimy kilka podstawowych pojęć. Są to:

Podmiot jest definiowany jako jednostka gospodarcza, która odróżnia księgowanie niektórych transakcji od innych podmiotów. Główne typy podmiotów to – spółka osobowa, korporacja i jednoosobowa działalność gospodarcza.

Transakcja: Transakcja to okazja, w której pewna wartość jest wymieniana między dwoma lub więcej podmiotami. Może to obejmować zakup, otrzymanie pieniędzy, spłatę wierzycielowi itp. Może to być transakcja kredytowa lub gotówkowa.

Kredyt: w skrócie Cr, kredyty to zapisy księgowe, które obniżają aktywa lub zwiększają zobowiązania. Kredyt to przyznanie zaliczki lub zaliczki na towary, usługi lub pieniądze.

Debet: w skrócie Dr, debet to zapis księgowy, który służy do zwiększenia wartości aktywów lub obniżenia zobowiązania. Debet to usunięcie towarów, usług lub pieniędzy z konta podmiotu gospodarczego będącego dłużnikiem.

Wydatki: Wydatki firmy to koszt aktywów lub usług wykorzystywanych w okresie obrachunkowym. Amortyzacja, wynagrodzenie, czynsz, światło i woda, telefon i inne regularne wydatki to tylko kilka przykładów.

Strata to różnica między kosztami okresu a związanymi z nimi przychodami. Innymi słowy, jako suma utraconych pieniędzy lub poniesionych kosztów bez zysku w zamian. Na przykład skradzione i zgubione pieniądze lub przedmioty lub wypadek pożaru.

Zysk: Zysk definiuje się jako wzrost wartości aktywów. Zysk lub zysk występuje, gdy bieżąca cena posiadanego składnika aktywów jest wyższa niż pierwotna cena zakupu.

Inne standardowe warunki w rachunkowości to aktywa, audyt, bilans, budżetowanie, przepływy pieniężne, dywidendy, kapitał własny i inne.

Ponieważ mamy już podstawowe pojęcie o tym, przedstawmy Wam trzy złote zasady rachunkowości, ich znaczenie, klasyfikację i nie tylko.

Po co nam zasady w rachunkowości?

Bez określonych zasad zapisy księgowe nie mogą być rejestrowane. „Złote Zasady Rachunkowości” to wytyczne dotyczące systematycznego lub chronologicznego rejestrowania zapisów księgowych lub transakcji. Aby przekazać zapisy księgowe niezbędne do dokładnej księgowości, należy przestrzegać 3 Złotych Zasad Rachunkowości.

Zanim zagłębimy się w te złote zasady, odświeżmy podstawową terminologię w ramach zasad rachunkowości.

Dziennik: Jest to księga oryginalnych wpisów, w której wszystkie informacje transakcyjne są rejestrowane w miarę ich występowania. Zwraca uwagę na rachunki, które należy zasilić i te, które należy obciążyć. Kronikowanie to proces wprowadzania transakcji do dziennika.

Konta: W czasopiśmie istnieją zasadniczo trzy główne klasyfikacje kont – konto osobiste, konto rzeczywiste i konto nominalne.

  • Konto osobiste: księga ogólnego przeznaczenia powiązana z osobami fizycznymi, firmami i stowarzyszeniami. Może to być również osoba sztuczna i reprezentacyjne konto osobiste. Istnieją trzy rodzaje, a mianowicie.
    • Naturalne konto osobiste: Konto związane z ludźmi. Przykład: Richi, George, Bill, Amanda itp.
    • Sztuczne konto osobiste: Konta podmiotów gospodarczych. Przykład: firmy, jednostki rządowe, stowarzyszenia i kluby.
    • Reprezentacyjne konto osobiste: konta, które odzwierciedlają wspólne konta. Przykład: rachunek rysunkowy właściciela, rachunek kapitałowy właściciela, rachunek zaległych zobowiązań itp.
  • Konto rzeczywiste: konta związane z aktywami, majątkiem, zobowiązaniami, kapitałem własnym i nieruchomościami firmy. Przykład: Konto maszynowe, Konta inwestycyjne, Konto aktywów, Konto zobowiązań, Gotówka w kasie, Lokaty stałe itp.
  • Konto nominalne: to konto, znane również jako konto tymczasowe, należy do dochodów, zysków, strat i wydatków. Jest to konto, które zamykasz na koniec każdego okresu rozliczeniowego. Przykład: Konta wynagrodzeń, czynszu, zapłaconych odsetek, otrzymanych rabatów itp.

Przejdźmy teraz do Złotych Zasad Rachunkowości.

Zasada 1: Obciąż odbiorcę, skredytuj dawcę

Konta osobiste podlegają zasadzie obciążenia odbiorcy i uznania dawcy. Obciąż konto, jeśli coś otrzymasz. Zasil konto, jeśli wpłacisz darowiznę.

Scenariusz 1: Kupujesz przedmioty od firmy XYZ o wartości 2000 USD. Musisz zasilić firmę XYZ i obciążyć swoje konto zakupu w swoich ewidencjach. Musisz kredytować firmę XYZ, ponieważ to ona dostarcza towar. Następnie należy obciążyć Konto zakupu odbiorcy.

Data (MM/DD/RRRR)KontoDebet (Dr)Kredyt (Cr)14.07.2022Konto zakupu 2000Rachunki z dostawcami2000

Scenariusz 2: Załóżmy, że w tym przykładzie zapłaciłeś firmie XYZ za materiały biurowe w gotówce za 1500 USD. Musisz zasilić swoje konto pieniężne (dawcy) i obciążyć odbiorcę.

Data (MM/DD/RRRR)KontoDebet (Dr)Kredyt (Cr)15.08.2022Konto dostaw 1500Konto gotówkowe1500

Zasada 2: Obciążaj to, co wchodzi, a kredytuj to, co wychodzi

Stosuj drugą złotą zasadę w przypadku kont rzeczywistych, zwanych również rachunkami stałymi. Konta te nie kończą roku podatkowego. Ich pozostałe salda są zamiast tego przenoszone na nadchodzący kwartał księgowy.

Ta zasada sprawia, że ​​jest to bardzo proste: obciążaj konto za każdym razem, gdy przedmiot wchodzi do Twojej firmy (np. Zasób). Zasil konto, gdy kwota opuści Twoją firmę. Na przykład dokonana płatność.

Posłużmy się przykładem zakupu pojazdu za 5000 USD. Zasil swoje konto pieniężne (co wychodzi) i obciąż konto pojazdu (co wchodzi)

Data (MM/DD/RRRR)KontoDebet (Dr)Kredyt (Cr)16.07.2022Konto pojazdu5000Konto gotówkowe5000

Zasada 3: Obciąż wszystkie wydatki i straty oraz uznaj wszystkie dochody i zyski

Rachunki nominalne są objęte ostateczną złotą zasadą zawodu księgowego. Jeśli Twoja firma ponosi wydatki lub ponosi straty, obciąż konto za pomocą rachunków nominalnych. Jeśli Twoja firma musi odnotowywać przychody lub zyski, zasil konto.

Na przykład, aby uzyskać dochód lub zysk, załóżmy, że sprzedajesz towary firmy XYZ o wartości 17000 USD. Twoje konto sprzedaży musi obciążać koszt i uznawać dochód.

Data (MM/DD/RRRR)KontoDebet (Dr)Kredyt (Cr)18.07.2022Konto gotówkowe17000Konto sprzedaży17000

Na przykład w przypadku wydatków lub strat załóżmy, że wydajesz 13000 USD na zakup czegokolwiek od firmy XYZ. Aby zarejestrować transakcję, musisz obciążyć płatność (zakup za 13000 USD) i zaksięgować dochód.

Data (MM/DD/RRRR)KontoDebet (Dr)Kredyt (Cr)17.07.2022Konto zakupu13000Konto gotówkowe13000

Uznania i obciążenia są dokumentowane dla każdej transakcji księgowej. Podstawowe idee rachunkowości zależą od debetów i kredytów. Oto kilka przykładów-

Przykład 1: Biznes rozpoczęty z kapitałem 10000 USD

W tę transakcję zaangażowane są dwa rachunki — rachunki gotówkowe i kapitałowe. W tym przypadku rachunek gotówkowy jest prawdziwym kontem, więc należy go obciążać wszelkimi pieniędzmi, które trafiają do firmy (w tym przypadku gotówką), a ponieważ konto kapitałowe jest właścicielem konta firmy, należy je zasilić. A potem ogólny wpis to Cash A/C do Capital A/C.

Przykład 2: Zakupione maszyny warte 3000 USD

Zaangażowane kontaNaturaDr./Kr.Wpis do dziennikaKonto maszynoweKonto rzeczywisteDebet (co wchodzi)Maszyna A/C Dr.Konto gotówkoweRachunek rzeczywistyKredyt (co wychodzi)
Do kasy A/C

W tym przypadku wpłynie to na dwa konta – Machinery A/C i Cash A/C. Obciążysz to, co wchodzi, a kredytujesz to, co wychodzi, ponieważ oba są prawdziwymi kontami. W tym przypadku Cash wycofuje się z biznesu, więc gotówka zostanie zaksięgowana na konto, a maszyny wchodzą do branży, więc jej klimatyzacja zostanie obciążona. W związku z tym wpisem ogólnym będzie Machinery to Cash A/C.

Przykład 3: Zakupiony towar na kredyt od Smitha o wartości 2000 USD

Zaangażowane kontaNaturaDr./Cr.Wpis do dziennikaKonto zakupówKonto nominalneDebet (koszty)Zakupy A/C DrKonto kredytodawcyKonto osobisteKredyt (dawca)
Do Smitha A/C

Konta, o których mowa, to Smith, wierzyciel i Zakupy A/C. Będziesz musiał obciążyć kosztami, ponieważ Zakupy A/C to konto nominalne, a pieniądze zostaną przelane na konto Smitha, który jest dawcą. W rezultacie konto Smitha zostanie uznane, a konto Zakupów zostanie obciążone.

Przykład 4: Wynagrodzenia wypłacane 5000 USD

Zaangażowane kontaNatura Dr/Cr.Wpis do dziennikaKonto wynagrodzeńKonto nominalneDebet (koszty)Wynagrodzenie A/C Konto DrBankKonto osobisteKredyt (dawca)Do banku A/C

W tym przypadku zaangażowane są dwa konta — Płace A/C i Bank A/C. Ponieważ konto wynagrodzeń jest tylko kontem nominalnym, kwota zostanie obciążona, ponieważ wynagrodzenia są kosztem firmy. Ponieważ jednak konto bankowe należy do firmy osobiście, pieniądze zostaną zaksięgowane na koncie. Wynagrodzenie A/C dla Banku byłoby w tym przypadku standardowym wpisem.

Podsumowując

Do rejestrowania transakcji finansowych w księgach stosuje się wszystkie trzy złote zasady. Dzięki temu firma może zrozumieć, na jakim etapie znajduje się obecnie w zakresie ocen ekonomicznych. Decydenci mogą dokonywać rozsądnych wyborów, uzyskiwać pomoc w kwestiach podatkowych i prawnych, a także więcej dzięki tym dokładnym dokumentom.