4 najlepsze alternatywy Microsoft Access dla użytkowników Linuksa

Microsoft Office jest dostarczany z Microsoft Access, programem do zarządzania bazami danych, którego użytkownicy mogą używać do tworzenia baz danych. Niestety ten program nie działa w systemie Linux. Tak więc ci, którzy niedawno przeszli na Linuksa, ale wymagają solidnego programu bazodanowego, nie mają szczęścia.

Na tej liście omówimy niektóre z najlepszych alternatyw Microsoft Access dla systemu Linux. Pokażemy Ci również, jak je pobrać, i porozmawiamy o niektórych atrakcyjnych funkcjach każdej aplikacji z tej listy.

1. LibreOffice Base

Libre Office Base to w pełni funkcjonalna aplikacja bazodanowa, która ma zaspokajać potrzeby różnych użytkowników i różnych zastosowań. Mianowicie, prowadzenie baz danych zawierających informacje o klientach, stopniach uczniów, programach nauczania, danych o populacji, spisach ludności, danych finansowych i wiele, wiele więcej.

Oczywistym porównaniem Base jest Access Microsoft: autorskie narzędzie bazodanowe o podobnych funkcjach. Narzędzie Microsoftu ma wiele do zaoferowania, ale Base pozostaje konkurencyjny i jest darmowy i open source.

Jeśli szukasz zamiennika Microsoft Access, Base może nie mieć idealnie identycznych funkcji, ale działa w systemie Linux i wykona zadanie!

Godne uwagi funkcje

Base współpracuje z różnymi bazami danych, w tym z niektórymi z najpopularniejszych systemów zaplecza, takich jak MySQL, MariaDB, PostgreSQL i inne.
Aplikacja dobrze integruje się z pakietem biurowym Libre Office.
Obsługa protokołu LDAP.
Potrafi odczytywać pliki bazy danych MS Access.
Łatwy w użyciu interfejs użytkownika, który sprawia, że ​​praca z nim jest prosta, nawet dla przeciętnego użytkownika.

Pobierz – Libre Office Base

Pakiet Libre Office jest standardem w większości (jeśli nie we wszystkich) systemach operacyjnych Linux. Wszystkie ich programy (w tym Base) można znaleźć w systemie preinstalowanym. To powiedziawszy, jeśli nie masz wstępnie zainstalowanego pakietu Libre Office Suite, Więcej informacji na temat instalacji można znaleźć na ich stronie internetowej.

2. Kexi

Kexi jest składnikiem bazy danych pakietu Calligra Office typu open source. Podobnie jak większość aplikacji bazodanowych, ma on obsługiwać różne bazy danych (finansowe, informacje dla studentów itp.). Twórcy twierdzą, że jest to doskonała alternatywa dla Microsoft Access, a ze względu na jego otwarty charakter zawiera przydatny zestaw funkcji (większość które są porównywalne z MS Access) oraz możliwość obsługi wielu typów plików baz danych z różnych programów bazodanowych.

Kexi nie jest jedyną aplikacją na tej liście, która twierdzi, że jest zamiennikiem programu Microsoft Access. Należy jednak zauważyć, że programiści Kexi bardzo ciężko pracują, aby był konkurencyjny. Z tego powodu warto sprawdzić, czy potrzebujesz dobrego narzędzia bazy danych GUI dla systemu Linux.

Godne uwagi funkcje

Pozwala użytkownikom wybierać spośród wielu silników baz danych do użytku w projektach, w tym MySQL, Microsoft SQL Server, MariaDB i wielu innych.
Informacje z bazy danych są przechowywane w jednym pliku, dzięki czemu można je łatwo udostępniać współpracownikom.
„Formularze” Kexi oznaczają, że bazy danych nie są ograniczone tylko do tekstu. Zamiast tego aplikacja zachęca użytkowników do dodawania elementów graficznych, aby zapewnić bogatsze wrażenia.
Dobrze integruje się z resztą pakietu Calligra Office Suite i ma łatwy w obsłudze interfejs użytkownika, który wygląda dobrze w większości systemów operacyjnych.

Pobierz – Kexi

Kexi jest dostarczany z pakietem Caligra Office dla systemu Linux. Chociaż nie jest tak popularny jak Libre Office, niektóre dystrybucje Linuksa oparte na KDE często zawierają go domyślnie.

Nie masz domyślnie skonfigurowanej Calligry? Dowiedz się, jak zainstalować cały pakiet, postępując zgodnie z tym przewodnikiem tutaj.

3. Symphytum

Symphytum to narzędzie do zarządzania bazą danych. Jest open source i działa na MacOS, Linux, Windows, a także ma aplikację mobilną. Twórcy aplikacji nie mówią konkretnie o porównaniu z Accessem. To powiedziawszy, głównym celem Symphytum jest umożliwienie użytkownikom zarządzania i przejmowania kontroli nad swoimi danymi zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Narzędzie bazy danych Symphtum ma kilka doskonałych funkcji, takich jak synchronizacja w chmurze, możliwość dodawania więcej niż tylko tekstu do pól bazy danych, silnik dynamicznego układu bazy danych, który umożliwia użytkownikom przenoszenie i zmienianie danych w locie i nie tylko.

Godne uwagi funkcje

Symphytum obsługuje „synchronizację w chmurze”, co oznacza, że ​​kopia zapasowa danych przechowywanych w bazie danych zostanie utworzona, nawet w przypadku utraty dostępu do komputera.
Funkcja „pól” obsługuje wiele różnych typów wprowadzania danych, takich jak tekst, liczby, data, obrazy i nie tylko.
Symphytum ma towarzyszącą aplikację mobilną, której użytkownicy mogą używać do zarządzania bazami danych w podróży.

Pobierz – Symphytum

Zdobycie aplikacji Symphytum dla systemu Linux wymaga odwiedzając stronę GitHub projektu. Tam znajdziesz informacje, jak sprawić, by działał w twoim systemie operacyjnym. Obecnie obsługują Ubuntu, Arch Linux, AppImage i Snap.

4. Baza Apache OpenOffice

Apache OpenOffice Base jest częścią pakietu biurowego OpenOffice. Narzędzie Base, podobnie jak LibreOffice Base, to program bazodanowy, którego użytkownicy mogą używać do mapowania baz danych w celu śledzenia zamówień klientów, śledzenia faktur, przechowywania danych uczniów, informacji finansowych itp.

Nie jest tajemnicą, że Libre Office Base i OpenOffice Base wydają się być prawie identyczne – mają nawet tę samą nazwę! Cóż, są, ponieważ dwa programy Base (w pewnym momencie) były częścią tego samego projektu.

Przez lata Libre Office Base wyprzedził odpowiednika Open Office, dodając wiele nowych funkcji, poprawiając użyteczność, szybkość programu, zgodność plików i wiele więcej. Mimo to nie jest to jedyny program, a tym, którzy szukają alternatywy dla MS Access, może nie podobać się kierunek, w którym minął.

Jeśli wypróbowałeś wersję Libre Office Base i okazało się, że brakuje jej potrzeb w zakresie bazy danych, daj Apache OpenOffice Base szansę! Nie pożałujesz!

Godne uwagi funkcje

Wsparcie dla popularnych silników baz danych, takich jak MySQL, Adabas D, PostgreSQL i inne.
Dobrze zintegrowany z pakietem aplikacji OpenOffice i działa na wielu platformach.
Dobrze współpracuje z protokołem LDAP. Obsługuje również popularne formaty książek adresowych, takie jak Outlook itp.

Pobierz – Apache OpenOffice Base

Chcesz pobrać Apache OpenOffice Base w systemie Linux? Musisz pobrać najnowszą wersję pakietu biurowego OpenOffice dla systemu Linux. Niestety, większość nowoczesnych systemów operacyjnych Linux nie nosiło swoich pakietów od dłuższego czasu, więc musisz pobrać go bezpośrednio ze strony internetowej dewelopera.

Wniosek

Microsoft Access to przydatne narzędzie, ale nie działa w systemie Linux. Na szczęście społeczność Linuksa pojawiła się i stworzyła doskonałe alternatywy, które mogą wypełnić tę lukę.

x