4 najlepsze pochodne Arch Linuksa do wypróbowania

Każdy, kto używa Linuksa, słyszał o Arch Linux. W przeciwieństwie do wielu dystrybucji Linuksa dostępnych obecnie na rynku. Zamiast dawać użytkownikom określone „doświadczenie”, zachęca do budowania własnego.

Dla wielu ludzi, którzy lubią dostosowywać rzeczy na platformie Linux, ta dystrybucja jest idealna. Mimo to ma pewne wady. Na początek jest to „krwawiący” system operacyjny, a oprogramowanie jest wypychane tak szybko, jak to możliwe (stabilne lub nie). Instalacja może być również żmudna.

Jeśli podoba Ci się idea Arch Linux, dostosowywania i wszystkiego pomiędzy, ale drżysz z budowania własnego systemu operacyjnego i możliwych błędów, rozważ wypróbowanie jednej z wielu dostępnych pochodnych Arch Linux.

1. Manjaro

Jeśli podoba Ci się dostosowywanie, które oferuje Arch Linux, a także szybkość i ogólny system, ale wzdrygasz się przed możliwymi awariami i błędami, możesz zamiast tego sprawdzić Manjaro. Jest to system operacyjny Linux, który używa Arch jako podstawy, ale ma inne podejście. Zamiast wydawać oprogramowanie tak szybko, jak to możliwe, Manjaro pobiera aktualizacje oprogramowania i „czyni je stabilnymi”.

Korzystając z Manjaro, użytkownicy nadal będą mieli dostęp do niesławnego repozytorium użytkowników Arch Linux, a także do popularnego modelu „rolling release”, ale w bezpieczniejszym środowisku. Dowiedz się więcej o systemie operacyjnym tutaj.

2. Antergos

Instalacja Arch Linux może być żmudna i zająć dużo czasu. Użytkownicy muszą zainstalować całe oprogramowanie i skonfigurować je ręcznie. Dla wielu użytkowników jest to dobre, ponieważ uwielbiają kontrolę, która pozwala im budować własny system operacyjny, a efektem końcowym jest niesamowita prędkość. Mimo to, jeśli się spieszysz, budowanie Arch Linux od podstaw może nie być najlepszą opcją.

Dobrą alternatywą dla budowania systemu operacyjnego od podstaw jest po prostu instalacja Antergos. Jest to środowisko dysku / instalatora na żywo, które pozwala użytkownikom instalować Arch Linux z taką samą łatwością jak inne dystrybucje Linuksa (pomyśl o Ubuntu, Linux Mint, Solus itp.).

Najlepszą częścią Antergos jest to, że technicznie nie jest pochodną Arch Linux. W przeciwieństwie do Manjaro, system operacyjny nie stroni od dostarczania użytkownikom aktualizacji oprogramowania w tym samym czasie co Arch. Ponadto nie koncentruje się nadmiernie na własnych źródłach oprogramowania. Zamiast tego otrzymujesz repozytorium oprogramowania Antergos do celów kosmetycznych. W rezultacie użytkownicy mogą łatwo zainstalować Arch Linux bez konieczności zajmowania 2 godzin z dnia.

3. Czakra

Chakra to system operacyjny Linux z bazą Arch Linux, który jest mocno skoncentrowany na dostarczaniu solidnego środowiska pulpitu KDE Plasma. Podobnie jak Manjaro, Chakra odrzuca szybki model wydania oprogramowania, który oferuje Arch Linux na rzecz czegoś znacznie bardziej stabilnego. Nazywają to „zwolnieniem półkolistym”. Chodzi o to, że rdzeń systemu operacyjnego pozostaje stabilny, ale użytkownicy nadal mogą uzyskać najnowsze i najlepsze oprogramowanie. Ma również dostęp do AUR i innych rzeczy, których fani Arch mogliby oczekiwać.

Ponieważ Chakra jest zbudowana na pulpicie KDE i jego technologiach, użytkownicy nie są w stanie w ogóle zainstalować oprogramowania GTK +. Samo to może wyłączyć niektórych użytkowników. Mimo to, jeśli szukasz solidnego doświadczenia z Plazmą, z bazą Arch Linux, Chakra to świetny wybór.

4. Arch Bang

Szukasz lekkiej konfiguracji pulpitu w Arch Linux, ale nie jesteś zadowolony z dostępnych opcji? Rozważ instalację Arch Bang zamiast. W swej istocie Arch Bang jest silnie inspirowany nieżyjącym już projektem Crunch Bang Linux, z podobnym celem. Jedyną prawdziwą różnicą jest to, że zamiast bazy Debiana Arch Bang używa Arch Linux.

Projekt obraca się wokół menedżera okien Openbox, tint2 i innych lekkich narzędzi. To sprawia, że ​​jest idealny dla fanów Arch Linux, którzy mają starzejące się komputery PC z ograniczonymi zasobami sprzętowymi, ale chcą ładnie wyglądającej, nowoczesnej konfiguracji.

Korzystanie z Arch Bang oznacza uzyskanie krwawego Arch Linux, ponieważ dystrybucja nie obsługuje własnego oprogramowania. W rdzeniu systemu operacyjnego nie ma żadnych prawdziwych zmian. Prawdziwe losowanie jest dla użytkowników, którzy próbowali (bez powodzenia) osiedlić się w środowisku graficznym i chcą spróbować czegoś nowego.

Wniosek

Systemy operacyjne oparte na Arch Linux są świetne dla tych, którzy chcą wypróbować, jak to jest korzystać z Arch bez żadnego ryzyka. Korzystają z niestabilnego, a czasem bardzo błędnego systemu operacyjnego i sprawiają, że jest bezpieczny. Jeśli kiedykolwiek byłeś ciekawy Arch, wypróbuj jeden z tych systemów operacyjnych.

x