4 najlepsze pochodne Debian Linux do wypróbowania

System operacyjny Debian Linux jest jedną z najstarszych dystrybucji Linuksa w historii. Jest bardzo wpływowy i używany jako podstawa w niektórych z najbardziej znanych systemów operacyjnych Linux.

Ze względu na wpływ Debiana na przestrzeni lat pojawiło się wiele pochodnych. Te rozwiązania uboczne Debiana zapożyczają podstawową filozofię projektu, ale dodają nowe elementy, takie jak skupienie się na bezpieczeństwie, łatwości użytkowania itp. Istnieje wiele spin-offów Debiana Linux. Właśnie z tego powodu zdecydowaliśmy się wymienić te najlepsze. Oto cztery najlepsze pochodne Debiana do wypróbowania!

1. Ubuntu

Ubuntu Linux, najsłynniejsza pochodna Debiana (oparta na testach Debiana), to nowoczesny system operacyjny Linux, który często się aktualizuje. Jest wspierany przez Canonical LTD, firmę z siedzibą w Wielkiej Brytanii i jest powszechnie znany z łatwego w użyciu narzędzia do instalacji sterowników, szerokiej dostępności oprogramowania i dostosowanych „smaków” Ubuntu, które prezentują wszystkie znane środowiska graficzne Linuksa, takie jak XFCE4, LXQt , Budgie, Gnome Shell, Mate i KDE Plasma 5.

Nie jest tajemnicą, że system operacyjny Ubuntu jest najpopularniejszą dystrybucją Linuksa na świecie (przynajmniej dla konsumentów). Jeśli wypróbowałeś Debiana i odkryłeś, że nie lubisz niektórych aspektów, ta dystrybucja jest idealną pochodną, ​​na którą możesz się przenieść.

Pobierz – Ubuntu

Aby pobrać najnowszą wersję systemu Ubuntu Linux lub wersję systemu operacyjnego Long Term Support, jeśli wolisz coś bardziej stabilnego, przejdź na stronę Ubuntu.com. Kiedy już znajdziesz się na oficjalnej stronie, poszukaj przycisku „Pulpit” i wybierz go.

Na stronie Ubuntu na pulpicie zobaczysz informacje o różnych plikach do pobrania dla Ubuntu. Wybierz ten, którego chcesz użyć, aby rozpocząć pobieranie.

Należy zauważyć, że na Ubuntu.com będziesz mógł pobrać standardowe, waniliowe wydanie Ubuntu na komputery. Jednak nie jest to jedyne miejsce, w którym można pobrać Ubuntu, ponieważ każdy dedykowany spin (Ubuntu Mate, Xubuntu, Lubuntu, Ubuntu Kylin Ubuntu Budgie, Ubuntu Studio i Kubuntu) również ma swoje strony.

Ze względu na to, że jest tak wiele wydań Ubuntu dostępnych do pobrania, oto krótka lista linków. Kliknij dowolny z poniższych linków, a znajdziesz informacje o każdym smaku!

2. PureOS

PureOS, oparty na Debian Testing, jest dystrybucją Linuksa, która mocno koncentruje się na filozofii open source i prywatności swoich użytkowników.

W przeciwieństwie do innych odgałęzień Debiana, PureOS nie dostarcza obrazów systemu operacyjnego z różnymi interfejsami pulpitu. Zamiast tego ich główną ofertą jest Gnome Shell i środowisko graficzne Gnome 3.

System operacyjny PureOS oferuje Debiana w pięknej, nowoczesnej skórze z kilkoma doskonałymi funkcjami prywatności i otwartymi źródłami, co czyni go doskonałym dodatkiem do tej listy.

Pobierz – PureOS

System operacyjny PureOS można pobrać z oficjalnej strony internetowej PureOS. Aby otrzymać kopię tej dystrybucji Linuksa dla siebie, przejdź do pureos.net, poszukaj strony „Pobieranie” i kliknij ją.

Po wybraniu strony „Pobieranie” zostaniesz przeniesiony na nową stronę, na której możesz pobrać najnowszą wersję PureOS w formacie ISO. Dodatkowo na tej stronie programiści wyjaśniają wymagania systemowe niezbędne do uruchomienia PureOS oraz jak utworzyć rozruchowy dysk USB.

3. SolydXK

SolydXK (technicznie SolydX i SolydK) to system operacyjny oparty na Debianie Linux. Jego głównym celem jest zapewnienie eleganckiej, nowoczesnej wersji Linuksa z naciskiem na stabilność programu. Są tak surowe, że często wykluczają aplikacje, które łamią tę zasadę.

System operacyjny SolydXK występuje w dwóch wersjach: X i K. X oznacza XFCE i jest uważany za lżejszą, smuklejszą edycję, podczas gdy K (KDE Plasma) to fantazyjne, przyjemne dla oka wydanie.

Jednym z głównych powodów, dla których użytkownicy wybierają Debiana, jest stabilność; wiedzą, że kiedy go użyją, wszystko będzie działać bez względu na wszystko. SolydXK z dumą przyjmuje tę mentalność, w wyniku czego jest to jedna z najprawdziwszych pochodnych Debiana.

Pobierz – SolydXK

Jak wspomniano wcześniej, system operacyjny SolydXK jest dostępny w dwóch różnych wersjach: SolydX (XFCE) i SolydK (KDE). Aby użyć jednego z tych systemów operacyjnych, musisz odwiedzić ich witrynę internetową. Następnie wybierz link „Pobrane” u góry.

Na stronie „Pliki do pobrania” programiści SolydXK opisują, skąd można pobrać wersję ISO swojego systemu operacyjnego. Oprócz tego wymieniają również sposób tworzenia bootowalnego USB z wiersza poleceń, co jest przydatne.

4. antiX

AntiX to lekki system operacyjny oparty na Debianie dla starszych komputerów. Jest dostarczany z niestandardowym środowiskiem graficznym antiX Magic, które obiecuje być znacznie lżejsze niż tradycyjne środowiska graficzne.

System operacyjny rezygnuje z tradycyjnego systemu inicjującego Systemd, który wielu użytkowników może być denerwujący. Mimo to brak Systemd pomaga antyX szybciej wyprzedzić wiele innych lekkich pochodnych Debiana.

Ten system operacyjny ma wiele celów, ale największym z nich jest zapewnienie systemu operacyjnego, który jest stabilny i może ożywić starsze, starzejące się komputery. Tak więc, jeśli masz starzejący się komputer i chcesz wypróbować nowy system operacyjny Linux, sprawdź antiX!

Pobierz – antiX

Dystrybucja antiX Linux jest dostępna do pobrania w formie ISO online. Aby zdobyć system operacyjny, przejdź do strony antixlinux.comi kliknij przycisk „Pobierz” na stronie.

Po wybraniu opcji „Pobierz” zostanie wyświetlona ogromna lista linków lustrzanych posortowanych według kraju. Przejrzyj listę i pobierz wydanie z lustra znajdującego się najbliżej kraju, w którym mieszkasz.

Wniosek

Debian to doskonały system operacyjny, ale niektórzy mogą mieć trudności w użyciu ze względu na przestarzały instalator, stare technologie i powolny harmonogram aktualizacji. Jeśli chciałeś wypróbować Debiana, ale zniechęciły Cię te fakty dotyczące systemu operacyjnego, wypróbuj jedną z tych fantastycznych pochodnych!

x