Udostępnij teraz w social media:

Protokół FTP od dawna jest odkładany na rzecz bardziej nowoczesnych rozwiązań do przesyłania plików. Jednak protokół przesyłania plików jest nadal przydatny, szczególnie dla użytkowników Linuksa, ponieważ wiele projektów nadal hostuje pliki na FTP, więc potrzebny jest dobry klient. Na tej liście omówimy niektórych z najlepszych klientów FTP dla systemu Linux. Omówimy również, jak je zdobyć, a także niektóre z najlepszych funkcji, które mają do zaoferowania.

1. FileZilla

FileZilla jest obecnie najbardziej znanym i najpopularniejszym klientem FTP. Są szanse, że w 2019 roku, jeśli chcesz przesyłać pliki przez protokół przesyłania plików, użyłeś go.

Jeśli chodzi o klientów FTP w systemie Linux, FileZilla jest tam, gdzie jest. Obsługuje wszystkie główne systemy operacyjne (MacOS, Linux, Windows, BSD) i pozwala użytkownikom dodawać połączenia proxy, wbudowane funkcje bezpieczeństwa i nie tylko. H

Protokół FTP nie jest już tak popularny, jak kiedyś. Jeśli jednak używasz Linuksa i potrzebujesz dobrego klienta, wybierz FileZilla!

Godne uwagi funkcje

Funkcja „Quick-connect” umożliwia użytkownikom łączenie się bez manipulowania oknem tworzenia konta.
Wsparcie dla popularnych protokołów FTP, takich jak FTP, FTPS, SFTP.
Interfejs użytkownika z zakładkami oznacza, że ​​tworzenie wielu połączeń jest dziecinnie proste.
Filtry nazw plików umożliwiają użytkownikom szybkie sortowanie w poszukiwaniu określonych plików.
Obsługa połączeń proxy HTTP / 1.1, SOCKS5 i FTP.
Posiada kreator konfiguracji sieci, który jest przydatny dla nowych użytkowników.
Dzięki FileZilla użytkownicy mogą wznowić zatrzymane pobieranie dużych plików (o rozmiarze mniejszym niż 4 GB).

Sprawdź -   Jak zapisywać strumienie Twitch na później w systemie Linux

Pobierz – FileZilla

Klient FTP FileZilla to aplikacja dla wielu osób, które chcą połączyć się z serwerami FTP. Nic więc dziwnego, że każda dystrybucja Linuksa zawiera aplikację w swoim repozytorium oprogramowania.

Aby FileZilla działała na twojej dystrybucji Linuksa, sprawdź Pkgs.org. Wyświetli listę nazw pakietów dla różnych systemów operacyjnych. Będzie również zawierać instrukcje, jak go uruchomić.

2. lftp

Lftp to aplikacja FTP dla systemów Linux i Mac. Jest darmowy i open source i działa w wierszu poleceń. Jest bardzo wszechstronny, bardzo konfigurowalny i może przesyłać pliki z wielu różnych protokołów oprócz FTP / SFTP, takich jak BitTorrent, HTTP, HTTPS, FTPS, HFTP i fish.

Narzędzie FTP z wiersza poleceń może wydawać się trochę za dużo dla większości użytkowników Linuksa (szczególnie początkujących), ale ze względu na jego szaloną zdolność do pracy z wieloma protokołami przesyłania plików wyróżnia się na tle innych!

Godne uwagi funkcje

Oprócz przesyłania plików przez wiele protokołów FTP, lftp może być również używany do pobierania plików BitTorrent, HTTP / HTTPS i fish.
Częściowe wsparcie dla WebDAV.
Lftp może automatycznie ponownie połączyć się z utraconymi połączeniami, aby wznowić pobieranie.
Obsługa proxy SOCKS i proxy HTTP.
Funkcja zakładek umożliwia użytkownikom śledzenie plików i połączeń FTP.
Lftp może łączyć się przez IPv6 dla połączeń FTP. Obsługuje również połączenia IPv6 dla HTTP.

Lftp to jedno z najpopularniejszych narzędzi FTP wiersza poleceń w systemie Linux. Z tego powodu łatwo jest uruchomić aplikację w prawie każdym systemie operacyjnym Linux, po prostu sprawdzając menedżera pakietów.

Sprawdź -   Jak zainstalować motyw ikon OieIcons w systemie Linux

Więcej informacji na temat instalacji Lftp można znaleźć na jego stronie pod adresem Pkgs.org.

3. Menedżer plików Nautilus

Menedżer plików Nautilus jest domyślną przeglądarką plików dla pulpitu Gnome Shell. Jest zgrabny, minimalistyczny i nowoczesny. Chociaż pomimo minimalistycznego wyglądu aplikacja ma mnóstwo przydatnych funkcji, w tym możliwość łączenia się z serwerami zewnętrznymi, takimi jak FTP, SMB, NFS i wiele innych.

Łączenie się przez FTP jest obecnie rzadkością. Tak więc, jeśli jesteś użytkownikiem Linuksa i chcesz dobrego menedżera plików, który podwaja się jako okazjonalny klient FTP, daj Nautilusowi szansę!

Godne uwagi funkcje

Nautilus może łączyć się przez różne protokoły FTP w menedżerze plików. Może również łączyć się z innymi folderami, takimi jak udziały Samby, serwery Network File System, WebDAV, AppleTalk i inne.
System zakładek Nautilusa oznacza, że ​​użytkownicy mogą zapisywać połączenia na serwerach FTP na pasku bocznym.
Funkcja „zapamiętaj” w Nautilusie umożliwia użytkownikom zapisywanie danych logowania FTP na zawsze, aby zaoszczędzić czas, zamiast ponownego ich wprowadzania w kółko w celu uzyskania dostępu.

Pobierz – Nautilus

Nie ma potrzeby pobierania Nautilusa. Zamiast tego po prostu zainstaluj środowisko graficzne Gnome Shell lub takie jak Budgie, które korzysta z menedżera plików. Alternatywnie, przełącz się na Fedorę, Ubuntu lub inny system operacyjny Linux, który używa Gnome jako domyślnego pulpitu.

Aby dowiedzieć się, jak zdobyć Gnome Shell, sprawdź Gnome.org.

4. Menedżer plików Dolphin

Dolphin File Manager to domyślne narzędzie do zarządzania plikami dla środowiska graficznego KDE Plasma 5. To doskonałe narzędzie, które jest powszechnie znane ze swojego zaawansowania i możliwości dostosowania.

Sprawdź -   Jak grać w Battlefield 1 w systemie Linux

Podobnie jak wszystkie menedżery plików, Dolphin może łączyć się z serwerami zewnętrznymi, takimi jak FTP (wraz z innymi protokołami przesyłania plików). Z tego powodu jest doskonałym klientem dla twoich potrzeb FTP, szczególnie jeśli jesteś na pulpicie KDE Plasma 5.

Godne uwagi funkcje

Oprócz obsługi FTP, menedżer plików Dolphin obsługuje połączenia z innymi typami serwerów plików, w tym Sambą, serwerami sieciowego systemu plików i wieloma innymi.
Dzięki „miejscom” w Dolphinie, użytkownicy mogą zapisywać zdalne połączenia FTP na później, zamiast konieczności ponownego wpisywania adresów IP w celu ponownego połączenia.

Pobierz – Dolphin

Dolphin to domyślny menedżer plików dla pulpitu KDE Plasma 5, więc nie ma potrzeby wchodzenia na specjalną stronę internetową, aby go pobrać, zanim zaczniesz go używać. Zamiast tego pobierz środowisko graficzne KDE Plasma 5 na komputer z systemem Linux. Lub przełącz się na Kubuntu, KDE Neon lub inny system operacyjny Linux, który używa KDE Plasma 5 jako domyślnego środowiska graficznego.

Aby uzyskać więcej informacji, jak to zrobić, odwiedź KDE.org.

Wniosek

W 2019 roku FTP może wydawać się martwy, ale nadal jest bardzo żywy. Nadal jest używany do pobierania obrazów systemu operacyjnego Linux, plików pakietów programów i kodu źródłowego.

Terminal Linux może obsługiwać przesyłanie plików i połączenia FTP. Mimo to nadal dobrym pomysłem jest zainstalowanie klienta, takiego jak jedno z narzędzi z tej listy, aby wykonywać bardziej zaawansowane operacje.