4 Smarthome Hubs, o których nigdy nie słyszałeś (i dlaczego nie powinieneś ich używać)

Huby są często kręgosłupem smarthome i możesz wybierać z obszernej listy producentów hubów. Ale nie wszystkie smarthomy są równe i nie wszystkie są warte rozważenia. Oto kilka do pominięcia.

Smart Huby łączą ze sobą swoje urządzenia

Pierwszą rzeczą, której powinieneś się nauczyć w przypadku smarthomów, jest to, że nie ma jednego standardu komunikacji między urządzeniami smarthome. Niektóre inteligentne urządzenia używają Z-Wave, niektóre Zigbee, a inne używają obu Bluetooth lub Wi-Fi. Jeśli chcesz, aby inteligentne światło Z-Wave współpracowało z gniazdem Wi-Fi, potrzebujesz czegoś, co wypełni tę lukę. W tej chwili inteligentne centra są jednym ze sposobów spełnienia tej roli.

Wink i SmartThings to dobrze znane inteligentne koncentratory, ale istnieje wiele innych opcji o różnych funkcjach. Podczas gdy niektóre z tych alternatyw mogą być w porządku, innych nie należy umieszczać w domu. Mogą nie pozostać w pobliżu przez dłuższy czas lub mogą nie być kompatybilne z wystarczającą liczbą urządzeń smarthome.

Iris By Lowe’s to opuszczone centrum

Iris autorstwa Lowe's Hub

Nawet produkty dużych firm zawodzą, a Iris by Lowes nie jest wyjątkiem. Iris mogła być jednym z najwcześniejszych dostępnych inteligentnych hubów, po raz pierwszy uruchomiona w 2012 roku, ale mimo że była wystarczająco kompetentna i wspierana przez Lowe’s, nigdy nie wystartowała. Popełniono błędy, w tym abonament w wysokości 10 USD miesięcznie na funkcjonalność innych centrów oferowanych za darmo i brak wsparcia dla wielu użytkowników – w końcu sklep ze sprzętem chciał się wycofać.

Lowe po raz pierwszy ogłosił, że chce znaleźć nabywcę, który przejmie linię produktów Iris, ale później dokonał przeglądu i zdecydował się na pełne wyłączenie. Huby Iris nie będą działać po 31 marca 2019 r. Nie znajdziesz ich już w sklepach Lowe’s, ale jeśli zobaczysz je na rynku wtórnym, powinieneś zdać.

Securifi wycisza radio podczas aktualizacji

Koncentrator Securifi Almond 3

Securifi istnieje od kilku lat i zawsze składał wysokie obietnice. Jego urządzenie Almond 3S będzie zawierało zarówno funkcje routera kratowego, jak i inteligentnego koncentratora, a także obiecaną integrację z Alexa, Google Home, IFTTT, Philips Hue i innymi. Problem w tym, że była to obietnica ostatecznego projektu od lat.

Ostatnia aktualizacja Securifi dotycząca produktu nadeszła za pośrednictwem Świergot obiecujące zakończenie było blisko w kwietniu 2018 r. Oferuje Almond 3, ale opisuje to jako router światło księżyca jako inteligentne centrum. Użytkownicy forów Securifi narzekali na plik brak aktualizacji oprogramowania aby rozwiązać istniejące problemy. Twoja konfiguracja smarthome może się zepsuć i nic nie możesz na to poradzić. Dlatego najlepszym krokiem, jaki możesz zrobić, jest unikanie produktu, który ma już wątpliwą historię.

Insteon używa protokołu niezależnego od Z-Wave i ZigBee

Insteon Hub

Za 80 USD Insteon oferuje konkurencyjne cenowo centrum, które oferuje imponującą liczbę integracji. Insteon będzie współpracować z termostatem Nest, Google Home, Amazon Echo i koncentratorem Logitech Harmony. Jeśli Twój dom jest duży, Insteon nadal będzie działał dobrze, ponieważ urządzenia Insteon tworzą sieć kratową, aby zwiększyć ich zasięg.

Jeśli w tym momencie zastanawiasz się, dlaczego Insteon utworzył tę listę, wskazówką jest sformułowanie „Urządzenia Insteon” powyżej. Zamiast używać ZigBee lub Z-Wave (lub obu, jak robi to większość inteligentnych koncentratorów), Insteon opiera się na własnym zastrzeżonym protokole. Chociaż ma zalety, takie jak obsługa dwóch pasm, wadą jest to, że można używać tylko urządzeń stworzonych dla koncentratora Insteon.

Ta lista jest mniejsza niż Zigbee lub Z-Wave, więc wkładasz wszystkie swoje jajka do jednego koszyka i ograniczasz liczbę jaj, które możesz mieć w tym samym czasie. Lepszą opcją jest wybór inteligentnego koncentratora, który obsługuje zarówno Zigbee, jak i Z-Wave, aby maksymalnie zwiększyć Twoje możliwości.

Brama Trådfri jest przeznaczona wyłącznie do oświetlenia IKEA

Urządzenie Trådfri Gateway

IKEA zaskoczyła świat, gdy ogłosili skok do świata smarthome. Szybko zapowiedział światła, a następnie włącznik światła, jednostkę ściemniacza i bramę do sterowania zewnętrznego. Ostatecznie IKEA dodała inteligentną wtyczkę, obsługę Alexa i Siri.

Dla porównania, ceny Trådfri są podobne lub tańsze niż inne inteligentne produkty żarówek (zwłaszcza w porównaniu do Philips Hue), ale to pozostaje ich jedyna zaleta. Oprócz oferowania tylko białych żarówek, bramka obsługuje tylko niewielki zestaw urządzeń IKEA i nie współpracuje dobrze z innymi systemami. Jeśli chcesz użyć zamka lub czujnika Z-Wave lub Zigbee, nadal będziesz potrzebować innego koncentratora. Więc lepiej pomiń Trådfri całkowicie.

Niestety, istnieje już zbyt wiele hubów i czasami wydaje się, że ta lista nie przestanie rosnąć. Jeśli więc rozważasz rozpoczęcie inteligentnego domu, przyjrzyj się bliżej swoim wyborom, rozważ korzyści i wady każdego urządzenia. Jeśli jesteś rozsądny w swoich wyborach, niedrogi smarthome przedmioty istnieją. Ale uważaj, aby nie zejść ścieżką, która zmusi cię do wycofania się i rozpoczęcia od nowa.

x