4 typy złączy IEM i czym się różnią

Najważniejsze aspekty słuchawek dokanałowych

  • Złącza stosowane w słuchawkach dokanałowych (IEM) występują w kilku wariantach, takich jak 2-pinowe, MMCX, 4-pinowe oraz 7-pinowe. Każde z nich ma swoje mocne i słabe strony, jeśli chodzi o trwałość, możliwość personalizacji i kompatybilność.
  • Chociaż materiały, z których wykonane są kable w słuchawkach dokanałowych, są często przedmiotem dyskusji wśród audiofilów, to jednak kluczowy wpływ na jakość dźwięku ma przetwornik umieszczony wewnątrz słuchawki.
  • Kształt samego złącza nie ma istotnego znaczenia dla jakości generowanego dźwięku. Najważniejszą rolę odgrywa przetwornik. Wybór słuchawek IEM jest kwestią indywidualnych preferencji i zaleceń innych użytkowników.

Świat audio jest fascynujący, ale też pełen zawiłości. Mimo że większość osób preferuje bezprzewodowe słuchawki douszne, wielu pasjonatów dźwięku wciąż ceni sobie wysoką jakość dźwięku oferowaną przez słuchawki przewodowe, w tym monitory dokanałowe (IEM).

Oprócz odłączanych kabli, słuchawki IEM posiadają różne rodzaje złączy. Najczęściej spotykane są cztery typy złączy, dlatego warto poznać ich zalety i wady.

Czym są słuchawki IEM?

Monitory dokanałowe, czyli IEM, to słuchawki, które umieszcza się w kanale słuchowym, a nie w uchu zewnętrznym. Ich konstrukcja zapewnia szczelne przyleganie, izolując od hałasów z zewnątrz i dostarczając wysokiej jakości dźwięk. Początkowo IEM były specjalnie dopasowywane do potrzeb muzyków i artystów, którzy potrzebowali wyraźnie słyszeć swój głos podczas występów na żywo.

Dlaczego warto używać odłączanych kabli?

Źródło obrazu: Jozue Valor

W odróżnieniu od standardowych słuchawek przewodowych, modele IEM posiadają gniazda umożliwiające podłączenie i odłączenie kabli. Daje to możliwość personalizacji, poprzez użycie akcesoriów od innych producentów, takich jak moduły Bluetooth czy kable wykonane z różnych materiałów, np. miedzi, srebra lub złota.

W środowisku audiofilów często toczy się dyskusja na temat tego, czy różne materiały kabli mają wpływ na jakość dźwięku. Jest to jednak temat na osobną rozważania.

W kwestii złączy IEM nie ma jednego obowiązującego standardu, więc poszczególne marki stosują własne rozwiązania. Z tego powodu, jeśli planujesz zakup kabli od innego producenta, upewnij się, że będą one kompatybilne z Twoimi słuchawkami.

1. 2-pinowe złącza IEM

Złącza 2-pinowe są prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionym typem, szczególnie w tańszych monitorach dousznych. Występują w dwóch rozmiarach: 0,75 mm i 0,78 mm. Zapewniają pewne połączenie, ponieważ ich konstrukcja ogranicza możliwość przesuwania. Nie posiadają jednak żadnego mechanizmu blokującego i trzymają się głównie dzięki tarciu.

Niektórzy użytkownicy narzekają, że w złączach 2-pinowych pot może czasem dostać się do wnętrza słuchawek, szczególnie jeśli są one słabej jakości. Niektórzy producenci, aby temu zapobiec, stosują plastikowe lub żywiczne tuleje na pinach kabla, co zwiększa tarcie i uszczelnia połączenie.

Na przykład, 2-pinowe złącza QDC mają zaokrągloną tuleję, którą podłącza się do zaokrąglonego gniazda wystającego ze słuchawki. Natomiast złącza 2-pinowe NX7 lub TFZ mają kwadratową tuleję, którą wkłada się do kwadratowego gniazda – podobnie jak w popularnym modelu Blon BL03. Wybór rodzaju połączenia przypomina zabawę z różnymi kształtami.

2. Złącza MMCX IEM

Innym często spotykanym typem złącza jest MMCX (mikrominiaturowe koncentryczne). Można je spotkać w słuchawkach IEM firm Shure lub Audio Technica. Zamiast pinów złącza te mają cylindryczną dyszę i mechanizm blokujący, który zatrzaskuje się w gnieździe, wydając charakterystyczne kliknięcie.

Wielokrotne podłączanie i odłączanie może z czasem osłabić trwałość złącza. Im luźniejsze się stanie, tym łatwiej będzie przypadkowo odłączyć kabel.

W przeciwieństwie do złączy 2-pinowych, MMCX można obracać w gnieździe, co umożliwia noszenie kabla na dwa sposoby: nad uchem i wokół niego lub zwisając jak w tradycyjnych słuchawkach dousznych. Złącza MMCX są częściej spotykane w droższych modelach IEM, jednak wielu użytkowników uważa, że złącza 2-pinowe są lepsze.

3. 4-pinowe złącza IEM

Złącza 4-pinowe są mniej popularne niż MMCX i występują głównie w słuchawkach IEM firm JH Audio lub Astell&Kern. Często można zobaczyć artystów scenicznych korzystających z tego typu złączy. Aby podłączyć złącze 4-pinowe, należy wcisnąć wtyczkę do gniazda i dokręcić kołnierz zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Aby je odłączyć, należy wykonać te czynności w odwrotnej kolejności.

Wyjątkową cechą tych złączy jest to, że niektóre modele wyposażone są w panel tłumika basów umieszczony na kablu. Za pomocą specjalnego narzędzia, użytkownik może ręcznie regulować poziom basów w słuchawkach, dopasowując je do swoich preferencji.

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, dostępne są również adaptery, które pozwalają na zmianę złączy 4-pinowych na 2-pinowe, co umożliwia jeszcze większą personalizację. Można na przykład skorzystać z adapterów regulowanych kapsuł basowych JH Audio firmy Słuchawki, które posiadają wbudowany tłumik basów.

4. 7-stykowe złącze IEM

Złącza 7-pinowe to najrzadszy typ i można je znaleźć tylko w niektórych modelach słuchawek IEM firmy JH Audio. Podłącza się je podobnie jak złącza 2-pinowe lub MMCX, czyli wtykając wtyczkę do gniazda. Aby je odłączyć, wystarczy ją wyciągnąć.

Podobnie jak złącza 4-pinowe, w niektórych modelach 7-pinowe złącza również wyposażone są w tłumik basów, choć są one droższe. Jeżeli Twoje słuchawki mają takie złącza, należy zachować ostrożność podczas ich podłączania i odłączania, ponieważ wygięcie któregokolwiek z małych styków uniemożliwi dalsze korzystanie z kabla.

Czy kształt złącza IEM ma znaczenie?

Nie bardzo. Na jakość dźwięku w słuchawkach większy wpływ ma typ zastosowanego przetwornika niż materiał kabla czy kształt złącza. To właśnie przetwornik wykonuje większość pracy.

Warto pamiętać, że różne typy przetworników lepiej radzą sobie z różnymi częstotliwościami dźwięku. Na przykład przetworniki dynamiczne dobrze generują basy, a przetworniki armaturowe lepiej radzą sobie z wyższymi częstotliwościami (wysokie tony), co pozwala na dokładniejsze odwzorowanie wokalu.

Z tego powodu niektóre monitory douszne wyposażone są w różne typy przetworników, np. połączenie dynamicznego i armaturowego. Ma to na celu zapewnienie bardziej zrównoważonej charakterystyki dźwięku, dostosowanej do różnych preferencji.

Źródło obrazu: Jozue Valor

Fakt, że złącza 4-pinowe i 7-pinowe można znaleźć tylko w drogich słuchawkach IEM, dostrojonych przez doświadczonych inżynierów dźwięku, może mylnie sugerować, że złącza mają duży wpływ na jakość dźwięku. W rzeczywistości to przetworniki w tych IEM są po prostu lepszej jakości. Stąd bierze się lepsza jakość dźwięku.

Przy zakupie słuchawek IEM nie ma gwarancji, że będą one idealnie brzmiały dla każdego. Odbiór dźwięku jest bardzo indywidualny. Na szczęście w serwisie YouTube można znaleźć wiele recenzji różnych modeli słuchawek IEM. Warto też skorzystać z forów internetowych, gdzie inni audiofile chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami.

Zawiłości świata monitorów dousznych

Rozróżnienie między różnymi rodzajami słuchawek IEM i ich złączy może być przytłaczające. Dlatego przygotowaliśmy tabelę podsumowującą różne złącza, omówione powyżej.

Typ złącza

Zalety

Wady

2-pinowe

  • Najpopularniejsze i stosunkowo tanie
  • Pewne dopasowanie dzięki tarciu
  • Szeroka kompatybilność z akcesoriami
  • Z czasem mogą się poluzować
  • Brak mechanizmu blokującego
  • Pot może dostać się do wnętrza słuchawki

MMCX

  • Mechanizm blokujący zapewniający pewne połączenie
  • Możliwość obracania zapewnia elastyczność noszenia
  • Często spotykane w droższych modelach IEM
  • Zużywają się przy wielokrotnym podłączaniu/rozłączaniu
  • Małe części są podatne na uszkodzenia

4-pinowe

  • Umożliwiają regulację basu za pomocą tłumika
  • Duże możliwości personalizacji dzięki adapterom
  • Mniej powszechne, ograniczone opcje akcesoriów
  • Najdroższy typ złącza

7-pinowe

  • Umożliwiają regulację basu
  • Można je znaleźć w wysokiej klasy słuchawkach IEM
  • Bardzo rzadkie, najmniejszy wybór akcesoriów
  • Kołki łatwo się wyginają

Monitory douszne to produkt niszowy, przeznaczony dla inżynierów dźwięku, artystów, wykonawców na żywo i audiofilów. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z wysokiej jakości dźwiękiem, warto porozmawiać z innymi entuzjastami i poprosić o poradę w sprawie wyboru pierwszej pary IEM.

Słuchawki IEM ze złączami 2-pinowymi łatwiej jest dostosować, ponieważ większość akcesoriów innych producentów jest z nimi kompatybilna. Należy jednak pamiętać, że na jakość dźwięku w większym stopniu wpływa przetwornik umieszczony w słuchawce, niż złącza czy materiał kabla.