01/20/2022

5 alternatyw dla przeglądarki Firefox o otwartym kodzie źródłowym dla użytkowników systemu Linux

Udostępnij teraz w social media:

Mozilla Firefox to doskonała przeglądarka internetowa typu open source, być może jedno z najlepszych narzędzi na całej platformie Linux. Mimo to przeglądarka Firefox dodaje coraz więcej funkcji, a te nowe dodatki nie są dla wszystkich. Jeśli szukasz otwartej alternatywy dla Firefoksa w systemie Linux, mamy Cię w zasięgu. Oto 5 alternatyw dla przeglądarki Firefox typu open source dla użytkowników systemu Linux.

1. Przeglądarka Otter

Otter Browser to projekt przeglądarki internetowej, który ma na celu utrzymanie starego projektu Opera przy życiu. Jest open source i obsługuje wiele starych funkcji, które wszyscy kochali w Operze 12.x, w tym notatki, znakomity menedżer zakładek i wiele więcej.

Ogólnie rzecz biorąc, Otter nie jest tak imponujący jak coś takiego jak Firefox, ponieważ jest to mniejszy projekt. Jeśli jednak szukasz konkurencyjnej otwartej przeglądarki, wypróbuj ją!

Godne uwagi funkcje – przeglądarka Otter

Otter Browser to nowy projekt i dawno temu użytkownicy, którzy chcieli go przetestować, musieli pobrać AppImage. Cóż, już tak nie jest, ponieważ obecnie większość dystrybucji Linuksa ma go w swoich repozytoriach oprogramowania.

Aby zdobyć Wydrę, sprawdź Pkgs.orgi przejrzyj listę pakietów, aby znaleźć taki, który działa w Twoim systemie operacyjnym. Lub zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym instalacji Otter w systemie Linux.

Ściągnij

Wbudowany menedżer haseł do bezpiecznego zapamiętywania haseł do witryn internetowych.
Zintegrowany bloker reklam do filtrowania niechcianych reklam i treści.
Funkcja szybkiego wybierania podobna do Opery umożliwia użytkownikom szybkie odwiedzanie ulubionych witryn.
Obsługa gestów myszy.

2. Przeglądarka Midori

Jednym z największych problemów z obecną iteracją Firefoksa jest to, że może on działać na komputerach ze skromnymi specyfikacjami sprzętowymi. Wydajność w Firefoksie to ogromny problem, a programiści są tego świadomi i starają się ją ulepszać z każdym wydaniem, ale dla niektórych te ulepszenia nie wystarczą.

Sprawdź -   Co to jest phishing połączeń głosowych i jak się chronić

Jeśli masz dość tego, jak ciężki jest Firefox na twoim komputerze z systemem Linux, z przyjemnością dowiesz się o przeglądarce Midori. Jest to lekka przeglądarka typu open source o minimalistycznym wyglądzie, która zapewnia wykorzystanie jak najmniej zasobów.

Godne uwagi funkcje – przeglądarka Midori

Wbudowany bloker reklam odfiltrowuje niechciane treści ze stron internetowych.
Funkcja historii formularzy zapamiętuje wcześniej wprowadzone formularze, aby przyspieszyć proces wypełniania formularzy w przyszłości.
Obsługa przeglądania prywatnego.

Ściągnij

Midori jest popularnym wyborem, jeśli chodzi o lekkie przeglądarki w systemie Linux, więc nie jest zaskoczeniem, że aplikacja jest szeroko dostępna w większości nowoczesnych dystrybucji Linuksa za pośrednictwem repozytorium oprogramowania. Aby zainstalować aplikację w systemie Linux, wyszukaj „Midori” w instalatorze oprogramowania. Możesz też zapoznać się z naszym przewodnikiem dotyczącym instalacji Midori w systemie Linux.

3. Odważny

Fundacja Mozilla stara się szanować prywatność użytkowników w przeglądarce Firefox. W większości wykonują dobrą robotę z prywatnością. Czasami jednak dokonują wątpliwych wyborów w przeglądarce Firefox, które można uznać za naruszenie prywatności.

Przedstawiamy przeglądarkę Brave, alternatywną przeglądarkę internetową dla Mozilla Firefox, która bardzo ciężko pracuje, aby chronić prywatność użytkowników, włączając kilka narzędzi do ochrony przed śledzeniem, wbudowany bloker reklam online. Co więcej, jest znacznie lżejszy niż Firefox i zużywa znacznie mniej zasobów.

Godne uwagi funkcje – Odważny

Funkcje głębokiej prywatności w pełni chronią użytkowników przed złośliwymi witrynami, złośliwym oprogramowaniem i niechcianymi reklamami.
System obsługi stron internetowych pozwala użytkownikom płacić za odwiedzane strony internetowe, jednocześnie blokując reklamy.
Aplikacja mobilna Brave synchronizuje się z komputerem stacjonarnym i oferuje te same funkcje ochrony prywatności.

Sprawdź -   Jak szybko uruchamiać i zatrzymywać usługi systemu Windows bez Menedżera zadań

Ściągnij

Istnieje wiele sposobów instalacji przeglądarki internetowej Brave w systemie Linux. Zdecydowanie najszybszym i najłatwiejszym sposobem na zdobycie go jest jednak sklep Snap. Powód? To tylko polecenie, a Snapy działają prawie na wszystko. Aby uzyskać więcej informacji o tym, jak sprawić, aby Brave Snap działał na komputerze z systemem Linux, zapoznaj się z naszym przewodnikiem na ten temat.

4. Falkon

Falkon to przeglądarka internetowa typu open source, oparta na społeczności dla systemu Linux. Pod maską wykorzystuje rdzeń przeglądarki Chromium i obsługuje różne wtyczki (takie jak wbudowane blokowanie reklam). Falkon to oficjalna przeglądarka KDE, więc znajdziesz ją w prawie każdej dystrybucji Linuksa opartej na KDE.

Na platformie Linux istnieje sporo przeglądarek internetowych ukierunkowanych na KDE. Jednak wiele z nich nie wygląda świetnie. Z drugiej strony Falkon wygląda świetnie, biegnie szybko. Tak więc, jeśli kochasz KDE i chcesz porzucić Firefoksa, zrób sobie przysługę i wypróbuj go!

Godne uwagi funkcje – Falkon

Wbudowana funkcja zrzutu ekranu ułatwia robienie zdjęć ulubionych witryn internetowych.
Zintegrowana funkcja blokowania reklam ułatwia nawigację po witrynach internetowych i chroni prywatność użytkowników.
Solidna strona RSS ułatwia śledzenie aktualizacji z ulubionych witryn internetowych.

Ściągnij

Falkon jest zwykle domyślną przeglądarką internetową w dystrybucjach Linuksa zorientowanych na KDE. Nawet jeśli system operacyjny ma skonfigurowanego Firefoksa, obok niego będzie również zainstalowany Falkon. Mimo to, jeśli twój system operacyjny Linux nie ma domyślnie Falkon, będziesz mógł go zainstalować, wyszukując „Falkon” w menedżerze pakietów swojej dystrybucji.

Nie możesz znaleźć Falkon na swój komputer z systemem Linux? Sprawdź Pkgs.org, ponieważ mają instrukcje instalacji i pliki pakietów do pobrania dla każdej większej dystrybucji Linuksa.

Sprawdź -   Jak automatycznie montować udziały sieciowe w systemie Linux

5. Chrom

Przeglądarka internetowa Chromium to alternatywa typu open source dla Google Chrome. Ma identyczny interfejs jak Chrome, ale nie ma całej zastrzeżonej technologii tworzącej Chrome.

Chromium nie jest doskonały, a wielu członków społeczności Linuksa zwróciło uwagę, że nawet jeśli jest to oprogramowanie typu open source, nadal zawiera problematyczny kod, który komunikuje się z Google. Jest jednak silnym konkurentem dla Firefoksa, ponieważ oferuje wiele takich samych nowoczesnych udogodnień, jak Mozilla (rozszerzenia, obsługa zastrzeżonego odtwarzania wideo itp.) Oraz nowoczesne technologie renderowania stron internetowych.

Godne uwagi funkcje – Chromium

Synchronizuje się z usługami Google, w tym hasłami Google, zakładkami i nie tylko.
Użytkownicy Chromium mogą instalować rozszerzenia Google Chrome, nawet jeśli technicznie nie jest to Chrome.
Obsługuje ładowanie zastrzeżonych treści wideo w celu oglądania treści w witrynach internetowych, takich jak Netflix, Hulu i inne.

Ściągnij

Przeglądarka internetowa Chromium jest wszędzie w systemie Linux, ponieważ często jest postrzegana jako jedna z lepszych alternatyw dla Firefoksa. Czasami Chromium jest nawet dołączane jako domyślna przeglądarka internetowa w dystrybucjach Linuksa.

Uzyskanie przeglądarki internetowej Chromium jest proste dzięki jej popularności. Aby go zainstalować, otwórz okno terminala, wyszukaj „Chromium” i zainstaluj go tak, jak zwykle instaluje się oprogramowanie na komputerze z systemem Linux. Lub zapoznaj się z naszym szczegółowym samouczkiem na temat uruchamiania przeglądarki.

Wniosek

Istnieje wiele doskonałych przeglądarek internetowych typu open source dostępnych dla użytkowników systemu Linux. Niestety, Firefox przyćmiewa je wszystkie. Mamy nadzieję, że ta lista pokaże, że w przestrzeni przeglądarki open source w systemie Linux jest więcej niż tylko Firefox.

x