5 najlepszych aplikacji do malowania na Windows 10

Urządzenia z systemem Windows 10 zwykle nie są urządzeniami, które wybierzesz, jeśli chcesz coś narysować. Wielu użytkowników łączy cyfrowy tablet do rysowania lub podkładkę do rysowania z systemem Windows, gdy chcą rysować. Tablety do rysowania, bloki do rysowania lub urządzenia, takie jak Surface Studio lub tablety Surface, wymagają aplikacji do rysowania.

aplikacje do malowania dla Windows 10

Najlepsze aplikacje do malowania dla systemu Windows 10

Aplikacje do malowania działają z wprowadzaniem dotykowym, tzn. możesz używać palca na urządzeniu obsługującym dotyk, za pomocą myszy/gładzika i rysika. Dobra aplikacja do malowania obsługuje wszystkie trzy rodzaje danych wejściowych, jednak jeśli szukasz dobrej aplikacji do użytku profesjonalnego lub nauki, potrzebujesz takiej, która może również wykrywać zmiany nacisku i zawiera różne pędzle. Oto kilka aplikacji do sprawdzenia.

1. Szkicownik

Album to doskonałe narzędzie do rysowania i malowania. Jest to dość dobra alternatywa dla słynnej aplikacji Procreate na iPada. Jest wyposażony w pędzle do farby, tuszu i ołówka, dzięki czemu użytkownicy mogą tworzyć szkice, lineart i złożone obrazy. Kiedyś był darmowy, ale teraz kosztuje 20 USD, czyli dwa razy więcej niż kosztuje Procreate. Ma aplikacje na Maca, iOS i Androida. Jest kompatybilny z plikami PSD i można do niego zainstalować dodatkowe pędzle.

2. Krita

Krita to potężna aplikacja i jest bezpłatna. Jest to doskonałe narzędzie do rysowania z dostosowywanymi pędzlami, stabilizacją, jeśli masz drżące ręce podczas rysowania, i może tworzyć animacje 2D. Aplikacja nie jest przeznaczona dla początkujących, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś nauczył się na niej rysować. Będziesz musiał zainwestować trochę czasu, aby nauczyć się, jak działa aplikacja i jak skonfigurować swój obszar roboczy. Aplikacja zawiera przewodniki do rysowania linii i krzywych, narzędzia kształtów, zarządzanie warstwami, obsługę plików PSD i dokumentację, które pomogą Ci rozpocząć pracę z programem Photoshop.

3. Clip Studio Paint

Clip Studio Paint służy do szybkiego szkicowania i małych projektów w ruchu. Działa z rysikiem, wykrywa zmiany nacisku, nadaje się do urządzeń dotykowych i komputerów stacjonarnych z tabletem Wacom, ma setki konfigurowalnych pędzli po wyjęciu z pudełka i wiele pędzli innych firm, które można zainstalować, a także ma modelowanie postaci 3D narzędzia. Świetnie jest też, jeśli zamiast sztuki cyfrowej musisz rysować komiksy i mangę.

Wersja pro kosztuje 50 USD, ale wersja zawierająca narzędzia do rysowania komiksów kosztuje 219 USD. Dostępna jest bezpłatna wersja próbna, więc możesz ją wypróbować przed zakupem.

4. Koncepcje

Koncepcje to aplikacja używana przez firmy takie jak Disney i Apple. To nic nie kosztuje, ale dostępna jest wersja pro z zaawansowanymi funkcjami. Działa z urządzeniami dotykowymi oraz komputerami stacjonarnymi lub laptopami, do których podłączony jest tablet do rysowania. Reaguje na zmiany nacisku rysika i oferuje prawdziwe pędzle do rysowania przypominające pióro i ołówek. Posiada również narzędzia kształtów, narzędzia do przyciągania i prowadnice, szkicowanie wektorowe i może eksportować do PSD na wypadek, gdybyś chciał pracować nad plikiem w Photoshopie.

5. Inkscape

Inkspace jest wyjątkowy na tej liście, ponieważ jest darmowy i open-source. Nie oznacza to, że nie jest tak potężny lub ma mniej funkcji niż aplikacje komercyjne. Posiada narzędzia do swobodnego rysowania odręcznego (narzędzia pióra i edycja ścieżek), narzędzia kształtów, obsługę rysika (tablet do rysowania) i wiele świetnych pędzli. Interfejs użytkownika jest podobny do Photoshopa, więc ustawienie obszaru roboczego będzie łatwe. Niestety może nie działać tak dobrze z urządzeniami obsługującymi dotyk. Jeśli chcesz używać rysika do rysowania, możesz potrzebować tabletu do rysowania. Powinieneś także wiedzieć, jak skonfigurować tablet, zanim użyjesz go z tą aplikacją.

Wniosek

Jeśli uczysz się rysowania cyfrowego, dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od podstawowej aplikacji. Powinieneś także upewnić się, że używasz aplikacji do rysowania, a nie aplikacji do edycji zdjęć. Aplikacja do edycji zdjęć może działać, ale tak naprawdę nie jest to narzędzie do rysowania. Wypróbuj jak najwięcej narzędzi i daj każdemu kilka dni, aby zobaczyć, jak dobrze działa dla Ciebie.