5 najlepszych dystrybucji Linuksa do gier

Wiele osób trzyma się platformy Windows, ponieważ jest uważana za najlepszą do grania w gry wideo. Wielu użytkowników, którzy wolą Linuksa, trzyma się systemu Windows tylko ze względu na gry, ale gry w Linuksie nie są tak złe, jak się wydaje. Od dziesięcioleci użytkownicy Linuksa szukali sposobów na ułatwienie grania w gry na platformie. W rezultacie wiele osób zaczęło tworzyć systemy operacyjne oparte na Linuksie specjalnie skoncentrowane na graniu w gry wideo. Te systemy operacyjne są dostarczane w pakiecie z różnymi typami emulatorów konsoli, sklepami z grami, takimi jak Steam, oraz wieloma darmowymi grami wideo, które użytkownicy mogą wypróbować. Oto 5 najlepszych dystrybucji Linuksa do gier, które powinieneś wypróbować.

1. System operacyjny Steam

Dla tych, którzy chcą grać w systemie Linux, Steam OS jest obecnie najlepszym wyborem. Jest to system operacyjny Linux oparty na Debianie, zaprojektowany specjalnie do grania w gry w systemie Linux. Steam by Valve to największy na świecie sklep z grami cyfrowymi. Jeśli chcesz grać w gry w systemie Linux, najlepszą szansą jest system operacyjny Steam.

Dzieje się tak nie tylko z powodu gier wideo dostępnych w bibliotece Valve. Są inne powody, głównie: silne zaangażowanie Valve w platformę Linux i społeczność. Ułatwiają instalowanie sterowników wideo typu open source i zachęcają programistów do przenoszenia gier na system Linux. Chcesz zainstalować system operacyjny Steam? Sprawdź nasze instrukcje dotyczące tworzenia własnego Steamboksa tutaj!

2. Lakka

Jeśli lubisz gry retro, warto zajrzeć do Lakki. To dopracowany system operacyjny, który specjalizuje się w ułatwianiu emulacji dziesiątek różnych typów starych konsol domowych, automatów do gier itp.

Lakka jest projektem społecznościowym o otwartym kodzie źródłowym i jest używany głównie do takich rzeczy, jak Raspberry Pi (i inne urządzenia mikropłytkowe). W rzeczywistości mają dość szczegółowe przewodniki, jak zainstalować system operacyjny na wszystkim, od dobrze znanego Rasberry Pi, po nieznaną płytkę Cubietruck. Nie dotyczy to jednak tylko tablic hobbystycznych. Lakka może działać na dowolnym komputerze 32-bitowym lub 64-bitowym. Istnieją nawet wersje dla użytkowników Windows i Mac.

Lakka rozwiązuje problemy dla graczy, którzy chcą stworzyć zgrabne urządzenie emulujące podobne do Ps3, które można podłączyć do telewizora. Chcesz go zdobyć? Pobierz to tutaj!

3. Ubuntu

Ubuntu to wypróbowany i prawdziwy system operacyjny w świecie Linuksa. Niektórzy mówią: „jeśli jest na Linuksie, to na Ubuntu”. To nie może być bardziej prawdziwe. Każdy programista, w tym twórcy gier, kieruje się najpierw na Ubuntu.

Jeśli jesteś graczem, prawdopodobnie najlepiej wypróbuj przynajmniej Ubuntu. To solidna, stabilna podstawa, która jest łatwa w użyciu. Ponadto łatwo jest zainstalować takie rzeczy, jak Steam i inne aplikacje do gier typu open source. Ubuntu ma również wiele darmowych / otwartych emulatorów i gier wideo w swoim centrum oprogramowania. Już samo to sprawia, że ​​warto to sprawdzić. Pobierz Ubuntu tutaj.

4. mGAMe

mGAMe to odmiana Majaro Linux z dużym naciskiem na graczy. Pulpit (jak Manjaro) jest zbudowany przy pomocy XFCE4. To sprawia, że ​​komputer stacjonarny jest idealny dla graczy, ponieważ nie wymaga dużych zasobów. Dodatkowo Manjaro jest dystrybucją z wydaniem ciągłym. Oznacza to, że użytkownicy będą otrzymywać aktualizacje i nie będą musieli ponownie instalować co 6 miesięcy. Otrzymają najnowsze programy i biblioteki potrzebne do uruchamiania gier. Dowiedz się więcej o mGAMe tutaj.

5. Sparky Linux Game Over Edition

Sparky Linux to lekki system operacyjny z bazą Debiana i lekkim środowiskiem graficznym. Jest stabilny, niezawodny i stylowy. Podobnie jak inne systemy operacyjne z tej listy, Sparky został stworzony z myślą o graczach. Jest wyposażony w narzędzia takie jak Teamspeak, Lutrisitp.

Ogólnie rzecz biorąc, system operacyjny jest bardzo lekki i nie przeszkadza użytkownikowi. Dodatkowo system operacyjny zawiera sterowniki i narzędzia, których nie ma w głównym Debianie, dzięki czemu każdy, kto używa Sparky, nie będzie musiał się martwić swoimi sterownikami bezprzewodowymi i kartami graficznymi. Sparky Linux wykonuje bardzo dobrą robotę, stawiając graczy na pierwszym miejscu. Może nie jest tak efektowny jak Steam OS lub tak profesjonalny jak Ubuntu, ale jest tego samego warty.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Sparky Linux Game Over Edition? Udaj się na ich stronę internetowąi pobierz najnowszą wersję.

Wniosek

Gry w systemie Linux przeszły już długą drogę. Nie tak dawno fani gier wideo nie mogli nawet zainstalować Steam bez korzystania z wersji dla systemu Windows. Teraz, od 2017 r., Na Steamie jest ponad 3 tysiące (i wciąż rośnie) natywnych gier wideo dla systemu Linux, mnóstwo darmowych i otwartych gier wideo na Linuksa oraz niezliczona ilość Humble Bundles dostarczanych z kopiami gier wideo dla Linuksa. Jeśli jesteś graczem, Linux zaczyna być dla Ciebie coraz lepszy. Miłego grania.