5 najlepszych dystrybucji Linuksa opartych na Gnome do wypróbowania

Udostępnij teraz w social media:

Gnome (inaczej Gnome 3 lub Gnome Shell) to trzecia iteracja środowiska graficznego Gnome. Jego interfejs użytkownika jest podzielony na panel u góry i doku ulubionych po lewej stronie. Gnome jest obecnie najpopularniejszym środowiskiem graficznym Linuksa, a większość głównych dystrybucji Linuksa jest dostarczanych z nim jako podstawowym interfejsem użytkownika.

W świecie Linuksa wiele osób używa Gnome, ponieważ jest nowoczesny i często jest domyślnym wyborem. Mimo że pozostaje najpopularniejszym komputerem stacjonarnym w systemie Linux, niektóre systemy operacyjne Linux radzą sobie lepiej z Gnome niż inne. Oto 5 najlepszych systemów operacyjnych Linux opartych na GNOME do wypróbowania!

1. Fedora

Dla tych, którzy potrzebują absolutnie najnowszej wersji środowiska graficznego Gnome, nie szukaj dalej niż Fedora Linux. Dlaczego? Z każdym wydaniem systemu operacyjnego zespół Fedory zawsze zawiera najnowszą wersję Gnome. Ponadto są zazwyczaj pierwszymi, którzy wdrażają nowe funkcje Gnome, takie jak integracje Flatpak, aplikacja Gnome Software itp.

Fedora Linux jest często uważana za trudną w użyciu, zwłaszcza te, które nie są używane po stronie RedHat oprogramowania Linux. Pomimo tego, że Fedora ma trudną reputację, jej oferta Gnome jest dość łatwa w użyciu, nawet dla nowych użytkowników. Każdy, kto szuka najnowszego Gnome na stosunkowo stabilnej podstawie, powinien dziś wypróbować Fedorę!

Pobierz – Fedora

Fedorę Linux można pobrać pod adresem Fedoraproject.org. Aby otrzymać kopię dla siebie, przejdź do witryny internetowej, poszukaj „Fedora Workstation” i kliknij przycisk „Pobierz teraz” obok niej.

  Jak wyłączyć powiadomienia o historii na Instagramie?

Po wybraniu przycisku „Pobierz teraz” strona internetowa przeniesie Cię na stronę pobierania. Na tej stronie znajdź „x86_64 DVD ISO” i kliknij przycisk „Pobierz”, aby pobrać Fedorę!

2. Ubuntu

Przez długi czas Ubuntu było dostarczane z własnym, niestandardowym środowiskiem graficznym Unity. Od 17.10 to się zmieniło, a firma Canonical zastąpiła ją aktualną wersją Gnome Shell.

Istnieje wiele powodów, dla których warto używać systemu Ubuntu Linux, ale jednym z głównych powodów jest to, że zawsze zawiera on stosunkowo niedawne wydanie środowiska graficznego Gnome. W przeciwieństwie do Fedory, Gnome Ubuntu jest mocno zmodyfikowany. Mimo to, jeśli kochasz bazę Debiana i pragniesz Gnome, nie szukaj dalej niż Ubuntu.

Pobierz – Ubuntu

Chcesz samodzielnie wypróbować Ubuntu? Otwórz nową kartę przeglądarki i wskaż ją Ubuntu.com. Następnie, gdy strona się załaduje, poszukaj „Pobierz” u góry strony i wybierz ją.

Po kliknięciu myszą „Pobierz”, na stronie u góry pojawi się menu. W tym menu znajdź „Ubuntu Desktop”. Pod tą sekcją będziesz mógł pobrać LTS lub 6-miesięczną wersję Ubuntu.

3. Arch Linux

Arch Linux to dystrybucja wybierana przez wielu hobbystów, którą użytkownicy mogą samodzielnie zbudować. Głównym celem systemu operacyjnego jest dostarczanie najnowszego oprogramowania, gdy tylko będzie dostępne, tak szybko, jak to możliwe.

Dzięki szybkim aktualizacjom, do których mają dostęp użytkownicy Arch Linux, mogą szybko uzyskać najnowszą i najlepszą powłokę Gnome oraz funkcje związane z Gnome, podobnie jak w Fedorze. A co najlepsze, ponieważ Arch Linux jest „buduj samodzielnie”, nie znajdziesz żadnych dostosowań ani niechcianych rozszerzeń!

Pobierz – Arch Linux

Aby korzystać z Arch Linux, musisz udać się do ArchLinux.org. Po przejściu do witryny internetowej znajdź przycisk „Pobierz” u góry, aby przejść do strony pobierania. Na stronie pobierania Arch Linux dostępne są różne metody pobierania najnowszej wersji ISO systemu operacyjnego.

  Jak uniknąć spoilerów Infinity War, dopóki nie zobaczysz filmu

Potrzebujesz pomocy w instalacji Arch Linux, aby przetestować na nim najnowszego Gnome? Jeśli tak, możemy pomóc! Sprawdź nasz szczegółowy samouczek dotyczący instalacji Arch Linux. Jest bardzo szczegółowy i obejmuje każdy krok w łatwy do zrozumienia sposób.

4. OpenSUSE Leap

OpenSUSE LEAP nie jest regularnie aktualizowanym systemem operacyjnym, jak wiele innych dystrybucji Linuksa, a zamiast tego działa powoli. W rzeczywistości, jeśli chodzi o wydanie, jest znacznie dalej w tyle za Ubuntu i często ma starsze pakiety w swoich repozytoriach oprogramowania, ze względu na nacisk LEAP na stabilność w stosunku do nowych funkcji.

Wersja pulpitu Gnome w OpenSUSE LEAP jest znacznie gorsza od wersji Fedory, Ubuntu i innych. Mimo to, jeśli jesteś typem osoby, która woli niezawodność i stabilność niż najnowsze i najlepsze oprogramowanie, LEAP może być dobrym rozwiązaniem, ponieważ nigdy nie zepsuje się w sytuacji zawodowej.

Pobierz – OpenSUSE Leap

OpenSUSE LEAP można pobrać z witryny software.opensuse.org. Aby otrzymać kopię OpenSUSE LEAP, przejdź do oficjalnej strony internetowej. Gdy już tam będziesz, poszukaj przycisku „Pobierz” w menu u góry.

Po wybraniu przycisku „Pobierz” zostaniesz przeniesiony na stronę, na której prezentowane są różne wersje OpenSUSE. Znajdź ten z napisem „LEAP” i kliknij „Wyświetl Leap”, aby uzyskać najnowszy obraz ISO.

5. Edycja Manjaro Gnome

Manjaro Gnome Edition to jedna z wielu edycji Manjaro, dystrybucji opartej na Arch Linux. Dzięki Manjaro Gnome Edition użytkownicy otrzymują aktualny, dostosowany pulpit Gnome Shell, pełen przydatnych funkcji, takich jak oprogramowanie, obsługa Flatpak itp.

  12 porad technicznych dla rodziny na święta

Trudno mówić o Manjaro, nie wspominając, że jest to pochodna Arch Linuksa. To powiedziawszy, to nie jest uderzenie przeciwko temu. Korzyści z Arch Linux pojawiają się po zainstalowaniu Manjaro Gnome, bez wad związanych z koniecznością zbudowania systemu operacyjnego. Wystarczy powiedzieć, że jeśli kochasz Arch i chcesz najnowszego Gnome, ale nie chcesz zajmować się tworzeniem go samemu, użyj Manjaro!

Pobierz – Manjaro Gnome Edition

Edycja Manjaro Gnome jest dostępna do pobrania pod adresem Manjaro.org. Aby pobrać najnowszą wersję systemu operacyjnego Gnome, przejdź do witryny internetowej i kliknij „Wypróbuj Manjaro”.

Po wybraniu „Wypróbuj Manjaro” zostaniesz przeniesiony na stronę pobierania. Na stronie znajdź „Gnome” i wybierz go, aby pobrać najnowszą wersję.

Wniosek

Gnome to doskonały, nowoczesny pulpit, który z każdym wydaniem jest coraz lepszy. Ponieważ poprawia się z każdym wydaniem, trudno jest nadać mu zły spin. Jeśli jednak chcesz wypróbować sposób działania Gnome w systemie Linux, najlepiej wybrać jedną z dystrybucji z tej listy.

Czy masz ulubioną dystrybucję Linuksa opartą na GNOME, której nie ma na tej liście? Daj nam o tym znać w komentarzach poniżej!

x