5 najlepszych edytorów kodu dla użytkowników Linuksa

Linux to system operacyjny przeznaczony dla wielu programistów. Ponieważ tak wiele osób używa Linuksa do programowania, platforma jest zaśmiecona dziesiątkami narzędzi programistycznych, zarówno dobrych, jak i złych. Jeśli masz dość brodzenia w programach, aby znaleźć dobry edytor kodu dla swojego komputera z systemem Linux, możemy pomóc? Oto pięć najlepszych edytorów kodu dla systemu Linux!

Szukasz redaktorów Mark Down dla systemu Linux? Zapoznaj się z naszą listą 6 najlepszych edytorów oznaczonych dla systemu Linux.

1. Atom

Atom, opracowany przez ludzi stojących za GitHub, jest nowoczesną aplikacją do edycji kodu, którą według obietnicy twórcy można „zhakować”, w pełni dostosowywać, współpracuje z każdym deweloperem i wpisuje się w życie programisty XXI wieku.

Edytor kodu Atom ma wiele tradycyjnych funkcji, z kilkoma dodatkami, które sprawiają, że warto go używać, takimi jak wbudowana obsługa kontroli źródła Git, inteligentne uzupełnianie kodu i nie tylko.

Godne uwagi funkcje

Atom można „zhakować”, co oznacza, że ​​można dostosować i zmodyfikować aplikację, aby lepiej pasowała do Twojego przepływu pracy i potrzeb.
Tryb podzielonego okna oznacza, że ​​możesz pracować nad dwukrotnie większym kodem na jednym ekranie bez konieczności używania dwóch monitorów.
„Inteligentna” funkcja autouzupełniania może znacznie przyspieszyć pisanie kodu.
Pełna wbudowana obsługa przesyłania kodu bezpośrednio z Atom do Git.

Pobierz – Atom

Użytkownicy mogą pobierać w formacie DEB i RPM. Dodatkowo można pobrać wersję aplikacji Snap lub Flatpak. Aby uzyskać więcej informacji na temat Atom, sprawdź ich oficjalną stronę internetową!

2. Visual Studio Code

Visual Studio Code to edytor kodu programistycznego typu open source i środowisko programistyczne dla systemów Linux i Windows. Jest zbudowany w technologii internetowej Electron, która pozwala programowi działać niezwykle lekko na większości środowisk graficznych.

Kod MS Visual Studio nie wymaga od użytkownika pracy nad projektami programistycznymi związanymi z Microsoft. Zamiast tego użytkownicy mogą pracować nad różnymi typami programów, takich jak tworzenie stron internetowych, a nawet tworzenie tradycyjnych aplikacji dla systemu Linux.

W sumie Microsoft ma tutaj doskonałą aplikację dla programistów Linuksa. Nie daj się przestraszyć ich burzliwej historii z Linuksem! To jedna z najlepszych aplikacji w swojej kategorii!

Godne uwagi funkcje

„Intellisense” firmy Microsoft może automatycznie podawać podpowiedzi do kodu, a także autouzupełnianie.
Visual Studio Code posiada zintegrowany terminal, który jest przydatny do celów programistycznych, testowania i innych operacji związanych z programowaniem.
Wbudowana obsługa Git sprawia, że ​​wprowadzanie zmian w kodzie jest bezproblemowe.
Obsługa ogromnej liczby języków programowania.

Pobierz – Visual Studio Code

Visual Studio Code jest dostępny w wielu lokalizacjach w systemie Linux, w tym w pakietach Snap, Flatpak i specyficznych dla dystrybucji. Aby uzyskać więcej informacji na temat instalowania edytora kodu firmy Microsoft w swojej dystrybucji Linuksa, odwiedź nasz przewodnik na ten temat!

3. Wysublimowany tekst

Prawdopodobnie jeden z najczęściej używanych edytorów kodu w społeczności programistów Linuksa, Sublime Text oferuje lekki, łatwy w użyciu edytor kodu z doskonałymi funkcjami, takimi jak potężne podświetlanie składni, tryb wolny od rozpraszania, tryb wielokrotnego wyboru i wysoki poziom dostosowywania, których nie widać w wielu innych edytorach kodu w systemie Linux.

Sublime Text ma wiele mocnych stron, takich jak niskie zużycie zasobów. Jednak prawdopodobnie jednym z najlepszych powodów, dla których warto wybrać ten edytor kodu, jest to, że jest naprawdę wszechstronny i nadaje się do każdego zadania, od edycji prostego skryptu bash do pisania pliku tekstowego, do pisania kodu w języku Rust, Python i innych językach kodowania.

Godne uwagi funkcje

Sublime Text jest niezwykle wszechstronny i może pełnić funkcję zwykłego edytora tekstu w systemie Linux.
Tryb wolny od rozpraszania uwagi ułatwia skupienie się na kodowaniu.
Funkcja wielokrotnego wyboru w Sublime Text sprawia, że ​​edycja wielu fragmentów kodu w tym samym czasie jest dziecinnie prosta.
Funkcja automatycznego zapisywania oznacza, że ​​nigdy nie stracisz swojej pracy.

Pobierz – Sublime Text

SublimeText nie jest darmowym programem. To jest zastrzeżone. Ze względu na zamknięty kod źródłowy nie ma możliwości, aby znajdował się on w repozytorium kodu jakiejkolwiek dystrybucji Linuksa. Zamiast tego, aby dostać się w swoje ręce, musisz kupić licencję na sublimetext.com.

4. Nawiasy Adobe

Brackets to zgrabny edytor kodu firmy Adobe. Jest open source i koncentruje się na potrzebach programistów i projektantów stron internetowych, którzy programują w CSS, HTML i JavaScript.

Program jest bardzo lekki i ma dziesiątki przydatnych funkcji, takich jak możliwość podglądu kodu na żywo, edycji bezpośredniej i nie tylko. Co więcej, aplikacja jest wieloplatformowa i będzie działać w systemach Windows, MacOS i Linux.

Wystarczy powiedzieć; Jeśli jesteś programistą WWW w systemie Linux i potrzebujesz nowoczesnego edytora kodu, Brackets jest jednym z najlepszych dostępnych rozwiązań.

Godne uwagi funkcje

Nawiasy obsługują edycję kodu w linii.
Brackets jest wieloplatformowy, więc jeśli tworzysz strony internetowe na więcej niż tylko Linuksie, nie ma potrzeby żonglowania kilkoma różnymi klientami kodu.
Adobe Brackets ma solidny system menedżera rozszerzeń, który umożliwia użytkownikom dostosowywanie i ulepszanie go zgodnie z ich potrzebami.
„Podgląd na żywo” umożliwia przeglądanie pracy w trakcie pracy, sprawdzanie błędów i wprowadzanie ulepszeń.

Pobierz – Adobe Brackets

Adobe Brackets to oprogramowanie typu open source. Mimo to nie jest możliwe łatwe zainstalowanie programu za pośrednictwem tradycyjnych repozytoriów oprogramowania. Zamiast tego należy go pobrać z witryny internetowej Adobe. Aby uzyskać więcej informacji o tym, jak uzyskać ten edytor kodu, zapoznaj się z naszym szczegółowym przewodnikiem!

5. Geany

Geany to małe środowisko IDE dla komputerów Mac, Linux i Windows. Głównym celem aplikacji jest pełnienie funkcji edytora IDE (zintegrowanego środowiska programistycznego) / kodu, z doskonałymi, potężnymi funkcjami, przy jednoczesnym niewielkim zużyciu zasobów.

Ogólnie rzecz biorąc, Geany bez wątpienia spełnia swój cel, jakim jest bycie niezwykle lekkim i w pełni wyposażonym. Mimo że wykorzystuje tylko skromne zasoby systemowe, udaje mu się zrobić wszystko, od obsługi składania kodu, automatycznego zamykania tagów XML / HTML, nawigacji po kodzie, a nawet wbudowanego narzędzia do kompilacji kodu, które sprawia, że ​​uruchamianie i testowanie kodu jest bezbolesne.

Jeśli szukasz dobrego edytora kodu dla Linuksa i chcesz takiego, który nie zużywa dużo pamięci, ale ma imponujące funkcje, Geany jest tym, czego możesz spróbować!

Godne uwagi funkcje

Geany może automatycznie zamykać tagi XML i HTML, więc nie musisz tego robić.
Jest to kompletne IDE, mimo że jest lekkie, a nawet zawiera kompilator kodu.
Funkcja składania kodu pozwala użytkownikom Geany szybko ukryć bloki programowania, nad którymi aktualnie nie pracują.

Pobierz – Geany

Geany od dawna jest w wielu repozytoriach oprogramowania dystrybucji Linuksa. W rezultacie ma go prawie każdy główny system operacyjny. Aby go zainstalować, udaj się do Pkgs.orgi przefiltruj w poszukiwaniu instrukcji, jak uruchomić go na swoim komputerze.

Wniosek

Istnieje kilka dobrych edytorów kodu w systemie Linux. Niestety, ponieważ jest teraz tak wiele aplikacji w systemie Linux, dobre narzędzia do edycji kodu mogą czasami zagubić się w morzu złych i przeciętnych. Mam nadzieję, że dzięki tej liście znajdziesz taki, który Ci odpowiada.

x