5 najlepszych narzędzi do monitorowania sieci dla systemu Linux

Z jakiegoś powodu musisz monitorować ruch sieciowy wchodzący i wychodzący z komputera z systemem Linux. Nie wiesz, od czego zacząć? Zapoznaj się z naszym szczegółowym samouczkiem dotyczącym monitorowania przepustowości.

Jeśli zapoznałeś się z naszym przewodnikiem, który obejmuje monitorowanie w systemie Linux i nadal nie jesteś zadowolony, zapewniamy Ci ochronę! Oto pięć najlepszych narzędzi do monitorowania sieci dla systemu Linux, które możesz wypróbować.

1. VNStat

VNStat to solidny program do monitorowania ruchu sieciowego dla systemów Linux i BSD. Może analizować ruch przychodzący i wychodzący na wielu interfejsach sieciowych i wyświetla statystyki w formie wykresu.

Program VNStat jest ulubionym programem administratorów w społeczności, w wyniku czego jest domyślnie konfigurowany w wielu popularnych systemach operacyjnych podobnych do Linuksa.

Aby zdobyć aplikację VNStat, odwiedź oficjalną stronę internetową. Alternatywnie, znajdź pakiet do pobrania na Pkgs.org.

Istotne cechy:

VNStat może monitorować sieć na komputerze z systemem Linux bez konieczności uruchamiania z użytkownikiem root.
Niezależnie od tego, jaki ruch monitoruje, VNStat wykorzystuje minimalne zasoby.
Statystyki ruchu rejestrowane przez VNStat pozostają aktualne, nawet po ponownym uruchomieniu systemu.
Dzięki VNStat statystyki ruchu można wyeksportować do pliku obrazu PNG w celu prowadzenia dokumentacji.
Użytkownicy mogą sortować dane według dni, godzin, tygodni, a nawet miesięcy, a VNStat może wygenerować „10 najlepszych”, które pokazują 10 najlepszych dni ruchu.
Krótka funkcja VNStat ułatwia odczytywanie danych o ruchu, generując małe podsumowanie danych o ruchu, które monitoruje.
VNStat monitoruje wiele interfejsów sieciowych jednocześnie, zamiast uruchamiania tylko na jednym urządzeniu sieciowym na raz.

2. EtherApe

Istnieje wiele narzędzi do monitorowania sieci opartych na terminalach dla platformy Linux. Powodem tego jest to, że wielu użytkowników Linuksa jest także administratorami systemu i często zarządza rzeczami przez SSH.

Jeśli nie jesteś wielkim fanem terminala, ale nadal chcesz przyjrzeć się ruchowi sieciowemu na komputerze z systemem Linux, zainstaluj EtherApe.

Co to jest EtherApe? Jest to graficzna przeglądarka sieciowa, która pokazuje ruch sieciowy użytkownika wchodzący i wychodzący z komputera na wykresie, który można przeglądać w czasie rzeczywistym.

Chcesz wypróbować EtherApe? Sprawdź sekcja pobierania oficjalnej strony internetowej. Koniecznie sprawdź też Pkgs.org.

Istotne cechy:

EtherApe wyświetla ruch sieciowy graficznie, w łatwym do zrozumienia układzie, który sprawia, że ​​„rozmowne” węzły są bardziej widoczne.
Możliwe jest monitorowanie kilku różnych typów urządzeń sieciowych. Obecnie oprogramowanie obsługuje konfiguracje sieci Ethernet, FDDI, PPP, SLIP i WLAN.
Wszystkie monitorowane dane o ruchu w EtherApe można wyeksportować do XML w celu przechowywania, udostępniania itp.
EtherApe może monitorować ruch z sieci, w której działa, a także połączenia typu end-to-end IP i port-to-port TCP.
Kliknięcie linku ruchu na wykresie otworzy jego podsumowanie, które zawiera bardziej szczegółowe informacje na jego temat.

3. Iftop

Iftop to monitorowanie sieci odpowiadające Top. Podczas użytkowania może wyświetlać aktualną listę połączeń sieciowych, posortowaną według używanej przepustowości.

Narzędzie śledzi pakiety wysyłane i odbierane przez domyślny interfejs sieciowy. Ponadto, dzięki rozpoznawaniu DNS, może wyświetlać adresy IP jako nazwy domen również dołączone do ruchu sieciowego.

Jeśli potrzebujesz podstawowego narzędzia do monitorowania sieci, Iftop jest jednym z najlepszych na rynku. Jest bardzo lekki, osiąga około 200 KB i można go szybko zainstalować, ponieważ wszystkie nowoczesne systemy operacyjne Linux rozpowszechniają go w swoich oficjalnych źródłach oprogramowania.

Iftop jest dostępny w większości dystrybucji Linuksa. Pkgs ma również pliki do pobrania dla większości nowoczesnych systemów operacyjnych.

Istotne cechy:

Iftop można skonfigurować tak, aby monitorował pakiety pochodzące z określonych adresów sieciowych.
Rozpoznawanie hostów DNS sprawia, że ​​bardzo łatwo jest określić, gdzie pakiety są kierowane (lub skąd są odbierane).
Wykresy ruchu są łatwe do zrozumienia dla przeciętnej osoby, a wykresy są wyświetlane w czasie rzeczywistym.

4. NetHogs

NetHogs to narzędzie do monitorowania ruchu sieciowego dla wiersza poleceń systemu Linux, które ma radykalnie inne podejście niż wiele innych narzędzi w swojej kategorii. Zamiast sprawdzać, ile przepustowości używasz jako całości, Nethogs sortuje całą aktywność sieciową na twoim komputerze na podstawie poszczególnych programów.

Jest wiele narzędzi do monitorowania sieci w systemie Linux, to jasne. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się, który program „blokuje” Twoją przepustowość, NetHogs jest jednym z najlepszych!

Aby zdobyć NetHogs, odwiedź oficjalną stronę pobierania lub sprawdź Pkgs.org dla pakietu binarnego.

Istotne cechy:

Nethogs może pokazywać prędkość pobierania i wysyłania na podstawie procesu.
Nethogs obsługuje monitorowanie przez Ethernet, a także PPP.
Nethogs może monitorować ruch przez wiele interfejsów sieciowych.

5. Nload

Nload to podstawowe narzędzie do monitorowania sieci w systemie Linux. Analizuje ruch w systemie Linux za pośrednictwem terminala i wyświetla szybkości przesyłania pakietów (zarówno dla ruchu przychodzącego, jak i wychodzącego) na osobnych wykresach ASCII.

Program jest bardzo przyjazny dla użytkownika, mimo że jest aplikacją terminalową. Interfejs użytkownika jest łatwy do zrozumienia i nawigacji, co czyni go doskonałym wyborem dla przeciętnych użytkowników, którzy chcą monitorować wydajność w sieci.

Aplikację Nload można pobrać z jej oficjalnej strony internetowej. Będziesz także mógł pobrać pakiety binarne programu tutaj.

Istotne cechy:

Możliwe jest określenie urządzenia, które monitoruje Nload, za pomocą flagi polecenia „urządzenia”. Użytkownicy mogą również szybko przełączać się między interfejsami monitorowania w locie.
Oprócz monitorowania określonych urządzeń, Nload można ustawić tak, aby monitorował wiele różnych urządzeń jednocześnie na jednym ekranie.
Wykres ruchu zapewnia łatwą do zrozumienia reprezentację ilości danych wchodzących i wychodzących z systemu.

Wniosek

Nie musisz być kreatorem Linuksa, aby być ciekawym ruchu w sieci. Nawet przeciętny użytkownik może chcieć poznać stan sprzętu sieciowego, na którym polega do łączenia się z Internetem. Mamy nadzieję, że dzięki tej liście będziesz lepiej przygotowany do sprawdzenia, jak Twój komputer z systemem Linux działa w Twojej sieci.