5 najlepszych narzędzi do szyfrowania Linuksa do zainstalowania

Mówienie o szyfrowaniu jest obecnie popularnym tematem, ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że prywatność jest czymś, co muszą traktować poważnie. W systemie Linux istnieje wiele aplikacji, które pomagają użytkownikom w zapewnianiu bezpieczeństwa danych.

Na tej liście omówimy niektóre z najlepszych narzędzi szyfrujących Linuksa, których powinieneś używać. Więc zacznijmy! Oto pięć najlepszych narzędzi do szyfrowania Linuksa do zainstalowania!

Używaj VPN z narzędziami szyfrującymi Linux

Programy szyfrujące, takie jak te, które za chwilę omówimy na tej liście, doskonale chronią Twoje prywatne dane przed wzrokiem ciekawskich. Jednak nawet najbardziej wyrafinowane aplikacje mogą zepsuć. Z tego powodu dobrym pomysłem jest używanie VPN wraz z ulubioną aplikacją do szyfrowania Linuksa.

ExpressVPN zajmuje czołowe miejsce jako najlepsza sieć VPN oceniona przez naszych ekspertów ds. Bezpieczeństwa. Działa dobrze w systemie Linux i ma doskonałego klienta do pobrania. Co więcej, oferują szybkie prędkości pobierania z 256-bitowym szyfrowaniem AES i doskonałą poufnością przekazywania w 94 różnych krajach. Również, mają ekskluzywną ofertę dla czytelników newsblog.pl: 3 miesiące za darmo w abonamencie rocznym, 49% zniżki.

1. VeraCrypt

VeraCrypt to defacto zamiennik TrueCrypt, najpopularniejszego narzędzia szyfrującego, jakie kiedykolwiek pojawiło się w systemie Linux. Kopiuje wszystkie funkcje prawie całkowicie, jednocześnie dodając poprawki bezpieczeństwa i nowe ulepszenia, takie jak włączenie wielu algorytmów szyfrowania, obsługa wolumenu TrueCrypt i wiele innych.

Narzędzie szyfrujące VeraCrypt zajmuje czołowe miejsce wśród niezbędnego narzędzia do szyfrowania w systemie Linux. Nie trudno zrozumieć, dlaczego. Jest wyrafinowany i może zrobić wszystko, od zabezpieczania urządzeń zewnętrznych po partycje systemu plików, całe dyski twarde i wiele więcej!

Godne uwagi funkcje

Zespół pracuje bardzo ciężko, aby zamknąć wszystkie znane luki w zabezpieczeniach bazy kodu TrueCrypt, zapewniając, że zaszyfrowane pliki są bezpieczne.
Możliwe jest użycie VeraCrypt do zaszyfrowania i ukrycia całego systemu operacyjnego.
Obsługuje zaszyfrowane woluminy, a także zaszyfrowane „kontenery” skarbców danych.
VeraCrypt współpracuje z tokenami bezpieczeństwa i kartami inteligentnymi.

Pobierz – VeraCrypt

VeraCrypt jest standardowo dostępny w kilku repozytoriach oprogramowania do dystrybucji Linuksa, a jeśli chcesz go pobrać, sprawdź link tutaj. Alternatywnie, oprogramowanie jest dostępne bezpłatnie dla większości systemów operacyjnych Linux za pośrednictwem ich oficjalnej strony internetowej.

2. CipherShed

CipherShed to kolejny rozwidlenie projektu TrueCrypt. Jest to projekt open source (dostępny na Mac, Linux i Windows) i wydany w wersji Alpha w 2014 roku. Głównym celem oprogramowania jest utrzymanie i oferowanie podobnego zestawu szyfrowania, z którego znany był TrueCrypt.

Trudno mówić o CipherShed bez porównania go z VeraCrypt, ale powinieneś wiedzieć, że obie aplikacje są dość podobne i mają równoważne funkcje. Mając to na uwadze, VeraCrypt nie jest dla wszystkich, a jeśli próbowałeś tego i chcesz wypróbować alternatywę o porównywalnych funkcjach, Ciphershed jest oczywistym wyborem.

Godne uwagi funkcje

Aplikacja obsługuje blokowanie i odblokowywanie danych „w locie”.
Ciphershed bardzo ułatwia blokowanie i szyfrowanie urządzeń zewnętrznych, takich jak dyski USB i zewnętrzne dyski twarde.
Prosty w konfiguracji i obsłudze dzięki prostemu interfejsowi użytkownika.

Pobierz – CipherShed

Aby użyć narzędzia do szyfrowania CipherShed, należy skompilować kod ze źródła. Na szczęście kod źródłowy znajduje się na Github, a proces budowania jest dość prosty. Aby uzyskać więcej informacji, przejdź do tutaj.

3. CryFS

Jednym z moich ulubionych narzędzi do szyfrowania Linuksa jest CryFS. To zgrabny, mały program, który został stworzony specjalnie, aby pomóc przeciętnemu użytkownikowi w szyfrowaniu i zabezpieczaniu danych przesyłanych do usług takich jak Dropbox.

Jeśli regularnie synchronizujesz dane z chmurą, jest to niebezpieczne, a każdy, kto chce, może się z nimi zapoznać za pomocą odpowiednich narzędzi. Tylko z tego powodu ważne jest, aby już dziś zainstalować CryFS na komputerze z systemem Linux!

Godne uwagi funkcje

Szyfruje strukturę katalogów plików, tak aby nie można było odgadnąć zaszyfrowanych danych wraz z zawartością pliku.
Gdy więcej danych jest zaszyfrowanych, CryFS nie przesyła ponownie zmian do Dropbox. Zamiast tego wysyła małe zmiany, aby zaoszczędzić miejsce na dysku.
Prosta, łatwa do zrozumienia struktura wiersza poleceń sprawia, że ​​jest przystępna dla przeciętnego użytkownika.

Pobierz – CryFS

Niedawno opublikowaliśmy post o tym, jak używać CryFS do zabezpieczania i szyfrowania danych Dropbox. Jeśli jesteś zainteresowany korzystaniem z aplikacji CryFS, przeczytaj ten post, a będziesz mógł ją uruchomić w mgnieniu oka!

4. GnuPG

GnuPG to kompletna, bezpłatna i otwarta implementacja OpenPGP. Jest to standard szyfrowania w wielu dystrybucjach Linuksa i jest używany głównie za pośrednictwem wiersza poleceń.

GnuPG nie jest w żaden sposób wyrafinowanym narzędziem i nie będzie można go użyć do zaszyfrowania całego dysku twardego ani skonfigurowania skrytki. Mimo to, jeśli masz jakieś dane, a może wiadomość do wysłania, ta aplikacja jest niezbędna w systemie Linux.

Godne uwagi funkcje

Szyfrowanie GnuPG obsługuje wiele algorytmów, takich jak RSA, ECDH, ECDSA, EdDSA, Elgamal, DSA, AES, Camellia, 3DES, Twofish, SHA2 i inne.
Jest wieloplatformowy i działa na komputerach Mac, Windows i wszystkich systemach typu Unix, takich jak Linux i BSD.
Może być używany do szyfrowania komunikacji lub plików danych.

Pobierz – GnuPG

Prawdopodobnie masz już zainstalowaną i uruchomioną aplikację GnuPG na komputerze z systemem Linux i nawet o tym nie wiesz! Powodem tego jest to, że jest to jedno ze standardowych narzędzi szyfrujących, które są domyślnie dostarczane przez dystrybucje. Jeśli jednak tego nie zrobisz, możesz dowiedzieć się więcej na ten temat na oficjalnej stronie internetowej tutaj.

5. Menedżer Gnome Encfs

Gnome Encfs Manager to łatwe w użyciu narzędzie graficzne, które pozwala użytkownikom komputerów stacjonarnych Linuksa tworzyć i łatwo uzyskiwać dostęp do zaszyfrowanych skarbców danych w swoich systemach. Ma kilka zastosowań, w tym możliwość dobrej współpracy z usługami takimi jak Dropbox, NextCloud i innymi usługami synchronizującymi.

Chociaż nie możemy powiedzieć, że Gnome Encfs Manager jest najbardziej zaawansowanym narzędziem do szyfrowania dostępnym w całym systemie Linux, jest godnym dodatkiem do każdego systemu komputerowego ze względu na to, jak jest przyjazny dla użytkownika.

Godne uwagi funkcje

Gnome Encfs Manager może montować zaszyfrowane skrytki podczas uruchamiania, a także automatycznie odmontowywać wszystkie skrytki przy wylogowywaniu.
Funkcja „Stash-group” umożliwia użytkownikom łatwe śledzenie zaszyfrowanych danych dzięki lepszej organizacji.
Ma doskonały, przyjazny dla użytkownika interfejs i jest bardzo prosty.

Pobierz – Gnome Encfs Manager

Gnome Encfs jest trudny do zainstalowania, ponieważ nie jest dostępny w większości repozytoriów oprogramowania dystrybucji Linuksa. Jeśli jesteś zainteresowany używaniem aplikacji Gnome Encfs Manager, przeczytaj o tym ten post. W nim omawiamy, jak sprawić, by działał w prawie każdej dystrybucji Linuksa.

Wniosek

Na tej liście omówiliśmy niektóre z najlepszych narzędzi szyfrujących dostępnych na platformie Linux. Jeśli szukałeś aplikacji, których możesz użyć do lepszego zabezpieczenia swoich danych, wypróbuj je najpierw!

x