5 najlepszych narzędzi, które pomogą Ci wykryć edytowane obrazy

Ustalenie, czy zdjęcie zostało uszkodzone, może być trudne, ale istnieje kilka przydatnych, bezpłatnych narzędzi, które mogą w tym pomóc. Narzędzia te ułatwiają odkrywanie prawdy kryjącej się za obrazami, dzięki czemu możesz stwierdzić, co jest prawdziwe, a co nie. Poniżej przedstawiamy najlepsze narzędzia do wykrywania edytowanych obrazów i pokazujemy, jak działają.

Edytowany obraz wyraźnie wskazuje, czy przesłany obraz został poddany edycji. Po przeciągnięciu/upuszczeniu zdjęcia lub przesłaniu go do narzędzia zobaczysz jeden z następujących werdyktów; Tak, prawdopodobnie i nie.

Potrafi zidentyfikować popularne techniki edycji, takie jak kadrowanie, zmiana rozmiaru, obracanie, klonowanie, leczenie, rozmycie, wyostrzanie, dostosowywanie kolorów itp.

Oprócz jasnego werdyktu może pokazać pełne, surowe dane EXIF ​​​​zdjęcia, takie jak model aparatu, data, lokalizacja i inne. Otrzymasz również listę oprogramowania, za pomocą którego obraz mógł zostać zmodyfikowany. Wszystkie te funkcje są bezpłatne, ale jeśli szukasz szczegółowej analizy, możesz skontaktować się z zespołem Image Edited w celu uzyskania wyceny.

Aby przetestować to narzędzie, pobraliśmy obraz stockowy i zmanipulowaliśmy go za pomocą edytora zdjęć. Poniżej możesz zobaczyć zdjęcie przed (po lewej) i po (po prawej):

Następnie przesłaliśmy edytowany obraz do Image Edited. Oto wyniki jakie otrzymaliśmy:

Fake Image Detector przeprowadza analizę poziomu błędów (ELA), aby znaleźć niespójności w poziomach kompresji przesłanego obrazu. Uwzględnia także metadane obrazu, aby sprawdzić, czy obraz nie został zmanipulowany.

Interfejs jest dość prosty i przyjazny dla użytkownika. Wszystko, co musisz zrobić, to przesłać obraz ze swojego komputera i kliknąć Skanuj teraz. Wynik otrzymasz w ciągu kilku sekund. Należy pamiętać, że według twórców narzędzia dokładność wynosi od 60 do 70 procent.

Oto wynik zmanipulowanego obrazu, który przesłaliśmy:

FotoForensics to jedna z najpopularniejszych opcji, która wykorzystuje różne typy danych, takie jak JPEG, ELA i metadane, aby określić oryginalność obrazu. Działa nieco inaczej niż większość innych narzędzi, które zobaczysz w Internecie.

Kiedy przesyłasz obraz i prosisz FotoForensics o jego analizę, proces rozpoczyna się od analizy poziomu błędu (ELA). Początkowy wynik zostanie wyświetlony obok dostarczonego oryginalnego obrazu. Jeśli przesłany obraz został w jakikolwiek sposób zmodyfikowany lub zmieniony, w analizowanym wyniku będą widoczne kolory. Jeśli jednak jest to nietknięte, oryginalne zdjęcie, analizowany obraz będzie miał tylko biały kolor.

Dodatkowo FotoForensics oferuje szereg alternatywnych metod analizy, do których można uzyskać dostęp za pośrednictwem menu po lewej stronie w celu dokładniejszej analizy. Może to być przydatne, jeśli masz do czynienia z obrazem utworzonym przez jeden z najlepszych internetowych edytorów zdjęć AI.

Oto jak przeanalizował nasze zmanipulowane zdjęcie:

Ghiro to kolejne narzędzie oferujące różne metody analizy zdjęć. Należą do nich między innymi ELA, generowanie skrótu skrótu, dopasowywanie list skrótów, silnik sygnatur i ekstrakcja ciągów znaków.

Dzięki generowaniu skrótu narzędzie tworzy unikalny kod obrazu na podstawie jego danych, który można następnie wykorzystać do wykrycia stanu obrazu. W przypadku dopasowywania listy skrótów tylko Ty masz kod obrazu; możesz podać listę kodów, a ona znajdzie wszystkie obrazy pasujące do tych kodów.

Wyodrębnianie ciągów umożliwia narzędziu znalezienie całego tekstu ukrytego w obrazie, takiego jak adresy URL, nazwy lub daty, oraz zidentyfikowanie wszelkich nietypowych elementów. Metoda silnika podpisów pokazuje najważniejsze informacje o zdjęciu, takie jak miejsce wykonania, jakim aparatem został użyty, jaki był punkt ostrości itd.

Korzystając z Ghiro, będziesz musiał przesłać obraz jako jeden ze swoich projektów. Dodane obrazy możesz sprawdzić w sekcji Obrazy w narzędziu.

Warto zaznaczyć, że Ghiro wymaga pobrania i zainstalowania na swoim urządzeniu. Jest to narzędzie dla systemu Linux, więc jeśli używasz innego systemu operacyjnego, takiego jak Windows, musisz mieć maszynę wirtualną, taką jak QEMU lub VirtualBox, aby je uruchomić.

Oto wyniki, które dał nam Ghiro dla naszego zmanipulowanego obrazu:

JPEGsnoop to kolejny program do pobrania, ale tylko dla użytkowników systemu Windows. Po przesłaniu obrazu do analizy w narzędziu JPEGsnoop natychmiast wyświetla niezbędne informacje w nagłówku, takie jak wymiary i tryb kompresji. To jest Twój pierwszy wgląd w makijaż obrazu.

Następnie możesz zagłębić się w ustawienia kompresji obrazu, prezentując tabele kwantyzacji i tabele Huffmana. Bardziej interesującą analizę można uzyskać za pomocą współczynników dyskretnej transformacji kosinusowej (DCT), które zapewniają wizualną reprezentację sposobu dzielenia i kompresji obrazu.

Ciekawą funkcją jest histogram, który przedstawia wykres wartości pikseli. Pomaga to wykryć wszelkie dziwne rzeczy na obrazie, które mogą być zmianami lub zmianami.

Oto nasze wyniki:

Inne sposoby identyfikacji zmanipulowanych obrazów

Chociaż użycie specjalnych narzędzi detektywistycznych może być przydatne do wykrywania zmian w obrazie, istnieją również inne sposoby, w których można to zrobić ręcznie.

Zacznij od nadawania obrazowi dobrego, dokładnego wyglądu. Szukaj wszystkiego, co wydaje się niestosowne, na przykład dziwnych zmian kolorów lub rzeczy, które nie pasują do tła. Edytowane obrazy często mają niewyraźne krawędzie lub wyglądają, jakby zostały wycięte i wklejone, więc powiększanie może pomóc w znalezieniu tych ukrytych nieprawidłowości.

Jeśli masz do czynienia ze zdjęciem tłumu, zwróć uwagę na wszelkie zadania kopiowania i wklejania. Mamy przewodnik na temat różnych sposobów ręcznego wykrywania edytowanych obrazów, który szczegółowo omawia te techniki, które pomogą Ci stać się prawdziwym profesjonalistą w wykrywaniu zmanipulowanych obrazów.

Odróżnij fakt od fikcji

Wykrywacze fałszywych obrazów mogą pomóc Ci rozszyfrować prawdziwe historie stojące za pikselami i uniknąć wpadnięcia w pułapkę fałszywych wiadomości, oszustw lub mistyfikacji wykorzystujących edytowane obrazy. Mogą także pomóc Ci zostać cyfrowym detektywem i dowiedzieć się więcej o historii i kontekście obrazu lub udoskonalić własne umiejętności edycji. Wypróbuj te narzędzia i przekonaj się sam.