5 najlepszych pochodnych Gentoo Linux do wypróbowania

Gentoo jest dobrze znane jako system operacyjny typu „buduj sam”. Wszystko, począwszy od pakietów, a skończywszy na samym jądrze Linuksa, musi być zbudowane ze źródła przez użytkownika. Dla niektórych to prawdziwa zaleta i uwielbiają możliwość dostosowywania wszystkiego. Niestety, ponieważ Gentoo jest trudne dla przeciętnego użytkownika, wielu użytkowników podjęło się tworzenia „spinów” lub „pochodnych” systemu operacyjnego. Ponieważ jest tak wiele możliwości wyboru, zdecydowaliśmy się sporządzić listę najlepszych pochodnych Gentoo Linux do wypróbowania!

1. Funtoo

Funtoo jest dystrybucją opartą na Gentoo, głównie zarządzaną i rozwijaną przez założyciela projektu Gentoo. Głównym celem systemu operacyjnego jest ulepszenie rdzenia Gentoo bez rezygnacji z tego, co czyni go wspaniałym. Jedną z najlepszych funkcji, które Funtoo ma do zaoferowania w porównaniu z Gentoo jest to, że jest oparty na Git. Wykorzystanie Gita do dystrybucji znacznie poprawia szybkość pobierania oprogramowania w porównaniu z konfiguracją Gentoo Rsync.

System operacyjny Funtoo ma wiele do zaoferowania, poza usprawnieniem podstawowej obsługi Gentoo. Sprawia również, że budowanie systemu operacyjnego jest lepszym doświadczeniem jako całości i modernizuje go, tworząc wstępnie skonfigurowane „łuki podrzędne”, które zapewniają gotową do zbudowania konfigurację dla wielu typów komputerów. Ponadto funkcja „mieszania” oznacza, że ​​użytkownicy nie będą musieli spędzać niezliczonych godzin na zabawie flagi użycia.

Wystarczy powiedzieć, że jeśli podoba Ci się Gentoo i sposób, w jaki działa, ale chciałbyś, żeby było trochę nowocześniejsze, wypróbuj Funtoo. Sprawdź nasz przewodnik, jak go zainstalować tutaj!

2. Sabayon

Podstawowa technologia Gentoo jest imponująca. Problem w tym, że ze względu na trudność instalacji wiele osób, które skorzystałyby z tego rozwiązania, brakuje. To tam gdzie Sabayon Linux wchodzi. Jest to dystrybucja Linuksa, która sprawia, że ​​„Gentoo” jest łatwe, usuwając ból głowy związany z budowaniem od podstaw. To, że jest to „łatwe w Gentoo”, nie oznacza jednak, że jest to pycha. Użytkownicy nadal będą budować wszystkie programy ze źródeł za pośrednictwem Portage.

Sabayon wykonuje dobrą robotę, usuwając irytację Gentoo, jednocześnie dając użytkownikom to, czego chcą. Jeśli podoba Ci się sposób korzystania z Linuksa w Gentoo, ale masz dość spędzania dni na jego tworzeniu, może Sabayon jest właśnie dla Ciebie.

3. Redcore Linux

Redcore Linux to rumuńska dystrybucja Linuksa, która, podobnie jak Sabayon, bierze Gentoo i stara się uczynić ją bardziej dostępną dla przeciętnego użytkownika. Główną misją jest pokazanie użytkownikom możliwości Gentoo przy jednoczesnym zaoferowaniu tradycyjnego doświadczenia z Linuksem. W przeciwieństwie do Sabayon, użytkownicy nie budują pakietów ze źródeł. Zamiast tego użytkownicy Redcore Linux sami otrzymują gotowe pakiety binarne od Redcore.

Ten system operacyjny jest interesujący i jeśli kiedykolwiek chciałeś wypróbować Gentoo, ale niewiele wiesz o zaawansowanych dystrybucjach Linuksa, jest to najlepszy wybór. Uważaj jednak, ponieważ Redcore nie ma dostępu do tego, co wielu użytkowników Gentoo lubi, takich jak eBuildy, rozbudowane dostosowywanie itp.

4. Gentoo Studio

Gentoo Studio jest systemem operacyjnym stacji roboczej audio zbudowanym na bazie systemu operacyjnego Gentoo. Główną atrakcją tego systemu operacyjnego nie jest to, że jest to Gentoo. Zamiast tego jest to fakt, że zawiera dziesiątki profesjonalnych aplikacji audio i narzędzi do prowadzenia profesjonalnego studia nagrań.

Nie pozwól, aby część Gentoo Studio „Gentoo” Cię odstraszyła. Gentoo studio jest bardzo łatwe w konfiguracji i nie jest przeznaczone dla mistrzów Linuksa. Nie jest tak łatwe w instalacji jak Redcore czy Sabayon. To powiedziawszy, wymagana jest znacznie mniejsza konfiguracja, a każdy, kto zna komputery, nie powinien mieć żadnego problemu. Głównym celem jest tutaj zaoferowanie w pełni funkcjonalnego systemu operacyjnego audio za darmo, na którym użytkownicy mogą polegać, aby wykonać swoją pracę.

Gentoo Studio ma wiele programów do użycia po wyjęciu z pudełka. Przede wszystkim Ardor, MuseScore, Audacity, Cadence, FFMPEG i Frescobaldi. Więcej informacji na temat dołączonych programów audio można znaleźć na stronie głównej serwisu.

Jeśli jesteś użytkownikiem Linuksa i chcesz założyć w pełni funkcjonalne, profesjonalne studio nagrań audio, zrób sobie przysługę i zajrzyj do Gentoo Studio.

5. Pentoo

Pentoo to dystrybucja Linuksa stworzona specjalnie do przeprowadzania audytów bezpieczeństwa i testów penetracyjnych w sieciach. W przeciwieństwie do innych dystrybucji Linuksa na tej liście, nie jest przeznaczony do instalacji. Zamiast tego Pentoo jest przeznaczony dla pamięci USB i CD ROM. Sam system operacyjny zawiera „zahartowane jądro”, a także inne przydatne łatki, obsługę szyfrowania dysków oraz różne narzędzia do łamania zabezpieczeń i hakowania.

System operacyjny Pentoo nie widział aktualizacji od dłuższego czasu, a niektórzy uważają, że został on „wycofany”. Mimo to, jeśli jesteś ekspertem od bezpieczeństwa Linuksa i szukasz alternatywy dla Kali Linux, warto sprawdzić Pentoo.

x