5 najlepszych programów do testów obciążeniowych procesora dla programistów i graczy

Testy obciążeniowe procesora stały się niezbędne do określenia stanu komputera i zapewnienia jego wysokiej wydajności.

Wydajność komputera spada z czasem, a jeśli używasz go prawie codziennie, zaczynają pojawiać się problemy. Mogą wystąpić częste spowolnienia, funkcje nie działają zgodnie z oczekiwaniami i nieoczekiwane zamknięcia.

Są to oznaki, których nigdy nie wolno ignorować, ponieważ komputer może ulec trwałemu uszkodzeniu, jeśli będą się utrzymywać.

Dlatego musisz monitorować wydajność komputera i przeprowadzać testy obciążeniowe procesora, aby utrzymać procesor i ogólny stan komputera.

Dowiedzmy się więcej o testach obciążeniowych procesora i o tym, jakie korzyści może przynieść komputerowi.

Co to są testy obciążeniowe procesora?

Rodzaj testów wydajności, który ocenia stabilność systemu w warunkach wysokiego obciążenia, nazywa się testami warunków skrajnych. Pomaga upewnić się, że komponenty działają dobrze i określić, ile naprężeń mogą wytrzymać przed uszkodzeniem. Stres może obejmować ekstremalne zadania, obciążenia, temperatury, użycie pamięci i częstotliwości zegara.

Ogólnie rzecz biorąc, komputerowe testy warunków skrajnych są różnych rodzajów – testy warunków skrajnych oprogramowania i testy warunków skrajnych sprzętu. Obciążenie sprzętowe obejmuje ponadto różne rodzaje testów warunków skrajnych.

Testy obciążeniowe procesora wchodzą w skład testów obciążeniowych sprzętu, które sprawdzają wydajność procesora systemu po uruchomieniu go z pełną prędkością w maksymalnej osiągalnej temperaturze. Podczas testowania używany jest każdy rdzeń systemu i stosowane jest kompatybilne obciążenie. Odbywa się to za pomocą narzędzia programowego, które można nazwać „narzędziem do testowania obciążenia procesora”.

Po przejściu testu warunków skrajnych procesor komputera jest uważany za stabilny. Ale jeśli się nie powiedzie, możesz doświadczyć niskiej wydajności, opóźnień, awarii i automatycznych wyłączeń, co wskazuje, że komputer jest niestabilny i wymaga naprawy.

Dlaczego potrzebujesz testów obciążeniowych procesora?

Przyjrzyjmy się niektórym powodom, dla których potrzebujesz testów warunków skrajnych.

  • Problemy z wydajnością na starych komputerach: Jeśli zauważysz, że Twój laptop zawiesza się nawet przy wykonywaniu drobnych zadań, działa bardzo wolno, co zabija Twój czas lub wyłącza się nagle bez powodu, rozważ przetestowanie obciążenia procesora. Pomoże Ci to ustalić przyczynę problemu, abyś mógł go naprawić, zanim nastąpi trwałe uszkodzenie komputera.
  • Przetaktowywanie: Jeśli używasz komputera intensywnie do pracy biurowej, gier, projektowania lub czegokolwiek innego, co wymaga wysokiej wydajności procesora, możesz rozważyć podkręcenie. Jest to proces powodujący, że procesor działa z większą szybkością niż pierwotnie planowano. Testy obciążeniowe procesora mogą pomóc sprawdzić, czy jego wydajność wzrosła po przetaktowaniu.
  • Aby określić maksymalną wydajność komputera: Nie zawsze otrzymujesz działanie wymienione na pudełku lub zgodnie z obietnicą sprzedawcy. Twój komputer to maszyna z wieloma komponentami wpływającymi na wydajność i stabilność. Testy obciążeniowe procesora pozwalają ocenić realistyczną wydajność, jakiej można po nim oczekiwać. Pomoże to również ustalić, czy maszyna działa dobrze i określić wydajność pasty termoprzewodzącej i układu chłodzenia.

Ponadto niezbędne jest monitorowanie procesora podczas testów obciążeniowych. Zmierzy temperaturę komputera, wahania napięcia, częstotliwość zegara itp., aby upewnić się, że wszystko jest w porządku z twoim urządzeniem. A jeśli coś pójdzie nie tak, możesz szybko zastosować środki zaradcze, aby to naprawić, zanim problem uszkodzi komputer. Możesz rozważyć użycie narzędzia do monitorowania procesora, takiego jak Core Temp, Speccy itp., o którym mowa tutaj.

Wracając do testów obciążeniowych procesora, wielu ma podwójne wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa. Testy obciążeniowe procesora są bezpieczne, jeśli są wykonywane prawidłowo. Przy danym obciążeniu procesor zwykle osiąga maksymalną temperaturę w ciągu godziny. A kiedy osiągnie krytyczny limit, komputer wyłączy się automatycznie, aby zapobiec uszkodzeniom.

Omówmy więc niektóre z najlepszych na rynku narzędzi do testowania obciążenia procesora, które pomogą upewnić się, że komputer działa z maksymalną wydajnością.

Cinebench

Jeśli chcesz wiedzieć, jak działa twój procesor, możesz dodać Maxon Cinebench do Twojej listy. Ten wieloplatformowy zestaw testów pozwala z łatwością określić wydajność komputera. Oferuje zaawansowaną technologię renderowania i procesora, aby dokładnie ocenić możliwości sprzętu komputerowego.

Cinebench pomaga administratorom systemów w podejmowaniu decyzji zakupowych, dziennikarzom recenzować sprzęt, a producentom sprzętu ulepszać swoje najnowsze produkty. Nowy Cinebench zapewnia dokładne wyniki dla procesorów nowej generacji, aby sprawdzić, czy rozwiązanie chłodzące notebooka lub komputera stacjonarnego jest wystarczające.

Ponadto określi również, czy maszyna działa stabilnie podczas pracy z dużym obciążeniem procesora i czy może wydajnie obsługiwać zadania 3D. Wyniki Cinebench są korygowane wraz ze zmianami kompilatora i kodu, więc nowsze wyniki nie mogą być porównywane z poprzednimi. Pozwól Cinebench uruchamiać zadania w tle, aby tworzyć różnorodne wyniki, wpływając na pomiar.

Narzędzie jest dostępne dla systemów komputerowych Apple opartych na M1. Obsługuje system Windows 10 na 64-bitowym procesorze AMD lub Intel z obsługą SSE3 i 4 GB pamięci RAM. Jeśli jesteś użytkownikiem Apple, potrzebujesz systemu macOS 10.13.6 lub nowszego z 64-bitowym procesorem działającym na komputerze z procesorem Intel, Apple Macintosh lub M1 Mac i 4 GB pamięci RAM.

Ekspert od procesorów

Ekspert od procesorów pozwala ustawić żądane obciążenie i zatrzymać lub wznowić czas testowania. Sprawdź prawidłowo wskaźniki przed rozpoczęciem testu, abyś wiedział, co oznaczają, wskazując określoną wartość.

Aby uzyskać doskonały wynik:

  • Ustaw test obciążenia procesora na najwyższe obciążenie i poczekaj kilka sekund.
  • Zachowaj kartę testową w zadaniach w tle i korzystaj z aplikacji tak, jak robisz to zwykle w zwykłe dni.
  • Monitoruj wskaźniki FPS i prędkości, aby wiedzieć, czy są stałe, czy maleją.

Jest pomocny w przeglądarkach takich jak Firefox, Safari, Internet Explorer, Edge i Chrome oraz urządzeniach takich jak komputery stacjonarne, smartfony, tablety i laptopy. CPU Expert obsługuje systemy operacyjne Linux, Android, iOS, Windows i macOS.

Co więcej, procesory marek takich jak ARM, Mediatek, Nvidia, Qualcomm, Intel, Samsung, Huawei i AMD można łatwo przetestować za pomocą testu obciążenia procesora.

GIMPY

Posługiwać się GIMPY przetestować dowolny nowoczesny sprzęt PC z systemem Mac OS X, Windows, Linux lub FreeBSD i uzyskać wyniki PRP, eliminując potrzebę podwójnego sprawdzania.

Uzyskanie GIMPS (Great Internet Mersenne Prime Search) jest łatwe do pobrania i skutecznego uruchamiania programów. W zależności od systemu możesz pobrać zgodne bezpłatne oprogramowanie i bez żadnych problemów rozpocząć testowanie obciążenia procesora na komputerze. Jest dostępny zarówno dla 32-bitowych, jak i 64-bitowych różnych systemów operacyjnych.

GIMPS wykorzystuje wszystkie rdzenie systemu wielordzeniowego lub systemu wieloprocesorowego, aby zapewnić stabilność sprzętu nawet w środowisku o dużym obciążeniu. Może to być również pomocne, jeśli Twój nowy komputer ulegnie niewyjaśnionej awarii systemu.

Ciężki ładunek

Ciężki ładunek to bezpłatne narzędzie do testowania warunków skrajnych dla sprzętu komputerowego, które można zainstalować w dowolnej wersji systemu Windows i wersjach serwerowych (64-bitowych i 32-bitowych) obsługiwanych obecnie przez firmę Microsoft.

HeavyLoad pozwala maksymalnie obciążyć serwer PC lub stację roboczą i przeprowadza test, aby sprawdzić, czy sprzęt PC działa niezawodnie. Może przeprowadzać testy wszystkich komponentów systemu, takich jak GPU, procesor, pamięć RAM, dysk twardy itp.

Bezpłatne narzędzie do pomiaru stresu oferuje intuicyjny i prosty w użyciu graficzny interfejs użytkownika oraz wizualne informacje zwrotne, dzięki czemu możesz uruchomić oprogramowanie do testów porównawczych bez bycia ekspertem. Skonfiguruj narzędzie lub ustaw zaawansowane ustawienia zgodnie z wymaganiami w zakładce Opcje, takie jak używane rdzenie procesora, limit czasu itp.

Będziesz mógł szybko zobaczyć wydajność systemu z Menedżera zadań Windows. Pobierz najnowszą wersję HeavyLoad w pliku z rozszerzeniem .exe lub pliku .zip, aby szybko rozpocząć instalację i konfigurację.

Geeks3D FurMark

Geeks3D FurMark to szybki test porównawczy OpenGL i lekkie, ale intensywne narzędzie do testów obciążeniowych GPU do przeprowadzania testów obciążeniowych na platformie Windows.

W nowej wersji znajdziemy wsparcie dla kart AMD Radeon RX 6700M, RX 6800M, RX 6600 XT, RX 6600 i RX 6600M. Dodano również NVIDIA RTX A2000 i naprawiono obsługę NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti i RT3070 Ti.

Ponadto otrzymasz zaktualizowane GPU-Z 2.41, GPU Shark 0.23.0.0, NVAPI R470 i ZoomGPU 1.31.0. Pobierz bezpłatne narzędzie do testów warunków skrajnych dla swojego rdzenia GPU, korzystając z kodów skrótu i ​​zainstaluj je na swoim komputerze, aby przeprowadzić test.

Dodatkowy punkt 😎: Jak ostrożnie przeprowadzać testy obciążeniowe procesora

Jak wyjaśniono powyżej, podczas przeprowadzania testów obciążeniowych procesora należy zachować ostrożność, aby upewnić się, że wszystko idzie dobrze i można uzyskać optymalne wyniki. W tym celu należy również przygotować system przed rozpoczęciem testu.

  • Zamknij niepotrzebne aplikacje: Przed przystąpieniem do testowania procesora zamknij inne aplikacje uruchomione na komputerze, ponieważ mogą one zakłócać proces testowania. Umożliwia to również narzędziu do testowania obciążenia procesora wykorzystanie całego procesora.
  • Miej oko na temperaturę: Ponieważ procesor jest całkowicie obciążony, należy uważnie obserwować jego wydajność. Sprawdź jego temperaturę, aby zrozumieć próg temperatury. Jeśli przekracza 90 stopni Celsjusza, nie wolno wykonywać testu przez dłuższy czas.
  • Upewnij się, że procesor osiągnął pełne wykorzystanie: Testy obciążeniowe procesora są przeprowadzane w celu upewnienia się, że procesor działa z maksymalną wydajnością, a nie tylko w celu sprawdzenia jego wydajności. Dlatego pozwól mu pracować ze 100% wydajnością.
  • Poszukaj ustawień podkręcania procesora: Dowiedz się, czy przetaktowywanie procesora jest bezpieczne, czy nie. Wiele procesorów umożliwia łatwe przetaktowywanie, na przykład seria Intel K, podczas gdy inne mogą sprawiać ci trudność.

Wniosek 👨‍🏫

Testy obciążeniowe procesora pomagają upewnić się, że komputer działa z pełną wydajnością. Ponadto określa również jego wydajność przy dużych obciążeniach i innych ekstremalnych warunkach. Użyj wspomnianych powyżej narzędzi do testowania obciążenia procesora, aby przetestować procesor i zmaksymalizować jego wydajność.