5 podstawowych kroków rozwiązywania problemów w systemie Windows 10

Komputer może napotkać różnego rodzaju problemy i mogą mieć one konkretną lub ogólną przyczynę. Prawdopodobnie będziesz musiał wygooglować symptomy, aby dowiedzieć się, co jest nie tak, ale jest kilka rzeczy, które zawsze powinieneś, zawsze próbuj przed czymkolwiek innym. Są to podstawowe kroki pozwalające rozwiązać problemy z systemem Windows 10, które w wielu przypadkach rozwiązują większość problemów.

Uruchom ponownie system

Cokolwiek powoduje problemy z systemem, można je naprawić, uruchamiając go ponownie. Wiele razy ludzie pisali na forach pomocy z bardzo konkretnym problemem i otrzymywali różne rozwiązania sugerowane przez innych, aby w końcu naprawić wszystko po ponownym uruchomieniu systemu. Nigdy nie lekceważ tego kroku i zawsze próbuj go najpierw.

Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów

Coś się psuje, aw systemie Windows 10 często się psują. Istnieją pewne składniki systemu operacyjnego, które powodują więcej problemów niż inne, dlatego w systemie Windows 10 jest wbudowana aplikacja do rozwiązywania problemów. Możesz ją uruchomić w przypadku dowolnego rodzaju problemu.

Otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do grupy ustawień Aktualizacja i zabezpieczenia. Wybierz kartę Rozwiązywanie problemów i przewiń w dół do elementów, dla których możesz uruchomić narzędzie do rozwiązywania problemów. Wybierz dowolny typ problemu i zastosuj wszelkie poprawki znalezione przez narzędzie do rozwiązywania problemów.

Edytuj elementy startowe

Element startowy często może być przyczyną problemu. Może nie pojawić się natychmiast, tj. Problem może wystąpić dopiero kilka minut po uruchomieniu komputera. Dzieje się tak, ponieważ system Windows 10 nie uruchamia wszystkiego naraz. Robi to sekwencyjnie, aby system nie był natychmiast przeciążony wszystkimi procesami, systemem lub innymi, które muszą się rozpocząć.

Możliwe, że jeden z elementów startowych powoduje problemy. Aby to naprawić, należy wyłączyć wszystkie elementy startowe i ponownie uruchomić system. Jeśli problem sam się rozwiąże, prawdopodobnie przyczyną jest element uruchamiany podczas uruchamiania. Powoli włączaj elementy ponownie, pojedynczo, aż problem ponownie się pojawi.

Aby włączyć i wyłączyć elementy startowe, otwórz Menedżera zadań i przejdź do zakładki Uruchamianie, wybierz element i kliknij przycisk Wyłącz / Włącz w prawym dolnym rogu.

Odłącz sprzęt

Sprzęt może powodować problemy w każdym systemie i często nie ma wielu wskazówek, kiedy sprzęt ulega awarii. Zdecydowanie powinieneś przeprowadzić kontrolę stanu dysku SSD, ale jeśli masz podłączony do systemu sprzęt zewnętrzny, bez którego możesz pracować, usuń go i sprawdź, czy problem zniknie. Często dyski zewnętrzne mogą powodować problemy, zwłaszcza jeśli zawierają błędy, które należy naprawić.

Sprawdź / zaktualizuj sterowniki

Windows 10 lubi aktualizować sterowniki. Najnowsza wersja systemu operacyjnego zapewnia użytkownikom większą kontrolę nad instalacją aktualizacji, ale nie oznacza to, że nigdy nie będziesz zmuszony do aktualizacji do nowego sterownika.

Zawsze warto sprawdzić, czy jest dostępna aktualizacja sterownika dla głównych komponentów w systemie; Sterowniki sieciowe, sterowniki GPU lub graficzne, sterowniki Bluetooth, sterowniki audio, a nawet aktualizacja systemu BIOS.

Jeśli niedawno otrzymałeś aktualizację sterownika, może to być przyczyną twoich problemów. Jeśli możesz, wycofaj ją lub poszukaj w Internecie poprzedniej wersji. Aktualizacje sterowników można sprawdzić w Menedżerze urządzeń. Wyszukaj Menedżera urządzeń. Rozwiń różne grupy urządzeń. Kliknij urządzenie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Aktualizuj sterownik.

Dodatkowy element: Uruchom skanowanie SFC

Uruchomienie skanowania plików systemowych jest często uważane za podstawowy krok rozwiązywania problemów. Skanowanie jest łatwe, ale czytanie dziennika nie jest takie łatwe, dlatego nie możemy go umieścić w podstawowych czynnościach do wypróbowania. To powiedziawszy, jeśli powyższe pięć kroków nie rozwiąże problemu, powinno to być twoje rozwiązanie.

Otwórz wiersz polecenia z uprawnieniami administratora i wprowadź następujące informacje. Po zakończeniu polecenia wyświetli plik dziennika, który pokaże błędy, które mógł znaleźć w systemie plików. Przejrzyj dziennik i spróbuj rozwiązać jak najwięcej z nich. Samo polecenie spróbuje również rozwiązać problemy, które może naprawić.

sfc /scannow