Nawet jeśli jesteś cyfrowym ojczystym, masz duże szanse, że 5 wskazówek przedstawionych w tym artykule pomoże Ci w stworzeniu bezpieczniejszych nawyków przeglądania Internetu i zwiększy Twoje bezpieczeństwo w Internecie. Nie obawiaj się, żadna z tych sugestii nie wymaga zaawansowanego stopnia bezpieczeństwa cybernetycznego – każdy może zacząć korzystać z tych przydatnych narzędzi w ciągu kilku minut.

Internet jest pełen potencjalnych zagrożeń – od urządzenia zarażającego się wirusem, po kogoś, kto kradnie dane karty kredytowej i wystawia rachunki. Niestety ludzie nie zawsze znają metody i narzędzia, które są dla nich dostępne, aby zwiększyć bezpieczeństwo przeglądania. Dlatego chcieliśmy podzielić się naszymi wskazówkami dotyczącymi kilku prostych kroków, które możesz podjąć, aby zapobiec zarażeniu urządzeń lub kradzieży tożsamości.

Zapoznaj się z naszymi 5 najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi bezpiecznego przeglądania Internetu.

1. Użyj VPN

Jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie sobie bezpieczeństwa i ochrony prywatności podczas przeglądania Internetu jest użycie VPN. VPN to po prostu małe oprogramowanie, które instalujesz na swoim urządzeniu i szyfruje wszystkie dane wysyłane przez urządzenie przez Internet.

Jest to tak pomocne, że przeglądanie niezabezpieczonego połączenia internetowego bez szyfrowania jest potencjalnie ryzykowne z punktu widzenia bezpieczeństwa i prywatności. Bez szyfrowania dostawcy usług internetowych mogą bardzo łatwo zobaczyć dokładnie to, co robisz online – odwiedzane witryny, pobierane pliki, a nawet zawartość wiadomości błyskawicznych.

Szpiegowanie online

Może to stanowić duży problem w dwóch przypadkach: jeśli pobierasz coś nielegalnie, w którym to przypadku Twój dostawca usług internetowych może cię wyrzucić z sieci lub zgłosić do władz i możesz zostać oskarżony o naruszenie praw autorskich lub jeśli rząd przeprowadzi ankietę komunikacja, w którym to przypadku będą oni mogli zobaczyć wszystkie Twoje wiadomości i osoby, z którymi się komunikujesz. Oba te scenariusze są bardzo niepokojące z punktu widzenia prywatności.

Powiązany problem bezpieczeństwa dotyczy sieci publicznych. Gdy korzystasz z prywatnej sieci w domu, nie stanowi to problemu. Ale kiedy korzystasz z sieci publicznej, takiej jak darmowe sieci Wi-Fi, które znajdziesz w kawiarniach, na lotniskach i innych miejscach publicznych, musisz zachować ostrożność. Gdy wysyłasz dane za pośrednictwem tych sieci publicznych, inni użytkownicy w sieci mogą przechwycić Twoje dane – które mogą obejmować takie informacje, jak dane Twojego banku lub inne dane osobowe. Może to prowadzić do kradzieży tożsamości, co jest koszmarem do pokonania.

UCZ SIĘ WIĘCEJ: Co zrobić, jeśli twoja tożsamość została skradziona

Aby uniknąć tych problemów zarówno z bezpieczeństwem, jak i prywatnością, możesz użyć VPN do szyfrowania wszystkich swoich danych. Zapewni to bezpieczeństwo i ochronę przed hakerami, a także zapewni prywatność danych dotyczących przeglądania i korzystania z Internetu.

Co sprawia, że ​​dobry VPN?

Jeśli szukasz VPN do użycia, mamy kilka rekomendacji dla cenionych i godnych zaufania dostawców VPN, na które możesz się zapisać. Pamiętaj, że są to wszystkie płatne usługi VPN – dzieje się tak, ponieważ bezpłatne usługi VPN są często niewiarygodne i sprawią, że będziesz mniej bezpieczny. Płatne usługi VPN kosztują zaledwie kilka dolarów miesięcznie i możesz na nich polegać, aby zwiększyć bezpieczeństwo urządzenia i chronić swoją prywatność.

Oceniamy VPN pod kątem rekomendacji na podstawie tych czterech kluczowych czynników:

 1. Doskonałe bezpieczeństwo takie jak silne 256-bitowe szyfrowanie i zasady braku rejestrowania.
 2. Szybkie połączenia więc przeglądanie nie jest spowolnione.
 3. Duża sieć serwerów dzięki czemu możesz łatwo znaleźć odpowiedni dla siebie serwer.
 4. Łatwe w użyciu oprogramowanie który obsługuje wszystkie różne systemy operacyjne, z których korzystają twoje urządzenia.

Najlepsze 4 sieci VPN dla bezpieczeństwa w Internecie

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, oto cztery najlepsze sieci VPN na rynku zapewniające prywatność, bezpieczeństwo i spokój w Internecie:

1. ExpressVPN

ExpressVPN jest jedną z najpopularniejszych usług VPN w Internecie, dzięki łatwości użytkowania i elastyczności. Usługa ma doskonałe bezpieczeństwo, z silnym 256-bitowym szyfrowaniem i polityką braku logowania w celu ochrony Twojej prywatności. Ogromna sieć serwerów obejmująca ponad 3000 serwerów w 145 różnych lokalizacjach w 94 krajach oznacza, że ​​zawsze będziesz w stanie znaleźć serwer, który spełnia Twoje potrzeby, a połączenia są szybkie i działają nawet w witrynach z wykrywaniem VPN, takich jak Netflix.

Oprogramowanie jest dostępne dla systemów Windows, Mac OS, Android, iOS, Linux i wielu innych platform oraz ma dodatkowe funkcje, takie jak test prędkości i test szczelności DNS, dzięki czemu można sprawdzić, czy wszystko działa tak, jak powinno. Ogólnie rzecz biorąc, wspaniałe, wszechstronne doświadczenie, które jest w pełni funkcjonalne, ale wciąż łatwe w użyciu.

Sprawdź -   Jak szybko kompresować obrazy w systemie Linux za pomocą ImCompressor

Przeczytaj naszą pełną recenzję ExpressVPN.

Plusy

 • OFERTA SPECJALNA: 3 miesiące za darmo (49% zniżki – link poniżej)
 • Superszybkie serwery (minimalna utrata prędkości)
 • Torrentowanie dozwolone
 • Ścisłe zasady braku logowania
 • Obsługa klienta 24/7.
Cons

 • Plan miesięczny ma wysoki koszt.

2. NordVPN

Kiedy potrzebujesz absolutnie najlepszego bezpieczeństwa, powinieneś wybrać NordVPN. Oprócz niezbędnego silnego 256-bitowego szyfrowania i braku zasad rejestrowania, których oczekujemy, usługa ta wyróżnia się również funkcją podwójnego szyfrowania. Podwójne szyfrowanie oznacza, że ​​Twoje dane są szyfrowane nie raz, ale dwa razy, na dwóch oddzielnych serwerach, co sprawia, że ​​praktycznie nikt nie może ich złamać, nawet przy użyciu wojskowych narzędzi do krakowania. To podwójne szyfrowanie zapewnia jedne z najlepszych zabezpieczeń, jakie można uzyskać z VPN.

Połączenia nie są tak szybkie jak inne, ale nadal są wystarczająco szybkie do przeglądania i zadań takich jak przesyłanie strumieniowe wideo w wysokiej rozdzielczości. Niesamowita sieć serwerów obejmująca ponad 5500 serwerów w ponad 60 różnych krajach oznacza wiele opcji. Aplikacja NordVPN jest świetna dla osób wizualnie, ponieważ ma interfejs mapy, którego można użyć do połączenia z serwerem w wybranym kraju, i jest ona dostępna dla systemów Windows, Mac OS, Linux, iOS, Chrome OS, Android, iOS i Windows Phone oraz rozszerzenia przeglądarki Firefox i Chrome.

Przeczytaj naszą pełną recenzję NordVPN.

Plusy

 • OFERTA SPECJALNA: plan 3-letni (75% zniżki – link poniżej)
 • Większość serwerów VPN z różnymi adresami IP
 • Umożliwia jednoczesne podłączenie do 6 urządzeń
 • „Podwójna” ochrona danych
 • Polityka gwarancji zwrotu pieniędzy.
Cons

 • Niektóre serwery mogą być zawodne
 • Aplikacje mogą być nieco kłopotliwe w użyciu.

3. PureVPN

Jeśli chcesz połączyć cały pakiet oprogramowania zabezpieczającego w jedno, możesz zajrzeć do PureVPN. Pakiet zawiera usługę VPN z pożądanymi przez nas funkcjami, takimi jak dobre bezpieczeństwo w postaci silnego 256-bitowego szyfrowania i zasady braku rejestrowania. Istnieje również potężna sieć serwerów obejmująca ponad 2000 serwerów w szalonych 140 różnych krajach, które zapewniają szybkie i stabilne połączenia.

Oprócz oprogramowania VPN, pakiety PureVPN są wyposażone w ochronę przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem, której można użyć do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem podczas przeglądania. Dołączone jest także oprogramowanie do blokowania reklam, które jest idealne dla tych, którzy często przeglądają internet i nie chcą rozpraszać się efektownymi reklamami. Dodaj filtr antyspamowy, aby zabezpieczyć swój e-mail przed niechcianymi wiadomościami i ochroną DDoS, aby zapobiec użyciu urządzenia w cyberataku, a także zaporę NAT, aby kontrolować, jakie połączenia są przekazywane przez Internet, i możesz zobaczyć, dlaczego ta usługa jest reklamowany jako pakiet bezpieczeństwa w jednym.

Oprogramowanie jest dostępne dla kluczowych platform: Windows, Mac OS, Android, iOS i Android TV, a także rozszerzenia przeglądarki dla przeglądarek Chrome i Firefox.

Przeczytaj naszą pełną recenzję PureVPN.

4. IPVanish

Jeśli chcesz, aby VPN był super szybki i nie spowalniał twojego przeglądania, powinieneś wypróbować IPVanish. Oprócz błyskawicznych połączeń zapewnia dobre bezpieczeństwo dzięki silnemu 256-bitowemu szyfrowaniu i zasadom braku rejestrowania. Sieć ponad 1300 serwerów w 60 różnych krajach jest wystarczająco duża, abyś mógł znaleźć serwer spełniający wszelkie Twoje potrzeby.

Oprogramowanie można zainstalować w systemach Windows, Mac OS, Android, Linux, Windows Phone i iOS, a ponadto posiada zaawansowane funkcje, takie jak wyłącznik awaryjny, automatyczne ponowne połączenie, ochrona przed wyciekiem dla IPv6 i DNS, okresowa zmiana adresu IP i ręcznie konfigurowany DNS . Jest to najlepszy wybór dla doświadczonych użytkowników, którzy chcą błyskawicznych prędkości i wielu zaawansowanych opcji dostosowywania.

Przeczytaj naszą pełną recenzję IPVanish.

2. Uważaj, co pobierasz

Pierwszym krokiem do bezpiecznego przeglądania jest zwrócenie uwagi na to, co klikasz. Zasadniczo odwiedzanie witryn tekstowych raczej nie powoduje problemu. Ale pobieranie nieznanych lub niewiarygodnych plików z losowych stron internetowych może doprowadzić do przypadkowej instalacji złośliwego oprogramowania na urządzeniu. To złośliwe oprogramowanie jest często określane przez przypadkowych użytkowników jako „wirus”, ale w rzeczywistości większość tego oprogramowania nie jest destrukcyjnym wirusem, ale raczej sposobem gromadzenia danych osobowych – dlatego nazywa się go „złośliwym oprogramowaniem”, co oznacza złośliwe oprogramowanie. Nauka rozpoznawania linków złośliwego oprogramowania jest niezbędną umiejętnością, którą każdy internauta musi opanować.

Pliki .exe

Zachowaj szczególną ostrożność, pobierając tylko pliki .exe z zaufanych źródeł. Pliki EXE to instalatory, które po uruchomieniu instalują oprogramowanie na twoim urządzeniu. Czasami trzeba będzie pobrać pliki .exe, na przykład podczas pobierania oprogramowania z oficjalnej strony internetowej. Poza tym jednak należy unikać pobierania lub uruchamiania nieznanych plików .exe. Na przykład jeśli prowadzisz raczej niewiarygodną witrynę internetową, taką jak witryna nielegalnie hostująca pliki lub witryna pornograficzna, zobaczysz wiele linków i przycisków do pobierania treści lub oprogramowania. Jeśli te linki monitują o pobranie pliku .exe, należy go odrzucić i nie próbować używać tego linku, ponieważ prawie na pewno jest to złośliwe oprogramowanie.

Pliki .pdf

Innym typem pliku, na który należy zwrócić uwagę, jest .pdf. Pliki PDF są uzasadnionym i użytecznym typem pliku do udostępniania wysokiej jakości dokumentów tekstowych lub graficznych, więc zobaczysz, że są one używane w dokumentach akademickich, dokumentach biznesowych i innych. Istnieją jednak pewne luki w zabezpieczeniach w formacie .pdf, więc ogólnie powinieneś unikać plików .pdf z niewiarygodnych stron.

Użyj antimalware

Jeśli pobierzesz plik .exe lub podejrzany plik .pdf i wprowadzisz złośliwe oprogramowanie do swojego systemu, nie musisz panikować. Możesz użyć bezpłatnego programu anty-malware, takiego jak Malwarebytes skanować komputer w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i usuwać podejrzane pliki z systemu. W rzeczywistości dobrym pomysłem jest, aby wszyscy użytkownicy przeprowadzali okresowe skanowanie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania raz na sześć miesięcy w celu wykrycia wszelkiego złośliwego oprogramowania, które mogło zostać zakupione w twoim systemie.

Jedna ważna uwaga końcowa: pamiętaj, że oprogramowanie antywirusowe lub antywirusowe jest tak dobre, jak jego ostatnia aktualizacja. Musisz aktualizować oprogramowanie zabezpieczające, aby nie chroniło Cię przed najnowszymi zagrożeniami.

3. Użyj Menedżera haseł

Wielu, wielu użytkowników ma straszny zwyczaj używania tego samego hasła do wielu różnych stron internetowych. Jest to zrozumiałe, ponieważ niezwykle trudno jest zapamiętać dużą liczbę haseł. Ponowne użycie haseł stanowi jednak poważne zagrożenie bezpieczeństwa. Wynika to z faktu, że jeśli jedna witryna wycieknie z bazy danych nazw użytkowników i haseł – co zdarza się dość często – hakerzy mogą spróbować ponownie użyć tych kombinacji nazw użytkowników i haseł w innych witrynach.

Może na przykład włamać się do MySpace, a nazwa użytkownika i hasło zostaną skradzione. Możesz się tym nie przejmować, bo już nie korzystasz z MySpace. Ale jeśli użyłeś tego samego hasła do innej usługi, takiej jak konto Gmail, to konto może zostać zhakowane przy użyciu starych danych. Dlatego ponowne użycie haseł jest tak dużym ryzykiem.

Aby obejść ten problem bez konieczności pamiętania setek haseł, najlepiej jest użyć menedżera haseł. Jest to aplikacja, która generuje i przechowuje hasła do wszystkich setek różnych kont dla różnych stron internetowych. Każde hasło może być mocne (używając cyfr i symboli oraz liter), jest generowane losowo, aby uniknąć prawdziwych słów (lub przerażającego hasła „hasło”) i jest unikalne dla każdej witryny. Nawet jeśli jedno z kont zostanie naruszone, pozostałe witryny będą bezpieczne.

Dwóch bardzo popularnych i zaufanych menedżerów haseł LastPass i 1 Hasło, który jest doskonałym wyborem do ochrony haseł i zapewnienia bezpieczeństwa kont.

4. Używaj HTTPS tam, gdzie to możliwe

HTTP to protokół, który umożliwia komunikację między oddzielnymi systemami – na przykład między stroną internetową a komputerem. Dlatego widzisz http: // na początku każdego adresu witryny. Ten protokół istnieje już od dawna i jest jednym z podstawowych protokołów, dzięki którym Internet działa.

Jednak ruch HTTP nie jest szyfrowany, co oznacza, że ​​może być łatwo przechwycony i odczytany przez osoby trzecie. Jeśli wysyłasz dane przez Internet – na przykład, jeśli internetowy adres e-mail korzysta ze strony HTTP – hakerzy lub szpiedzy mogą czytać wiadomości i monitorować Twoją aktywność w Internecie. Z tego powodu witryny, które muszą być bezpieczne – takie jak klienty poczty e-mail – używają zamiast tego HTTPS. S oznacza bezpieczne i oznacza, że ​​dane przesyłane przez połączenie internetowe są szyfrowane. To szyfrowanie znacznie utrudnia dostęp osób trzecich do twoich danych.

Miej oko na pasek adresu

Po pierwsze, upewnij się, że pasek adresu zawsze zaczyna się od HTTPS za każdym razem, gdy wprowadzasz do witryny poufne dane, takie jak dane bankowe lub dane osobowe. Dobrą praktyką jest również używanie HTTPS we wszystkich witrynach, w których jest on dostępny w celu zapewnienia najlepszego bezpieczeństwa. Nie wszystkie witryny będą miały HTTPS – proste witryny tekstowe, które nie wymagają wprowadzania danych, nadal często używają tylko HTTP i to jest w porządku, ponieważ nie zbierają poufnych informacji – ale warto używać protokołu HTTPS na tylu witrynach, ile możesz.

Najłatwiejszym sposobem upewnienia się, że używasz HTTPS na jak największej liczbie witryn, jest użycie rozszerzenia przeglądarki takiego jak HTTPS wszędzie. To automatycznie przekierowuje twoje przeglądanie do wersji strony HTTPS, gdy tylko jest to możliwe. To bardzo łatwa aktualizacja zabezpieczeń – po prostu zainstaluj rozszerzenie przeglądarki i wróć do zwykłego przeglądania, wiedząc, że w miarę możliwości korzystasz z bezpieczniejszej wersji witryny.

5. Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe dla swoich usług

Oto inny sposób ochrony cennych kont używanych w ulubionych witrynach: włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe lub 2FA może brzmieć technicznie, ale w rzeczywistości zasada jest prosta. Chodzi o to, że oprócz hasła masz dodatkową warstwę bezpieczeństwa przy każdym logowaniu. Ta dodatkowa warstwa bezpieczeństwa jest powiązana z konkretnym urządzeniem fizycznym, które masz przy sobie – zwykle telefonem komórkowym. Oznacza to, że nawet jeśli ktoś ukradnie twoją nazwę użytkownika i hasło do określonej witryny, nadal nie będzie mógł się zalogować, chyba że ukradłby również Twój telefon.

Jednym ze sposobów korzystania z telefonów komórkowych w sieci 2FA są wiadomości SMS. Jest to powszechne w przypadku witryn bankowości internetowej i Paypal. W takim przypadku po zalogowaniu się do jednej z tych witryn przy użyciu nazwy użytkownika i hasła zostanie wysłana wiadomość SMS z 5 lub 6 cyfrowym numerem uwierzytelniającym. Patrzysz na SMS na telefonie i wpisujesz numer uwierzytelniający na stronie, aby się zalogować.

POWIĄZANE CZYTANIE: Jak rozpoznać oszustwo phishingowe SMS

Inną popularną metodą dla 2FA jest użycie Google Authenticator app. Jest to aplikacja, która generuje 6-cyfrowe kody, których można użyć do zalogowania się na kompatybilnych stronach internetowych, takich jak Discord, Tumblr lub Dropbox. Przydatną funkcją Google Authenticator jest to, że działa nawet w trybie offline, dzięki czemu możesz nadal korzystać z aplikacji, gdy jesteś za granicą lub kończy Ci się mobilna transmisja danych. Wreszcie, niektóre usługi pozwalają generować kody 2FA za pomocą powiązanych aplikacji mobilnych, takich jak Steam lub Facebook.

Które witryny włączyć 2FA na

Zalecane jest włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego na jak największej liczbie witryn. Dodatkowy krok logowania zajmuje tylko kilka sekund i znacznie poprawia bezpieczeństwo, szczególnie w przypadku bardzo wartościowych witryn internetowych, takich jak bankowość internetowa, Facebook i Google. Po włączeniu 2FA na którejkolwiek z tych witryn możesz po prostu postępować zgodnie z instrukcjami podanymi przez witrynę, aby skonfigurować proces uwierzytelniania.

Oto lista początkowa strony, na których powinieneś włączyć 2FA:

 • Google / Gmail
 • Facebook
 • WhatsApp
 • Świergot
 • Instagram
 • Apple ID
 • Niezgoda
 • Tumblr
 • LastPass
 • Dropbox
 • Parowy
 • Microsoft
 • Paypal
 • Amazonka
 • LinkedIn

Wniosek

Istnieje wiele niebezpieczeństw w Internecie, od wirusów po kradzież tożsamości, ale istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas przeglądania. Zasugerowaliśmy pięć podstawowych wskazówek, jak chronić siebie podczas przeglądania, abyś mógł swobodnie przeglądać internet bez martwienia się o bezpieczeństwo. Niektóre z tych wskazówek, takie jak brak pobierania z nieznanych źródeł, będą miały zdrowy rozsądek dla zwykłych użytkowników Internetu. Ale wiele osób wciąż nie wie o tym, jak ważne jest korzystanie z menedżera haseł, HTTPS, uwierzytelnianie dwuskładnikowe i VPN.

Radzimy wziąć pod uwagę wszystkie te wskazówki, aby zapewnić najlepszą ochronę podczas przeglądania. Czy masz jakieś przydatne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa, którymi możesz się z nami podzielić? Następnie zostaw notatkę w komentarzach poniżej!