Najważniejsze aspekty optymalizacji Steam
- Komponenty platformy Steam, w tym WebHelper, mogą nadmiernie obciążać zasoby pamięciowe i procesor, co wpływa na wydajność.
- Aby poprawić funkcjonowanie Steam, zaleca się przejście w tryb offline, dezaktywację renderowania akcelerowanego sprzętowo oraz aktywację trybu niskiej wydajności.
- Uruchomienie uproszczonego widoku gier (lista minigier) lub utworzenie niestandardowego pliku wsadowego może znacząco zredukować zużycie pamięci, przyczyniając się do płynniejszego działania platformy.
Steam to znacznie więcej niż tylko katalog gier. Czasami jego rozbudowane funkcje mogą powodować spowolnienie systemu. Czy zdarzyło Ci się doświadczyć spadku wydajności komputera podczas korzystania z tej platformy? A może pojawiają się komunikaty o wyczerpaniu pamięci?
Dlaczego Steam pochłania tyle pamięci RAM?
Steam składa się z wielu modułów. Do najczęściej używanych należą menedżer pobierania i biblioteka gier, ale platforma oferuje również szereg innych funkcjonalności. Większość z tych funkcji opiera się na module WebHelper, który działa jak wbudowana przeglądarka internetowa. Każda nowa strona w sklepie, okno czatu, czy lista znajomych uruchamia nową instancję WebHelper.
Nagromadzenie instancji WebHelper może nie tylko znacząco obciążać pamięć, ale również negatywnie wpływać na wydajność procesora. Na szczęście, istnieje kilka metod na ograniczenie liczby działających instancji WebHelper.
1. Aktywuj tryb offline
Jedną z metod zapobiegania otwieraniu przeglądarek internetowych przez Steam jest przejście w tryb offline. Aby to zrobić, kliknij w menu „Steam” w lewym górnym rogu ekranu i wybierz „Przejdź do trybu offline…”.
Należy pamiętać, że tryb offline wiąże się z pewnymi ograniczeniami, takimi jak brak możliwości pobierania aktualizacji czy grania w gry online.
2. Wyłącz renderowanie akcelerowane sprzętowo
Nowoczesny Steam korzysta z przeglądarki opartej na silniku Chrome, znanym z dużego zapotrzebowania na zasoby. Wiele problemów występujących w przeglądarce Google Chrome może przenieść się na platformę Steam, gdy ta łączy się z internetem.
Istnieje ustawienie, które po wyłączeniu może znacząco poprawić wydajność.
- Kliknij przycisk „Steam” i otwórz „Ustawienia”.
- Przejdź do zakładki „Interfejs”. Znajdziesz tam wiele opcji do zmiany.
- Odszukaj „Włącz renderowanie przyspieszane przez GPU w widokach internetowych” i upewnij się, że jest wyłączone.
- Uruchom ponownie platformę Steam, aby zmiany zostały zastosowane.
Wyłączenie tej opcji powinno zredukować obciążenie pamięci przez strony internetowe platformy Steam.
3. Aktywuj tryb niskiej wydajności
Kolejnym prostym sposobem na zwiększenie wydajności jest włączenie trybu niskiej wydajności w ustawieniach biblioteki. Spowoduje to wyłączenie niektórych animacji podczas przeglądania kolekcji gier.
To poświęcenie wizualnych efektów na rzecz wydajności. Jednak, zmiana ta nie przynosi znaczącego zmniejszenia zużycia pamięci. Jeśli po wypróbowaniu powyższych metod problemy nadal występują, być może należy zastosować bardziej radykalne rozwiązania.
4. Uruchom listę minigier Steam
Przy uruchomieniu, Steam łączy się z internetem w wielu miejscach. Procesy, które pochłaniają najwięcej pamięci są związane z pobieraniem najnowszych wiadomości i blogów od twórców gier.
Na szczęście, można ominąć ten problem bez przechodzenia w tryb offline, korzystając z listy minigier. Steam uruchomi się wtedy tylko z widokiem Twojej biblioteki gier, bez dodatkowych funkcji. Aby ją aktywować:
- Otwórz okno „Uruchom” w systemie Windows.
- Wpisz następujące polecenie:
steam://open/minigameslist
- Wciśnij Enter. Okno Steam zmieni rozmiar, tworząc pionowy, uproszczony interfejs.
To samo w sobie zmniejszy liczbę instancji WebHelpera. Aby powrócić do standardowego wyglądu Steam, wybierz dowolną opcję w menu „Widok”.
5. Utwórz niestandardowy plik wsadowy dla minimalnej wersji Steam
Poprzednie metody pomagają odzyskać trochę pamięci, ale jeśli masz duże problemy z działaniem Steam, może być potrzebne bardziej radykalne rozwiązanie.
Istnieje kombinacja poleceń, która całkowicie uniemożliwia Steam tworzenie instancji WebHelpera. Ze względu na liczbę poleceń, utworzymy plik wsadowy.
Aby utworzyć plik wsadowy, przejdź do katalogu instalacyjnego Steam. Tam, gdzie znajduje się plik steam.exe. Następnie wykonaj następujące kroki:
- Utwórz nowy plik .txt w katalogu Steam.
- Wklej do pliku następujące polecenia:
start steam.exe -dev -console -nofriendsui -no-dwrite -nointro -nobigpicture -nofasthtml -nocrashmonitor -noshaders -no-shared-textures -disablehighdpi -cef-single-process -cef-in-process-gpu -single_core -cef-disable-d3d11 -cef-disable-sandbox -disable-winh264 -cef-force-32bit -no-cef-sandbox -vrdisable -cef-disable-breakpad
- Zmień nazwę pliku .txt na .bat.
Upewnij się, że Steam jest wyłączony, a następnie uruchom utworzony plik .bat. Steam powinien uruchomić się w bardzo uproszczonej formie, podobnej do listy minigier. Ta wersja platformy jest bardzo minimalistyczna. Nie będziesz mieć dostępu do listy znajomych, sklepu, zrzutów ekranu, czy wiadomości, ale będziesz mógł uruchomić gry nawet na słabszych komputerach.
W pewnych sytuacjach ta konfiguracja może powodować niestabilność Steam. Jeśli to nastąpi, usuń polecenie -cef-disable-breakpad z pliku wsadowego.
Minimalistyczny Steam
Platforma Steam ma wiele przydatnych funkcji, ale nie wszyscy ich potrzebują. Jeżeli zależy Ci tylko na przeglądaniu biblioteki gier i zarządzaniu nimi, warto rozważyć niektóre z powyższych metod. Możesz być zaskoczony, jak niewiele zasobów Steam potrzebuje do podstawowej pracy.