5 typowych zagrożeń dla aplikacji internetowych i jak ich unikać

Pomimo ich wygody istnieją wady, jeśli chodzi o poleganie na aplikacjach internetowych w procesach biznesowych.

Jedną rzeczą, którą wszyscy właściciele firm będą musieli uznać i przed którą będą się strzec, będzie obecność luk w oprogramowaniu i zagrożeń dla aplikacji internetowych.

Chociaż nie ma 100% gwarancji bezpieczeństwa, istnieją pewne kroki, które można podjąć, aby uniknąć szkód.

Jeśli korzystasz z CMS, najnowszy raport SUCURI dotyczący włamań hakerskich pokazuje, że ponad 50% witryn jest zainfekowanych jedną lub kilkoma lukami w zabezpieczeniach.

Jeśli nie masz doświadczenia z aplikacjami internetowymi, oto kilka typowych zagrożeń, na które należy zwrócić uwagę i których należy unikać:

Błędna konfiguracja zabezpieczeń

Funkcjonująca aplikacja internetowa jest zwykle wspierana przez złożone elementy, które składają się na jej infrastrukturę bezpieczeństwa. Obejmuje to bazy danych, system operacyjny, zapory sieciowe, serwery i inne aplikacje lub urządzenia.

Ludzie nie zdają sobie sprawy, że wszystkie te elementy wymagają częstej konserwacji i konfiguracji, aby aplikacja internetowa działała poprawnie.

Przed rozpoczęciem korzystania z aplikacji internetowej skontaktuj się z programistami, aby zrozumieć środki bezpieczeństwa i priorytety, które zostały podjęte w celu jej rozwoju.

Jeśli to możliwe, zaplanuj testy penetracyjne dla aplikacji internetowych, aby przetestować ich zdolność do obsługi wrażliwych danych. Może to pomóc w natychmiastowym znalezieniu luk w zabezpieczeniach aplikacji internetowych.

Może to pomóc w szybkim znalezieniu luk w zabezpieczeniach aplikacji internetowych.

Złośliwe oprogramowanie

Obecność złośliwego oprogramowania to kolejne z najczęstszych zagrożeń, przed którymi firmy zwykle muszą się chronić. Pobieranie złośliwego oprogramowania może spowodować poważne konsekwencje, takie jak monitorowanie aktywności, dostęp do poufnych informacji i dostęp tylnymi drzwiami do naruszeń danych na dużą skalę.

Złośliwe oprogramowanie można podzielić na różne grupy, ponieważ działają one w celu osiągnięcia różnych celów — oprogramowanie szpiegujące, wirusy, oprogramowanie ransomware, robaki i trojany.

Aby zwalczyć ten problem, należy instalować i aktualizować zapory sieciowe. Upewnij się, że wszystkie twoje systemy operacyjne również zostały zaktualizowane. Możesz także zaangażować programistów i ekspertów antyspamowych/wirusowych, aby opracowali środki zapobiegawcze w celu usunięcia i wykrycia infekcji złośliwym oprogramowaniem.

Upewnij się również, że tworzysz kopie zapasowe ważnych plików w zewnętrznych bezpiecznych środowiskach. Zasadniczo oznacza to, że jeśli zostaniesz zablokowany, będziesz mógł uzyskać dostęp do wszystkich swoich informacji bez konieczności płacenia z powodu oprogramowania ransomware.

Przeprowadź kontrolę oprogramowania zabezpieczającego, używanych przeglądarek i wtyczek innych firm. Jeśli dostępne są łatki i aktualizacje wtyczek, zaktualizuj je tak szybko, jak to możliwe.

Ataki iniekcyjne

Ataki iniekcyjne to kolejne powszechne zagrożenie, na które należy uważać. Te rodzaje ataków występują w wielu różnych typach wstrzykiwania i są przygotowane do atakowania danych w aplikacjach internetowych, ponieważ aplikacje internetowe wymagają danych do działania.

Im więcej danych jest potrzebnych, tym więcej okazji do ataków iniekcyjnych. Niektóre przykłady tych ataków obejmują wstrzykiwanie kodu SQL, wstrzykiwanie kodu i skrypty między witrynami.

Ataki SQL injection zwykle przejmują kontrolę nad bazą danych właściciela witryny poprzez akt wstrzyknięcia danych do aplikacji internetowej. Wstrzyknięte dane zawierają instrukcje bazy danych właściciela witryny, które nie zostały autoryzowane przez samego właściciela witryny.

Powoduje to wyciek danych, usunięcie lub manipulację przechowywanymi danymi. Z drugiej strony wstrzykiwanie kodu polega na wstrzykiwaniu kodów źródłowych do aplikacji internetowej, podczas gdy cross-site scripting wstrzykuje kod (javascript) do przeglądarek.

Te ataki polegające na wstrzykiwaniu działają przede wszystkim w celu przekazania aplikacji internetowej instrukcji, które również nie są autoryzowane.

Aby temu zaradzić, właścicielom firm zaleca się wdrożenie technik sprawdzania poprawności danych wejściowych i solidnego kodowania. Zachęca się również właścicieli firm do stosowania zasady „najmniejszych uprawnień”, aby zminimalizować prawa użytkownika i uprawnienia do działań.

Podszywanie się

Ataki polegające na wyłudzaniu informacji są zwykle związane z działaniami marketingu e-mailowego i bezpośrednio kolidują z nimi. Tego typu zagrożenia mają wyglądać jak e-maile pochodzące z legalnych źródeł i mają na celu pozyskanie poufnych informacji, takich jak dane logowania, numery kont bankowych, numery kart kredytowych i inne dane.

Jeśli dana osoba nie jest świadoma różnic i wskazówek, że wiadomości e-mail są podejrzane, może to być śmiertelne, ponieważ mogą na nie odpowiedzieć. Alternatywnie mogą być również wykorzystywane do wysyłania złośliwego oprogramowania, które po kliknięciu może uzyskać dostęp do informacji o użytkowniku.

Aby zapobiec takim incydentom, upewnij się, że wszyscy pracownicy są świadomi i zdolni do wykrywania podejrzanych wiadomości e-mail.

Należy również uwzględnić środki zapobiegawcze, aby można było podjąć dalsze działania.

Na przykład skanowanie linków i informacji przed pobraniem, a także kontaktowanie się z osobą, do której wiadomość e-mail jest wysyłana, w celu zweryfikowania jej autentyczności.

Brutalna siła

Są też ataki typu brute force, w których hakerzy próbują odgadnąć hasła i siłą uzyskać dostęp do danych właściciela aplikacji internetowej.

Nie ma skutecznego sposobu, aby temu zapobiec. Jednak właściciele firm mogą powstrzymać tę formę ataku, ograniczając liczbę logowań, które można wykonać, a także wykorzystując technikę znaną jako szyfrowanie.

Poświęcenie czasu na zaszyfrowanie danych gwarantuje, że hakerzy będą mieli trudności z wykorzystaniem ich do czegokolwiek innego, chyba że mają klucze szyfrujące.

Jest to ważny krok dla korporacji, które są zobowiązane do przechowywania wrażliwych danych, aby zapobiec występowaniu dalszych problemów.

Jak radzić sobie z zagrożeniami?

Eliminowanie zagrożeń bezpieczeństwa jest priorytetem każdej firmy budującej aplikacje internetowe i natywne. Ponadto nie powinno to być uwzględniane jako refleksja.

O bezpieczeństwie aplikacji najlepiej myśleć od pierwszego dnia tworzenia. Ograniczając to nagromadzenie do minimum, przyjrzyjmy się niektórym strategiom, które pomogą Ci zbudować solidne protokoły bezpieczeństwa.

Warto zauważyć, że ta lista środków bezpieczeństwa aplikacji internetowych nie jest wyczerpująca i można je stosować w tandemie, aby uzyskać pełnowartościowy wynik.

# 1. SAST

Statyczne testy bezpieczeństwa aplikacji (SAST) służą do identyfikowania luk w zabezpieczeniach podczas cyklu życia oprogramowania (SDLC).

Działa głównie na kodzie źródłowym i plikach binarnych. Narzędzia SAST współpracują ramię w ramię z tworzeniem aplikacji i ostrzegają o wszelkich problemach, gdy zostaną wykryte na żywo.

Ideą analizy SAST jest przeprowadzenie oceny „od wewnątrz” i zabezpieczenie aplikacji przed jej publicznym udostępnieniem.

Istnieje wiele narzędzi SAST, które możesz sprawdzić tutaj w OWASP.

#2. DAST

Podczas gdy narzędzia SAST są wdrażane podczas cyklu programowania, na jego końcu używane jest dynamiczne testowanie bezpieczeństwa aplikacji (DAST).

Przeczytaj także: SAST kontra DAST

Cechuje się podejściem „z zewnątrz do wewnątrz”, podobnym do hakera, i nie potrzebuje kodu źródłowego ani plików binarnych do wykonania analizy DAST. Odbywa się to na działającej aplikacji, w przeciwieństwie do SAST, który jest wykonywany na kodzie statycznym.

W związku z tym środki zaradcze są drogie i żmudne w stosowaniu i często są włączane do następnego cyklu rozwojowego, jeśli nie są kluczowe.

Oto lista narzędzi DAST, od których możesz zacząć.

#3. SCA

Analiza składu oprogramowania (SCA) polega na zabezpieczeniu otwartych frontów aplikacji, jeśli takie istnieją.

Chociaż SAST może to do pewnego stopnia ukryć, samodzielne narzędzie SCA najlepiej nadaje się do dogłębnej analizy wszystkich komponentów typu open source pod kątem zgodności, luk w zabezpieczeniach itp.

Ten proces jest wdrażany podczas SDLC wraz z SAST w celu lepszego zabezpieczenia.

#4. Test pióra

Na wysokim poziomie testy penetracyjne działają podobnie do DAST w atakowaniu aplikacji z zewnątrz w celu znalezienia luk w zabezpieczeniach.

Ale chociaż DAST jest w większości zautomatyzowany i niedrogi, testy penetracyjne są przeprowadzane ręcznie przez ekspertów (etycznych hakerów) i są kosztowną sprawą. Mimo to istnieją narzędzia Pentest do przeprowadzania automatycznej inspekcji, ale wyniki mogą nie być głębokie w porównaniu z testami ręcznymi.

#5. ZGRZYT

Runtime Application Self-Protection (RASP), jak sama nazwa wskazuje, pomaga zapobiegać problemom z bezpieczeństwem w czasie rzeczywistym. Protokoły RASP są wbudowane w aplikację, aby uniknąć luk w zabezpieczeniach, które mogą sfałszować inne środki bezpieczeństwa.

Narzędzia RASP sprawdzają wszystkie dane wejściowe i wyjściowe pod kątem możliwych nadużyć i pomagają zachować integralność kodu.

Ostatnie słowa

Zagrożenia bezpieczeństwa ewoluują z każdą minutą. I nie ma jednej strategii ani narzędzia, które mogłoby to naprawić. Jest wielopłaszczyznowy i należy go odpowiednio traktować.

Ponadto bądź na bieżąco, czytaj takie artykuły, a wreszcie posiadanie dedykowanego eksperta ds. Bezpieczeństwa na pokładzie nie ma sobie równych.

PS: Jeśli korzystasz z WordPressa, oto kilka zapór ogniowych aplikacji internetowych, na które warto zwrócić uwagę.