6 alternatywnych sklepów Google Play, aby wyświetlić listę swoich aplikacji na Androida

Wielu programistów nauczyło się tej lekcji w brutalny sposób, ale możesz bezpośrednio wypróbować te alternatywne sklepy Google Play, aby mieć większą stabilność finansową. Bądźcie czujni.

Android ma ogromny udział w rynku. Ergo, jest to jeden z pierwszych głównych deweloperów sklepów z aplikacjami, do których przesyłają swoje aplikacje.

Jednak algorytmy się zmieniają i zdarzają się błędy. Te pułapki czasami niszczą małe firmy i niezależnych programistów, przywracając ich przychody do punktu wyjścia.

Alternatywy dla sklepu Google Play

Właśnie tam pojawiają się zewnętrzne sklepy z aplikacjami.

Dlatego wypróbowanie zasady „nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka” może być dobrym pomysłem, zwłaszcza gdy samo Google nie nakłada żadnych ograniczeń:

Źródło: Zasady Google Play

Krótko mówiąc, mówi, że możesz swobodnie rozpowszechniać w innych sklepach z aplikacjami. Pomoże Ci to zrobić sobie przerwę od zasad rozliczeniowych Google i zdywersyfikować dystrybucję.

W chwili pisania tego tekstu Sklep Google Play pobiera prowizję w wysokości 15% od pierwszego zarobionego miliona dolarów, a następnie 30%.

Alternatywy sklepu Google Play, które zobaczymy, będą pobierać opłaty od 10% do 30%.

A ponieważ tylko bardzo niewielka liczba (około 1% według Google) programistów przekracza milion przychodów, prawdziwą korzyścią płynącą z innych kanałów dystrybucji jest dywersyfikacja w celu zminimalizowania ryzyka awarii finansowych.

No to ruszamy.

Aptoide

Aptoide to niezależny sklep z aplikacjami, w którym możesz przesyłać swoje aplikacje, co pomaga również w dystrybucji do sklepów partnerskich za pośrednictwem jednego pulpitu nawigacyjnego i systemu rozliczeniowego.

W skrócie, mówimy o ponad 430 milionach użytkowników rozmieszczonych w 20 sklepach z aplikacjami, takich jak Aptoide, Oppo, VIVO, MI itp., w ramach dystrybucji aplikacji Catappult.

Catappult ma dwa systemy podziału dochodów: store i self. Przychody z aplikacji w sklepie przyciągają 25% prowizji, podczas gdy samodzielna dystrybucja kosztuje tylko 10%.

Subskrypcja programisty Catappult kosztuje 79 USD rocznie i może zostać zwrócona w ciągu pierwszych 30 dni przed rozpoczęciem dystrybucji aplikacji.

Amazonka

Amazon App Store to kolejna warta uwagi opcja rozpowszechniania aplikacji w 236 krajach na Androida, Fire TV, tablety i wybrane urządzenia z systemem Windows 11.

Można hostować darmowe i płatne aplikacje z Amazon. Otrzymujesz „standardowe” tantiemy (70%), jeśli przychód przekracza milion USD.

Za mniej można skorzystać z programu akceleracyjnego dla małych firm Amazon AppStore, aby zwiększyć wypłaty do 80%. Ponadto zapewni ci to 10% dodatkowych kredytów Amazon Web Services, dzięki czemu całkowity zysk zbliży się do 90%.

Poza tym standardowe opłaty licencyjne zależą od kategorii aplikacji i typu urządzenia, jak wspomniano w umowie o świadczenie usług deweloperskich Amazon.

Pozycjonowanie w sklepie z aplikacjami Amazon jest bezpłatne.

Z góry na dół

Uptodown obejmuje obecnie ponad 130 milionów użytkowników w 26 językach na systemach Android, Windows i Mac. Jednak około 80% ruchu w aplikacji Uptodown należy do użytkowników Androida.

Obecnie wszystkie aplikacje hostowane w tym alternatywnym sklepie z aplikacjami Google są bezpłatne, a programiści nie mogą oferować aplikacji płatnych za pobranie.

Publikowanie aplikacji jest bezpłatne, a udział w przychodach wynosi 80-20.

Sklep Galaxy

Galaxy Store może Ci dobrze służyć ze względu na gigantyczny zasięg Samsunga i bezpłatne publikowanie. Jednak zabiera 30% prowizji bez względu na całkowity przychód dewelopera.

Interesująca jest klauzula Revenue Share and Tax, wskazująca okno na ewentualne negocjacje licencyjne.

Warto zauważyć, że Galaxy Store jest ograniczony do urządzeń Samsung, w tym smartfonów, smartwatchy itp.

Galeria aplikacji

AppGallery jest przeznaczona dla telefonów Huawei, chociaż ludzie mogą z niej korzystać również na innych markach. Zaczęło się od przyjaznego programistom podziału 90-10, by podążać za modelem 70-30, obowiązującym od 2022 roku.

Ponadto programiści w Chinach kontynentalnych mają osobny współczynnik udostępniania, o który należy zapytać w dziale operacyjnym Huawei.

Opłaty za wystawianie w AppGallery są oparte na usługach wykorzystywanych przez programistę do publikowania. Niektóre są bezpłatne, a te płatne mają bezpłatne limity, zanim staną się płatnością zgodnie z rzeczywistym użyciem.

Wreszcie, AppGallery zawiera również płatne aplikacje.

F-Droid

F-Droid to darmowy rynek aplikacji typu open source, w którym można udostępniać bezpłatne aplikacje z płatnymi aktualizacjami/funkcjami.

Jednak biblioteka aplikacji jest znacznie ograniczona, co skutkuje ograniczoną bazą użytkowników.

Tak więc sprowadza się to głównie do twojej miłości do ruchu open source, jeśli nie do niczego innego.

Niestety nie ma żadnej realnej alternatywy!

To trudna pigułka do przełknięcia, ale istniejąca rzeczywistość.

Google Play jest zbyt duży, aby mieć równe alternatywy lub substytuty. Wymienione sklepy z aplikacjami pomogą Ci uzyskać tylko ułamek przychodów z tego, co zarobiłbyś w „Play”.

Mimo to przydadzą się, jeśli w jakiś sposób napotkasz wąskie gardła wydajności lub zbanujesz w Sklepie Play.

PS: Będąc publikacją przyjazną programistom, nie ograniczymy się do tego. Ponadto możesz sprawdzić te narzędzia, aby przyspieszyć tworzenie aplikacji na Androida.