Udostępnij teraz w social media:

Istnieje wiele świetnych gier strategicznych typu open source wydanych na platformę Linux. Tak wielu, że gracze Linuksowi nie mogą nadążyć za nimi wszystkimi. Z tego powodu stworzyliśmy listę najlepszych darmowych gier strategicznych do pobrania na Linuksa!

1. Zbiorniki wolności

Tanks of Freedom to niezależna gra strategiczna, w której gracz kontroluje czołg i walczy z innym graczem lub komputerem. Gra jest strategią turową, a jej celem jest obrona bazy i pokonanie drugiego czołgu.

ToF to gra niezależna, z grafiką 2d pixel-art. Jest wieloplatformowy i dostępny w systemie Linux za pośrednictwem usługi dystrybucji gier Itch.io, którą użytkownicy mogą pobrać bezpłatnie.

Zdobądź Tanks of Freedom

Jeśli chcesz zainstalować Tanks of Freedom w systemie Linux, nie znajdziesz go w repozytorium oprogramowania swojej dystrybucji. Zamiast tego, jeśli chcesz uzyskać jego kopię, musisz udać się do Itch.io lub do sekcji pobierania ich oficjalna strona internetowa.

2. OpenRA

OpenRA to re-implementacja klasycznej gry strategicznej Command & Conquer. W nim gracz kontroluje armię i ma za zadanie pokonać inne konkurencyjne armie w czasie rzeczywistym.

Gra jest całkowicie open source, a programiści poświęcili dużo czasu, aby przebudować i ponownie zaimplementować silnik gry dla nowoczesnych systemów operacyjnych, takich jak Microsoft Windows, Mac OS, Linux, a nawet FreeBSD.

Sprawdź -   Jak dostosować interfejs Gimp w systemie Linux

Projekt OpenRA istnieje już od jakiegoś czasu. W tym czasie udało im się zaimplementować obsługę niestandardowych modyfikacji, a nawet umożliwić graczom korzystanie z różnych wydań C&C, takich jak Red Alert, Tiberian Sun i nie tylko.

Pobierz OpenRA

OpenRA jest dostępny dla systemu Linux jako AppImage i Flatpak. Jest również dostępny w oficjalnych źródłach oprogramowania Arch. Aby to uzyskać, otwórz terminal i wprowadź polecenia pasujące do twojej dystrybucji Linuksa.

AppImage (Ubuntu, Debian, Fedora, OpenSUSE itp.)

wget https://github.com/OpenRA/OpenRA/releases/download/release-20181215/OpenRA-Red-Alert-x86_64.AppImage
wget https://github.com/OpenRA/OpenRA/releases/download/release-20181215/OpenRA-Tiberian-Dawn-x86_64.AppImage
wget https://github.com/OpenRA/OpenRA/releases/download/release-20181215/OpenRA-Dune-2000-x86_64.AppImage

Po zakończeniu pobierania kliknij dwukrotnie AppImage, w który chcesz odtworzyć.

Arch Linux

sudo pacman -S openra

Flatpak

flatpak install --from https://flathub.org/repo/appstream/net.openra.OpenRA.flatpakref

3. Freeciv

Sid Meyer’s Civilization od dawna jest chwalona jako jedna z lepszych strategii turowych, jakie kiedykolwiek powstały. Jednak gry Civ mają zamknięte źródło, w wyniku czego wielu użytkowników Linuksa nie chce dać im szansy.

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które odstraszyły Cię faktem, że Civ jest zamkniętym źródłem, ale nadal chcesz grać w strategiczną grę budującą imperium, trudno będzie znaleźć lepszą alternatywę niż Freeciv.

Dzięki Freeciv będziesz mógł grać w dziesiątkach różnych historycznych imperiów w historii ludzkości, budować gospodarkę, podbijać inne narody, odkrywać, nawiązywać sojusze i nie tylko!

Zdobądź Freeciv

Freeciv jest jedną z najstarszych darmowych gier na Linuksa i praktycznie każdy system operacyjny ma ją w swoich źródłach oprogramowania, więc nie będziesz mieć problemu z uruchomieniem go na wybranym systemie operacyjnym.

Sprawdź -   Slack dla komputerów stacjonarnych i sieci Web przechodzi w tryb ciemny - oto jak go włączyć

Ubuntu

sudo apt install freeciv

Debian

sudo apt-get install freeciv

Arch Linux

sudo pacman -S freeciv

Fedora

sudo dnf install freeciv

OpenSUSE

sudo zypper install freeciv

Alternatywnie, Freeciv jest dostępne do pobrania na Freeciv.org.

4. 0 AD

Mówiłem już o 0 AD na newsblog.pl na mojej liście świetnych gier dla Linuksa do sprawdzenia. Jest to jednak tak doskonała gra strategiczna, że ​​uważam, że należy ją również do tej listy.

0 AD to odgórny RTS w formie innych gier historycznych, takich jak seria „Total War” i inne. Gry Wildfire rozwijają tytuł, jest open source i jest dostępny na wszystkich platformach, w tym na Linuksie.

Głównym celem gry jest budowanie cywilizacji i podbój. W grze gracz przejmuje kontrolę nad starożytną cywilizacją, gromadzi zasoby i buduje armię, aby pokonać wrogów.

Uzyskaj 0 AD

0 AD jest dostępne w wielu źródłach oprogramowania dystrybucji. Jest również dostępny jako Flatpak i na ich stronie internetowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zainstalować grę w systemie Linux, zapoznaj się z naszym przewodnikiem! W nim mówimy wszystko o tym, jak go uruchomić!

5. Widelands

Widelands to doskonała gra strategiczna czasu rzeczywistego dla systemów Linux, Mac i Windows. Gra stawia gracza na czele klanu, a Twoim zadaniem jest zarządzanie zasobami, eksploracja, tworzenie sieci handlowych z innymi i rozwijanie osady.

Zdobądź Widelands

Podobnie jak wiele gier z tej listy, Widelands jest dostępne w większości źródeł oprogramowania głównego nurtu dystrybucji Linuksa. W dodatku, użytkownicy mogą pobrać grę bezpośrednio z sieci.

Sprawdź -   Jak zdobyć podstawowe czcionki Microsoft w systemie Linux

Jeśli chcesz, aby gra działała na komputerze z systemem Linux, otwórz terminal i postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

Ubuntu

sudo apt install widelands

Debian

sudo apt-get install widelands

Arch Linux

sudo pacman -S widelands

Fedora

sudo dnf install widelands

OpenSUSE

sudo zypper install widelands

6. Mega Glest

Mega Glest to gra strategiczna czasu rzeczywistego na PC. Jest wieloplatformowy, darmowy i dostępny w większości dystrybucji Linuksa, a także w systemach Windows i Mac OS.

W Mega Glest gracz musi kontrolować jedną z 7 różnych frakcji (Tech, Magia, Egipcjanie, Indianie, Norsemen Persowie lub Rzymianie) i użyć ich do pokonania przeciwników.

Nie wydaje się, aby w przypadku Mega Glest istniała jakaś szczególna narracja lub fabuła. Mimo to, ponieważ ma doskonałą walkę i rozgrywkę, fani gier RTS i tak go pokochają!

Pobierz Mega Glest

Mega Glest to oprogramowanie typu open source. W rezultacie wiele systemów operacyjnych Linux może rozpowszechniać grę w swoich źródłach oprogramowania. Jeśli chcesz go zainstalować, otwórz terminal i wprowadź polecenia pasujące do twojej dystrybucji. Alternatywnie, pobierz kompilację z oficjalnej strony internetowej.

Ubuntu

sudo apt install megaglest

Debian

sudo apt-get install megaglest

Arch Linux

sudo pacman -S megaglest

Fedora

sudo dnf install megaglest

OpenSUSE

sudo zypper install megaglest

Wniosek

Na tej liście omówiliśmy niektóre z najlepszych gier strategicznych dostępnych na platformie Linux. Jeśli potrzebujesz nowej gry do grania i lubisz gatunek strategii, sprawdź gry z tej listy!