6 kolejnych widżetów KDE Plasma 5 na pulpit systemu Linux

W poprzednim poście omówiliśmy kilka fajnych widżetów dla KDE Plasma 5. Omówiliśmy świetne, takie jak KDE Connect, Redshift Control, Win7 Volume manager i inne. Mimo to istnieje nieskończona ilość widżetów dla pulpitu Plazmy 5 i szkoda byłoby mówić tylko o kilku. Oto sześć kolejnych widżetów KDE Plasma 5 na pulpit systemu Linux do sprawdzenia.

Uwaga: przed próbą zainstalowania któregokolwiek z widżetów z tej listy, upewnij się, że zaktualizujesz pulpit KDE do najnowszej wersji. W przeciwnym razie niektóre mogą nie działać poprawnie.

1. Excalibur

Excalibur jest alternatywnym systemem menu dla domyślnego programu uruchamiającego KickOff dla KDE Plasma 5. Zawiera kolumnę ulubionych po lewej i menu przeglądania aplikacji po prawej i jest oparty na menu Lancelot dla KDE 4.

Chociaż ten widżet menu z pewnością nie jest pierwszym zamiennikiem, Excalibur wyróżnia się czystym wyglądem i przyzwoitym zestawem funkcji.

Instalowanie – Excalibur

Aby zainstalować Excalibur na KDE Plasma, przejdź do Strona Excalibur OpenDesktop.org. Następnie kliknij zakładkę „Pliki”.

W obszarze plików pobierz najnowszą dostępną wersję (2.7) na komputer z systemem Linux. Następnie uruchom terminal i zainstaluj widżet za pomocą poniższych poleceń terminala.

Uwaga: jeśli korzystasz z Plazmy 5.8, będziesz musiał używać wersji 2.4 Excalibur.

cd ~/Downloads
plasmapkg -u org.kde.plasma.excalibur_p59+p511.plasmoid

2. Prosty monitor systemu

Simple System Monitor to widget dla środowiska graficznego KDE Plasma 5, który może drukować różne statystyki systemowe, w tym zużycie procesora, wersję Kernala, temperaturę rdzenia procesora, użycie pamięci, a nawet przestrzeń SWAP w systemie Linux.

Instalowanie – Simple System Monitor

Skonfiguruj Prosty Monitor Systemu na pulpicie Plazmy KDE, odwiedzając zakładkę „Pliki” ta strona. Następnie pobierz najnowszy plik Plasmoid.

Po zakończeniu pobierania widgetu Simple System Monitor na komputer z systemem Linux zainstaluj go za pomocą poleceń w terminalu poniżej.

cd ~/Downloads

plasmapkg -u plasma-simpleMonitor-v0.6.plasmoid

3. Widget Miejsca

Jedną z rzeczy, która jest bardzo irytująca w KDE Plasma 5, jest to, że nie ma wbudowanego skrótu w menu, który zapewnia łatwy dostęp do zakładek folderów bezpośrednio z pulpitu.

Na szczęście widżet Miejsca istnieje, a dzięki niemu będziesz mógł szybko uzyskać dostęp do dowolnego folderu, o ile zostanie dodany do „Miejsc” w menedżerze plików Dolphin.

Instalowanie – Widget Miejsca

Przejdź do strony widżetu Miejsc OpenDesktop.org. Następnie kliknij zakładkę „Pliki” i pobierz wersję 1.2 Widżetu Miejsca. Następnie zainstaluj widżet w KDE za pomocą:

cd ~/Downloads

plasmapkg -u places-widget-1.2.plasmoid

4. Świetnie

Brighty to prosty widget dla środowiska graficznego KDE Plasma 5, który pozwala użytkownikom szybko dostosować jasność zewnętrznych monitorów HDMI za pomocą kilku kliknięć, co jest niezwykle przydatne, zwłaszcza gdy zdasz sobie sprawę, jak denerwujące jest uzyskanie idealnego poziomu jasności.

Instalowanie – Brighty

Aby skonfigurować Brighty w konfiguracji KDE Plasma 5, pobierz najnowszą wersję widżetu z tutaj. Następnie użyj polecenia Plasmapkg, aby go załadować.

cd ~/Downloads

plasmapkg -u brighty-v0.3.plasmoid

5. Arch Linux System Tray Update Notifier and Upgrader

Szukasz sposobu, aby zawsze otrzymywać powiadomienia o aktualizacjach konfiguracji Arch Linux / KDE? Jeśli tak, możesz sprawdzić ten widżet powiadamiający o aktualizacji Arch Linux! Może codziennie sprawdzać aktualizacje i powiadamiać o oczekujących aktualizacjach. Co więcej, możesz zainstalować aktualizacje systemu dla swojego systemu Arch bezpośrednio z widżetu!

Instalowanie – Arch Linux System Tray Update Notifier and Upgrader

Plik Widżet powiadamiający o aktualizacjach Arch Linux nie jest podobny do innych na tej liście i nie będzie można pobrać pliku Plasmoid i załadować go. Zamiast tego deweloper ma dostępny pakiet AUR. Aby go zainstalować, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku.

Krok 1: Zainstaluj wymagane pakiety Git i Base-devel w Arch Linux.

sudo pacman -S git base-devel

Krok 2: Sklonuj widżet Arch Updater z AUR za pomocą polecenia git.

git clone https://aur.archlinux.org/plasma5-applets-kde-arch-update-notifier-git.git

Krok 3: Przenieś terminal do folderu kodu za pomocą polecenia CD

cd plasma5-applets-kde-arch-update-notifier-git

Krok 4: Uruchom polecenie makepkg i zainstaluj widżet Arch Updater w KDE Plasma. Pamiętaj, aby sprawdzić oficjalną stronę AUR, jeśli coś pójdzie nie tak podczas procesu instalacji.

makepkg -sri

6. Monitor termiczny

Wiadomo, że środowisko graficzne KDE jest bardzo intensywne graficznie i czasami ciężkie. Chociaż nie jest tak powolny jak Gnome Shell, nie jest dokładnie lekki i szybki na komputerach z minimalnymi zasobami, więc jeśli będziesz nalegać na używanie go na komputerze, który ledwo sobie z tym radzi, musisz mieć oko na swoje temperatury.

Świetnym sposobem na śledzenie temperatur komputera z systemem Linux podczas korzystania z KDE Plasma 5 jest zainstalowanie widżetu Thermal Monitor. Korzysta z czujników komputera, aby dokładnie wyświetlić, jak gorący jest procesor, karta graficzna i dyski twarde podczas używania.

Instalowanie – monitor termiczny

Aby uzyskać Thermal Monitor, przejdź do ta strona na OpenDesktop.org. Gdy już tam będziesz, kliknij „Pliki” i pobierz wersję 1.2.8 Thermal Monitor na swój komputer z systemem Linux.

Po zakończeniu pobierania widgetu załaduj go na pulpit KDE Plasma, wykonując poniższe polecenia w oknie terminala.

Uwaga: wraz z instalacją pliku Thermal Monitor Plasmoid należy zainstalować pakiet qt5-graphicaleffects na komputerze z systemem Linux.

cd ~/Downloads
plasmapkg -u plasma-applet-thermal-monitor.plasmoid

Aktywacja widżetów

Czy pobrałeś i zainstalowałeś jeden z widżetów Plazmy z tej listy? Nie masz pewności, jak dodać go do panelu lub pulpitu? Jeśli tak, zrób sobie przysługę i zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat dostosowywania pulpitu KDE. Omawia, jak konfigurować i konfigurować widżety Plasmy.

Wniosek

Jedną z największych zalet KDE jako środowiska graficznego jest ogromna liczba dostosowań, które oferuje swoim użytkownikom w postaci widżetów. Jeśli chciałeś urozmaicić swój pulpit Plazmy, zrób sobie przysługę i sprawdź te widżety. Nie pożałujesz!

Czy masz ulubiony widget na pulpit KDE? Dajcie nam znać w komentarzach poniżej!