6 Linux USB Tools do naprawy komputera

Jeśli zapytasz użytkownika Linuksa, do czego Linux jest dobry, powiedzą ci sporo. Powiedzą ci, że Linux jest idealny dla starzejących się komputerów. Dla tych, którzy nie polegają na obsłudze określonego oprogramowania, oszczędzaniu pieniędzy i nie tylko. Wystarczy powiedzieć, że istnieje wiele powodów, dla których użytkownik końcowy używa Linuksa – ale co z profesjonalistami? Czy są jakieś profesjonalne zastosowania Linuksa w pracy? A jakie są najlepsze narzędzia do tego typu rzeczy? Użytkownicy Linuksa, którzy pracują na komputerach (Windows, Linux lub inny), mogą wiedzieć, że Linux jest idealną platformą do naprawy uszkodzonych komputerów. Ogólnie rzecz biorąc, odzyskiwanie utraconych danych i takie rzeczy działają idealnie pod Linuksem. W tym artykule omówimy najlepsze narzędzia USB dla systemu Linux, które można zabrać ze sobą do pracy. Będzie to koncentrować się głównie na dedykowanych dyskach live i narzędziach USB, które mogą ułatwić pracę specjaliście IT w systemie Linux.

Jakie są więc najlepsze narzędzia do tego zadania?

1. CloneZilla

CloneZilla, idealne narzędzie dla osób, które chcą szybko ratować dane. Dzięki temu narzędziu użytkownicy mogą szybko utworzyć obraz na żywo dowolnego dysku twardego i systemu operacyjnego. Posiadanie tego narzędzia w pracy jest krytyczne, szczególnie w miejscach, w których trzeba szybko przenieść klienta na nowy dysk twardy. Dzięki narzędziu CloneZilla jest to szybki i łatwy proces tworzenia bezpośredniego klonu lub surowej kopii zapasowej na później.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak sklonować dysk twardy za pomocą narzędzia Clonezilla? Sprawdź nasz szczegółowy artykuł na ten temat tutaj!

2. Dysk Super Grub

Ci, którzy używają systemu operacyjnego Linux, prawdopodobnie znają program ładujący Gnu GRUB. To oprogramowanie, które żyje na dysku twardym i robi wiele rzeczy, takich jak: zarządzanie urządzeniami startowymi na komputerze, umożliwiając ładowanie systemów operacyjnych. Zawiera również inne funkcje specjalne, takie jak tryb odzyskiwania, i jest ogólnie bardzo ważną rzeczą w życiu każdego użytkownika Linuksa.

W większości to oprogramowanie jest naprawdę bezpieczne i bezpieczne. Grub istnieje od bardzo dawna i prawie nigdy się nie zawiesza. To powiedziawszy, rzeczy się zdarzają. Pliki przemieszczają się, systemy operacyjne są nieprawidłowo aktualizowane itp. Kiedy to się stanie, bootloader może zostać przemieszczony i uszkodzony.

Jeśli szukasz sposobu na naprawienie Grub’a, istnieje wiele sposobów. Jednak posługiwanie się wierszem poleceń GNU Grub jest co najmniej frustrujące. Dlatego jeśli jesteś informatykiem w systemie Linux, który stale naprawia problemy z Grubem na miejscu, możesz to sprawdzić Dysk Super Grub. Jest to wszechstronne narzędzie na żywo, które po załadowaniu może wykryć wszystkie systemy operacyjne i zbudować działający program ładujący do załadowania.

3. Rescatux

Rescatux to ratunkowy system operacyjny Linux, który jest idealny dla tych, którzy chcą rozwiązywać problemy i naprawiać zepsuty komputer z systemem Linux. Podobnie jak Super Grub Disk, ma możliwość szybkiego i skutecznego naprawiania problemów i uszkodzeń Grub. Dodatkowo Rescatux ma możliwość zmiany nieznanego hasła systemowego, rozwiązywania problemów z wieloma różnymi systemami plików (w tym systemami innymi niż Linux, takimi jak Fat i NTFS), a także ma kilka zabójczych narzędzi innych niż Linux!

Zgadza się, jeśli pracujesz w systemie Windows, możesz również załadować Rescatux! Funkcje specyficzne dla systemu Windows obejmują: czyszczenie haseł systemu Windows, naprawę głównego rekordu rozruchowego, przyznanie zwykłym użytkownikom roli administratora, a nawet ponowne zainstalowanie uszkodzonej partycji EFI systemu Windows.

Wystarczy powiedzieć, że jeśli regularnie naprawiasz komputery z systemem Linux i Windows, możesz wypróbować Rescatux. Heck, nawet jeśli chcesz po prostu dobrego narzędzia używać jako zwykły użytkownik, jest to dobry początek.

4. Gparted Live

Masz problemy z dyskiem twardym? Rozważ pobranie Gparted na żywo system operacyjny. Jest to system oparty na Debianie, który umożliwia użytkownikom modyfikowanie, sprawdzanie, tworzenie i niszczenie nowych partycji dysków twardych. Ponadto system Gparted Live może sprawdzać praktycznie każdy system plików i je również naprawiać.

Gparted jest zawsze dobrym narzędziem do układania, ze względu na to, jak łatwo oprogramowanie umożliwia interakcję z partycjami na dyskach twardych.

5. SafeCopy

SafeCopy jest starszym narzędziem, ale należy o nim porozmawiać. Jest to narzędzie ułatwiające ratowanie danych, które w innym przypadku zostałyby utracone. Dzieje się tak, ponieważ działa przez błędy we / wy i sprawia, że ​​użytkownicy mogą łatwo (i bezpiecznie) odzyskać i przenieść krytyczne dane.

Projekt nie otrzymał żadnych znaczących aktualizacji od 2012 roku i jest w większości uważany za martwy. To powiedziawszy, oprogramowanie nadal działa, nawet na nowoczesnych systemach. Jeśli chcesz odzyskać cenne dane i wypróbowałeś już wszystko, nie zaszkodzi spróbować również SafeCopy.

6. Dowolny Linux Live Disc

Wszystkie narzędzia omówione w tym artykule są na swój sposób bardzo przydatne. To powiedziawszy, jeśli masz problem, zwykle świetnym sposobem na jego rozwiązanie jest po prostu zwrócenie się do tego, co leży, np. Jakikolwiek stary dysk Linux na żywo (Ubuntu, Linux Mint itp.).

Wielu tego nie wie, ale zwykły dysk Live Ubuntu ma pełne narzędzie do partycjonowania, środowisko terminala, przeglądarkę internetową, menedżera plików itp. Jeśli musisz odzyskać dane lub uruchomić polecenie fsck, aby naprawić uszkodzony dysk twardy, każdy stary dysk na żywo jest objęty ochroną.

Wniosek

Dynamiczne dyski Linuksa od dawna są ulubieńcami specjalistów IT. Czasami nawet hardkorowi faceci z Windows i Mac uruchamiają jakiś rodzaj dysku z Linuksem w ostatniej próbie, aby zapisać dane. W świecie konsumenckim Linux może zostać wyśmiany w przestrzeni konsumenckiej. W środowisku IT i serwerowym każdy traktuje to poważnie. Około 80% internetu działa w systemie Linux. Jeśli chodzi o wykonanie rzeczywistej pracy i naprawę komputerów, zawsze dobrze jest mieć jeden z nich w pobliżu. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz tego potrzebować.