6 monet zapewniających prywatność, które różnią się od zwykłych kryptowalut

Udostępnij teraz w social media:

Monety prywatności to kryptowaluty, ale z pewnymi wbudowanymi mechanizmami stealth. Bądź na bieżąco, aby dowiedzieć się więcej, zrozumieć, jak działają, i poznać kilka z nich, aby mieć przewagę.

Istnieje mnóstwo artykułów mówiących, że transakcje Bitcoin (i inne kryptowaluty) nie są anonimowe.

Każdy może sprawdzić zapisy, ponieważ wszystkie szczegóły są dostępne w publicznej księdze, lepiej znanej jako blockchain.

Kluczem jest powiązanie adresu publicznego z osobą. Otóż ​​to. Następnie można sprawdzić wszystko o tym konkretnym użytkowniku – wszystkie transakcje, w tym kwotę, znaczniki czasu, odbiorców itp.,

Wręcz przeciwnie, tylko nieliczni wiedzą, co robię z wypłatą, gdy wypłacam ją z pobliskiego bankomatu.

Te monety zapewniające prywatność rozwiązują tę wadę zwykłych kryptowalut.

Co to są monety prywatności?

Są one stworzone, aby ukryć niektóre informacje o transakcjach blockchain, które mogą sprowadzić szpiega z powrotem do Ciebie.

Źródło: binance.com

Jednak prywatne monety nie są w 100% anonimowe (nic nie jest!), a rzekoma „prywatność” znacznie różni się w zależności od projektu konkretnego protokołu, z którym masz do czynienia.

Mimo to ukrywają kilka istotnych szczegółów, co czyni je bardziej anonimowymi niż Bitcoin.

Jak działają monety prywatności?

Jest tak wiele sposobów, w jakie to się dzieje z cyfrowymi księgami publicznymi.

Niektórzy ukrywają adresy, kwoty transakcji itp., aby zachować to w tajemnicy. Inna technika wykorzystuje podpisy pierścieniowe, w których nie można powiązać transakcji z żadną konkretną osobą.

Niektóre protokoły nawet palą i tworzą monety po każdej transakcji.

Podsumowując, nie ma jednej metody na zachowanie prywatności i zobaczymy, jak to się potoczy z tymi najlepszymi monetami zapewniającymi prywatność.

Monero

Obecnie największa moneta zapewniająca prywatność pod względem kapitalizacji rynkowej, Monero, jest domyślnie prywatna. Oznacza to, że nie ma ryzyka ujawnienia nikomu szczegółów transakcji.

  11 fajnych biurek do gier dla profesjonalnych graczy [2022]

Wykorzystuje ukryte adresy, podpisy pierścieniowe i RingCT, aby pokryć nadawcę, odbiorcę i kwotę transakcji.

Adresy Stealth generują jednorazowe adresy dla każdej transakcji. Ponadto oddziela go od opublikowanego adresu używanego do płatności przychodzących.

Ring Signatures pobiera grupę adresów publicznych ze swojego łańcucha bloków, a transakcja jest podpisywana przez każdego, co utrudnia powiązanie danych wyjściowych z konkretnym użytkownikiem.

RingCT to ulepszenie w stosunku do Ring Signature, mające na celu poprawę anonimowości poprzez ukrywanie uczestników, miejsca pobytu monet itp.

Monero jest powszechnie akceptowane przez czołowe giełdy kryptograficzne i zewnętrzne sklepy internetowe.

Zcash

Zcash daje Ci to, co najlepsze z obu światów. Można być anonimowym lub widocznym, jak w przypadku „standardowych” transakcji blockchain.

Jest to możliwe dzięki dwóm adresom, Z i T. Adresy „Z” są osłonięte, aby zapewnić prywatność, podczas gdy adresy „T” są otwarte. Transakcja ZZ ukrywa wszystko oprócz opłat, podczas gdy zdarzenie TT wymienia kwotę, opłaty i adresy.

Poza tym każda wymiana między Z i T pokazuje wszystkie szczegóły oprócz adresu publicznego Z.

Aby zachować zgodność, Zcash wdraża zk-SNARK, co jest skrótem od Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge. Mówiąc prościej; może to pomóc w udowodnieniu ważności transakcji bez podawania szczegółów. Możesz więc weryfikować roszczenia dotyczące transakcji wobec każdego bez ujawniania swojego adresu publicznego.

Istnieje wiele najlepszych giełd obsługujących Zcash, w tym Binance, Kraken, Coinbase, Gemini, Bitfinex itp.

Ale haczyk polega na tym, że nie obsługują one ekranowanego Zcash, a większość z nich jest otwarta tylko na przezroczysty Zcash.

Jednak to, co działa na korzyść Zcash, to szybkie czasy blokowania, przyzwoity rozmiar bloku i niskie opłaty transakcyjne.

Decred

Decred wdraża protokół mieszania CoinShuffle++ (CSPP) do anonimizacji transakcji blockchain za pomocą DiceMix Light.

  Jak zmienić metodę płatności Apple?

Tutaj adresy wyjściowe są szyfrowane, co uniemożliwia dopasowanie ich do wejść. Ponadto maskuje własność monet DCR.

Decred działa na kilku giełdach, w tym na dużych giełdach, takich jak Binance, OKX itp. Ostrzega jednak, że korzystanie z tych giełd kryptowalut nie jest całkowicie prywatne.

Zamiast tego proponuje własny, DCRDEX, zapewniający maksymalną anonimowość i bezpieczeństwo podczas zawierania transakcji. Możesz korzystać z DCRDEX bez zwykłego procesu KYC, a także bez żadnych opłat transakcyjnych.

Firo

Wcześniej znany jako Zcoin, Firo jest obsługiwany przez protokół Lelantus.

Pamiętaj, co sprawia, że ​​wydarzenia blockchain są trwałe – ich historię. Możesz prześledzić każdą monetę i sprawdzić, ile rąk się zmieniła.

Firo usuwa to z obrazu.

Co się dzieje, każda moneta jest spalana i wymieniana po każdej transakcji. Dodatkowo, każde wykup jest zerową wiedzą, co oznacza, że ​​nikt nie wie, że spaliłeś monety.

Firo dalej aktualizuje to do Lelantus Spark, który nie będzie miał odkupienia, a zamiast tego zamaskuje wszystkie kwoty.

Kilka najlepszych platform obsługuje wymianę/zamiana Firo, w tym Binance, BITTREX, jego natywny firoDEX itp.

Zen

ZEN (Horizen) przyjmuje podobne opcjonalne podejście do prywatności jak Zcash (jak omówiono powyżej), używając zk-SNARK.

Zapewnia to adresy T i Z do przeprowadzania odpowiednio widocznych (TT) i ukrytych (ZZ) transakcji.

Transakcje prywatne maskują adresy uczestników i kwotę. Jednak transakcje TZ będą miały ujawniony adres T wraz z wpływami.

ZEN ma doskonałą dostępność na giełdach najwyższego poziomu.

Musisz jednak użyć ich sfery aplikacji do wygenerowania adresów Z, aby skorzystać z funkcji prywatności.

Sekret

Sekret jest tutaj trochę dziwny. Zapewnia to prywatność jako usługę dla dowolnej monety lub kompletnego łańcucha bloków.

Chodzi o to, aby udostępniać lub ukrywać szczegóły transakcji zgodnie z wygodą. Tajny protokół ukrywa zasoby za pomocą wersji prywatnej (ETH ➡️ sETH), która w razie potrzeby przywraca ich pierwotny stan.

Wszystko to jest wspierane przez Secret Token Smart Contract, który umożliwia szyfrowanie salda tokena, adresu portfela, kwot transakcji itp.

  Jak zmienić nazwę identyfikatora Nintendo Network

Pamiętaj, że Twoja interakcja z tajnym inteligentnym kontraktem będzie nadal widoczna.

Innym czynnikiem, który odróżnia to od powyższych wpisów, jest to, że może również działać w celu tworzenia anonimowych aplikacji DeFi i dokonywania prywatnych transakcji NFT.

Obecnie jest to kompatybilne z różnymi łańcuchami bloków, w tym Ethereum, Binance Smart Chain, Monero itp.

Czy monety prywatności są legalne?

Krypto jest już pseudo-anonimowe, a te (i nie tylko) prywatne monety podnoszą tę anonimowość o kilka stopni.

Tak więc, chociaż możemy nie słyszeć o całkowitych zakazach, wiele giełd kryptograficznych nie obsługuje prywatnych monet ani ich prywatnych wersji.

Podobnie, jak już wspomniano, niektóre czołowe portale giełdowe nie obsługują ekranowanego Zcash.

Tak więc w organach ścigania może toczyć się ciągła walka o to, jak regulować takie tokeny i unikać nielegalnego wykorzystania.

Jednak jedno wyjaśnienie nie może być ważne dla wszystkich i powinieneś poszukać przepisów dotyczących prywatnych kryptowalut w swojej lokalizacji.

Podsumowanie!

Podczas gdy ktoś może „nauczyć się”, aby prześledzić każdą Twoją transakcję na dowolnym łańcuchu bloków, prywatne monety, takie jak Monero, rozwiązują ten problem na dobre.

Te monety mają swoją wersję prywatności i przypadków użycia.

PS: Crypto to dziwny świat z kilkoma przyjemnymi niespodziankami. Jednym z nich jest ruch w celu zarabiania (M2E) krypto/tokenów.

x