6 najlepszych narzędzi do wybierania kolorów dla systemu Linux

Próbnik kolorów (lub paleta kolorów) to wyspecjalizowany program, który skanuje pulpit i pomaga zidentyfikować dowolny kolor, do wykorzystania w programach graficznych, takich jak Photoshop, Gimp, Inkscape i inne. Istnieje wiele narzędzi do wybierania kolorów dla systemu Linux, których możesz użyć, ale jeśli jesteś nowy na platformie, możesz nie wiedzieć, którego użyć. Aby przebić się przez szum, stworzyliśmy listę najlepszych narzędzi do wybierania kolorów dla systemu Linux!

1. Gpick

Gpick to narzędzie do wybierania dla pulpitu Linux, które działa, odczytując kolor tego, nad czym aktualnie znajduje się mysz.

W przeciwieństwie do wielu innych narzędzi do wybierania kolorów dla systemu Linux, Gpick jest aktualizowany na żywo. Ta funkcja umożliwia użytkownikom natychmiastowe wyświetlanie kodów kolorów podczas poruszania myszą, zamiast konieczności klikania i wybierania ręcznie.

Istotne cechy:

Gpick obsługuje eksportowanie i importowanie informacji o paletach zarówno z Gimp, jak i Adobe Swatch Exchange, CSS i innych.
Kolory wykryte w Gpick można skopiować do schowka w wielu formatach, takich jak RGB, HEX i HSL.
Potrafi wygenerować całą paletę kolorów z jednego obrazu.
Potrafi mieszać i dopasowywać razem wiele kolorów.
Użytkownicy mogą zmienić jasność wybranego koloru, a także jego nasycenie z poziomu Gpick.
Obsługuje powiększenie, aby lepiej przyjrzeć się kolorowi, który chcesz wykryć.
W razie potrzeby umożliwia użytkownikom sterowanie wskaźnikiem myszy za pomocą ruchu klawiatury.
Gpick automatycznie nazywa kolory, korzystając z funkcji różnicy kolorów „CIE94”. Coś, jak twierdzą twórcy, jest „bliższe sposobowi interpretacji różnic kolorów przez ludzi”.

Pobierz – Gpick

Próbnik kolorów Gpick obsługuje większość dystrybucji Linuksa. Aby go zainstalować, pobierz pakiet binarny do pobrania z Pkgs.org.

2. KColorChooser

KColorChooser to prosta aplikacja do wybierania kolorów dla środowiska graficznego KDE Plasma. Użytkownicy mogą używać programu do wybierania koloru z dowolnego aktualnie wyświetlanego na ekranie koloru i dodawania go do palety do późniejszego wykorzystania.

Istotne cechy:

Potrafi wykryć kolor ze wszystkiego, co widać na ekranie, bez ograniczeń.
Oprócz wykrywania kolorów, KColorChooser umożliwia użytkownikom generowanie niestandardowych na ekranie wyboru kolorów.
Generuje kod koloru HTML, który można wkleić.
Kolory wykryte przez użytkownika za pomocą KColorChooser można zapisać w obszarze „kolory niestandardowe” do późniejszego wykorzystania. Sekcja niestandardowa obsługuje do 16 kolorów.
Ma około 50 „podstawowych kolorów” do wyboru.
Oprócz HTML kolory można również wyświetlać w trybach HSV i RGB.

Pobierz – KColorChooser

KcolorChooser jest częścią zestawu aplikacji KDE. Jeśli twoja dystrybucja Linuksa ma KDE, powinna również mieć KColorChooser.

Nie możesz tego znaleźć? Skonsultuj się z pkgs.org, aby uzyskać pakiet do pobrania.

3. Gcolor2

Gcolor2 pozwala użytkownikom szybko pobrać kolor z dowolnego miejsca na pulpicie systemu Linux i zapisać go w pliku do późniejszego wykorzystania. Dodatkowo aplikacja może modyfikować wybrane kolory i zmieniać odcienie, a nawet krycie.

Istotne cechy:

Użytkownicy mogą zapisywać wykryte kolory ekranu, a także kolory niestandardowe wygenerowane za pomocą koła kolorów w Gcolor2.
Funkcja „zapisanych kolorów” umożliwia nadanie kolorom nazw niestandardowych.
Prosty, łatwy w użyciu interfejs, który przypomina wiele selektorów kolorów na innych platformach.
Wykryte i wygenerowane kolory są wyświetlane w formacie HTML, formacie używanym przez wiele narzędzi do projektowania graficznego.
Koło kolorów w Gcolor2 ma ustawienia barwy i nasycenia, ustawienia RGB i suwak krycia.

Pobierz – Gcolor2

Gcolor2 jest obsługiwany przez wszystkie główne systemy operacyjne Linux. Możesz pobrać kopię dla wybranego systemu operacyjnego tutaj.

4. Colorpicker

Czy jesteś artystą lub projektantem Linuksa, który woli terminal? Jeśli tak, Color Picker może być dla Ciebie narzędziem do wykrywania kolorów!

Color Picker to prosta aplikacja terminalowa do wykrywania kolorów na ekranie i generowania kodu HTML.

Aby wykryć kolory, użytkownicy uruchamiają polecenie „colorpicker”. Wkrótce mysz zamienia się w krzyżyk, którym można kliknąć w dowolnym miejscu ekranu. Po kliknięciu terminal wyświetla kod koloru wyboru ekranu.

Istotne cechy:

Funkcja „one-shot” pozwala użytkownikom wybrać kolor, a następnie natychmiast zamknąć program.
Wykrywanie kolorów jest domyślnie wyświetlane zarówno w formacie HTML, jak i RGB, a użytkownicy mogą wyłączyć wyjście RGB za pomocą funkcji „krótkiej”.
Funkcja podglądu Colorpicker umożliwia użytkownikowi podgląd kolorów, nad którymi znajduje się wskaźnik myszy, bez klikania, aby zapobiec przypadkowemu kliknięciu.

Pobierz – Colorpicker

Jeśli chcesz używać aplikacji Colorpicker w systemie Linux, możesz pobierz kod źródłowy i skompiluj go. Dostępny jest również pakiet AUR dla użytkowników Arch Linux.

5. Delicolour

Narzędzia do wybierania kolorów nie są tylko dla artystów! Twórcy stron internetowych również potrzebują narzędzi do wybierania kolorów! Jednym z najlepszych narzędzi do wybierania kolorów dla twórców stron internetowych jest Delicolour.

Istotne cechy:

Użytkownicy mogą generować kolory za pomocą koła kolorów.
Wszystkie kolory wygenerowane w Delicolour są zgodne ze standardowymi formatami HTML / RGB.
Delicolour może mieć jednocześnie dwa kolory.
Aplikacja posiada „inteligentną” funkcję kopiowania / wklejania, która może automatycznie usunąć symbol #.
Obsługuje skróty klawiaturowe, a aplikacja nie wymaga myszy, aby z niej korzystać.
Użytkownicy mogą zapisać do 16 kolorów w niestandardowej siatce kolorów.

Pobierz – Delicolour

Aby używać Delicolour w systemie Linux, musisz zbudować go ze źródła. Pobierz kod źródłowy z oficjalnej strony GitHub. Alternatywnie, jeśli używasz Arch Linux, użyj pakietu AUR.

6. Slickpicker

Potrzebujesz prostej aplikacji do wybierania kolorów dla systemu Linux? Sprawdź Slickpicker. Jest to program, który po uruchomieniu jako polecenie otwiera aplikację do wybierania kolorów, której użytkownicy mogą używać do wybierania kolorów z elementów na ekranie.

Aplikacja Slickpicker została zbudowana w języku Python-Qt i jest idealna dla artystów lub grafików korzystających z podstawowego systemu Linux.

Istotne cechy:

Gdy Slickpicker działa z terminala, drukowane są tagi HTML i RGB dla wybranych kolorów.
Wykryte kolory są natychmiast dodawane do palety kolorów.
Narzędzie Slickpicker, podobnie jak wiele aplikacji do wybierania kolorów, zawiera kilka gotowych ustawień kolorów. Dodatkowo posiada sekcję do zapisywania wygenerowanych kolorów na później.

Pobierz – Slickpicker

Slickpicker nie ma żadnych pakietów dostępnych do instalacji, a główne dystrybucje Linuksa go nie obsługują, więc jeśli chcesz go używać w systemie Linux, wymagane jest budowanie ze źródła. Weź to tutaj.

Wniosek

Posiadanie próbnika kolorów jako artysty znacznie przyspiesza znalezienie idealnego odcienia. Jeśli pracujesz z kolorami w systemie Linux i potrzebujesz dobrego narzędzia do wybierania kolorów, zrób sobie przysługę i sprawdź jedną z aplikacji na tej liście!

x