6 najlepszych platform blogowych dla programistów do budowania obecności online

Udostępnij teraz w social media:

Niezależnie od tego, czy jesteś programistą frontendowym, backendowym czy full-stackiem, blogowanie jest jednym z najlepszych podejść, które możesz zastosować, aby wzmocnić swoją reputację.

Dzięki blogowaniu możesz dzielić się umiejętnościami zdobytymi przez lata i rozwijać się lepiej, ćwicząc to, co już wiesz.

W tym poście dowiesz się, dlaczego warto blogować, a także trafisz na jedne z najlepszych platform, jeśli dopiero zaczynasz.

Wymienione tutaj platformy zostały uszeregowane na podstawie następujących kryteriów:

 • Doświadczenie użytkownika
 • Doświadczenie czytelnika
 • Wspólnota
 • Łatwość monetyzacji

Dlaczego warto blogować jako programista?

Stajesz się lepszy w pisaniu

Typowa organizacja będzie miała kierowników projektów, projektantów i programistów. Możesz także pracować dla innego klienta końcowego. Żyjemy również w cyfrowym świecie, w którym większość programistów pracuje i współpracuje zdalnie.

Niektóre projekty, nad którymi będziesz pracować, również wymagają dokumentacji. Pisanie komentarzy do kodu jest również niezbędne, aby pomóc innym zrozumieć Twój kod.

Jako programista musisz nauczyć się, jak skutecznie komunikować się z innymi ludźmi podczas pracy nad swoimi projektami. Na szczęście pisanie często poprawia twoje umiejętności komunikacyjne. Blogowanie nauczy Cię, jak łatwo pisać zarówno szczegółowe, jak i krótkie wiadomości.

Uzyskaj opinie od innych

Być może stworzyłeś aplikację, która „zmieni” świat. Być może stworzyłeś nową bibliotekę i nie masz nic przeciwko innym osobom, które z niej korzystają.

Kiedy blogujesz o takim pomyśle, prawdopodobnie otrzymasz bezpłatne opinie od różnych użytkowników. Najlepszym pomysłem jest;

 • Podaj stwierdzenie problemu
 • Wyjaśnij rozwiązanie
 • Wyjaśnij proces rozwoju
 • Wyjaśnij wyzwania

Gdy to wszystko zrobisz, możesz udostępnić wdrożony link/kod źródłowy, aby ludzie mogli przetestować Twoje rozwiązanie.

Pamiętaj, aby poprosić innych o pozostawienie komentarza i przejrzenie Twojej pracy. Jeśli jest to projekt solowy, możesz nawet powitać współpracowników.

Niektórzy samoucy mają wzorce do naśladowania, na których zawsze się wzorują. Na przykład możesz znaleźć programistę, którego zawsze odwiedzasz na jego blogu lub kanale, gdy chcesz nauczyć się Pythona, a także możesz znaleźć inną osobę, która zajmie się wszystkimi problemami związanymi z JavaScript.

Wszystko się gdzieś zaczyna, a blogowanie to niesamowite podejście. Możesz zapewnić, że Twój blog będzie zawierał co najmniej 80% nowych rzeczy, których się nauczysz i stale będziesz go śledzić.

Zachęć ludzi do podążania za twoimi uwagami i otrzymywania aktualizacji za każdym razem, gdy publikujesz nowy post. Bądź konsekwentny w blogowaniu i zawsze dawaj ludziom coś, na co mogą patrzeć.

  Jak używać GIF-a do swojego zdjęcia profilowego Google

Sprzedawaj swoje usługi i stwórz portfolio

Bycie dobrym programistą i zdobywanie klientów to dwie różne rzeczy. Musisz nauczyć się sprzedawać, niezależnie od tego, czy chcesz być niezależnym wykonawcą, czy zatrudnionym jako inżynier oprogramowania.

Możesz zarabiać na swoim blogu w następujący sposób;

 • Marketing afiliacyjny
 • Subskrypcje lub płatne newslettery
 • Sprzedaż ebooków
 • Sprzedawanie swoich usług
 • Sponsoring

Dobry blog będzie działał jak portfolio, w którym potencjalni klienci zobaczą, co możesz zaoferować i w czym jesteś dobry.

Możesz nie zarabiać w ciągu pierwszych kilku miesięcy, ale konsekwencja w końcu się opłaci. Po prostu wybierz podejście, które najbardziej Ci odpowiada, jeśli chcesz zarabiać pieniądze.

Przyjrzyjmy się teraz najlepszym platformom do blogowania, które warto wypróbować.

DEV

Dev.to to internetowa społeczność programistów. Platforma jest odpowiednia zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych programistów.

DEV to platforma blogowa, forum i czat do wymiany pomysłów.

Platforma jest zbudowana na oprogramowaniu typu open source znanym jako Forem. Deweloperzy mogą w ten sposób sprawdzać kod, współtworzyć, a nawet tworzyć podobne społeczności za pomocą tego kodu.

Dołączenie do DEV jest proste;

 • Odwiedź dev.to i kliknij przycisk Utwórz konto.
 • Istnieje kilka opcji do wyboru, aby utworzyć konto. Możesz użyć loginów z Apple, Forem, GitHub lub Twitter.
 • Po zalogowaniu utwórz wiersz, wybierz kilka hashtagów do obserwowania i zacznij pisać.

Platforma zawiera wyczerpującą sekcję FAQ, z której możesz skorzystać, jeśli utkniesz. Upewnij się, że masz plan i określ charakter treści, które mogą zyskać popularność i przyciągnąć obserwujących. Baw się różnymi funkcjami.

Piękno DEV polega na tym, że możesz zsynchronizować go ze swoim blogiem i zwiększyć zasięg. Możesz skonfigurować kanał RSS swojej witryny, a DEV zaimportuje każdy post z Twojego bloga jako wersję roboczą na DEV.

Jeśli treść, którą chcesz opublikować w DEV, została opublikowana gdzie indziej, zaznacz to, inaczej Google potraktuje ją jako skopiowaną treść.

Średni

Medium to platforma do publikowania w mediach społecznościowych, w której inicjowane są ważne rozmowy i kształtowane są pomysły.

Każdy może dołączyć do Medium i nie ma weryfikacji, aby aktywować konto. Możesz wybrać bezpłatną wersję lub nawet członkostwo za 5 USD miesięcznie, aby uzyskać nieograniczony dostęp.

Mimo że obsługuje wszystkie gatunki, jest również świetną platformą dla programistów, ponieważ ma niesamowite funkcje, takie jak fragmenty kodu, które pomagają im zaprezentować swoje umiejętności.

Mimo że na Medium możesz blogować praktycznie na wszystkim, musisz zawsze przestrzegać wytycznych dotyczących treści na platformie. Treści uważane za ekstremalne lub kontrowersyjne mogą zostać usunięte przez zespół redakcyjny.

  Jak zmienić lokalizację w MLB TV

Możesz rozpocząć blogowanie na Medium, wykonując następujące proste kroki:

 • Utwórz swoje konto. Na stronie głównej Medium zobaczysz przycisk „Rozpocznij” po prawej stronie.
 • Wybierz opcję rejestracji. Możesz zarejestrować się przy użyciu istniejącego konta Google, Facebooka lub e-maila.
 • Wybierz swoją nazwę użytkownika/pismo. Wybrana tutaj nazwa użytkownika będzie wyświetlana jako autor.
 • Wybierz swoje zainteresowania. W tym kroku możesz wybrać więcej niż 3 zainteresowania. W idealnej sytuacji po utworzeniu treści algorytm Medium zacznie wyświetlać treści na podstawie wybranych zainteresowań.

Hasznod

Hashnode to bezpłatna platforma blogowa dla programistów. Ta platforma umożliwia pisanie treści w stylu Markdown w celu łatwego skanowania. Możesz osadzać obrazy, fragmenty kodu i tweety. Możesz także oglądać podglądy na żywo podczas generowania treści.

Możesz skonfigurować Hashnode, aby przesyłał przecenioną wersję twojego artykułu do GitHub jako prywatne repozytorium za każdym razem, gdy tworzysz nowy post. Oznacza to, że w razie potrzeby możesz łatwo przenieść swoje treści.

Jak zacząć korzystać z Hashnode;

 • Zapisz się. Kliknij niebieski przycisk „Napisz” w menu
 • Wybierz opcję rejestracji. Możesz korzystać z Google, LinkedIn, GitHub, Facebook, Apple lub poczty e-mail za pomocą magicznego łącza.

 • Wprowadź swoje dane. Wpisz swoje imię i nazwisko, nazwę użytkownika i slogan
 • Wybierz swoją kategorię. Możesz być pisarzem lub czytelnikiem (w tym przypadku wybierz pisarza).

 • Wybierz swój poziom doświadczenia. Jeśli jesteś początkującym, wybierz „Jestem nowy w blogowaniu”

 • Wybierz swoją subdomenę. To będzie twój pseudonim we wszystkich twoich postach.
 • Wybierz swoje tagi. Wybierz tagi w zależności od swoich umiejętności i kliknij „Zakończ”

HackerNoon

HackerNoon to blog technologiczny, na którym możesz pisać o kodowaniu, łańcuchu bloków i startupach. Platforma ma ponad 35 000 współpracujących pisarzy, którzy uwielbiają dzielić się wszystkim, co dotyczy technologii i startupów.

W przeciwieństwie do większości platform wymienionych powyżej, HackerNoon ma ludzkich redaktorów do sprawdzania faktów i ulepszania wersji roboczych. Sprawdzenie wersji roboczych może potrwać do czterech dni. Post może zostać zatwierdzony lub otrzymasz informację zwrotną na temat obszarów, które powinieneś poprawić.

Jednym z obszarów, w którym HackerNoon pokonuje inne platformy, jest element promocji. Każdy artykuł jest tweetowany 3 razy na oficjalnym koncie HackerNoon na Twitterze, aby zwiększyć zasięg. Jeśli Twój post stanie się najpopularniejszym artykułem, zostanie wyróżniony na stronie głównej i innych miejscach, takich jak biuletyn, Facebook, Instagram i LinkedIn.

Możesz użyć obrazów wiodących, GIF-ów i memów, aby zwiększyć szanse na to, że Twój artykuł znajdzie się w sekcji „Top Story”. Twoja historia powinna być również oryginalna i nieopublikowana na żadnej innej platformie.

  Identyfikator twarzy nie działa po wymianie ekranu

Oto jak zacząć w HackerNoon;

 • Zapoznaj się z przewodnikiem HackerNoon dla pisarzy. Zapoznanie się z tym przewodnikiem i zapoznanie się z oczekiwaniami zmniejszy szanse na odrzucenie Twoich postów programistycznych. Dowiesz się również, jak wybrać dobre tematy i odpowiednie tagi.
 • Zapisz się. Kliknij przycisk „Utwórz konto”, aby rozpocząć proces rejestracji i wybierz preferowaną opcję rejestracji.
 • Wybierz swoją kategorię. Jako programista najlepszą opcją będzie „Community Writer”.
 • Wybierz uchwyt użytkownika. Będzie to widoczne we wszystkich Twoich postach.
 • Wybierz swoje zainteresowania.
 • Zacznij pisać. Istnieją 3 edytory do wyboru w zależności od potrzeb. Gdy skończysz z wersją roboczą, sprawdź, prześlij, a następnie poczekaj 3-5 dni, aż zespół redakcyjny skontaktuje się z Tobą.
 • Zainstaluj tag zarabiania w sieci, aby otrzymywać mikropłatności.

Freecodecamp

Freecodecamp to bezpłatna platforma, na której aspirujący programiści mogą nauczyć się kodować. Platforma zawiera ponad 9000 samouczków dotyczących różnych języków programowania, projektowania stron internetowych i wielu innych.

Uczniowie mogą również otrzymać bezpłatne certyfikaty dotyczące umiejętności, których się uczą. Freecodecamp jest wspierany przez darowizny, a zawartość jest stale aktualizowana.

Jak pisać dla Freecodecamp

W przeciwieństwie do Medium i DEV, dla których pisanie jest proste, Freecodecamp ściśle zapewnia, że ​​tworzone treści są wartościowe dla czytelników. W ten sposób możesz zacząć;

 • Zapoznaj się ze stylem przewodnika.
 • Złóż wniosek o konto dostawcy, wypełniając ten formularz. Utwórz 3 artykuły od podstaw na platformach takich jak Medium lub Hashnode zgodnie ze stylem przewodnika Freecodecamp i podaj linki w formularzu zgłoszeniowym. Zespół chce tylko poznać Twój styl pisania.
 • Jeśli zostanie zaakceptowany, możesz teraz rozpocząć pierwszą wersję roboczą. Po upewnieniu się, że wersja robocza jest zgodna z wytycznymi, wyślij ją e-mailem na adres [email protected]
 • Poczekaj na informację zwrotną. Zespół redakcyjny przejrzy Twoją wersję roboczą, wprowadzi poprawki lub zarekomenduje zmiany, które powinieneś wprowadzić.

Niezależni hakerzy

Indie Hackers to internetowa społeczność, w której właściciele udanych projektów pobocznych i dochodowych startupów dzielą się swoimi historiami. Ustawienie forum na tej platformie jest odpowiednie dla programistów, ponieważ mogą dzielić się wiedzą, odkrywać pomysły i oferować wsparcie.

Niezależni hakerzy będą najbardziej odpowiedni, jeśli tworzysz produkt lub jesteś startupem.

Możesz podzielić się swoją historią w następujący sposób;

 • Zaczynasz od zarejestrowania się lub kliknięcia „Prześlij historię”, co spowoduje wyświetlenie monitu o rejestrację. Podaj wszystkie niezbędne dane zgodnie z monitem.

ZAKOŃCZENIE

Istnieją setki platform blogowych. Jednak powyższe są najbardziej odpowiednie dla programistów. Wyróżnione platformy mają unikalne funkcje, które pomogą Ci zaprezentować swoje umiejętności. Każda platforma ma swoją siłę i możesz wybrać taką, która najbardziej Ci odpowiada.

Możesz także odkryć najlepsze sposoby zarabiania pieniędzy w Internecie poprzez blogowanie.

x